فرهنگ و هنر

ایده‌ای برای پسماندهای کفش در خانه پدری «جلال آل احمد»

در کارگاه «پسماند شهری محله سنگلج» که در خانه پدری جلال آل احمد برگزار شد، پسماندهای تولید کفش به آثار هنری تبدیل شدند.

به گزارش نازک نارنجی بنا بر اعلام روابط عمومی خانه پدری جلال آل احمد، کارگاه پسماند شهری محله سنگلج به منظور پویاسازی فرهنگی اجتماعی و محیط زیستی در فضای عمومی شهری برای معماران، طراحان و هنرمندان علاقه‌مند به محیط زیست در تاریخ ۱۶ و ۱۷ فروردین‌ماه در خانه پدری جلال آل احمد برگزار شد.

این کارگاه محلی که در دو روز برای شناخت ایده‌پردازی، طراحی گروهی و چیدمان شهری با استفاده از پسماند تولید کفش در محله سنگلج تهران برگزار شد، با اعطای مدرک از طرف ایکوم ایران (کمیته ملی موزه‌ها) همراه بود.

محبوبه کاظمی دولابی که توسعه‌گر فرهنگی و بهره‌بردار خانه پدری جلال آل احمد است، گفت: زمانی که این بنا را از صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی تحویل گرفتم، پر از زباله و پسماندهای کفش بود. در آن زمان این خانه محل تفکیک زباله بود و برای آغاز مرمت بنا ناچار بودیم تا محل را پاکسازی کنیم و نخاله‌های زیادی را که چندین کامیون می‌شد بیرون ریختیم.

او ادامه داد: با توجه به زحمت زیادی که برای خروج زباله‌ها از این بنا کشیده شد از همان زمان توجهمان به حوزه بازیافت و توسعه پایدار شهری و محیط زیست جلب شد. در واقع این رویداد و برگزاری کارگاه پسماند شهری محله سنگلج، تولدی دوباره برای محل است تا بتوانیم بار دیگر توجه مسئولان شهری را به این منطقه فرهنگی جلب کنیم.

ایده‌ای برای پسماندهای کفش در خانه پدری «جلال آل احمد»

سید احمد محیط طباطبایی ـ رییس ایکوم ایران (کمیته ملی موزه‌ها) نیز با اشاره به تعریف جدید موزه‌ها در دنیای امروز، گفت: موزه‌ها در تعاریف جدید نهادهایی هستند که باید به معضلات و مشکلات اجتماعی مخاطبان پاسخ دهند. تشکیل موزه‌ای در خانه پدری جلال آل احمد جدا و خارج از این مهم نمی‌تواند باشد. از این رو به همت اعضای کمیته ملی موزه‌های ایران و سایر همکاران، برنامه‌ای با کمک و پشتیبانی مجموعه خانه پدری جلال آل احمد شکل گرفت و برگزار شد تا یکی از بزرگترین مشکلات و معضلات این محله را مورد توجه قرار دهد؛ چراکه سالهاست این محله به مکانی برای تولید کفش تبدیل شده و ضایعات تولیدی چرم همواره معضلاتی را برای مردم محل ایجاد کرده‌اند.

او افزود: بخش عمده ضایعات و دورریزهای چرم به عنوان زباله در این منطقه انباشت می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت کارگاه پسماند شهری محله سنگلج جامعه محلی و جامعه هنری را رودرروی یکدیگر قرار داده و طی ۲۴ ساعت شاهد رفتار بسیار موثر هنری در ارتباط با این موضوع بودیم و نمونه‌های مختلفی از رفتارهای زیست محیطی و معضلات این مهم در معرض دید مخاطب قرار گرفت. به این ترتیب می‌توان گفت که در ارتباط با محور پایداری شاهد رفتاری بسیار منسجم و به‌روز در این کارگاه بودیم که با محوریت خانه پدری جلال آل احمد برگزار شد. حمایت و پشتیبانی شهرداری و گروه زیست محیطی منطقه نیز با این رویداد همراه بود.

رییس ایکوم ایران تاکید کرد: نتایج حاصل از این کارگاه نه تنها در قالب تکثیر موضوع که به صورت هنر ارائه شد، بلکه با تاکید بر لزوم تغییر و خروج مراکز دباغی از محل همراه بود. نباید فراموش کرد مواردی مانند دباغی چرم باید از منطقه خارج شود؛ چراکه جایی در مناطق شهری برای این بخش وجود ندارد.

ایده‌ای برای پسماندهای کفش در خانه پدری «جلال آل احمد»

انتهای پیام

تیم خبری علوم هنری

هر کلمه را با قدرت خلاقیتم تنظیم کرده و به شما دنیایی جدید می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا