نحوه خرید کفش بسکتبال: 9 نکته که باید در نظر داشته باشید

ورزش بسکتبال شامل حرکت ها و فعالیت هایی است که بر روی پاها و زانو ها و مچ ها فشار وارد می کند. برای پیشگیری از آسیب به پاها هنگام بازی بسکتبال باید کفش مناسبی به پا داشته باشیم. کفش مناسب نه تنها عملکرد ما را در ورزش بهبود می بخشد بلکه از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. در این مقاله به نکات مختلف در مورد خرید کفش بسکتبال خواهیم پرداخت.

انتخاب کفش مناسب برای بسکتبال

هنگام ورزش کردن داشتن کفش مناسب بر روی عملکرد شما بسیار مؤثر است و همچنین از وارد شدن آسیب به پاها جلوگیری می کند. کفش های نامناسب در هنگام بازی بسکتبال می تواند برای بازیکن بسیار خطر آفرین باشند و باعث پیچ خوردگی مچ پا و یا آسیب های دیگر شوند. در هنگام خرید یک جفت کفش بسکتبال مناسب باید نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه توضیح داده می شود.

ویژگی‌های کفش بسکتبال

بازی بسکتبال یکی از ورزش‌های پرجنب و جوش است که نیازمند تجهیزات خاصی است. یکی از اجزای حیاتی تجهیزات بازیکنان بسکتبال، کفش‌های آنها می‌باشد. کفش‌های بسکتبال نقش بسیار مهمی در عملکرد و ایمنی بازیکنان دارند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های کلیدی کفش‌های بسکتبال خواهیم پرداخت.

1.    ساختار و طراحی:

کفش‌های بسکتبال باید دارای ساختاری مناسب و طراحی‌های که از لحاظ انعطاف‌پذیری و پشتیبانی بهینه باشند. ساختار کفش باید از جنس‌ها و مواد با کیفیت بالا ساخته شده و به گونه‌ای طراحی شده باشد که از پاهای بازیکنان را در حین حرکت‌های پرانرژی مراقبت کند.

2.    فناوری تولید

کفش‌های بسکتبال باید دارای سیستم پشتیبانی مناسب باشند تا به بازیکنان اجازه دهند به بهترین شکل ممکن در زمین حرکت کنند. این پشتیبانی می‌تواند از طریق فناوری‌های نوینی مانند سیستم‌های آنتی شوک یا پشتیبانی از قوس پا باشد.

3.    وزن مناسب:

کفش‌های بسکتبال باید وزنی مناسب داشته باشند تا بازیکنان قادر به حرکت‌های سریع و چابک باشند. وزن مناسب کفش به بازیکن این امکان را می‌دهد که با سرعت و انعطاف زیاد در زمین حرکت کند و در عین حال از راحتی لازم برخوردار باشد.

4.    تهویه و هوادهی:

در زمان بازی، پاهای بازیکنان تعریق می‌کنند و برای جلوگیری از احساس ناراحتی و جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع، کفش‌های بسکتبال باید دارای سیستم تهویه و هوادهی مناسب باشند. این ویژگی می‌تواند از طریق سوراخ‌های هواپذیری در ساختار کفش تامین شود.

5.    زیره مناسب:

زیره کفش بسکتبال نقش مهمی در کنترل حرکت و استحکام در زمین دارد. زیره باید دارای الگوهای مناسب برای جلوگیری از لغزش و فراهم کردن حس راحتی برای ورزشکار باشد. همچنین، مقاومت زیره در برابر سایش و فشارهای متعدد بسیار حائز اهمیت است.

6.    مراقبت از پاها

کفش‌های بسکتبال باید قابلیت ساپورت مناسبی داشته باشند تا به بازیکنان کمک کنند تا از آسیب‌های مربوط به حرکات پرانرژی جلوگیری کنند. این ساپورت می‌تواند از طریق قرار گرفتن مناسب در قسمت‌های مختلف کفش، به ویژه در قسمت پاشنه و پنجه ارائه شود.

7.    انعطاف‌پذیری:

کفش‌های بسکتبال باید انعطاف‌پذیری کافی داشته باشند تا بازیکنان بتوانند در طول حرکات چابک و پرانرژی خود احساس راحتی کنند. این انعطاف‌پذیری می‌تواند از طریق مصارف متنوعی از جمله مواد انعطاف‌پذیر در ساختار کفش تضمین شود.

8.    مقاومت در برابر آسیب:

کفش های بسکتبال باید مقاومت کافی در برابر آسیب‌های مختلف مانند ضربه، فشار و سایش داشته باشند. مصرف مواد با کیفیت و تکنولوژی‌های مقاومتی در ساخت کفش از اهمیت بالایی برخوردار است.

9.    طراحی جذاب و مدرن:

طراحی کفش بسکتبال همچنین یک جنبه مهم است که تأثیر مستقیمی بر اعتماد به نفس و انگیزه بازیکنان دارد. طراحی جذاب و مدرن می‌تواند از بازیکنان برای بهترین عملکرد در زمین تشویق کند.

هر آنچه که در رابطه با یک کفش بسکتبال مناسب باید بدانید

راحتی و تناسب کفش بسکتبال

هنگام خرید کفش مهم ترین نکته ای که باید در نظر گرفته شود راحتی می باشد. در حالی که بسیاری از خریداران تنها به ظاهر توجه می کنند. کفش هایی که انتخاب می کنید باید در پا احساس طبیعی به وجود آورند. قبل از خرید باید آنها را امتحان کنید و در صورتی که احساس می کنید آزار دهنده هستند از خرید آنها صرف نظر کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید تناسب کفش با پا می باشد. تناسب با راحتی ارتباط نزدیکی باهم دارند اما تفاوتی ظریف بین آنهاست. ممکن است کفشی که انتخاب می کنید راحت باشد اما برای استفاده در مسابقات با پای شما تناسب نداشته باشد.

تناسب به معنی داشتن فضای کافی بین انتهای پنجه و نوک کفش می باشد. این فاصله باید به اندازه عرض انگشت شست باشد. همچنین کفش باید به اندازه کافی پهن باشد تا با حالت طبیعی پا متناسب باشد. کفش ها با توجه به تفاوت و اختلاف در پای افراد طراحی می شوند. ممکن است آنها برای برخی از افراد تنگ باشند و برای برخی دیگر مناسب باشند.

ارتفاع کفش ها و ارتباط آن با پست در بازی

کفش های بسکتبال از نظر بلندی و ارتفاع به سه دسته ساق بلند ، ساق متوسط و ساق کوتاه تقسیم می شوند.کفش های بسکتبال ساقه بلند به منظور حفاظت بهتر از مچ پا طراحی شده اند. این نوع کفش های بسکتبال برای بازیکنان درشت و بازیکنانی که در مرکز زمین هستند و در طول بازی برای ریباند نیاز به ثبات دارند مناسب تر می باشد.

این نوع کفش ها به دلیل اینکه در تولید آنها از مواد بیشتری استفاده شده است دارای وزن سنگین تری هستند.

دسته ساقه متوسط ها دارای ساق های کوتاه تری نسبت به مدل های ساقه بلند هستند و مانند آنها برای محافظت از مچ پا طراحی شده اند و از هر نظر عالی هستند. این نوع کفش ها علاوه بر این که از مچ پا محافظت می کنند انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نوع ساقه بلند دارند و برای بازیکنان گوشه زمین ، بازیکنان تازه کار مناسب می باشد.

دسته دیگر مدل های ساقه کوتاه هستند و به منظور راحتی و حرکت آزادانه مچ پا طراحی شده اند. این مدل برای بازیکنان گارد و بازیکنانی که باید حداکثر سرعت را داشته باشند و چالاک باشند مناسب است. این نوع کفش ها برای افزایش سرعت مناسب هستند ولی ممکن است باعث پیچ خوردگی مچ پا شوند و باید در هنگام استفاده از آنها احتیاط کرد.

جنس کفش های بسکتبال

نکته دیگر در هنگام خرید توجه به جنس و مواد تشکیل دهنده کفش هاست. کفش های بسکتبال از مواد مختلفی مانند چرم طبیعی ، چرم مصنوعی و کرباس تولید می کنند. در تولید بسیاری از کفش های بسکتبال از ترکیب چرم های مصنوعی برای دوام بیشتر و کرباس برای افزایش قابلیت تهویه و کاهش عرق و رطوبت استفاده می کنند. هنگام خرید باید دقت کنید که کدام قسمت ها از کرباس ساخته شده اند که باعث تهویه شده و از تعریق بیش از حد جلوگیری شود. کفشی که در تهیه آن از کرباس استفاده نشده باشد باعث گرم شدن بیش از حد پاها شده و ورزشکار را آزار می دهد.

رویه کفش بسکتبال

کفش هایی که با رویه های لطیف و نرم تولید می شوند دارای تار و پود کشسان و انعطاف پذیر هستند تا تهویه مناسب را فراهم کنند. این رویه ها بیشتر در کفش های ساق کوتاه استفاده می شود و سبک تر هستند و از نوع کفش های سرعتی هستند.

دکمه بازگشت به بالا