عمومیمطالب کسب و کار

پیمانه قهوه چند گرم است

پیمانه قهوه را می توان یکی از مهمترین و رایج ترین وسایل مورد نیاز برای دم کردن قهوه دانست که در عین سادگی بسیار پر کاربرد می باشد. از جمله اصلی ترین سوالاتی که در بین دوست داران قهوه وجود دارد این موضوع می باشد که یک پیمانه قهوه(قاشق)، شامل چند گرم قهوه می باشد و مدل های استاندارد آن باید چه ویژگی هایی داشته باشد که بتواند نتیجه مناسبی برای ما به همراه داشته باشد؟ ما در این مقاله سعی داریم پس از یک معرفی کلی در مورد پیمانه قهوه به معرفی مشخصات اصلی این وسیله بپردازیم و تلاش خواهیم کرد تا ابهامات شما در مورد میزان و مقدار قهوه استفاده شده در موارد مختلف را رفع کنیم.

پیمانه قهوه چیست؟

اگر روش تهیه بسیاری از قهوه را مشاهده کرده باشید احتمالاً با اصطلاحاتی مانند “به مقدار نیاز قهوه” یا “چند پیمانه قهوه” زیاد رو به رو شده اید، اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که این اصطلاحات به طور دقیق نشان دهنده چند گرم قهوه است؟ زمانی که ما در آموزش با اعداد و ارقام صحبت نکنیم، نمی توانیم این انتظار را از مخاطب داشته باشیم که بتواند دقیقاً همان چیزی که مد نظر ما می باشد را آماده کند. استفاده از واژه “پیمانه” نیز یکی از مواردیست که می تواند برای مخاطب ما با ابهاماتی همراه باشد.

پیمانه قهوه به طور معمول از پلاستیک فشرده (گاهاً فلزی) ساخته می شود که دارای استحکام و ایستایی قابل توجهی است. این وسیله دارای سایز بندی و اندازه های متفاوتی می باشد و در بعضی موارد شرکت هایی که کار فروش قهوه را انجام می دهند برای راحتی مشتری خود آنها را بر روی بسته بندی های قهوه خود قرار می دهند. از آنجایی که پیمانه قهوه با تمپر رابطه مستقیمی دارد و هر دو وسیله برای دم کردن قهوه مورد نیاز می باشند، شرکت هایی هستند که در طراحی خود به گونه ای عمل کرده اند که ته پیمانه بتواند کار تمپر را نیز برای مشتری خود انجام دهد. زمانی که شما در مورد این وسیله صحبت می کنید با دو حالت کلی مواجه خواهید شد:

حالت اول این است که شما قهوه ای خریداری کرده اید که این وسیله بر روی بسته بندی آن موجود می باشد؛ کار شما در این مورد بسیار آسان می باشد و در زمان استفاده از قهوه می توانید با همان پیمانه مقدار مورد نیاز خود را، در دستورالعمل پیشنهادیِ دم کردن استفاده کنید. حالت دوم و رایج تر این گزینه می باشد که شما پیمانه ای در دسترس ندارید ولی در دستور العمل دم کردن قهوه شما، از واژه پیمانه استفاده شده، در این مورد میزان استانداردی که شما باید به ازای هر پیمانه در نظر بگیرید، دو قاشق غذاخوری و به طور دقیق تر 7 گرم می باشد.

روشی دقیق برای محاسبه میزان پیمانه قهوه

همانطور که گفتیم استفاده از واژه پیمانه قهوه با ابهامات زیادی همراه می باشد و همین که شما به دنبال سرچ کردن موضوع این مقاله در بوده اید تایید کننده همین موضوع می باشد. در منابع مختلف می بینیم که میزان استاندارد متنوعی برای یک پیمانه در نظر گرفته می شود و مقدار دقیق اینکه یک پیمانه چند گرم است بین اعداد 5 تا 10 گرم متغییر می باشد، پس حالا راهکار حل این مشکلات چه چیزی می باشد؟ پاسخ به این سوال بسیار مشخص است، استفاده از ترازو!! تمام باریستاهای حرفه ای در جهان به جای استفاده از پیمانه برای دم کردن قهوه از ترازو استفاده می کنند و نماد بارز آن را می توان در مشاهده کرد. اما روش کاربردی برای رفع این ابهامات به این صورت است که؛

اما اگر در دستور العمل از واژه پیمانه استفاده شده بود بهتر است که با استفاده از دو قاشق غذاخوری خوری برای بار اول چک کنید که قهوه شما از لحاظ طعم و مزه دقیق می باشد و یا خیر، اگر بعد از بررسی میزان قهوه را تغییر دادید، نسبت را به ذهن سپرده و دقیقاً به همان اندازه بر روی ترازو قرار دهید تا بتوانید این عدد را ثبت کنید. مثال ساده برای درک مقدار پیمانه تصور کنید قهوه ای را خریداری می کنید که پس از بررسی متوجه می شود که برای تهیه آن برای یک فنجان، به یک پیمانه قهوه و 210 گرم آب نیاز دارید. برای اینکار اگر شما از ترازو استفاده نکنید در همان ابتدا در محاسبه میزان آب با مشکل مواجه خواهید، مخصوصاً زمانی که نسبت ها تغییر کند و شما بخواهید برای 6 فنجان دم کنید. در این حالت نمی توانید به طور چشمی حدس بزنید که چه مقدار آب نیاز دارید.

اما برای مرحله بعدی شما دو قاشق غذاخوری قهوه که معادل یک پیمانست، به آب جوش خود برای دم کردن اضافه می کنید، اما پس از آماده شدن متوجه می شوید که کمی مقدار آن باید بیشتر می بوده، پس به یک نوک قاشق بیشتر از پودر قهوه نیاز داشته اید. اینجاست که می توانید این نسبت را بر روی ترازو بریزید و میزان آن را وزن کنید. با این کار شما وزن ایده آل برای تهیه قهوه خود پیدا کرده اید و آن را به ذهن می سپارید و اگر هم قصد داشتید به جای اینکه تنها برای خودتان قهوه دم کنید، 4 نفر را مهمانی کنید، همین عدد را در 4 ضرب می کنید و همه چیز دقیق و عالی پیش خواهد رفت. فراموش نکنید که ثبت اعداد دقیق برای دم کردن قهوه بسیار موثر است و یکی از اصول حرفه ای بودن شما می باشد.

در طرز تهیه قهوه تمام تلاش خود را کنید که ابهامات در مورد کار را به حداقل ممکن برسانید و در نسبت های استفاده شده از قهوه و آب، به طور چشمی و حسی برخورد نکنید. تمام نکاتی که در مورد پیمانه قهوه و موارد آن بیان کردیم برای زمانی می باشد که شما از وزن و مقدار قهوه خود اطلاع نداشته باشید و ندانید که یک پیمانه آن چند گرم می باشد ما تمام تلاش خود را کردیم تا هر آنچه که لازم بود در مورد پیمانه قهوه بدانید را برای شما معرفی کنیم، اما اگر باز هم در مورد سرفصل ها و موارد گفته شده در آن با ابهاماتی مواجه هستید می توانید آن را در قسمت پیشنهادات با ما در میان بگذارید.

اگر کافی‌لاور هستید و بطور روزانه قهوه می‌نوشید، احتمالا می‌دانید که چگونه یک فنجان قهوه خوب درست کنید، اما اگر قصد تهیه نوشیدنی‌های جدید داشته باشید و از دستور‌ تهیه‌های مختلف پیروی کنید، همه چیز می‌تواند بسیار پیچیده شود. در حالی که برخی از مواد اولیه برای اندازه‌گیری به شات نیاز دارند، برخی دیگر از آن‌ها به صورت فنجان، گرم، اونس یا اسکوپ اندازه‌گیری می‌شوند. در واقع بسته به نوع نوشیدنی و یا حتی روش دم‌آوری، واحد اندازه‌گیری مواد اولیه می‌تواند کاملا متفاوت باشد. در ادامه با راهنمای کافی یار برای اندازه‌گیری‌های رایج قهوه مانند شات‌ها، فنجان‌ها، اونس‌ها و … همراه باشید.

واحد‌های اندازه‌گیری و تبدیل آن‌ها به یکدیگر

در حالی که تمامی این موارد و انتخاب بین هر یک آن‌ها می‌تواند بر طعم نوشیدنی شما تاثیر مستقیم داشته باشند، اما اگر اندازه گیری‌ مواد اولیه را به درستی انجام ندهید، هیچ کدام از این روش‌ها اهمیت چندانی نخواهند داشت؛ بنابراین بهتر است همراه با نحوه خرید قهوه روبوستا‎ با واحد‌‌های رایج برای اندازه گیری قهوه و نحوه تبدیل آن‌ها به یکدیگر به خوبی آشنا باشید. بطور خلاصه:

  • دانه‌های قهوه و ذرات آسیاب شده، مواد خشکی هستند که از نظر وزن به صورت اونس، گرم، قاشق غذاخوری، قاشق چای‌خوری، پیمانه و… اندازه گیری می‌شوند.
  • قهوه دم شده و، مایع هستند و بر حسب حجم در فنجان و اونس مایع اندازه‌گیری می‌شوند.

البته درک این موضوع ممکن است کمی مشکل باشد، زیرا بسیاری از افراد برای اندازه‌گیری میزان مواد اولیه، به جای فنجان‌های استاندارد، از لیوان یا فنجان‌هایی استفاده می‌کنند که روزانه از آن قهوه می‌نوشند. (منظور آنها یک فنجان اندازه گیری مقدار قهوه نیست!) همچنین روش دم‌آوری قهوه نیز مهم است، زیرا برخی از قهوه‌ساز‌ها به مقدار مشخصی قهوه نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر انعطاف‌پذیری زیادی را برای استفاده به میزان دلخواه ارائه می‌دهند. در ادامه یک راهنمای سریع برای اندازه‌گیری وزن خشک معمولی و اندازه گیری حجم مایع استاندارد آورده شده است: تبدیل‌های اندازه گیری مایع:

  • یک اونس مایع = دو قاشق غذاخوری
  • یک فنجان =۱۶ قاشق غذاخوری
  • یک فنجان = هشت اونس مایع
  • یک قاشق غذاخوری = ۰/۵ اونس مایع

تبدیل اندازه گیری خشک:

  • یک اونس = ۲۸/۶ گرم
  • یک قاشق غذاخوری = ۱۴/۳ گرم
  • ۱۴/۳ گرم = ۰/۵ اونس
  • دو قاشق غذاخوری = یک اونس

اما یک پیمانه قهوه چقدر است؟ گنجایش قاشق کوچکی که در یک کیسه قهوه آسیاب شده قرار دارد، معمولاً دو قاشق غذاخوری یا ۲۸/۶ گرم است.

چگونه هر بار طعم ثابتی را دریافت کنیم؟

اگر یک قهوه‌خور حرفه‌ای هستید، برای اطمینان از کیفیت نوشیدنی خود، قطعا به یک ترازوی دیجیتال بسیار دقیق نیاز دارید. در واقع شما با داشتن یک ترازوی دیجیتال، هر بار از مقدار ثابتی قهوه برای دم‌آوری استفاده می‌کنید و در نتیجه طعم یکسانی را دریافت خواهید کرد. نکته: هرگز از قاشق‌هایی که برای خوردن غذا یا سایر مواد خوراکی استفاده می‌کنید به عنوان معیاری برای اندازه گیری مواد اولیه تکیه نکنید و به جای آن یک مجموعه استاندارد از قاشق‌های اندازه گیری یا پیمانه‌ در دسترس داشته باشید تا از میزان دقیق مواد اولیه اطمینان حاصل کنید.

دکمه بازگشت به بالا