استان ها

امیرعبداللهیان: آمریکا در باب المندب متهم نیست خود مجرم است

امیرعبداللهیان: آمریکا در باب المندب متهم نیست خود مجرم است

وزیر امور خارجه درباره اتهامات آمریکا علیه ایران در اتفاقات باب المندب گفت: آمریکا ایران را متهم می‌کند اما آمریکا خودش در جنگ قرار دارد. اگر ایران متهم می‌شود آمریکا متهم نیست خود مجرم است و باید در دادگاه جنگی مجازات شود.

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، امیرعبداللهیان امروز شنبه بیان کرد: اینکه کشورهایی به جای فلسطینی‌ها تصمیم بگیرند خطایی است که توسط آمریکا و متحدانش صورت گرفته است. موضوعی را که در 77 روز گذشته در دیدارهایم مطرح کردم این است که ریشه آن چیزی که شاهد هستیم به 7 اکتبر بازنمی‌گردد و ریشه مسئله به 75 سال قبل و اشغالگری برمی‌گردد.

وزیر امور خارجه کشورمان امروز شنبه 2 دی‌ماه بعد از همایش بین‌المللی تهران درباره فلسطین در نشست خبری شرکت و پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

وی درباره نشست تهران در خصوص فلسطین گفت: اجلاس امروز با حضور نمایندگان رسمی دولت‌ها از 40 کشور و نمایندگانی از بخش‌های غیردولتی و علما از 29 کشور حضور داشتند. تین نشان می‌دهد که نسبت به فلسطین توجه جهانی یک محوریت مهمی را در بر گرفته است.

وزیر خارجه ادامه داد: هدف اصلی ما از این نشست ایجاد یک هماهنگی بیشتر در مواضع سیاسی و بین‌المللی برای کمک به مردم فلسطین است.  تمرکز ما در این عصر نسل‌کشی و جنایت این است که نسبت به آینده فلسطین تأکید کنیم که فلسطین متعلق به فلسطینیان است.

امیرعبداللهیان گفت: ما در آینده نزدیک یک برنامه ویژه‌ای را برای قدردانی از تلاش شهدای رسانه ترتیب خواهیم داد و آقای کنعانی در زمان خودش اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص تلاش کشورهای اسلامی برای رسیدن به جمع‌بندی برای توقف جنگ گفت: روز گذشته قطعنامه‌ای در حمایت از ارسال کمک‌ها به غزه در شورای امنیت به تصویب رسید اما آمریکا حاضر نشد توقف جنایات جنگی علیه فلسطین را بپذیرد. ما از ابتدا اعلام کردیم که بر اساس شواهدی که داشتیم در 7 اکتبر سیستم سیاسی رژیم فروپاشید اما ماشین جنگی اسراییل با فرماندهی نظامیان آمریکا اقدام به نسل‌کشی در غزه کرد. اکنون وضعیت به‌گونه‌ای است که مقاومت فرصت جدیدی را برای مقابله رویارو پیدا کرده است و این چیزی است که نظامیان اسرائیل از  آن وحشت داشتند. هدف اصلی اسرائیل انتقال تمامی اهالی به صحرای سینا مصر بود اما تداوم وضعیت موجود امکان‌پذیر نیست. علی‌رغم هیاهو‌ها آمریکا و اسرائیل به‌اتفاق هم در موضوع غزه به بن‌بست رسیده‌اند و امروز سخن از چگونگی خروج آبرومندانه آمریکا از جنگ است. آمریکا حامی جدی اسرائیل است و چیزی تغییر نکرده اما در اینکه حاضر نیست شکستی که اسرائیل در مقابل مقاومت خورد را متحمل شود.

وی افزود: برای آمریکا و رژیم صهیونیستی نحوه اداره غزه پس از جنگ موضوع اساسی است که برای آن تلاش می‌کنند.

امیرعبداللهیان درباره دیدارش با اسماعیل هنیه در قطر و امکان ایجاد آتش‌بس در غزه گفت: در این دیدار طبعاً رایزنی در خصوص برخی بحث‌های سیاسی رایزنی انجام شد. آقای هنیه و آقای نخاله و دیگر رهبران حماس ایذه مهمی‌ها را برای مرحله سیاسی در مقابل خوددارند.  آنان سناریوهای متعددی را برای آینده پس از جنگ با هدف احقاق حقوق ملت فلسطین دنبال می‌کنند. اکنون ما سطحی از گسترش دامنه جنگ را در منطقه شاهدیم. پیام‌های امریکا به ما تمرکز بر این داشت که این توسط ایران کنترل شود اما ما پاسخ دادیم که مقاومت بر اساس صلاحدید خودش عمل کرد. نیروهای یمنی به نفع غزه اقداماتی را انجام داد. اقدامات یمن صرفاً توسط یک گروه انجام نمی‌شود بلکه حکومت در یمن تصمیم خودشان را گرفتند. ما اطلاعات را از خود آمریکایی‌ها که چه خسارت‌هایی دیدند دریافت می‌کنیم. ما به صراحت گفتیم شمایی که در یک طرف جنگ قرار دارید در شرایطی نیستید که دیگران را نصیحت کنید. در مقطعی آمریکایی‌ها خواستند که توصیه کنیم گروه‌ها اقدامی را انجام ندهند اما به صراحت گفتیم که بر اساس مصالح خود تصمیم گرفتند و ما هرگز به آنان دستوری نداده و نخواهیم داد. امروز چه وضعیتی غزه و کرانه باختری دارد و سمت‌وسوی حرکت به کدام سو است. علی‌رغم میل نتانیاهو برای تداوم جنگ حامیان اسراییل به این جمع‌بندی دارند نزدیک می‌شوند که جنگ راه‌حل نیست و حیثیت آمریکا را به چالش کشیده است.

وی در خصوص اتهامات آمریکا به ایران در اتفاقات باب المندب گفت: آمریکا ایران را متهم می‌کند اما آمریکا خودش در جنگ قرار دارد. اگر ایران متهم می‌شود آمریکا متهم نیست خود مجرم است و باید در دادگاه جنگی مجازات شود.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص گفتگوی روسای جمهور ایران و مصر گفت: ما در شهریورماه توافقی را با وزیر خارجه مصر برای بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی داشتیم. همچنین دیدار روسای جمهور دو کشور در نیویورک انجام شد. امروز هم بخشی از اقدامات ما برای بازگشت روابط را در تماس تلفنی شاهد هستیم. ما امیدواریم شاهد توسعه و پیشرفت دو کشور باشیم. پیشرفت روابط را به نفع دو کشور و منطقه می‌دانیم.

وزیر امور خارجه درباره برنامه‌ها برای آتش‌بس گفت: ما از ابتدا مواضع خودمان را اعلام کردیم و در پیام‌هایی که داده می‌شد امریکا تأکید می‌کرد که به دنبال گسترش جنگ نیستیم و ماهم تأکید می‌کردیم که دنبال گسترش نیستیم. تلاش برای توقف جنایات از ابتدا در دستور کار ما قرار داشت. با روسیه، چین، آلمان انگلیس و فرانسه در این خصوص گفتگو کردیم. همه ظرفیت‌های بین‌المللی هدف رایزنی‌های دیپلماتیک ما برای تحقق توقف نسل‌کشی در غزه قرار دارد.

امیرعبداللهیان درباره ائتلاف امریکا در دریای سرخ گفت: اقدامی که یمنی‌ها انجام می‌دهند، آنان امکانات پیشرفته و قوی دارند و این بنیه از گذشته بوده است. این یک تصمیم کاملاً یمنی در دفاع از غزه است و اتهام امریکا علیه ایران بی‌اساس است ما به صراحت گفتیم که در ترور شهید سلیمانی ایران اعلام و اقدام کرد و مسئولیتش را پذیرفت. لذا اقداماتی که دیگران انجام می‌دهند نباید به‌حساب ایران نوشته شود. ما هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم.

دکمه بازگشت به بالا