اقتصادی

دلار کماکان روی ریل صعودی

دلار نیز در برابر بسیاری از ارزها افزایش یافت.

طلا ، که این بار چند هفته پیش و پس از عبور از 1900 دلار در چند هفته پیش ، به عنوان یک مقصد جذاب سرمایه گذاری ظاهر شد ، روند کاهشی خود را ادامه داد و تقریباً در یک هفته فقط 6٪ از ارزش خود را از دست داد. برای ثبت بدترین مواردی که هر هفته در طول 14 ماه انجام شده است و در پایین ترین سطح قیمت در دو ماه گذشته بوده است. با کاهش جذابیت طلا ، بازار ارز به مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری تبدیل شده است که فکر نمی کنند ارز دیجیتال یا بازار مسکن به دلیل نوسانات مناسب باشد.

از آنجا که تقاضا برای واردات از چین در ماه مه کاهش یافت ، هجوم سرمایه خارجی به بزرگترین اقتصاد جهان به کندی انجام شد تا جایی که داده های منتشر شده توسط وزارت بازرگانی چین نشان می دهد که سرمایه گذاری مستقیم چین در پنج ماه اول سال جاری این به 481 میلیارد یوان (75.3 میلیارد دلار) رسید که 3.8 درصد کمتر از مدت مشابه ماه گذشته است. بیشترین افزایش سرمایه گذاری خارجی در این مدت در ژاپن با 56 درصد بوده است.

به نظر می رسد وضعیت تاج در کشورهای اروپایی بسیار ضعیف تر از هفته های گذشته است. آماری که موسسه کوچ در آلمان منتشر کرده نشان می دهد که تعداد مبتلایان به جهش ویروس کرونا در هند بار دیگر در حال افزایش است. در انگلیس ، علیرغم واکسیناسیون بخش قابل توجهی از مردم و سهم بازگشایی بسیاری از اماکن عمومی ، روند مشابهی از حوادث عفونت در هند وجود دارد که نرخ عفونت روزانه به بالاترین سطح از ماه فوریه رسیده است.

مقامات فدرال رزرو ایالات متحده تصمیم گرفتند سیاست های محرک خود را زودتر از موعد مقرر در میان نگرانی از تورم پایان دهند. براساس منابع خبری ، بیشتر 11 عضو هیئت مدیره فدرال رزرو خواستار افزایش نرخ بهره تا سال 2023 هستند. نرخ بهره ایالات متحده اکنون از صفر به 0.25 درصد رسیده است که پایین ترین سطح در تاریخ است. از طرف دیگر ، جروم پاول ، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده اطمینان داد که نرخ تورم بالا در حال عبور است.

بحث در مورد زمان مناسب برای پایان دادن به روند توسعه بانک مرکزی در حال تشدید است. کریستین لاگارد ، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا ، که گفت اقتصاد منطقه یورو در یک نقطه حساس قرار دارد ، گفت: “فکر نمی کنم زمان مناسب برای خاتمه برنامه خرید اوراق قرضه فرا رسیده باشد. چشم انداز ما در مورد اقتصاد در حال تغییر است ، اما ما آماده هستیم که با هر سناریویی روبرو شویم و در آینده سیاست تجدید نظر شده داشته باشیم.

تنوع واکسیناسیون کلی در کشورها از چنان اهمیتی برخوردار است که علی رغم روند مناسب واکسیناسیون در کشورهای پیشرفته ، کارآفرینان همچنان باید در محاسبات خطر ، خطر تاج را در نظر بگیرند زیرا سایر کشورها در اواخر برنامه ریزی خود اقدام می کنند. رئیس صندوق بین المللی پول ، کریستالینا جورجیوا ، در مورد وضعیت فعلی هشدار داد و گفت که حتی کشوری که پشت برنامه واکسیناسیون نیست ، احتمال جهش مجدد ویروس کرونا و شیوع یک اپیدمی جهانی جدید وجود دارد که به مقاومت فعلی مقاوم باشد. واکسن ها. وجود دارد.

علی رغم اینکه بیش از سه سال از رای گیری شهروندان انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا می گذرد و به طور فزاینده ای تمایلی به ترک اتحادیه اروپا ندارند. دو طرف ، به ویژه در ایرلند ، ایرلند شمالی در رابطه با انگلستان و ایرلند جنوبی بخشی از اتحادیه اروپا باقی مانده اند ، اما توافق نامه های گمرکی و تجاری هنوز در مرز بین دو منطقه اجرا نشده است. با توجه به احتمال درگیری بین دو طرف روابط بانکی ، این می تواند فشار بر ارزهای اروپایی را افزایش دهد.

هیچ تغییری در تغییر سیاست های حمایت گرایانه فعلی در میان مقامات اروپایی وجود ندارد و فشار بر ارز واحد اروپا می تواند در روزهای آینده افزایش یابد و از افزایش نرخ دلار و ضررهای فعلی آن بهره مند شود. کلاوس نات ، یکی از مدیران بانک مرکزی اروپا ، در مصاحبه ای گفت که با توجه به محدودیت های سیاست های پولی ، سیاست های مالی باید در سال های آینده سازگار باشد.

برای بهبود وضعیت اشتغال ، در هفته اول ماه ژوئن ، تعداد متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در ایالات متحده از 16000 به 376،000 کاهش یافت ، و به برخی از فعالان بازار امیدوار بود که وضعیت بهتر خواهد شد ، حداقل در بازار کار. این کاهش در حالی ثبت شد که پیش بینی می شود روند متقاضیان افزایش یابد و به 400000 نفر برسد. بیشترین انکارها در نیویورک ، میشیگان ، ورمونت و فلوریدا بود. از سوی دیگر ، در جورجیا ، واشنگتن و ایلینوی ، افزایش مد همچنان ادامه دارد.

فشار تورمی ناشی از بهبود سریع تقاضا در بسیاری از اقتصادها به وضوح در حال رشد است. نرخ تورم چین در سه ماه منتهی به ماه مه 1.3 درصد مثبت بود. این نرخ تورم که 0.4 درصد بیشتر از تورم ماه گذشته و 0.2 درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بود ، به ویژه تحت تأثیر افزایش تورم در بخش حمل و نقل بود. این بالاترین تورم ثبت شده در 10 ماه گذشته در چین است. در بیشتر کشورهای اروپایی و ایالات متحده وضعیت به همین منوال است و تورم همچنان ادامه دارد.

تاکنون بیش از 178 میلیون و 767 هزار و 956 مورد بیماری ویروس کرونا قلب ثبت شده است که از این تعداد سه میلیون و 870 هزار و 84 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف ، بیشترین تلفات مربوط به ایالات متحده با 616،929 نفر ، برزیل با 498،621 نفر ، هند با 385،815 نفر ، مکزیک با 230،959 نفر و پرو با 189،933 نفر بوده است.

فیلیپ پنجم ، استراتژیست ارشد ارز در بانک DBS ، گفت: “مسئله اصلی بازار ارز این است که بانک های مرکزی ، به ویژه فدرال رزرو ، چه مدت می خواهند به روال فعلی ادامه دهند. همانطور که از برخی فرضیات می بینیم ، به زودی شاهد تغییر رویکرد خواهیم بود. وزیر خزانه داری آمریکا جانت یلن نیز به طور ضمنی از افزایش نرخ بهره حمایت می کند زیرا معتقد است که این امر به رونق اقتصاد کمک خواهد کرد.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ ارز را در برابر سبد ارزهای جهانی اندازه گیری می کند ، امروز در 0.332 واحد از 92.325 واحد معاملات بسته شد که نسبت به روز گذشته 0.14 درصد رشد داشت.

نرخ ارز هر فرانک سوئیس 1083 دلار اعلام شده است. (مبالغ بالا بر اساس ساعات پایانی بازارهای ارز نیویورک محاسبه می شود.)

ارزهای اروپایی

در آخرین دور معاملات ، پوند 0.09 درصد نسبت به روز گذشته با قیمت 1380 دلار فروخته شد. یورو پس از ماندن در کانال 1.18 با افت 0.13 درصدی به 1.186 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در بازارهای ارز آسیا دلار با 0.15 درصد افزایش به 110.214 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی ، هر دلار آمریکا با 1366 دلار مبادله شد. نرخ دلار نیز معادل 6.453 یوان در چین اعلام شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا