بین الملل

روابط ایران و روسیه مبتنی بر رویکرد و منافع بلند مدت دو کشور است

علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه که برای حضور در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو بریکس در شهر نیژنی نوگراد روسیه حضور دارد، با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد.

به گزارش نازک نارنجی، سرپرست وزارت امور خارجه در این دیدار ضمن تقدیر از پیام های تسلیت و همدردی مقامات روسیه و حضور در مراسم ادای احترام به شهدای پرواز اردیبهشت، روابط ایران و روسیه را مبتنی بر رویکرد و منافع بلند مدت دو کشور خواند و عنوان کرد این روابط بر اساس منافع متقابل در آینده نیز تداوم خواهد یافت.

باقری به همسوئی و اشتراک مواضع و همکاری های دو کشور در مجامع منطقه‌ای و بین المللی اشاره کرده و بر لزوم تلاش بیشتر برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و رفح تاکید کرد.

باقری همچنین بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌ همکاری شانگهای و مجموعه بریکس برای مقابله با یک‌جانبه گرایی و اقدامات غیرقانونی آمریکا تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه نیز در این دیدار، نقش شهید رئیسی و حسین امیرعبداللهیان در تعمیق روابط دو کشور را برجسته دانسته و بر تداوم روند رو به رشد روابط تهران و مسکو در همه حوزه ها تاکید کرده و آمادگی کشورش برای پیگیری این روند ابراز داشت.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به دیدگاه مشترک تهران و مسکو در بسیاری از موضوعات منطقه ای، بر آمادگی کشورش برای تداوم و تقویت همکاری ها در منطقه غرب آسیا و قفقاز جنوبی تاکید کرد.

در این دیدار همچنین آخرین وضعیت طرح های جاری در روابط دو کشور بررسی و هماهنگی های لازم برای تسریع در اجرای آنها صورت گرفت.

انتهای پیام

بخش مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با روشی زنده و غوطه‌ور در جزئیات. با تمرکز بر رویدادهای جهانی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع، به شما نقشه‌ای دقیق از رویدادهای روز ارائه می‌دهم. با استفاده از شیوه‌های نوین گزارشگری، اطلاعات جذابی را برای شما فراهم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا