عمومیمطالب کسب و کار

نحوه سیم بندی ترموستات یخچال

از ترموستات سه فیش در یخچال‌ها و برخی وسایل خانگی استفاده می‌شود و اغلب امکان تنظیم دما را در سیستم‌های سرمایشی ایجاد می‌کند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی درباره ترموستات‌های سه فیش و نحوه کار آن‌ها کسب کنید.

در یخچال‌ها سوئیچی به صورت کلید متحرک وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان میزان سرما در یخچال را کنترل کرد، که این کلید بخشی از سیستم ترموستات است. در ادامه با ما همراه باشید تا راهنمایی کاملی درباره طرز کار و نقشه سیم کشی ترموستات سه فیش، که به ‌طور عمده در سیستم یخچال‌ها استفاده می‌شود، به شما ارائه دهیم. در واقع ترموستات یکی از اتصالات بسیار ساده است که در هر یخچال و کولر گازی دیده می‌شود و از نظر اتصال سیم کشی و دما، دارای نمونه‌های مختلفی است. ترموستات سه فیش نیز از انواع نمونه‌های ترموستات است که اغلب می‌توان در فریزر و یخچال‌ها آن را مشاهده کرد و دارای ساز و کاری مؤثر بر عملکرد سیستم سرمایشی است و امکان تنظیم دمای داخل یخچال را برای کاربران ایجاد می‌کند.

ساختار ترموستات سه فیش

در ساختار ترموستات سه فیش می‌توان لوله نازکی را مشاهده کنید که ساختاری شبیه سیم دارد؛ در واقع در این لوله سیم مانند، جریان گازی وجود دارد که پس از رسیدن به دمای مورد نیاز در آن، ترموستات متوقف می‌شود. این نمونه ترموستات‌ها را می‌توان در تنظیم دمای یخچال، فریزر، ویترین‌های فریزری، ویترین نوشیدنی و… مشاهده کرد.

مطالعه بیشتر:

وظیفه ترموستات سه فیش

ترموستات‌ها را می‌توان در هر دستگاهی که تنظیم دما در آن‌ها وجود دارد، یافت و به‌طور عمده در یخچال و فریزر به‌عنوان سنسور دما استفاده می‌شوند. ترموستات‌های سه فیش برای افزایش دما در اوپراتور چرخه یخ‌زدایی را با ذوب شدن یخ‌ها تشخیص داده و متوقف می‌شوند. وظیفه ترموستات را می‌توان تنظیم دمای موردنیاز در سیستم‌های سرمایشی بیان کرد. گاهی اوقات ممکن است در یخچال برفک و یخ‌های زیادی را مشاهده کنیم؛ این موارد می‌تواند نشان ‌دهنده عدم کارکرد صحیح ترموستات باشد.

برای تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

طرز کار ترموستات‌های سه فیش

ترموستات سه فیش شامل کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و دستگاه اندازه‌گیری بوده و سیستم خنک‌کننده را کنترل می‌کند. درواقع ترموستات مانند دریچه‌ای عمل می‌کند که با توجه به دما، باز یا بسته می‌شود؛ این سیستم اتصال موتور را از رادیاتور، تا زمانی که دمای معینی برسد قطع می‌کند. عملکرد ترموستات سه فیش در یخچال‌ها را می‌توان به این صورت بیان کرده که، هنگامی‌که سیستم محدود سیم پیچی را طی کرد، کمپرسور را خاموش می‌کند. درواقع دو نوع ترموستات برای اتصال وجود دارد؛ یکی از آن‌ها برای سیستم اصلی و دیگری برای خروجی کمپرسور کاربرد دارد. همچنین در برخی از کلیدهای ترموستات، اتصال اصلی یا مشترک با دو منبع وجود دارد که یکی از آن‌ها برای تغذیه و دیگری برای نور است و در برخی دیگر نیز دو اتصال برای ورودی و نور، و اتصال دیگر برای خروجی یا کمپرسور است. اتصال ترموستات به فیش به ‌صورت سری انجام می‌شود و در این اتصال بین کمپرسور و منبع، جریان القایی وجود دارد.

خدمات پیشنهادی آچاره :

نقشه سیم کشی ترموستات‌های سه فیش

در ترموستات‌های سه فیش، یک سیم تغذیه به PTC و دیگری به ترموستات می‌رود و سیم دوم به کمپرسور متصل می‌شود. برای درک بهتر طرز کار ترموستات سه فیش، در ادامه می‌توانید نقشه سیم کشی ترموستات سه فیش را به‌صورت واضح مشاهده کنید:

تعویض ترموستات سه فیش

اگر قصد جایگزینی و تعویض ترموستات سه فیش را دارید، پیدا کردن نمونه‌ی مطابق با ویژگی‌های ترموستات قبلی از موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید. ترموستات جدید باید تا حد امکان ویژگی‌های مشابهی با ترموستات اولیه داشته باشد، اما تطابق دقیق و یکسان شاید امکان‌پذیر نباشد، به‌ عنوان مثال ممکن است طول لوله در ترموستات‌ها متفاوت باشد و یا نمونه‌های مختلف سوئیچینگ متفاوتی داشته باشد. از این ‌رو نکته مهم در هنگام تعویض ترموستات تطابق عملکرد دو ترموستات با یکدیگر است تا سیستم سرمایشی شما، به‌درستی کارکرده و دمای موردنیاز را تنظیم کند.

تعویض ترموستات می‌تواند در رفع مشکلاتی ازجمله گرمای بیش ‌از حد یخچال، گرمای بیش‌ازحد محفظه فریزر، سرمای بیش ‌از حد یخچال و هرگونه اختلالاتی در رابطه با تنظیم دمای سیستم‌های سرمایشی مؤثر باشد. همچنین برای تعویض ترموستات‌های سه فیش لازم است که نمونه‌های باکیفیت و بادوام را که توسط سازنده‌های معتبر، برای کارکرد طولانی آزمایش شده‌اند تهیه کنید تا عملکرد مطلوب و رضایت‌بخشی از آن‌ها دریافت کنید.

بیشتر بخوانید :

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم به‌عنوان طرز کار و نقشه سیم کشی ترموستات سه فیش بپردازیم. امیدواریم در انتها اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار گرفته باشد. درصورتی‌که به اطلاعات بیشتری در این ‌باره نیاز دارید می‌توانید با متخصصان باتجربه آچاره در این زمینه در ارتباط باشید. اگر سوالی دارید کافی است در بخش نظزات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید.

برای ثبت سفارروی بدنه یخچال نقشه‌هایی نصب شده است. خواندن و درک این نقشه برای کسی که کار سرویس یخچال را انجام می‌دهد اولویت زیادی دارد. بنابراین همه کسانی که در زمینه تعمیر یخچال کار می‌کنند باید با روش‌های نقشه خوانی ترموستات یخچال آشنا باشند. امروزه یخچال‌های جدید به طور خودکار روشن و خاموش می‌شوند. شاید بپرسید که این اتفاق چطور پیش می‌آید؟ دلیل این مسئله وجود یک قطعه در یخچال به نام ترموستات است. اگر یخچال شما مشکلی در کنترل دما دارد، به احتمال زیاد ترموستات خراب شده است. توجه کنید که بهتر است کار تعویض یا تعمیر ترموستات یخچال و فریزر را به دست یک تکنسین مجرب انجام دهید. با این حال اگر خود شما دانش کافی در زمینه تعمیر لوازم خانگی را دارید، مطالعه راهنمای زیر به شما کمک می‌کند؛ پس با ما همراه باشید.

 ترموستات چیست؟

ترموستات به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اجزا و قطعات یخچال است و وظیفه اصلی آن کنترل دمای داخلی یخچال، بر اساس دمای تنظیم شده است. به بیان عامیانه‌تر باید گفت هنگامی که شما درجه یخچال را تغییر می‌دهید، در واقع به ترموستات دستور می‌دهید زمانی که یخچال به این میزان دما رسید، کمپرسور به طور خودکار خاموش شود. اگر قطعه ترموستات در یخچال نبود، یخچال و فریزر به طور دائم کار می‌کردند و هیچ وقت خاموش نمی‌شدند.

کارکرد ترموستات چیست؟

ترموستات یک کنترل کننده دمای خودکار است، این قطعه وظیفه ثابت نگه داشتن دمای داخلی یخچال را به عهده دارد. به طوری که اگر با باز و بسته شدن یخچال هوای گرم به داخل آن وارد شود، دما به درجه‌ای بالاتر از آنچه تنظیم کرده‌اید می‌رسد. در این حالت است که ترموستات یا رله یخچال به کمپرسور فرمان می‌دهد تا فعالیت خود را آغاز کند. با فعالیت کمپرسور دمای داخل یخچال کاهش پیدا کرده و به اندازه تنظیم شده می‌رسد. در چنین زمانی که ترموستات دوباره به کمپرسور فرمان خاموشی می‌دهد. برای صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش عمر یخچال فریزر در فصل‌های مختلف سال، تنظیم درجه‌بندی یخچال متفاوت خواهد بود. در واقه این درجه بندی به شما کمک می‌کند با توجه به دماهای مختلف محیط به خوی بتوانید مواد غذایی را با ماندگاری بیشتر نگهداری کنید.

مطالعه بیشتر:

تفاوت ترموستات‌های قدیمی و جدید

ترموستات در یخچال‌های قدیمی مکانیکی است و دما به صورت دستی تنظیم می‌شود. هر چقدر عدد دما بالاتر باشد، کاری که کمپرسور انجام می‌دهد نیز طولانی‌تر خواهد بود. در این مدل‌ها دمای یخچال بهتر است روی 2 تا 3 درجه سانتی گراد تنظیم شود. اما در مدل‌های جدید یخچال و انواع ساید بای ساید از ترموستات دیجیتالی بهره گرفته شده است. بردهای دیجیتالی دمای محیط را اندازه‌گیری می‌کنند. هر چقدر دمای محیط به صفر نزدیک‌تر باشد، کار کمپرسور بیشتر می‌شود. دمای ایده‌آل برای یخچال‌های جدید بین 5 الی 7 درجه بوده و برای فریزر بین منفی 18 تا منفی 20 درجه قرار داده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی ترموستات‌هایی که به بازار عرضه شده که هوشمند هستند، به اینترنت وصل شده و امکان کنترل و تنظیم آن‌ها به وسیله کامپیوتر و گوشی هوشمند نیز وجود دارد.

برای این که بهتر با نقشه ترموستات یخچال آشنا شوید، تصویر زیر در این مقاله آورده شده است. در نقشه ترموستات نکته مهمی وجود دارد که آن قدرت کمپرسور، تک فاز و یا سه فاز بودن آن، رله استارت، خازن و… بوده که در نحوه سیم کشی تاثیرگذار است.

انواع ترموستات یخچال

انواع مختلف ترموستات در یخچال فریزرهای مکانیتیک یا دیجیتالی استفاده می‌شوند. به طور کلی می‌توان انواع ترموستات را در سه دسته تقسیم بندی کرد که شامل ترموستات دو قطبی، ترموستات جامد و الکترونیکی و ترموستات فشار بخار می‌شود.

ترموستات دو قطبی

ترموستات دو قطبی شامل دو فلز می‌شود، یکی از این دو فلز ثابت و فلز دیگر به دما حساس است. زمانی که دمای یخچال کاهش پیدا می‌کند، جمع شده و ارتباط قطع و موتور یخچال خاموش می‌شود. در صورتی که دما افزایش پیدا کند این فلز نیز واکنش نشان داده و باعث روشن شدن موتور خواهد شد.

 پردازنده ترموستات جامد چطور عمل می‌کند؟

در ترموستات جامد الکتریسیته موجود در ترموستات با توجه به دما کم یا زیاد می‌شود. در این قطعه یک پردازنده قرار گرفته که دمای داخل محفظه یخچال را با دمای بیرون مقایسه می‌کند، اگر دما کمتر از محیط بود یعنی یخچال به اندازه کافی سرد هست و موتور خاموش می‌شود. اما اگر دما بیشتر از محیط باشد، دستور شروع فعالیت به موتور صادر می‌شود.

  1. ترموستات مدل بخار

در ترموستات‌های مدل بخار یک لوله شیشه‌ای که درون آن مایعی خاص قرار دارد، وجود داشته و این مایع به دما حساس است. به طوری که در اثر انبساط یا انقباض آن و ارتباطش با دیافراگم موتور یخچال خاموش و روشن می‌شود.

