عمومیمطالب کسب و کار

انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای هر قسمت از ساختمان

راهنمای کامل خرید سنگ ساختمانی

کشور ایران از لحاظ منابع سنگ ساختمانی در بین تمام کشور های دنیا سرامد می باشد و از لحاظ تنوع در نوع سنگ ها و رنگ سنگ ها رتبه نخست جهان را داراست.انتخاب بسیار بالایی وجود دارد که پیدا کردن بهترین آن در ابتدا بسیار سخت بنظر می رسد چرا که خرید کننده ی سنگ اگر در خرید سنگ دقت کافی ننماید دچار مشکل می شود.  سنگ ساختمانی گونه های متفاوتی دارد که از نظر زیبایی، مقاومت و ساب پذیری در سطوح متفاوتی قراردارند. سنگ تراورتن ، سنگ مرمریت ، سنگ مرمر و سنگ گرانیت از جمله سنگ هایی می باشند که از معادن ایران به شکل فراوان استخراج می شوند و برای مصارف داخلی و خارجی مورد کاربرد قرار می گیرند.

سنگ تراورتن به دلیل زیبایی زیاد و قدرت چسبندگی بالا برترین مورد برای نماهای بیرونی ساختمان می باشد. قیمت بالاتر این سنگ با دقت به ویژگی هایش قابل قبول می باشد. سنگ مرمریت برای مصارف داخلی استفاده بیشتری دارد. سنگ گرانیت برای فضاهای خشن تر مورد کاربرد قرار می گیرد و علت آن نیز خاصیت آذرینی است که در درون ذرات آن نهفته است.

سنگ مرمر نیز برای محیط های ویژه و جذاب استفاده دارد. لابی هتل ها، رستوران ها، واحد های تجاری و… از این دسته اند. علت به کار بردن سنگ مرمر در پروژه های ویژه هزینه بالای آن است. بر روی انواع سنگ ساختمانی با دقت به خصوصیات ویژه آنها، قیمت گذاری های متفاوتی صورت می گیرد. این که چه نوع سنگ ساختمانی برای پروژه شما مناسب است، با دقت عوامل زیر معین خواهد شد.

مکانی که سنگ در آن مورد کاربرد قرار می گیرد. (داخل یا خارج ، کف واحد ، آسانسور یا پارکینگ و…)

هزینه ای که برای خرید سنگ ساختمانی در نظر گرفته شده است.

محل پروژه ساختمانی (محله و شهری که پروژه در آن قرار گرفته است)

نوع پروژه (تجاری، اداری، صنعتی، مسکونی یا تفریحی)

سلیقه عمومی

شهر و محله قرارگیری پروژه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در نهایت پروژه های ساختمانی بایستی منجر به سود شوند تا فعالیت شرکت سازنده همچنان تداوم داشته باشد. پس به کار بردن سنگ های گران قیمت برای محله هایی که پتانسیل آن را ندارد کار عرفی نیست. نوع پروژه فوق العاده پراهمیت است. این که پروژه ساختمانی یا صنعتی باشد به طور کامل فضا را گوناگون خواهد کرد. در ساختمان مسکونی لطافت و در پروژه های صنعتی مقاومت مطرح می باشند. در پروژه های تجاری و هتل ها نیز به شیک بودن فوق العاده اهمیت داده خواهد شد. تراورتن سفید,تراورتن شکلاتی,تراورتن کرم,سنگ عباس آباد,سنگ خرم آباد,سنگ گیوتین,سنگ قیچی,تراورتن آذرشهر,سنگ پله,سنگ اپن,سنگ حفاظ,ستون سنگی,حفاظ سنگی ، اینکه در زمان ساخت پروژه مقبولیت کدام سنگ ساختمانی بیشتر است بایستی مورد بررسی قرار گیرد.

موارد مصرف از سنگ های گوناگون

سنگ نمای بیرونی( سنگ نمای بیرونی باید در برابر گرما، سرما، نور خورشید و ناملایمات جوی مقاوم باشد)

سنگ فرش داخلی (سنگ فرش داخلی بسته به نوع کاربری ساختمان ،تجاری،اداری،مسکونی،آموزشی و بهداشتی انتخاب می شود.سنگ فرش داخلی باید مقاومت فشاری و مقاومت سایشی بالایی داشته باشد.ضمن اینکه میزان جذب آب پایینی داشته باشد).

سنگ فرش بیرونی ( سنگفرش بیرونی باید در مقابل سرما و گرما مقاوم باشد و از مقاومت فشاری خوبی برخوردار باشد).

سنگ اوپن و کانتر(سنگ اوپن و کانتر باید میزان جذب پایین و مقاومت فشاری بالایی داشته باشد).

سنگ خوب چه سنگی است؟

سنگ‌های نما (داخل و خارج) باید بدون ترک، شیار، شکستگی ورگه‌های سست، پوسیدگی، خلل و فُرَج باشد. سنگ خوب سنگی است که جاذب آب زیاد نبوده و تحمل بالایی در مقابل محیط‌های طبیعی، شیمیایی و سایش داشته باشد. بیشتر خریداران سنگ ساختمانی تنها به توصیه دیگران و با فاکتور ظاهری خرید می‌کنند و در نهایت از سنگ خریداری‌شده رضایت ندارند. اگر خریداران به دنبال یک محصول یکدست بدون بافت و رنگ هستند نباید به دنبال خرید سنگ باشند، سنگ یک محصول با بافت و رنگ طبیعی است.

راحت ‌ترین راه تشخیص یک سنگ خوب اینست که سنگ بدون ترک باید صدای شبیه به صدای شیشه بدهد برای این کار چند ضربه با یک شی فلزی به سنگ بزنید. اگر صدای شفاف شیشه داد این سنگ بدون ترک، پوسیدگی و… است. سنگ‌های نمای خارجی باید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV نور خورشید داشته باشند. بنابراین بهترین نوع سنگ برای نمای خارجی باید تراورتن، گرانیت یا سنداستون باشد البته بهترین انتخاب برای نمای خارجی تراورتن است، زیرا این سنگ مقاوم و ارزان‌تر از گرانیت است.

با توجه به شرایط آب هوایی و جوی ایران زمین شاهد اشکال و نمای های مختلفی مانند  نمای شیشه ای ، نمای کاپوزیت ، نمای چوبی ، نمای سنگی هستیم ، که بیشترین مصالحی که از آن برای زیبا سازی نمای ساختمان ها از قدیم تا همین امروز استفاده شده است ، نمای سنگی است ، که بر اساس تنوعی که این نوع مصالح نصبت به دیگر مصالح دیگر دارند محبوب شناخته شده اند . نمونه سنگ های ساختمانی که بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی و نماسازی دارند ، عبارت اند از سنگ تراورتن، گرانیت، سند استون (ماسه سنگ) ، سنگ نمای چینی و نمای آجری تزئینی.

دسته های سنگ ساختمانی عبارتند از

سنگ های ساختمانی

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن که خود نیز دارای گونه های مختلفی می باشد کاربرد زیادی را در پروژه ها دارد که پراهمیت ترین آن به عنوان سنگ نما می باشد. سنگ تراورتن به علت مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی، برف و باران دارد به عنوان سنگ نمای ساختمان به کار می رود. از سنگ تراورتن با سایزهای گوناگونی در پروژه ها استفاده می شود که سایزهای اصلی آن ۴۰ طول و ۶۰ طول می باشد. البته با ورود سایز سنگ اسلب به صنعت سنگ این سایز نیز یکی از سایزهای مورد کاربرد در پروژه ها قرار گرفت.

سنگ تراورتن یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سنگ ساختمانی در ساخت نما و معماری است، سنگ تراورتن داری دو نوع رسوبی و آهکی است.به طور طبیعی این سنگ داری رنگ های سفید ، کرم ، برنزه ، تیره روشن ، قرمز و خاکستری است ، که هرچه رنگ سنگ های تراورتن روشن تر و سفید باشد به معنای این است که نا خالصی در آن کمتر است و از مرغوبیت بهتری برخوردار است. از انواع سنگ تراورتن می توان به سنگ تراورتن عباس آباد ، سنگ تراورتن حاجی آباد ، سنگ تراورتن آتشکوه ، سنگ تراورتن گردویی ، سنگ تراورتن سیلور و… اشاره کرد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت نیز مانند سنگ تراورتن دارای گونه های متفاوتی از دسته های سنگ ساختمانی می باشد. سنگ مرمریت اغلب به عنوان سنگ کف ساختمان کاربرد دارد. سایزهای مختلف سنگ مرمریت که برای این منظور استفاده می گردد عبارتند از

سایز ۴۰ در ۴۰ ، سایز ۶۰ در ۶۰ ، سایز ۷۰ در ۷۰ ، سایز ۸۰ در ۸۰

از انواع سنگ مرمریت می توان به سنگ مرمریت خور ، سنگ مرمریت صلصالی ، سنگ مرمریت پرشین سیلک ، سنگ مرمریت گلدن بلک اشاره کرد.

سنگ مرمر یا سنگ انیکس

یکی از گونه های سنگ های ساختمانی سنگ مرمر می باشد که کاربرد آن در پروژه لوکس و مجلل می باشد. ویژگی مهم سنگ مرمر عبور نور از خود می باشد که به دلیل این خصوصیت طرفداران زیادی را جذب کرده است.

سنگ گرانیت و سنگ چینی

سنگ گرانیت و سنگ چینی از دیگر دسته های سنگ ساختمانی هستند که در بخش هایی مثل سنگ کابینت ، میز سنگی ، سنگ کف آسانسور و.. پروژه ها می توان آن ها را به کار برد.

راهنمای خرید سنگ ساختمانی

موضوع مقاله راهنمای خرید سنگ ساختمانی  می باشد و ما در ابنجا قصد داریم به بعضی از نکات مهم در این باب اشاره کنیم. سنگ با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی مناسبی که دارد در قسمت های مختلف ساختمان به کار می برند. بدیهی است داشتن اطلاعات کافی از این خواص ما را در انتخاب سنگ مناسب برای هر قسمت از ساختمان یاری می کند، در زیر به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

سنگ تراورتن – بهترین سنگ ساختمانی برای نمای ساختمان

این سنگ با توجه به خواص منحصر به فردی که دارد، بهترین سنگ برای نمای ساختمان و دیوارهای داخلی می باشد. وجود خلل و فرج، چسبندگی این سنگ را برای نمای ساختمان بالا می برد و توجه به چگالی پایین آن در کاهش وزن ساختمان موثر است. در انتخاب سنگ های تراورتن باید به این نکته توجه داشت که غالب این سنگ ها بعد از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید، مقداری از رنگ خود را از دست می دهند و به روشنی می گرایند.

تنوع در رنگ، این سنگ را از این نقطه نظر نیز متمایز و محبوب کرده است. از معایب آن کم بودن مقاومت سایشی و وجود سوراخ های سوزنی بعد از فرآوری می باشد و جذب کم آب و کم بودن ضریب انبساط طولی، وجود تخلخل و چگالی کم از محاسن آن به شمار می رود. برخی دیگر از مصارف تراورتن عبارت اند از: سنگ فرش برای کف سالن ها، استفاده در ابزار و تراش (به علت خوش تراش بودن)، استفاده در سراهی ها، درپوش ها، استپ ها و …

سنگ مرمریت – سنگ ساختمانی با بیشترین کاربرد در سنگفرش، کف و پله ها

سنگ های مرمریت به نسبت سنگ های تراورتن چگال تر و اصولا بدون تخلخل می باشند. سنگ های مرمریت بیشترین کاربرد خود را در سنگفرش، کف و پله ها بروز می دهد. مرمریت ها با توجه به میزان وجود زنجیره ها، رنگ و قیمت متنوع اند. هرچه میزان زنجیره ها و شکست ها در این سنگ افزایش یابد، سنگ ها نامرغوب ترند. نمونه هایی از بهترین و پر مصرف ترین این سنگ ها، مرمریت هرسین، خوی، کاشمر، نمین و … هستند. ساب پذیری بالا، عدم وجود خلل و فرج و استحکام بالا از محاسن و وجود زنجیره ها، چگالی بالا از معایب این نوع سنگ می باشند. اصولا سنگ های مرمریت به نسبت تراورتن برای نمای بیرون ساختمان توصیه نمی شوند.

مطلب مفید بخوانید: چرا سنگ لاشتر یک سنگ جذاب و پر طرفدار است؟

سنگ لایم استون – سنگ ساختمانی مقاوم در برابر فرسایش

این گونه سنگ ها به نسبت سنگ های تراورتن و مرمریت، به لحاظ زمین شناسی جوان تر بوده یا در معرض فشار و دمای بالا قرار نگرفته اند، از این رو سنگ هایی کاملا رسوبی محسوب می شوند. این سنگ ها به نسبت مرمریت و تراورتن، بیشترین جذب رطوبت را دارند و در برابر فرسایش مقاومت کمتری دارند.

  نمونه هایی از پر مصرف ترین سنگ های لایم استون عبارت اند از سنگ سمیرم، کوه سفید قم، اسلام آباد و…

مزایای این سنگ: قیمت مناسب و یک دستی در رنگ و معایب آن، جذب بالای آب و مقاومت کم در برابر فرسایش هستند؛ از اینرو این سنگ را تنها برای مکان های دور از رطوبت و فرسایش می توان توصیه کرد، که بهترین مکان های کاربرد آن شامل کنار راه پله ها یا دیواره پارکینگ است.

سنگ گرانیت – سنگ ساختمانی مناسب در فضای پارکینگ، کف حیاط، اپن آشپزخانه و سنگ مزار

این گونه سنگ ها از فوران آتشفشان تشکیل شده اند و به دو گروه آذرین درونی و آذرین بیرونی تقسیم می شوند. سنگ های آذرین درونی نسبت به آذرین بیرونی درشت بلورترند. سنگ های گرانیت، پس از اینکه در کارخانه بریده و فرآوری شدند، در معرض فرآیند اکسیداسیون قرار گرفته و با توجه به اینکه غالب سنگ گرانیت ها حاوی کانی های فلزی اند، با این فرآیند، تغییر رنگ جزیی و یا به نسبت زیاد می دهند.

با توجه به توضیحات فوق، به نظر می رسد این سنگ به لحاظ فعال بودن از نظر شیمیایی برای داخل ساختمان و اماکن در بسته مناسب نباشد و همچنین به دلیل عدم وجود تخلخل، چگالی بالا و کم بودن چسبندگی برای نما و ارتفاع بالا نیز ممنوع اعلام شده است. بهترین مکان برای استفاده از سنگ های گرانیت، فضای پارکینگ، کف حیاط، اپن آشپزخانه و سنگ مزار و غیره می باشد. استفاده از قلوه سنگ های گرانیتی در آب نماها و باغچه ها مناسب می نماید.

سنگ مرمر – سنگ ساختمانی قابل استفاده در لابی ها، ستون استخرها، دیواره سن ها

این سنگ حاصل دگرگونی سنگ های تراورتن بوده که بر اثر وجود عوامل مختلفی از قبیل دمای بالا، فشار بالا و گذر زمان تشکیل می شود. وجود ناخالصی ها در سنگ، ترکیبات رنگی مختلفی را در مرمر ایجاد می کند. به عنوان مثال وجود ترکیبات آهن؛ رنگ مرمر عسلی و ترکیبات لیمونیت، مرمر زرد و عدم وجود ناخالصی مرمر سفید را تشکیل می دهند. بارزترین خصیصه ی سنگ های مرمر گذر دهی نور می باشد. سنگ مرمر جذب آبی تقریبا معادل با صفر دارد. چگالی این سنگ مطلوب و مقاومت سایشی بالایی دارد. با توجه به مطالب ذکر شده، مرمر را می توان یکی از بی نقص ترین سنگ های طبیعی دنیا بر شمرد. استفاده از مرمر در ساختمان ها، بیشتر جایگاه تزیینی و تجملاتی دارد تا ساختمانی.

استفاده در لابی ها، ستون استخرها، دیواره سن ها و به طور کلی هر جایی که بتوان از خصلت گذر نور این سنگ استفاده کرد، بسیار زیبا به نظر می رسد. سنگ های دیگری از جمله سنگ های چینی، بادبر؛ مالون و … نیز وجود دارند که امروزه کاربرد چندانی ندارند. در سایت کالاساخت میتوانید مطالب مفید تری در مورد سنگ های ساختمانی بخوانید.

دکمه بازگشت به بالا