بین الملل

کرملین: مسکو به تعهدات خود درمورد قره باغ پایبند است

به گزارش از خبرگزاری اسپوتنیک، پسکوف امروز سه‌شنبه اظهار داشت که روسیه با مشارکت در توافقنامه‌های سه جانبه در مورد قره باغ، به تعهدات خود پایبند است.
سخنگوی کاخ کرملین درمورد بستن گذرگاه لاچین، گفت: روسیه به‌عنوان یکی از طرف‌های توافق‌نامه‌ها و اسناد سه‌جانبه‌ای که دو سال قبل امضا شد، به انجام تعهدات خود و تلاش و همکاری با ارمنستان و آذربایجان ادامه می‌دهد.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دو هفته قبل اعلام کرد که نیروهای حافظ صلح روسیه باید فعالیت آرام و بدون مانع در گذرگاه لاچین را تضمین کنند.

نخست وزیر ارمنستان اشاره کرد: در بند ششم بیانیه سه جانبه بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان آمده است که تعهدات قانونی برای فعالیت بدون مانع گذرگاه لاچین بر عهده باکو و مسکو است.

وی همچنین اظهار داشت که جمهوری آذربایجان گذرگاه لاچین را مسدود کرده تا «اراده ارامنه را برای زندگی در سرزمین خود بشکند».

گذرگاه لاچین تنها جاده ای است که ارمنستان و قره باغ کوهستانی را به هم متصل می‌کند. در ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (21 آذر)، گروهی از شهروندان جمهوری آذربایجان که مدعی حمایت از محیط زیست بودند، این گذرگاه را که نیروهای حافظ صلح روسیه به طور موقت در آن مستقر بودند، مسدود کردند.

310310

دکمه بازگشت به بالا