استان ها

تقویت اقتصاد دیجیتال گیلان با محوریت دانش بنیان ها

نازک نارنجی/گیلان استاندار گیلان با بیان اینکه زیست بوم فناوری و نوآوری باید پیشران اقتصادی استان و کشور باشد، خاطرنشان کرد: راهی جز تقویت اقتصاد دیجیتال با محوریت واحدهای دانش بنیان نداریم.

اسدالله عباسی امروز، ۲۱ تیر ماه در نخستین کمیته اقتصاد دیجیتال استان گیلان، با تاکید بر لزوم افزایش سهم کسب و کارهای فناورانه در تولید ناخالص استان، اظهار کرد: نیازمند آموزش و مهارت آموزی در بخش اقتصاد دیجیتال هستیم، زیرا بازار کار خوبی دارد.

وی خواستار جهش سهم اقتصاد دیجیتال در کشور شد و افزود: اقتصاد دیجیتال بهره وری بخش اقتصادی را بالا می برد و ارزآوری دارد و موجب شفافیت اقتصادی شده و به پایداری اشتغال و درآمد کمک می کند.

استاندار گیلان عمده نرخ بیکاری را مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست و تصریح کرد: فارغ التحصیلان با آموزش فناوری های نوین به راحتی می توانند جذب بازار کار شوند.

عباسی با بیان اینکه زیست بوم فناوری و نوآوری باید پیشران اقتصادی استان و کشور باشد، خاطرنشان کرد: راهی جز تقویت اقتصاد دیجیتال با محوریت واحدهای دانش بنیان نداریم.

وی با تاکید بر لزوم افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان در بخش کشاورزی و دریامحور، خاطرنشان کرد: باید از فناوری های نوپدید برای رشد اقتصادی استان کمک بگیریم.

استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت های بالای دانش بنیان در استان گیلان، یادآور شد: اگرچه ظرفیت های بالای دانش بنیان و فناورانه و دیجیتال داریم، اما هنوز حرکت اقتصادی ما سنتی و کند است و نیاز به ابزارهای علمی و فناوری های روز داریم تا از کسب و کار سنتی به مدرن برسیم.

وی اقتصاد دیجیتال را اشتغالزا دانست و بیان کرد: باید اقتصاد دیجیتال را براساس آمایش سرزمین پیش ببریم و سهم اقتصاد دیجیتال در زیست بوم اقتصادی استان را افزایش دهیم.

عباسی از دانشگاه ها و پارک علم و فناوری و اداره کل فنی و حرفه ای استان خواست رشته های مرتبط با کسب و کار فناورانه را تعریف کنند و به آموزش دانش آموختگان بپردازند و تاکید کرد: نیروی انسانی متخصص و با استعداد استان در حوزه اقتصاد دیجیتال غنی بوده و می توانیم از مهاجرت های علمی جلوگیری کنیم.

سعید زاهدی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان نیز، اقتصاد دیجیتال را یکی از محورهای برنامه هفتم دانست و اظهار کرد: اقتصاد دیجیتال مجموعه ای از فعالیت های اقتصادی فناورانه با استفاده از فناوری های جدید همچون اینترنت و کلان داده هاست.

وی اقتصاد دیجیتال را پیشران اصلی رشد اقتصادی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دانست و یادآور شد: زیرساخت فیبر نوری در ۵۶ شهر گیلان دنبال می شود و تا پایان سال به اتمام می رسد.

مدیرکل ارتباطات گیلان با بیان اینکه از ۲۴۱ روستای فاقد ارتباط در ابتدای دولت سیزدهم، ۱۴۱ روستا را به شبکه ملی اطلاعات متصل کردیم، ادامه داد: به زودی پنجمین پارک فاوای کشور در گیلان راه اندازی می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا