۳ میلیارد ریال تسهیلات; فقط با ایده برای شهر تهران

شهرداری تهران با هدف جلب مشارکت عموم مردم در حل مسائل این کلان‌شهر به برگزاری رویداد بزرگی پرداخته که محوریت آن خانواده است. این رویداد های مردمی از سال 1401 آغاز شده و درحال حاضر با برگزاری دومین سری ازاین رویداد ها با عنوان (تهران، شهر خانواده) به مسیر خود ادامه می‌دهد.

در این رویداد از عموم مردم و خانواده‌های شهر تهران، نخبگان و جامعه دانشگاهی جهت ارائه راه‌حل های مناسب برای مسائل گوناگون در موضوعات مختلف با محوریت حوزه های متنوع مدیریت شهری دعوت به عمل می‌آید.

دومین رویداد ایده‌پردازی مردمی تهران 1404

در این رویداد٬ خانواده به‌عنوان یکی از نهادهای ارزشمند مدیریت شهری محسوب می‌شود. عموم مردم و خانواده ها می‌توانند با شرکت در این رویداد در بخش‌های مدیریتی و سیاست گذاری تصمیم‌گیری کنند و راه‌حل خود را برای بهبود برنامه‌های شهری و مشکلات پایتخت مطرح نمایند. این طرح کمک می‌کند تا با استفاده از خلاقیت و ایده‌های خانواده‌های ایرانی بتوان جامعه‌ای پویا و فعال به وجود آورد. مخاطبین این رویداد اجتماعی عبارت‌اند از:

 • شهروندان
 • افراد محلی تأثیرگذار
 • نخبگان و متخصصان مدیریت شهری
 • مدیران ارشد و میانی معاونت‌های‌ شهرداری تهران

 

محورهای اصلی این رویداد شامل معماری و شهرسازی، فضای سبز و زیباسازی شهری، اقتصاد شهری، حمل‌ونقل و ترافیک، خدمات شهری، فرهنگ و اجتماع در شهرِخانواده است.

ضرورت‌ برگزاری رویداد ایده‌پردازی مردمی تهران 1404

خانواده مهم‌ترین نهاد در جامعه و خصوصا در جامعه ایران است به همین دلیل خانواده باید نقش مهمی در مدیریت آن داشته باشد و جامعه بتواند از انگیزه و خلاقیت آنها در حل انواع مسائل اساسی استفاده کند. امروزه نقش خانواده در جامعه بسیار کمرنگ شده و اجرای این طرح می‌تواند تعامل سازنده‌ای بین این نهاد ارزشمند و مدیران شهری به وجود آورد تا در کنار هم به برنامه‌ریزی صحیح و حل مشکلات موجود بپردازند.

در این رویداد تلاش شده خانواده به‌عنوان محور اصلی برای برنامه‌ریزی شهری به شمار رود و به تمام گروه‌های سنی جامعه از جمله کودکان، سالمندان و بانوان اهمیت ویژه‌ای داده شود. با مشارکت این گروه‌ها می‌توان شهری مناسب و ایده‌آل برای عموم افراد ساخت و الگوی دیگر شهرها شد.

اهداف برگزاری رویداد ایده‌پردازی مردمی تهران 1404

همان‌طور که اشاره شد هدف اصلی از برگزاری این رویداد ارتقای مشارکت خانواده‌های ایرانی در برنامه‌ریزی کلان‌شهر تهران و حل مسائل گوناگون است. از دیگر اهداف این طرح می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. بهره‌برداری از ظرفیت‌های خانواده در تمام ارکان‌های مدیریت شهری.
 2. توسعه و دسترسی آسان خانواده‌ها به تمام خدمات و زیرساخت‌های شهری.
 3. بهبود فرهنگ ایرانی‌اسلامی و توسعه خانواده محوری.
 4. امکان حضور و مشارکت خانواده در استاندارد سازی پایتخت.
 5. استفاده از ظرفیت‌های سازمانی برای گسترش خدمات و برنامه‌های خانواده محور.
 6. اهمیت و توجه به تمام اقشار جامعه اعم از بانوان، سالمندان، کودکان و افراد دارای ویژگی‌های خاص.
 7. ایجاد دوستی دوباره بین خانواده ها و مدیریت شهری علیرغم اینکه امروزه جدایی خانواده از جامعه بسیار مشهود است

سیاست‌های رویداد ایده‌پردازی مردمی تهران 1404

سیاست های مطرح در ارتباط بین شهر و خانواده به سه دسته زیر تقسیم کرده است:

1.                   شهر دوستدار خانواده

مدیران شهرداری همواره در تلاش هستند از خانواده‌ها حمایت کنند و برای  خود در قبال خانواده مسئولیتی قائل است. این امر از طریق انواع خدمات شهری، مناسب سازی شهری، انواع یارانه ها و تسهیلات و …به  خانواده ها نمایان می‌شود.

2.                   مدیریت شهری با محوریت خانواده

خانواده به عنوان یک نهاد رسمی، قانونی و مسئولیت پذیر به حساب می آید که  می‌تواند با حمایت شهرداری طرح ها و برنامه های خود را در سطح محله و یا شهر  پیگیری و اجرا کند. در این سطح خانواده یک هویتِ منسجمِ اجتماعی و کنشگر برای مدیریت شهری به حساب می آید که حکومت بخشی از مسائل جامعه را بر عهده او گذاشته تا به‌عنوان یک نهاد فعال و منسجم به حل مشکلات و مسائل مدیریت شهری بپردازند. بانوان نقش بسیار مهمی در این طرح دارند و این فرصت برای رشد آن‌ها کاملا مناسب است.

3.                   مدیریت شهری با پیوست خانواده

هدف از مطرح کردن این سیاست تعامل و ارتباط بیشتر بین خانواده و شهر است. در این سطح  سیاست ‌های شهری به سمت خانواده جهت گیری می یابد و خانواده‌ها می‌توانند در تصمیم‌گیری، بررسی قوانین و مقررات برنامه‌ریزی شهری دخالت داشته باشند. اجرای طرح‌هایی مانند ساخت مسجد، احداث بزرگراه، سبک زندگی مردم و تغییر در محلات پایتخت باید با محوریت خانواده صورت بگیرد. به طور کلی مشارکت خانواده در برنامه‌ریزی‌های شهری و ارائه ایده‌های خلاقانه آن‌ها، جامعه را به سمت فرهنگ ایرانی و اسلامی سوق می‌دهد.

مزایای شرکت در رویداد ایده‌پردازی مردمی تهران 1404

تمام شهروندان می‌توانند در این رویداد بسیار بزرگ به‌صورت فردی و یا گروهی شرکت کنند که در صورت برنده‌ شدن مشمول جوایز زیر می‌شوند:

در مجموع  3 میلیارد ریال جایزه نقدی به تیم های مختلف

تیم اول: 500 میلیون ریال

تیم دوم: 300 میلیون ریال

تیم سوم: 200 میلیون ریال

با شرکت در این رویداد علاوه بر کسب جوایز ذکر شده می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

1.                   همکاری با شهرداری

برندگان در صورت توسعه و راه‌اندازی ایده خود می‌توانند با شهرداری همکاری کنند. شهرداری با در اختیار گذاشتن تسهیلات زیرساختی خود مانند امکانات شهری، شبکه‌های مرتبط با توسعه ایده و فضاهای عمومی از برندگان حمایت می‌کند.

2.                   برخورداری از حمایت‌های تخصصی و فنی

شرکت‌کنندگان در صورت برنده شدن در این طرح می‌توانند از انواع مشاوره‌های فنی توسط کارشناسان متخصص در زمینه مدیریت شهری بهره‌مند شوند. این مشاوره‌ها در قالب کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌شوند که با تیم‌های تخصصی شهرداری درحال همکاری هستند.

3.                   ارتباطات و شبکه‌سازی

برندگان برای پیاده‌سازی و توسعه ایده‌های خود می‌توانند به شبکه متخصصان شهرداری متصل شده و از کارآفرینان و متخصصان در حوزه مدیریت شهری کمک دریافت کنند.

4.                   تبلیغات و انتشار

شهرداری تهران ظرفیت‌های خود را برای تبلیغات و انتشار ایده برندگان به کار می‌گیرد. در این صورت برندگان می‌توانند ایده خود را به‌صورت محتوا در قالب کنفرانس، رویدادهای مرتبط، رسانه‌های محلی و منابع ارتباطی شهرداری مطرح نمایند تا مورد حمایت قرار گیرند.

نحوه ثبت‌نام و شرکت در رویداد ایده‌پردازی مردمی تهران 1404

شرکت‌کنندگان به دو بخش عمومی و کارمندان شهرداری تهران تقسیم می‌شوند که ثبت‌نام برای هر گروه متفاوت است.

1.                   شرکت‌کنندگان بخش عمومی

این افراد می‌توانند برای شرکت در این رویداد بزرگ وارد سایت 1404.tehran.ir شوند و فرم ثبت‌نام را تکمیل کنند. در این فرم علاوه بر وارد کردن مشخصات فردی نیاز است ایده‌های خود را ارائه دهید. با توجه به انتخاب محور مدنظر خود باید خلاصه‌ای از ایده را بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه بنویسید.

برای بارگذاری فایل می‌توانید از پی‌دی‌اف، پاورپوینت یا ورد استفاده کنید. هر فرد می‌تواند تنها یکی از محورها را انتخاب کرده و یک ایده مرتبط با آن را ثبت کند. مهلت ثبت‌نام تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ می باشد.

 

برای ارسال ایده و شرکت در مسابقه روی اینجا کلیک کنید

 

2.                   کارمندان شهرداری تهران

کارمندان محترم می‌توانند وارد سامانه نظام پیشنهادات شهرداری تهران شده و از طریق بخش فراخوان ثبت‌نام نمایند. ثبت یک ایده فردی و یک ایده گروهی در این بخش امکان‌پذیر است

خلاصه

ایده‌های افراد پس از ثبت‌نام بررسی و غربالگری می‌شوند و در صورت تأیید یا عدم تأیید به‌صورت پیامک به آنها اطلاع‌رسانی می‌گردد. افرادی که ایده اولیه آنها مورد تأیید قرار بگیرد به مرحله بعدی راه پیدا می‌کنند و به کارگاه‌های آنلاین دعوت می‌شوند که زمان برگذاری این کارگاه ها در شهریور ماه خواهد بود.همچنین تاریخ دقیق برگذاری از سامانه و شبکه های اجتماعی رسمی این رویداد به آدرس 1404.tehran اطلاع رسانی خواهد شد.

در ادامه جلسات منتورینگ برگزار خواهند شد که افراد باید در این جلسات حضور پیدا کنند. در این جلسات به تشکیل گروه‌ها و پرورش ایده‌ها خواهند پرداخت. در نهایت رویدادی به صورت حضوری جهت ارائه وداوری ایده ها برگزار و ایده های برتر اعلام خواهند شد.

 

برای ارسال ایده و شرکت در مسابقه روی اینجا کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا