علمی و پزشکیمطالب کسب و کار

آیا قهوه باعث افزایش احساس خستگی و خواب آلودگی می‌شود؟

تاثیر قهوه بر خواب افراد

قهوه هات چاکلت دکتر بیز: از لحاظ علمی قهوه به خاطر وجود کافئین یک نوشیدنی ضد خواب و خستگی می باشد که باعث ایجاد شادابی و سرحالی در فرد می شود که خیلی از عاشقان قهوه به خاطر همین دلیل برای اولین بار روی به نوشیدن قهوه آورده اند.

اگر بخواهیم فرایند خواب انسان را به طور ساده بررسی کنیم باید گفت؛ آدنوزین یک فرارسان مغزی در بدن انسان می باشد که پس از اتصال به گیرنده های مغزی باعث ایجاد خستگی و خواب آلودگی در ما می شود. حالا نقش کافئین این وسط چیست؟

کافئین در واقع ما بین آدنوزین و سلول های مغزی ما قرار می گیرد و همین امر باعث می شود که حس بی حالی و خواب آلودگی در ما به شکل چشم گیری کاهش پیدا کند.

اما میدونید مشکل کجاست؟ کافئین تنها از چسبیدن آدنوزین به سلول های مغزی جلوگیری می کند و به هیچ وجه جلوی تولید آنها را نمیگیرد. پس کاملاً طبیعی می باشد که پس از بین رفتن اثرات کافئین شما با خستگی و بی حالی شدید مواجه شوید. در واقع قهوه خواب آلودگی و خستگی شما را تنها به تاخیر می اندازد و از بین نمی برد.

البته یادمان باشد این موضوع جز به حساب می آید که برخلاف باور نادرستی که بعضی از افراد دارند، قهوه به هیچ وجه خواب را کم نمی کند و یا از بین نمی برد، بلکه تنها زمان آن را به تاخیر می اندازد.

اما بریم سراغ بحث اصلی خود یعنی بررسی قهوه و خواب آلودگی و پاسخ به این سوال که چرا بعضی از ما دقیقاً بعد از خوردن قهوه خوابمان میگیرد؟

10 دلیل اصلی قهوه و خواب آلودگی

قهوه ماسالا دکتر بیز: قهوه یک نوشیدنی تلخ می باشد که شاید خیلی از افراد طعم و مزه آن را دوست نداشته باشند و تنها دلیل که باعث شده آنها به خوردن قهوه روی بیاورند تاثیر آن بر سرحالی و ایجاد هوشیاری باشد.

دو حالت کلی وجود دارد. یا اینکه شما جز مصرف کنندگان قهوه می باشید که پس از مدتی مشاهده می کنید که دیگر قهوه اون تاثیر اولیه که در ایجاد هوشیاری و رفع خواب آلودگی شما داشته است، ندارد و یا اینکه شما تنها یکبار پس از نوشیدن قهوه با خواب آلودگی رو به رو شده اید و قید نوشیدن قهوه رو زده اید 🙂

بریم باهم دلایل رو برای هر دو این دو گروه بررسی کنیم:

  1. استفاده تکراری از یک نوع قهوه

اولین موردی که خیلی رایج بین کسایی که قهوه زیاد میخورن اینه که به طور متمادی از یک نوع قهوه استفاده میکنن و همین مورد باعث میشه که سیستم بدن در مقابل واکنش هایی که از طرف قهوه ایجاد میشه مقاوم بشود و دیگر قهوه نتواند تاثیر اولیه را بر روی فرد داشته باشد.

منظور از تکراری شدن قهوه حتماً نیست و اینکه لازم نیست به طور مثال قهوه خود را از اسپرسو به فرانسه تغییر دهید، بلکه نوع دانه قهوه و میکسی که سفارش می دهید می باشد.

  1. استفاده زیاد از شکر در قهوه

شکر اصلی ترین افزودنی می باشد که در زمان نوشیدن قهوه به آن اضافه میشود. شکر، قدرت جذب و اثرش نسبت به کافئین بسیار بالاتره و زمانی که شما قهوه خود را با میزان زیادی شکر مصرف کنید، به نوعی کافئین رو بی اثر می کنید.

پس اگر جز افرادی می باشید که با قهوه و خواب آلودگی همزمان دست و پنجه نرم می کنید، اولین کاری که لازمه انجام بدید اینه که شکر را از درون قهوه خود حذف کنید و چک کنید که آیا بازهم میزان اثرگذاری قهوه کم می باشد؟

  1. کم مصرف کردن قهوه

کسایی که شاید خیلی با اصول نوشیدن قهوه آشنا نباشند همه قهوه ها را با اسپرسو می سنجند، در حالی که حجم نوشیدن قهوه ها با هم فرق دارند.

در واقع شما نباید این فکر را کنید که همه قهوه ها را به اندازه و یک ته فنجان مصرف کنید به طور مثال وقتی شما میخورید باید یک فنجان پر مصرف کنید تا بتواند قهوه اثر اصلی خود را ایفا کند و بتواند خواب آلودگی و خستگی شما را رفع کند.

  1. اشتباه انتخاب کردن نوع قهوه

خیلی از ما به سراغ قهوه میرویم و انتظار داریم که کسلی و خواب آلودگی ما را رفع کند و اصلا نمی دانیم که چه چیزی سفارش دهیم و با خود میگوییم قهوه روی من اثر ندارد و یا چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره؟!

گفتیم برای رفع موضوع قهوه و خواب آلودگی باید به سراغ کافیین برویم. ما دو نوع اصلی دانه های قهوه داریم؛ عربیکا و روبوستا.

بیشترین میزان کافیین درون قهوه ها مختص روبوستا می باشد و اگر شما برای بیدار ماندن قهوه را انتخاب می کنید بهتر است که از میکس های قهوه بالای روبوستا استفاده کنید، که توصیه ما قهوه میکس 70 درصد روبوستا و 30 درصد عربیکا می باشد. (برای خرید بزن روی )

  1. کافیین خیلی بالا

شاید با خودتون بگید چی شد؟!! در بخش قبلی گفتیم که قهوه باید کافیین بالایی داشته باشه ولی الان میگید که قهوه با کافیین خیلی بالا باعث خواب آلودگی می شود؟!!

بررسی ها نشان می دهد که درصدی از افراد بدنشان نسبت به کافیین خیلی بالا واکنش نشان می دهد و با آن سازگار نیست و به همین خاطر بعد از خوردن قهوه دچار استرس می شوند. با بالا رفت استرس، مغز این افراد اعلام خطر میکنه و بدن سست و به نوعی خواب آلود می شود.

پس اگر جز افرادی می باشید که با خوردن قهوه خوابتان میگیرد حتماً این مورد را چک کنید. در بخش قبلی هم به همین خاطر من توصیه نکردم که قهوه 100 درصد روبوستا سفارش دهید، زیرا میزان کافیین آن خیلی بالاست. 🙂

  1. افت قند بعد خوردن قهوه

بعضی از افراد بعد از نوشیدنی قهوه گانودرما دکتر بیز سوپریم به شدت قند خونشون افت میکنه و همین افت قند در بعضی موارد باعث خواب آلودگی در شخص می شود و به همین خاطر لازم است این افراد قبل از نوشیدن قهوه این کمبود قند را با خوردن شکلات و یک چیز شیرین جبران کنند.

  1. استفاده از داروهای خاص

کسانی که مبتلا به بیماری های خاص می باشند و از داروهایی مثل داروهای افسردگی یا قرص های متادون و ترامادول و موارد این چنینی استفاده می کنند، نسبت به اثرگذاری قهوه مقاوم شده و گاهاً دچار خواب آلودگی بعد از نوشیدن قهوه میشوند.

  1. کمبود آب با نوشیدن قهوه

قهوه یک نوشیدنی مُدر (ادرا آور) به حساب می آید که باعث میشه میزان دفع آب در بدن بالا بره و کمبود آب در بدن باعث میشه که شما حس خستگی، کسلی و خواب آلودگی کنید. به همین خاطر توصیه میشه که قبل از نوشیدن قهوه یک لیوان آب بخورید.

البته یادتان باشد که نوشیدن آب بعد از قهوه نیز باعث میشه میزان اثرگذاری کافیین قهوه پایین بیاید و به همین خاطر اگر جز افرادی می باشید که با خوردن قهوه خوابتان میگیره، حتماً قبل از نوشیدن قهوه آب بخورید نه بعد از آن

دکمه بازگشت به بالا