بین الملل

حادثه اصفهان/ واکنش‌های بین‌المللی چه بود؟

حادثه اصفهان  واکنش‌های بین‌المللی چه بود؟

واکنش‌ کشورهای مختلف به حادثه امنیتی اصفهان بیشتر حول خویشتن‌داری و لزوم حفظ آرامش در منطقه است حال آنکه عمان مستقیماً انگشت اتهام را به سوی رژیم صهیونیستی نشانه رفت.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، بامداد امروز بود که ۳ ریزپرنده در آسمان اصفهان هدف اصابت سامانه‌های ضدهوایی قرار گرفتند و از بین رفتند. رسانه‌‎های غربی ازهمان ابتدا تلاش کردند تا این مسئله را به اقدام تلافی‌جویانه رژیم صهیونیستی نسبت دهند حال آنکه منابع رسمی ایران تا این لحظه چنین چیزی را تأیید نکرده‌اند.

در ادامه واکنش برخی از اعضای جامعه بین‌الملل به مسئله امنیتی امروز ایران مرور می‌کنیم:

واکنش چین

وزارت خارجه چین در واکنش حمله ادعایی اسرائیل علیه یک سایت در اصفهان گفته که با هر رفتاری که باعث تشدید تنش‌ها شود مخالف هستیم. وزارت خارجه چین در ادامه تاکید کرده که پکن به نقش سازنده خود در ایجاد آرامش در منطقه غرب آسیا ادامه خواهد داد.

واکنش عمان

سخنگوی وزارت امور خارجه عمان به دنبال گزارش‌ها درباره رهگیری ۳ ریزپرنده در اصفهان در این خصوص بیانیه‌ای صادر کرد. وزارت خارجه عمان در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «سلطنت عمان تداوم تنش‌ها در منطقه را دنبال می‌کند و حمله امروز صبح اسرائیل به اصفهان در جمهوری اسلامی ایران و همچنین تجاوزات نظامی مکرر اسرائیل در منطقه را محکوم و تقبیح می‌کند.»

واکنش اتحادیه اروپا

بعد از انهدام ۳ ریزپرنده در آسمان استان اصفهان توسط ضدهوایی، بروکسل خواستار خویشتن‌داری در منطقه غرب آسیا شد. «اورزلا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا امروز (جمعه) گفت: «ما باید هر کاری که ممکن است انجام دهیم تا همه طرف‌ها از تشدید تنش در آن منطقه خودداری کنند». به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، فون‌درلاین در نشست خبری مشترک با نخست وزیر فنلاند، توضیح داد: «کاملا ضروری است که منطقه با ثبات بماند و همه طرف‌ها از اقدامات بیشتر خودداری کنند».

بامداد امروز بود که ۳ ریزپرنده در آسمان اصفهان هدف اصابت سامانه‌های ضدهوایی قرار گرفته و از بین رفتند. وزارت خارجه فرانسه روز جمعه ضمن تعبیر کردن تجاوزات نظامی رژیم صهیونیستی به دفاع از خود، خواستار خویشتن‌داری کشور‌ها در غرب آسیا شد.

واکنش انگلیس

در شرایطی که دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس برای شرکت در نشست گروه ۷ در ایتالیا به سر می‌برد یک وزیر کابینه انگلیس در پاسخ به سوال شبکه اسکای نیوز درباره گزارش‌ها از فعال شدن سامانه پدافندی ایران بر فراز اصفهان و حمله منتسب به اسرائیل گفت، «انگلیس قبول دارد که اسرائیل کاملا حق دارد از خود دفاع کند، اما ما فکر می‌کنیم که کاهش تنش در این شرایط بسیار ضروری است».

«مل استراید» وزیر کار و امور بازنشستگی کابینه لندن افزود: پیام ما به همه در منطقه، از جمله اسرائیل، این است که کاهش تنش واقعا مهم است. وی ادامه داد، وزیر امور خارجه در حال حاضر در ایتالیا به سر می‌برد و با همتایان خود در گروه ۷ صحبت می‌کند و آنها دقیقاً روی این موضوع متمرکز خواهند شد.

«ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس هم در تداوم فضاسازی‌ها علیه اقدام نظامی مشروع ایران علیه تجاوزگری‌های رژیم صهیونیستی ادعا کرد که رژیم اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند. وی در عین حال تصریح کرد: تشدید چشم‌گیر تنش‌ها به نفع کسی نیست.

واکنش کانادا و هلند

کانادا و هلند به اخبار مربوط به حمله ادعایی اسرائیل علیه ایران در اصفهان واکنش نشان دادند و اعلام کردند که تحولات را از نزدیک دنبال می‌کنند.

در همین رابطه، وزارت خارجه هلند گفت که از نزدیک وضعیت ایران را زیر نظر داریم و تحولات اخیر در خاورمیانه باعث نگرانی شدید شده است.

«ملانی جولی» وزیر خارجه کانادا نیز گفته است که وضعیت ایران را پس از انفجار‌های شب گذشته از نزدیک زیر نظر داریم. وی همچنین تاکید کرد که امروز در نشست وزرای خارجه گروه ۷ در ایتالیا این تحولات را بررسی خواهیم کرد. ایران هرگونه حمله به تاسیسات خود را رد کرده و تنها از سرنگونی چند ریزپرنده خبر داده است.

مواجه پدافند هوایی در اصفهان و تبریز با چند ریزپرنده، که تعبیر به «خرابکاری محدود» در رسانه‌ها شده، در ایران و کشور‌های منطقه و حتی در داخل اسرائیل موجب تمسخر مقامات صهیونیستی در میان کاربران فضای مجازی شده است.

بخش مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با روشی زنده و غوطه‌ور در جزئیات. با تمرکز بر رویدادهای جهانی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع، به شما نقشه‌ای دقیق از رویدادهای روز ارائه می‌دهم. با استفاده از شیوه‌های نوین گزارشگری، اطلاعات جذابی را برای شما فراهم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا