بین الملل

جنگنده‌های «تایفون» انگلیس ۳ هواپیمای نظامی روسیه را رهگیری کردند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین نازک نارنجی، نیروی هوایی انگلیس چهارشنبه شب به وقت تهران از رهگیری  سه فروند هواپیمای نظامی روسیه که نزدیک حریم هوایی ناتو در منطقه «بالتیک» پرواز می‌کردند، خبر داد.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «العربیه» جنگنده‌های انگلیس مستقر در پایگاه هوایی ناتو در استونی به مجرد اطلاع از این قضیه به هوابرخاستند.  

تشدید تنش‌ها بین روسیه و ناتو، همزمان با ادامه جنگ با اوکراین، منجر به افزایش موارد رهگیری هواپیماهای نظامی روسیه حین پرواز نزدیک حریم هوایی ناتو در منطقه بالتیک منجر شده است.

نیروی هوایی انگلیس در توییتی اعلام کرد: «جنگنده‌های تایفون تایفون‌های در استونی برای رهگیری یک فروند “توپولوف -۱۳۴ ” نیروی دریایی روسیه و 2 فروند “سوخو-۲۷ ” این کشور که  نزدیک حریم هوایی ناتو پرواز می‌کردند، عازم این ماوریت شدند.»

 

نیروی هوایی انگلیس مدعی شده هواپیمای روسی با عدم برقراری ارتباط با بخش کنترل حریم هوایی منطقه، قوانین بین‌المللی پروازی را رعایت نکردند. این در حالی است که جنگنده‌های روسی همواره با رعایت معیارهای بین‌المللی بر فراز حریم هوایی منطقه ماموریت گشتی انجام می‌دهند و این جنگنده‌های ناتو هستند که معمولا قوانین بین‌المللی هوانوردی را رعایت نمی‌کنند.

نیروی هوایی انگلیس تصاویری از یک جت تایفون به اشتراک گذاشت که هواپیمای نیروی دریایی روسیه را تعقیب می‌کند. وزارت دفاع روسیه تاکنون واکنشی به این ماجرا نشان نداده است.

ناتو با ادعای تامین امنیت منطقه  یک ماموریت گشت هوایی برای استونی، لتونی و لیتوانی انجام می‌دهد. ناتو ماموریت‌های مشابهی برای آلبانی، مونته نگرو، مقدونیه شمالی و اسلوونی دارد. جنگنده‌های آلمان، انگلیس، رومانی و اسپانیا در این گشت هوایی حضور دارند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

بخش مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با روشی زنده و غوطه‌ور در جزئیات. با تمرکز بر رویدادهای جهانی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع، به شما نقشه‌ای دقیق از رویدادهای روز ارائه می‌دهم. با استفاده از شیوه‌های نوین گزارشگری، اطلاعات جذابی را برای شما فراهم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا