اقتصادی

خطر همیشگی زمین‌لرزه‌های بزرگ در پهنه زاگرس/ دلایل ریزش کوه در زلزله “فین”

زلزله‌پژوه سازمان زمین‌شناسی کشور، استان زاگرس را یکی از شناخته‌شده‌ترین پهنه‌های زمین‌ساختی زمین‌شناسی جهان می‌داند که در این محدوده قرار دارند و طراحی و اجرای سازه‌های بادوام تنها راه در مقابل دیدگان بزرگسالان است. زلزله در این منطقه

شهریار سلیمانی آزاد، زلزله‌پژوه ساخت و ساز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌وگو با نازک نارنجی.وی با اشاره به وقوع دو زمین لرزه فین در استان هرمزگان گفت: بر اساس وضعیت لرزه خیزی و موقعیت پهنه های گسلی فعال نقشه برداری شده در ایران، پوسته زمین در سراسر پهنه های گسلی لرزه ای یکنواخت، همگن و همگن نیست. مناطق گسلی. حذف خواهد شد.

وی ادامه می دهد: این گفته حاکی از آن است که هر یک از حالت های لرزه ای- زمین ساختی دارای ویژگی های رفتاری و لرزه شناسی نسبتاً قابل توجهی هستند و در بین حالت های لرزه ای- زمین ساختی ایران، حالت لرزه ای- زمین ساختی بزرگ و جوان «زاگرس» شناخته شده ترین حالت لرزه ای- زمین ساختی است. در دنیا علت آن همواره توسط محققین ذکر شده است.

سلیمانی خاطرنشان می‌کند: این کوه‌ها در جهت شمال غربی-جنوب شرقی قرار گرفته‌اند و ارتفاعی بیش از 1300 کیلومتر در میانه رشته کوه آلپ-هیمالیا و برخورد صفحات تکتونیکی عربستان سعودی و اوراسیا دارند.

این زلزله شناس گفت: این رشته کوه با عرض بیش از 300 کیلومتر از شمال شرقی تا جنوب غربی، شامل حداقل چهار پهنه با طول نسبتاً مساوی است که توسط گسل های بنیادی در شمال باختر-جنوب و گاهی شرق باختر تشکیل شده است. . آنها می توانند جدا شوند.

به گفته این زلزله شناس، قسمت اعظم قسمت جنوب غربی این منطقه، حد فاصل سواحل خلیج فارس و جبهه جنوبی رشته کوه زاگرس را در بر می گیرد که پوشیده از چین خوردگی ها و گسل های فشاری و لغزنده است و گاه با تند تند همراه است. اشتباهات در جنوب . تحرک زیاد، تنوع نسبی در عمق کانونی زمین لرزه ها و همچنین فراوانی گسل های کوتاه تر بین پهنه های گسلی اصلی (به ویژه در دل چین های بزرگ) از ویژگی های مهم وضعیت لرزه ای زاگرس است.

خطر زلزله در جنوب زاگرس

سلیمانی با تاکید بر اینکه حرکت لرزه ای در منطقه جنوبی زاگرس در سواحل خلیج فارس در طول زمان، زلزله های چشمگیری را در طول دوره تاریخی به ثبت رساند، یادآور شد: بنادر و شهرک هایی مانند «سیراف»، «بندرعباس» و «بوشهر» از مناطقی با زلزله های ویرانگر تاریخی و … در این محدوده در نظر گرفته می شوند. از دیدگاه خطر زلزله، هر مکانی که در طول تاریخ خود حتی یک بار زلزله را تجربه کرده باشد، بدون شک می تواند دوباره آن را تجربه کند.

سلیمانی ادامه می دهد: بنابراین رشد جمعیت شهری و صنعتی در این مناطق طی دهه های گذشته، هم اکنون این مناطق را در معرض آسیب پذیری بیشتر و در نتیجه خطر لرزه ای بیشتر قرار داده است. بنابراین طراحی و اجرای سازه های مقاوم تر و مقرون به صرفه تر بر اساس ضوابط، ضوابط و مقررات لازم برای اجرای فنی بر اساس داده های لرزه ای، شرط اساسی توسعه پایدارتر در این مناطق است.

خطر دائمی زمین لرزه های بزرگ در منطقه زاگرس / علل رانش زمین در زلزله "فین"

وی به اهمیت شریان های حیاتی در زلزله اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بدون شک نقش شبکه شریان های حیاتی (مانند خطوط انتقال برق، گاز و ریلی) پررنگ تر خواهد شد. چنین شبکه هایی معمولاً ترکیبی از گره های بحرانی و خطوط اتصال بین آنها هستند.

سلیمانی افزود: به عنوان مثال در شبکه انتقال گاز کشور، پالایشگاه ها و ایستگاه های تنظیم فشار گاز یکی از گره ها و خطوط لوله بین آنها از جمله خطوط اتصال کلیدی است؛ بنابراین عملکرد صحیح این گونه شبکه ها در زمان بلایای طبیعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مانند زلزله‌های بزرگ و متوسط؛ زیرا حتی خرابی یک گره بحرانی گاهی اوقات می‌تواند باعث بهبودی کل شبکه از عمل جراحی شود.

زمین لرزه ای مضاعف در منطقه ای با جمعیت کم در روز روشن رخ داد

پژوهشگر لرزه نگاری سازمان زمین شناسی کشور تاکید می کند: تاریخچه لرزه خیزی و موقعیت مجاورت و گسل های لرزه ای منطقه زاگرس بزرگ به ویژه در مناطق جمعیتی، صنعتی و اقتصادی سواحل شمالی خلیج فارس. . می توان.

او یادآور می شود: وقوع زمین لرزه های مضاعف فین قلعه قاضی با بزرگای بیش از 6 ریشتر در منطقه نسبتاً کم جمعیت شمال بندرعباس و در طول روز در این مورد منزوی نیست و بهتر است مسئولان حداقل از آن استفاده کنند. یک زنگ هشدار برای بسیاری از مناطق پرجمعیت با سابقه زمین لرزه های بزرگ. به این محدوده نگاه کنید.

سلیمانی به تاریخچه لرزه خیزی فین می پردازد و می گوید: شهر فین در سال های اخیر (سال های 1385، 1393 و…) نیز زلزله هایی با بزرگی متوسط ​​و کوچک را تجربه کرده است. بنابراین طراحی، پایش و اجرای فنی ضوابط ساخت و ساز ایمن در تمامی مراکز جمعیتی و اقتصادی ذکر شده تنها راه حل موثر در این گونه مناطق لرزه خیز خطرناک است.

وی وجود درز و شکستگی در چین‌خوردگی‌های ضعیف و گسل‌های فراوان در رشته‌کوه‌های زاگرس را یکی از دلایل اصلی ناپایداری شیب‌ها و رانش زمین در هنگام وقوع زمین‌لرزه‌های شدید در هنگام زلزله در آن مناطق دانست و گفت: در دهه‌های اخیر با اضافه شدن برخی مشکلات از جمله تحلیل رفتن دشت های کلیدی کشور به دلیل استفاده نادرست از سفره های آب زیرزمینی، گاه سازه های ساخته شده در این دشت ها با ایجاد و ایجاد ترک های تدریجی در آنها بیشتر از قبل در معرض زلزله های کوچک قرار می گیرند.

خطر دائمی زمین لرزه های بزرگ در منطقه زاگرس / علل رانش زمین در زلزله "فین"

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا