استان ها

چه قدر طول می‌کشد تا تمام مریخ را قدم بزنیم؟

چه قدر طول می‌کشد تا تمام مریخ را قدم بزنیم؟

دانشمندان می‌گویند، محاسبه میزان زمانی که برای پیمودن تمام سطح مریخ نیاز است وجود دو پارامتر اصلی که سرعت و جهت فضانوردان و مسافتی که آنها می‌پیمایند را می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، انسان‌ها مدت‌هاست که شیفته مریخ بوده‌اند و ناسا برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای فرستادن فضانوردان به مریخ در چند دهه آینده دارد. هرکسی که روی مریخ راه می‌رود و قدم می‌زند احتمالاً تنها بخش کوچکی از سطح سیاره را کاوش می‌کند، اما سوال اصلی اینجاست که بدون وجود اقیانوس‌ها یا دیگر آب‌ها، یک فضانورد چگونه می‌تواند تمام مسیر سیاره سرخ را طی کند؟ یا چقدر طول می‌کشد تا اطراف مریخ را قدم بزنیم؟

 دانشمندان باور دارند زمان طولانی احتیاج است تا سراسر مریخ بررسی شود، اگرچه گفتن اینکه دقیقاً چقدر زمان لازم است دشوار است؛ اما اگر فضانوردی می‌توانست به طور مداوم با سرعت زیاد پیاده روی بر روی سطح سیاره سرخ حرکت کند، محاسبه ساده‌تر امکان‌پذیر می‌شد.

اردال ییگیت، دانشیار فیزیک و نجوم در دانشگاه جورج میسون که جو سیارات را مطالعه می‌کند، می‌گوید: ما اساساً به دو پارامتر نیاز داریم. این پارامتر‌ها سرعت (سرعت و جهت) فضانورد و مسافتی است که آنها می‌پیمایند.

مریخ یکی از سیارات خارج از زمین است که به عنوان یکی از هدف‌های اصلی برای اکتشاف فضای بیرونی انتخاب شده و اندازه‌اش بزرگتر از زمین و دورتر از خورشید واقع شده است. به همین دلیل پیمودن یک دور کامل از مریخ سخت و زمان‌بر است.

متوسط فاصله بین زمین و مریخ حدود ۲۲۲ میلیون کیلومتر است و برای سنجش زمان لازم برای پیمودن یک دور کامل مریخ، ابتدا باید نرخ پیمودن یک فرد معمولی را در نظر بگیریم. معمولاً یک فرد به میانگین حدود ۵ کیلومتر در ساعت می‌تواند قدم بزند. 

بنابراین، اگر بخواهیم میزان زمان لازم برای پیمودن یک دور کامل مریخ را محاسبه کنیم، می‌بایست از مساحت مریخ و فاصله بین نقاط مهم آن مطلع شویم. بر اساس این اطلاعات می‌توان تخمین زد که پیمودن یک دور کامل مریخ برابر با حدود ۳۱۸۶۰ کیلومتر است و به همین میزان طول می‌کشد. اگر این مسافت را با نرخ متوسط پیمودن یک فرد محاسبه کنیم، حدود ۶۳۷۲ ساعت یا ۲۶۵ روز یا تقریباً ۷ ماه زمان نیاز است تا یک فرد قادر به پیمودن یک دور کامل مریخ شود.

به علت شرایط آب و هوایی، ترکیب رسوبات و ساختار سطح مریخ که موانع و چالش‌های زیادی برای قدم زدن ایجاد کرده، پیمودن یک دور کامل مریخ باید به کمک تجهیزات مدرن و با استفاده از وسایل حمل و نقل خودرویی سبکی مانند ربات‌ها و… انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا