پیشتازی رهبری از سایر اندیشمندان اسلام در مقوله ایجاد وحدت/«ره‌نامه» قطب‌نمای انقلاب اسلامی است

پیشتازی رهبری از سایر اندیشمندان اسلام در مقوله ایجاد وحدت «ره‌نامه» قطب‌نمای انقلاب اسلامی است

مسئولان در آیین رونمایی از مجموعه کتاب ۴۰ جلدی «ره‌نامه» با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سایر اندیشمندان اسلام در مقوله ایجاد وحدت پیشتاز هستند، گفت: «ره‌نامه» قطب‌نمای انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین رونمایی از مجموعه کتاب ۴۰ جلدی «ره‌نامه» همزمان با سراسر کشور در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز برگزار شد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس در این آیین اظهار کرد: یکی از نکات انقلاب‌های رخ داده در جهان تبیین مبانی نظری و عملی آن انقلاب برای نسل‌های بعدی است.

حجت‌الاسلام مهدی یعقوبی با تأکید بر تبیین مبانی انقلاب اسلامی عنوان کرد: تشریح نظرات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و ادامه‌دهندگان راه امام خمینی(ره) یکی از وظایف مهمی است که باید برای روشنگری افکار جوانان صورت پذیرد؛ به‌خصوص که این تبیین برای نشر و گسترش این مبانی در سایر کشور‌ها باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی افزود: در شخصیت مقام معظم رهبری به‌عنوان یک اندیشمند و نظریه‌پرداز، چکیده‌ای از نظریات اندیشمندان یک قرن اخیر خصوصاً در جهان اسلام در بیانات و اندیشه‌های ایشان متبلور است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس توضیح داد که مقام معظم رهبری دارای گستره‌ای از دانش‌های فراگیری همچون فقه، اصول، کلام و تفسیر هستند؛ علاوه بر این تسلط ایشان بر مباحث سیاسی و ادبی نیز چشمگیر است.

پیشتازی رهبری از سایر اندیشمندان اسلام در مقوله ایجاد وحدت/«ره‌نامه» قطب‌نمای انقلاب اسلامی است

یعقوبی؛ چندوجهی بودن مطالعات و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی را یکی از ویژگی‌های بارز ایشان برشمرد و افزود: به همین دلیل اندیشه‌های معظم‌له بسیار قابل استفاده است و بسیاری از سیاستمداران دنیا از نکات و اندیشه‌های ایشان استفاده می‌کنند.

وی، یکی از مهم‌ترین و بارزترین ویژگی‌های اندیشه‌ها و کلام مقام معظم رهبری را غیرتکراری بودن و یکپارچه بودن برشمرد و ادامه داد: از جهت پژوهشی می‌توان هریک از بیانات مقام معظم رهبری را در قالب تحلیل محتوا به‌عنوان یک مقاله کامل مورد بررسی قرار داد.

مقام معظم رهبری بزرگ‌ترین اندیشمند عرصه علم هستند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس هم در این نشست با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری یکی از بزرگ‌ترین اندیشمندان عرصه علم و تفکر هستند، مطرح کرد: ایشان علاوه بر شخصیت سیاسی اثرگذار در اعصار اخیر جزء بزرگ‌ترین اندیشمندان جهان اسلام هستند.

محمدرضا قائدی متذکر شد: در تحلیل محتوایی که از بیانات مقام معظم رهبری با موضوع «وحدت اسلامی» انجام پذیرفته، ملاحظه می‌کنیم که ایشان در مقوله ایجاد وحدت و اتحاد در میان امت اسلام از بسیاری از اندیشمندان جهان اسلام جلودارتر هستند.

وی، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم بیانات و اندیشه‌های مقام معظم رهبری را پرچمداری ایجاد امید در میان جوانان و جامعه برشمرد و تشریح کرد: مقام معظم رهبری قطعاً این ایجاد امید را عالمانه انجام می‌دهند و این باید برای ما نیز منشأ درس و اندیشه باشد و در عین حال که باید عیب‌ها و اشکالات جامعه را ببینیم، اما از آن مهم‌تر نقاط قوت را نیز ببینیم و مطرح کنیم.

پیشتازی رهبری از سایر اندیشمندان اسلام در مقوله ایجاد وحدت/«ره‌نامه» قطب‌نمای انقلاب اسلامی است

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس، یکی از دسیسه‌های دشمنان ایران اسلامی را ایجاد جو ناامیدی و یأس برشمرد و گفت: قطعاً دیدگاه‌های متعالی مقام معظم رهبری جهان اسلام را از این دسیسه‌ها نجات داده و مصون کرده و این موجب شده که جهان اسلام تبدیل به قدرتی شود که عملاً نظام بین‌الملل نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

اندیشه‌ورزی رهبری همراه با عمل است

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز هم اظهار کرد: آن چیزی که بیش از همه در اندیشه‌ها و بیانات مقام معظم رهبری مشهود بوده، حکمت مبتنی بر توحید است.

علیرضا بیابان‌نورد، حلقه اتصال بین اندیشه‌ها و گفتمان رهبر معظم انقلاب اسلامی را حکمت توحیدی برشمرد و افزود: توحید اجتماعی که در حقیقت محقق و پیاده کردن احکام اجتماعی اسلام است در اندیشه‌های ایشان به وفور به چشم می‌خورد.

این پژوهشگر اندیشه‌های مقام معظم رهبری در ادامه افزود: در تاریخ اسلام و شیعه شاهدیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نظریه و عمل شیعه باهم پیوند می‌خورد که مهم‌ترین دسته از متفکرانی که موفق به این پیوند شدند امام خمینی و مقام معظم رهبری هستند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، اندیشه‌ورزی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را اندیشه‌ورزی بعد از عمل سیاسی خواند و توضیح داد: این نوع اندیشه‌ورزی برگرفته از عمل است و اندیشه‌ای که برخاسته از عمل باشد عمق بیشتری دارد.

بیابان‌نورد، مجموعه کتاب «ره‌نامه» را امتداد توحید اجتماعی در تفکرات و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی دانست و تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سه بازه زمانی با اشاره به سه نکته مطالبی را ارائه کردند که منتهی به تهیه این مجموعه کتاب «ره‌نامه» شد، یکی از این سه نکته اشاره‌ به بصیرت‌افزایی بود که ایشان بصیرت را همچون قطب‌نمایی برای راهنمایی جامعه بشر می‌داند.

وی گفت: نکته دوم تأکید بر ویژگی‌های مکتب امام و راه امام است که از سال ۱۳۶۸ به بعد مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و هیچ‌گاه متوقف نشده است و نکته سوم اشاره به نرم‌افزار قرار گرفتن مکتب امام خمینی(ره) است که یک انسان ایرانی شیعه گام به گام باید این مکتب را بشناسد.

پیشتازی رهبری از سایر اندیشمندان اسلام در مقوله ایجاد وحدت/«ره‌نامه» قطب‌نمای انقلاب اسلامی است

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز اضافه کرد: جوان ایرانی و انسان دغدغه‌مند مذهبی یا غیرمذهبی باید با این مکتب با عنوان یک نرم‌افزار آشنا شود و آن را به‌عنوان یک نرم‌افزار تحولی با دو مولفه عمده یکی ایمان و به تبع آن امید، مورد توجه قرار دهد.

معاون اجرایی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس، مجموعه کتاب «ره‌نامه» را مانند یک قطب‌نما برشمرد و گفت که این کتاب راهنمای ما در مسیر حفظ انقلاب اسلامی خواهد یود.

عبدالعزیز فاضلی بیان کرد: این مجموعه کتاب ۴۰ جلدی تازه‌ترین اثر نشر انقلاب اسلامی بوده و دریچه‌ای برای دانستن و اندیشیدن جوان مومن انقلابی است تا از مسیر تمدن اسلامی منحرف نشود و از خلال دیدگاه‌های اندیشمندانه مقام معظم رهبری مبانی و اصول اسلام ناب محمدی را با توجه به نیاز‌ها، چالش‌ها و پرسش‌های دوران معاصر تبیین می‌کند.

وی تأکید کرد که این مجموعه کتاب عرصه گسترده‌ای از مباحث اعتقادی، اخلاقی، سبک زندگی و مباحث تربیتی و انقلابی و سیاسی را دربرمی‌گیرد که هر جلد آن مشتمل بر ۱۰ فصل بوده که به آیات و روایات، بیانات رهبر کبیر انقلاب اسلامی و سپس بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی براساس نیاز جوانان امروز و برای بصیرت‌افزایی پرداخته شده است.

دکمه بازگشت به بالا