  1. ترموستات سه فیش و دو فیش

شاید بپرسید که ترموستات‌های سه فیش و دو فیش در کجا کاربرد دارند؛ در پاسخ این سوال باید گفت نوعی از یخچال با عنوان نوفراست وجود دارد که هوای آن سرد بوده و درون آن به وسیله فن جریان پیدا می‌کند. در این گونه یخچال‌ها از المنت به عنوان یخ زدایی اتومات استفاده می‌شود. همچنین این یخچال‌ها دارای ترموستات سه فیش هستند. در دیگر یخچال از ترموستات دو فیش استفاده شده که دارای یک ورودی و یک خروجی است.

چگونه عیب یابی ترموستات را انجام دهیم؟

سلامت یا خرابی ترموستات با عواملی قابل سنجش است؛ از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اگر دوست دارید ترموستات یخچال خود را امتحان کنید تا از سلامت کارکرد آن مطمئن شوید، بهتر است دمای یخچال را کمی بیشتر از حالت عادی و نرمال سرد کنید. اگر ترموستات یخچال مشکلی نداشته باشد، قاعدتا بعد از چند ساعت دوباره به حالت نرمال خود بر می‌گردد؛ اما اگر این گونه نشد یعنی ترموستات معیوب است و باید تعویض شود. اگر ترموستات یخچال خراب شود تعمیر آن ضروری بوده و این کار باید توسط متحصص همان برند یخچال انجام شود. باید بدانید که اگر غذاهایی که داخل یخچال هستند بیش از حد سرد شده و دچار یخ زدگی شوند نیز ترموستات یخچال مشکل دارد.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که خرابی ترموستات یخچال دارد، این است که موتور دستگاه کلا روشن نمی‌شود. در این صورت یخچال از کار افتاده و مواد غذایی موجود در فریزر نیز آب می‌شوند.

شما می‌توانید به صدای یخچال گوش دهید تا متوجه درست یا خراب بودن کارکرد ترموستات آن شوید. اگر روشن یا خاموش شدن کمپرسور نامنظم بود یا یخچال به طور ناگهانی خاموش می‌شد، احتمالا در ترموستات مشکلی وجود دارد و باید سلامت آن بررسی شود.

مطالعه بیشتر:

آموزش تست ترموستات یخچال

برای این که متوجه شوید ترموستات یخچال مشکل دارد یا نه بهتر است از یکی از روش‌های زیر کمک بگیرید:

روش اول، تست کمپرسور یخچال است. برای تست ترموستات با توجه به عملکرد کمپرسور لازم است که مراحلی را طی کنید. در اولین قدم، کلید ترموستات را در آخرین درجه آن قرار دهید. بعد از چند دقیقه صبر، دوباره ترموستات را به حالت قبلی برگردانید. در این زمان باید کمپرسور یخچال کار خود را شروع کند. اگر کمپرسور کار نکرد، ترموستات معیوب بوده و نیاز به تعمیر دارد. روش دوم این است که دما را تست کنید؛ در واقع در این روش از یک دما سنج برای بررسی عملکرد صحیح ترموستات استفاده می‌شود. اول از هر چیز یک لیوان آب داخل یخچال قرار دهید و درجه ترموستات آن را بررسی کنید. بعد از یک روز، دمای آب درون لیوان را بسنجید. این دما باید در رنج یک درجه پایین‌تر یا یک تا دو درجه بالاتر از دمای تنظیم شده به روی یخچال باشد. برای مثال اگر دمای یخچال روی دو درجه تنظیم شده است، دمای آب می‌تواند یک تا چهار درجه سانتی گراد باشد.

تنظیم پیچ ترموستات چطور انجام می‌شود؟

عمر مفید ترموستات یخچال چقدر است؟

بعد از مدتی ممکن است پلاتین کلید ترموستات فرسوده شده یا به هم وصل شوند. همچنین ممکن است از آنجا که این قطعه مصرفی بوده، بعد از چند سال عمر مفیدش تمام شود و نیاز به تعویض پیدا کند. در نتیجه خرابی ترموستات می‌تواند امری رایج باشد و هر چند وقت یکبار برای سرویس یخچال خود باید به یک فرد متخصص مراجعه کنید.

نحوه تعویض ترموستات

اگر معیوب بودن ترموستات خود را متوجه شدید و تصمیم گرفتید که آن را تعویض کنید، با طی کردن مراحل زیر می‌توانید این کار را انجام دهید. اما توجه داشته باشید که ساده بودن این مراحل دلیل بر آسان بودن انجام آن نیست و باید توجه و دقت کافی داشته باشید. اگر دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارید پیشنهاد می‌شود با یکی از مراکز تعمیر یخچال و فریزر در محله خود تماس بگیرید تا کارشناسان این مرکز تعویض ترموستات را بر عهده بگیرند. مراحل تعویض ترموستات یخچال به این ترتیب است:

در ابتدا و قبل از انجام هر کار ایمنی را فراموش نکنید. برای این که کر تعمیر یا تعویض ترموستات را بی خطر انجام دهید، باید یخچال را از برق بکشید. سپس درجه دما را از داخل محفظه با یک پیچ گوشتی جدا کنید. بعد از خارج شدن درجه دما شفت ترموستات را خواهید دید، سپس پوشش را بردارید و با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ و مهره‌های اتصال ترموستات را شل کرده و آن را از دیواره یخچال جدا کنید. نکته مهم این است که قبل از آن که ترموستات را از اتصالات جدا کنید، از این اتصالات عکس برداری کنید. در این صورت هنگام وصل کردن ترموستات جدید، موقعیت سیم‌ها و اتصالات را به راحتی پیدا می‌کنید.

یکی از قطعات ترموستات لوله مویی است که این هم در داخل دیواره یخچال نصب شده است. بعد از جدا کردن اتصالات ترموستات، باید لوله مویی را نیز جدا کنید. البته جدا کردن لوله مویی کار سختی نیست، اما اغلب در انتهای لوله مویی یک دندانه متصل وجود دارد که برای جدا کردن آن باید از پیچ گوشتی کمک بگیرید. بعد از جدا کردن لوله مویی، لوله مویی ترموستات جدید را صاف کنید و داخل یخچال قرار دهید. سپس سیم‌ها را به ترموستات جدید متصل کنید. پیچ و مهره‌های ترموستات را با پیچ گوشتی سفت کنید و کاور ترموستات را روی آن بکشید. سپس همه پکیج ترموستات و اتصلاتش را در جای خود گذاشته و بعد از انجام مراحل نصب، درجه دما را روی آن تنظیم کنید.

مطالب بیشتر: شماره تلفن نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر اصفهان

نکات مهم در بهبود کارکرد ترموستات

خنک کردن فضای یخچال با ترموستات به طور خودکار انجام می‌شود، اما اگر به نکات ساده‌ای دقت کنید عملکرد ترموستات بهتر می‌شود. با رعایت این نکات می‌توانید عمر مفید یخچال خود را افزایش دهید.

زمانی که غذاها را در یخچال می‌چینید بین آن‌ها فاصله بگذارید تا هوا جریان پیدا کند. این هوا در خنک سازی فضای یخچال مناسب است. همچنین تفاوت تنظیم دمای یخچال در فصول گرم و سرد را رعایت کنید. بهتر این است که در تابستان دمای یخچال کم شود، به این معنی که آن را بر روی بیشترین مقدار تنظیم کنید. همچنین در زمستان دمای یخچال باید افزایش پیدا کند به این معنا که درجه ترموستات را کاهش دهید. این کار ضمن اینکه از خراب شدن مواد غذایی جلوگیری می‌کند، بلکه به سلامت قطعاتی مثل کمپرسور و موتور و افزایش طول عمر مفید آن‌ها نیز کمک می‌کند.

دقت کنید که درب یخچال بیهوده باز نماند، این کار تعامل دمای یخچال را از بین برده و مصرف انرژی آن را بیشتر می‌کند. اگر یخچال شما از مدل‌های قدیمی است، به صورت مرتب از آن برفک زدایی کنید. بهتر است از گذاشتن مواد غذایی خیلی گرم یا خیلی سرد درون یخچال خودداری کنید؛ غذاها را ابتدا بیرون یخچال به دمای محیط برسانید و سپس آن را در یخچال قرار دهید. اگر مواد گرم داخل یخچال گذاشته شود، دستگاه برای به تعادل رساندن دما، زمان و انرژی بیشتری لازم دارد و بنابراین کارکرد آن با مشکل مواجه می‌شود.

برای ثبت سفارش هم اکنون می توانید اقدام کنید.

ش هم اکنون می توانید اقدام کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا