علمی و پزشکی

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از شایع ترین عوارض افراد فعال جنسی عدم ابتلا به زگیل تناسلی یا ویروس HPV است. به دلیل ماهیت مسری و انتقال سریع HPV، شما می توانید در اولین رابطه جنسی با فرد آلوده به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین، علاوه بر رابطه جنسی ایمن، باید قبل از رابطه جنسی، علیه HPV یا زگیل تناسلی واکسینه شوید. در ادامه با این عارضه، علائم و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شوید:

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که ناشی از ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به افراد مبتلا به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شود.

چگونه از شر زگیل تناسلی خلاص شویم؟

30 تا 40 گونه از ویروس HPV وجود دارد که می تواند به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر بگذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. اگر دستگاه تناسلی شما با دستگاه تناسلی فرد دیگری که حامل ویروس HPV است تماس پیدا کند، می توانید به زگیل تناسلی مبتلا شوید. شریک زندگی شما ممکن است به ویروس HPV آلوده شده باشد، اما شما هیچ علامتی نخواهید دید.

حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید یا با دخول رابطه جنسی ندارید، ممکن است زگیل بگیرید. زیرا کاندوم تمام پوست آلت تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شود. علائم شما ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت ظاهر شود. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. می تواند بسیار کوچک، رنگ پوست یا کمی تیره تر باشد. قسمت بالایی رشد ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس صاف یا کمی برآمده به نظر برسد.

آپاندیس ها می توانند به صورت مجموعه ای از زگیل یا فقط یک زگیل ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا رشد کند، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • جنسیت
 • کیسه بیضه
 • قطع كردن
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • در دهانه رحم

حتی اگر نتوانید زگیل تناسلی را ببینید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • از چانه خارج شوید
 • زشت
 • خون ریزی
 • سوزش

زگیل تناسلی همچنین می تواند بر روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که با شریک HPV در دهان آمیزش جنسی داشته است، دیده شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه هم در مردان و هم در زنان، مراجعه به متخصص زنان، اورولوژیست و جراح عمومی، برای اطمینان از وجود این زگیل ها ضروری است. زیرا در برخی موارد این برجستگی ها به اشتباه با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • معاینه بصری زگیل با استفاده از ذره بین
 • نمونه برداری از آپاندیس تحت بیهوشی برای تعیین نوع ویروس عامل بیماری

تشخیص زگیل تناسلی زنان آسانتر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عارضه را داشته باشید، باید با متخصص زنان مشورت کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج و اطراف واژن وجود داشته باشد، با معاینه معمول قابل تشخیص است.

برای مشاهده مقاله کامل زگیل تناسلی در مردان و زنان، علل، روش انتقال و تشخیص می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

واژن و رحم نیز از طریق دستگاه قابل بررسی است یا می تواند پاپ اسمیر باشد و در صورت شک نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی می شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض خطر HPV هستند. با این حال، خطر ابتلا به زگیل تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها شریک جنسی زیادی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف شده است
 • آنها زیر 30 سال سن دارند
 • آنها سایر عفونت های مقاربتی دارند

چگونه زگیل تناسلی را درمان کنیم؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. یعنی ممکن است بارها در زندگی خود این عارضه را تجربه کنید.

بنابراین اگر می خواهید از سرایت ویروس به دیگران جلوگیری کنید، مدیریت علائم بسیار مهم است. زیرا زگیل تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد. نوع درمانی که ارائه می کنید به ظاهر زگیل ها و محل آنها بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری تنها به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. برخی از گزینه های درمانی برای این عارضه به شرح زیر است:

عطر یا محلول

طبق تجویز پزشک می توانید از برخی داروهای موضعی برای برداشتن زائده های زگیل تناسلی استفاده کنید. البته این داروها معمولاً روش های نامشخصی برای از بین بردن مفاصل زگیل تناسلی هستند و فقط برای مفاصل کوچک و حساس استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان این عوارض به شرح زیر است:

 • عطر پودوفیلین
 • آلدارا
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزر زگیل تناسلی

برای از بین بردن این بیماری می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک پزشک متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. این روش به عنوان یک درمان قطعی برای تسکین علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در روش لیزر با تابش مستقیم به زائده ها، بافت های زگیل از بین رفته و با جذب اشعه لیزر بهبود می یابند.

این روش چه بر روی زگیل های بزرگ یا بزرگ استفاده می شود و معمولا یک جلسه برای درمان زگیل با استفاده از لیزر کافی است.

کریو، فریز یا منجمد کنید

اکثر پزشکان از نیتروژن مایع استفاده می کنند که می تواند به دمای -320 درجه فارنهایت برسد تا زگیل را منجمد کند. در این روش، پزشک با پاشیدن نیتروژن مایع روی زائده ها، زگیل ها را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود و ممکن است با درد و تاول همراه باشد.

متخصص برق

برای درمان زگیل تناسلی به روش الکتروکوتر از جریان الکتریکی برای سوزاندن زائده ها با بی حسی موضعی استفاده می شود و معمولاً در یک جلسه آپاندیس برداشته می شود. در این روش با استفاده از ابزار تیز سوزنی مانند، بافت زگیل با حرارت شدید برداشته می شود.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل تناسلی یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 با اکثر سرطان های دهانه رحم مرتبط هستند. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شود.

انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث سرطان فرج شوند. آنها همچنین ممکن است عوارض جانبی زیر را داشته باشند:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

* گزارش آگهی

دکمه بازگشت به بالا