افزایش عملیات ترور در شمال عراق؛ چه کسی در پشت پرده است؟

یک رسانه عربی در گزارشی به افزایش عملیات ترور در داخل اقلیم کردستان عراق و هدف قرار گرفتن رهبران و اعضای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) پرداخت.

پایگاه خبری العربی الجدید در گزارشی نوشت: در ۱۸ ژانویه پلیس عراق در استان کرکوک واقع در شمال این کشور خبر داد که یک زن تقریبا ۵۰ ساله در منزل خود در محله «رحیم آوه» که اکثر ساکنان آن کرد و مسیحی هستند به قتل رسیده است. پلیس عراق هویت مقتول و یا جزئیات بیشتری در خصوص این حادثه منتشر نکرد اما ساعاتی بعد رسانه‌های داخلی این جنایت را در لیست اقدامات خشونت‌آمیز و ترورهای شبانه‌روزی در عراق قرار داد.

منابع عالی‌رتبه امنیتی در اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید اعلام کردند: این زن مقتول عضو برجسته حزب کارگران کردستان است که مخالفان آنکارا هستند. نام مستعار و سازمانی این زن «زلال حسکه» بوده که یک کرد سوری است اما نام واقعی او «فریال سلیمان خالد» است که جزو هسته‌های فعال حزب کارگران کردستان در کرکوک و سلیمانیه به شمار می‌رفت و از ۲ سال و نیم پیش در یک خانه در کرکوک تنها زندگی می‌کرد. وی که مدارک شناسایی جعلی داشت و نشان می‌داد کرد عراق است توسط دو فرد مسلح به قتل رسید، این دو فرد که موتورسیکلت در اختیار داشتند با ورود به خانه‌اش او را کشته و بعد از انجام عملیات توانستند فرار کنند.

عملیات ترور زلال حسکه اولین عملیات نبود و از اوایل سال میلادی جاری ۶ عملیات ترور علیه اعضای فعال حزب کارگران کردستان در سلیمانیه، دهوک، کرکوک و سنجار انجام شد. چهار مورد از این عملیات توسط افراد مسلح انجام شد که هیچ یک از قاتلان بازداشت و شناسایی نشدند. برخی مسئولان در اربیل اعلام کردند که عاملان این ترورها مزدوران دستگاه اطلاعاتی ترکیه هستند که توانستند در صفوف حزب کارگران نفوذ کنند و در داخل عراق عملیات انجام دهند، البته دو مورد از این ترورها توسط پهپاد انجام شد تا مجموع عملیات‌ها علیه شخصیت‌های فعال حزب کارگران کردستان به ۶ فقره برسد.

دو مسئول کرد در اربیل در این باره تاکید کردند که ترکیه عملیات اطلاعاتی غیرعلنی انجام می‌دهد و شخصیت‌هایی از حزب کارگران را هدف قرار می‌دهد که در مناطق درگیری و تیررس مستقیم مانند قندیل، زاخو، سیدکان، سوران و الزاب حضور ندارند بلکه در مناطق تحت سلطه دولت بغداد و اقلیم کردستان زندگی می‌کنند و طراح و پشتیبان عملیات میدانی حزب کارگان کردستان به‌شمار می‌روند.

یکی از این مسئولان که افسر سازمان امنیتی «آسایش» است، در این خصوص گفت: ترک‌ها طی ماه اول سال میلادی جدید ۶ نفر از اعضای حزب کارگزان کردستان را به قتل رساندند و تمام این عملیات در نتیجه نفوذ اطلاعاتی در داخل حزب انجام شد زیرا عاملان ترور مناطق سکونت این افراد را پیدا کرده و وارد خانه‌هایشان شدند و آن‌ها را کشتند.

وی اعلام کرد: در چهارم ماه جاری «صادق شیخ احمد» از رهبران حزب کارگران کردستان که در روستای حاج محمد واقع در جنوب سلیمانیه به سر می‌برد توسط سه نفر با سلاح کمری ترور شد. در ۱۲ ژانویه جسد یک فرد در اتاقش در هتل «مالتا» در مرکز دهوک پیدا شد، بعد از انجام تحقیقات مشخص شد که مقتول کرد ترکیه است و مدارک شناسایی جعلی به نام «نبر زاگرس» در اختیار دارد. همچنین فرد دیگری به نام «آوات قائد» که کرد سوریه است و در زمینه قاچاق سلاح و تجهیزات میان حسکه و سنجار فعالیت می‌کرد ترور شد، اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد وی مسئولیت حفر تونل‌ها در کوه سنجار برای استفاده حزب کارگران را برعهده داشته است.

همچنین دو نفر از رهبران حزب کارگران کردستان با حمله پهپادی به منزل و خودروی آن‌ها در نزدیکی سلیمانیه و دهوک ترور شد که یکی از آن‌ها به «آسو هورامانی» معروف بود.

در بخشی از این گزارش آمده است که آنکارا پیش از این جزئیات زیادی درمورد ترور رهبران حزب کارگران کردستان اعلام نمی‌کرد اما اخیرا جزئیاتی مانند اینکه چه کسی مجری عملیات بوده را از طریق رسانه‌های رسمی مانند آناتولی اعلام می‌کند، همانگونه که در ترور «صادق شیخ احمد» و «علی خبات» از رهبران برجسته حزب کارگران این مساله اتفاق افتاد و آنکارا رسما اعلام کرد که سازمان اطلاعات ترکیه پشت این عملیات قرار دارد.

انجام عملیات ترور توسط سازمان اطلاعات ترکیه در خاک عراق مساله جدیدی نیست اما طی ماه‌های اخیر گسترش یافت و عناصر اطلاعاتی ترکیه توانستند در داخل حزب کارگران کردستان نفوذ کنند.

310310

دکمه بازگشت به بالا