علمی و پزشکی

کشف بزرگ فرعون مصر را از تاریکی بیرون آورد

به گزارش نازک نارنجی، این قطعه مجسمه از سنگ آهک ۳.۶ متری در سایت باستان‌شناسی «الاشمونین» در استان منیای مصر و با تلاش مشترک شورای عالی آثار باستانی این کشور و محققان دانشگاه کلرادوی آمریکا پیدا شده است.

به نقل از یورونیوز، این مجسمه سر، شانه‌ها و بالاتنه فرعون رامسس دوم را به تصویر می‌کشد که با یک تاج دوتایی و یک حریر سلطنتی با «اورائوس» (نمادی از مار کبرای مصری به نشانه سلطنت و قدرت الهی) تزئین شده است.

تحقیقات بیشتر نشان داده است که این قطعه سنگ آهک مکمل بخش پایینی آن است که تقریباً یک قرن پیش در سال ۱۹۳۰ توسط گونتر رودر باستان‌شناس آلمانی کشف شد.

رامسس دوم یا رامسس کبیر، مقتدرترین و مشهورترین فرعون مصر باستان از دودمان نوزدهم فراعنه است که از سال ۱۲۷۹ تا ۱۲۱۳ پیش از میلاد بر این سرزمین فرمانروایی می‌کرد.

کشف بزرگ فرعون مصر را از تاریکی بیرون آورد

وی که به دلیل مهارت نظامی خود مشهور است، بیش از ۱۵ لشکرکشی موفق را سازماندهی کرد و تسلط مصر را در سراسر شام و سرزمین نوبه تثبیت کرد.

با این حال رامسس دوم صرفاً یک جنگجو نبود. او از طریق ساخت و سازهای به یاد ماندنی، میراث بزرگی از خود به جا گذاشت.

مورخان می‌گویند او دیدی فراتر از زمان خود داشت و دستور ساخت شهرها، معابد و بناهای تاریخی الهام‌بخشی را در سراسر مصر، نظیر معبد کرنک و ابوسمبل در روستای نوبه، صادر کرد. امروزه صدها مجسمه عظیم از او را می‌توان در سراسر مصر یافت.

رامسس دوم در ۹۰ یا ۹۱ سالگی درگذشت و در دره پادشاهان به خاک سپرده شد. مومیایی او بعداً توسط باستان‌شناسان در انبار سلطنتی کشف شد و اکنون در موزه ملی تمدن مصر در قاهره به نمایش گذاشته شده است.

مقامات مصری می‌گویند تلاش‌ها برای تمیز کردن و آماده‌سازی مجسمه‌ها برای الحاق و نمایش احتمالی در حال انجام است.

۵۸۵۸

گروه تحریریه مطالب پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا