اجتماعی

فعالیت‌های ماندگار انستیتو پاستور ایران؛ از کنترل طاعون تا ماموریت بزرگ کرونا

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل انستیتو پاستور ایران، فعالیت‌های ماندگار این انستیتو در طول ۱۰۴ سال فعالیت، از کنترل طاعون و آبله کوبی تا ماموریت این موسسه در پاندمی کووپد ۱۹ را تشریح کرد.

به گزارش نازک نارنجی، دکتر احسان مصطفوی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به فعالیت بیش از ۱۰۴ ساله انستیتو پاستور ایران و دستاوردهای آن در کنترل و مقابله با بیماری‌ها، گفت: انستیتو پاستور ایران جزیی از ۳۳ انستیتو پاستور در ۲۶ کشور دنیاست که با هدف کنترل بیماری‌های واگیر تاسیس شد و برنامه‌های تحقیقاتی و آموزشی مشترک را دنبال می‌کند. 

وی با بیان اینکه تنها انستیتو پاستور ایران تنها انستیتو پاستور در منطقه خاورمیانه محسوب می‌گردد، به تاریخچه تاسیس آن بعد از جنگ جهانی اول و در سال ۱۲۹۸ اشاره کرد و افزود: انستیتو پاستور ایران در طول تاریخ بیش از ۱۰۰ ساله خود نقش مهمی در کنترل بیماری‌ها ایفا کرده است.

مصطفوی به فعالیت‌های ماندگار انستیتو پاستور ایران اشاره کرد و ادامه داد: این انستیتو در سال ۱۲۹۸ بر پایه مشکلات آن مقطع زمانی کشور نظیر بخش مایه کوبی، اپیدمیولوژی، آبله، سل، هاری، میکروب‌شناسی، واکسن سازی و ب ث ژ شکل گرفته است. سرم تراپی هاری در کنار واکسن هاری از جمله اتفاقات آن زمان انستیتو پاستور است که به عنوان درمان معمول هاری در دستور کار سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.

وی ادامه داد: کنترل بیماری‌های واگیر متعدد از جمله طاعون در غرب کشور، ریشه کنی آبله در ایران و منطقه خاورمیانه شرقی و همچنین ضدعفونی آب شهر تهران از جمله دیگر این اقدامات است.

وی به اقدامات انستیتو پاستور ایران در کنترل بیماری‌های عفونی در سایر کشورها، اشاره کرد و گفت: کارشناسان بیماری طاعون انستیتو پاستور ایران فعالیت‌های خود را در ۲۲ کشور دیگر نیز انجام دادند. همچنین تحت نظارت یونیسف، ۲۳۸ میلیون کودک از حداقل ۲۲ کشور، واکسن ب ث ژ ساخت ایران را استفاده کرده‌اند. 

مصطفوی گفت: همچنین واکسن‌های تولیدی انستیتو پاستور ایران به کشورهای عراق، افغانستان و مصر صادر شده و واکسن وبا تولیدی انستیتو پاستور ایران به فرانسه صادر شده است.

ادامه دارد

گروه تحریریه مقالات اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تجربه در بررسی نگرش‌ها و اعتقادات عمومی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا