عمومی

فولادمبارکه سالانه یک میلیارد دلار گردش تجاری دارد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، سید احسان خاندوزی ظهر سه شنبه در آئین افتتاح طرح توسعه گمرک اختصاصی فولاد مبارکه اظهار کرد: به جهت ارتباط رویداد امروز با سایر رویدادهای حوزه گمرکی و تجارت خارجی و حتی سایر رویدادهایی که در وزارت اقتصاد دنبال کردیم، یک صدای مشترک و آهنگ واحد است.

وی افزود: همه اقدامات صورت گرفته از جمله درگاه ملی مجوزهای کسب وکار، موضوع تسهیل گری در انبارهای سازمان اموال تملیکی و سرعت استرداد کالاهای متروکه، کاهش تعداد بخش نامه های حوزه تجاری، کاهش مدت زمان تشریفات امور گمرکی و پروژه هایی مانند توسعه گمرک اختصاصی همه در راستای این است که تولید و تجارت رسمی در کشور سهل، کم هزینه، روان، جذاب و بدون مانع و فساد انجام شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: در چنین شرایطی حتماً منابع کشور اعم از منابع مالی، سرمایه های انسانی و مدیریتی ترجیح می دهند وارد فعالیت تولیدی شوند و در حوزه های غیرمولد اقتصاد حرکت نکنند، بنابراین تسهیلی که صورت گرفت ادامه زنجیره مسیر گذشته است که به نظر می رسد، اگر بخواهیم فرمایش رهبر معظم انقلاب در مورد سال های مکرر شعار تولیدی را محقق کنیم، شاهد زنجیره بی شماری از این رضایتمندی ها برای تولیدکنندگان و دعوت عملی و نه بیانیه خواندن و خطابه گفتن در صدا و سیما و منبر و… خواهیم بود، به ویژه در تولیدی که مجتمع فولاد مبارکه یکی از مصادیق زنجیره ارزش کامل، تراز و نمونه کشور است.

وی با بیان اینکه مسیر فولاد مبارکه بر اساس گزارشی که مدیرعامل شرکت در بازدید از نورد گرم 2 داشت، ادامه دارد، اضافه کرد: اما تا اینجای کار این صنعت مصداق خوبی برای دوری از خام فروشی و حرکت کردن به سمت اقتصاد پیچیده و اقتصاد نفتی آسیب پذیر است تا به سمت اقتصاد تولیدی و صادرات غیرنفتی هر چقدر پیچیده تر با فناوری بالاتر و رقابت پذیر حرکت کنیم.

خاندوزی در خصوص چرایی توسعه گمرک اختصاصی فولاد مبارکه ابراز کرد: فولاد مبارکه پنجمین صادرکننده بزرگ و بیستمین شرکت در فهرست وارد کنندگان کشور است، همچنین این شرکت سالانه بیش از یک میلیارد دلار گردش تجاری دارد و خدمات آن در صنعت فولاد و تاثیرات آن در دستورکارهای راهبردی دیگر حاکمیت، نمونه و پیشرو بوده است.

وی تصریح کرد: فولادمبارکه به لحاظ اقتصادی کمک تسهیل گرانه ای برای استان و کشور است و امیدواریم این مسیر برای سایر صنایع نیز در صورت همت خودشان ایجاد شود.

راه اندازی 40 دستگاه ایکس ری چمدانی در گمرکات کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه امروز همزمان با توجه به اینکه یکی از شرکت های مهم دانش بنیان تولیدکننده بزرگ دستگاه های ایکس ری و یا همان آشکارساز بزرگ در استان اصفهان است، حدود 40 دستگاه آشکارساز چمدانی تولیدی که با همکاری گمرکات ایران تولید شده، از امروز تا ظرف چند روز آینده در گمرکات کشور نصب خواهد شد و شاهد افزایش ظرفیتی در تجارت خرد کشور خواهیم بود که مصداقی برای شفاف سازی اقدامات است.

وی تصریح کرد: از خداوند متعال می خواهیم همه ما را همواره در مسیری که رئیس جمهور شهید انجام دادند، ما را فراخواندند و خط را به ما نشان دادند، ثابت قدم و موفق باشیم.

دکمه بازگشت به بالا