چرا سونا و جکوزی برای کودکان ضرر دارد؟

نتیجه یک تحقیقات در امریکا نشان داده است که استفاده از آب گرم جکوزی برای خردسالان و کودکان زیر 8 سال مناسب نیست و حتی برای نوزادان زیر 5 سال مضر است و نباید استفاده کنند. قرار گرفتن این نوزادان در آب داغ جکوزی می تواند به بافت های پوست لطیف آنها آسیب وارد کند. در بیشتر استخر های عمومی استفاده از جکوزی برای کودکان زیر 10 سال به دلیل دمای بالای آب گرم ممنوع است زیرا پوست کودکان خردسال توانایی تحمل دمای بالای جکوزی را ندارند.

لازم به ذکر است در اکثر کشورها کودکان 10 ساله و بزرگتر فقط باید زیر نظر بزرگسالان از وان آب گرم یا همان جکوزی استفاده کنند. با توجه به وجود خروجی های مکش آب یا همان ساکشن های قوی در جکوزی استخر سپیدار باید برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه، همراه کودکان افراد بزرگسال نیز حضور داشته باشد.

برای جکوزی خانگی بهتر است همیشه بچه ها از زیر سری استفاده کنند تا مطمئن شوید که سر آنها همیشه بالای آب می ماند و همیشه در خانه قبل از ورود کودکان به جکوزی دمای وان آب گرم یا همان جکوزی توسط بزرگسالان تست و تنظیم شود.تا اینجای مطلب یه این سوال پاسخ داده شد که ” آیا کودک می تواند در وان آب گرم برود؟” جواب یک نه بزرگ بود! نوزادان زیر 5 سال هرگز نباید در آبگرم باشند.در ادامه، نگاهی به برخی از خطرات مربوط به قرار دادن نوزادان در جکوزی می اندازیم برای یادگیری بیشتر با ما باشید!

با اینکه دراز کشیدن داخل یک وان جکوزی آب گرم یک راه فوق‌العاده برای استراحت پس از یک روز سخت کاری است و جکوزی برای بزرگسالان فواید زیادی دارد و در عین حال سرگرمی عالی برای کودکان 10 سال به بالا است اما متأسفانه در مورد نوزادان و کودکان زیر 8 سال اینطور نیست.

چرا نوزادان نباید داخل وان جکوزی آب گرم بروند؟

 • دمای زیاد آب جکوزی
 • باکتری ها موجود در جکوزی
 • بهداشت
 • ایمنی وان جکوزی آب گرم

استاندارد دمای آب جکوزی برای بچه ها

خوب در اول مطلب اشاره شد که نوزادان کوچک به هیچ عنوان نباید از جکوزی آب گرم استفاده کنند ولی دمای آب حمام توصیه شده برای نوزادان حدودا 37-36 درجه است، بنابراین دمای بالای وان آب گرم برای پوست ظریف آنها مناسب نیست. پوست نوزادان بسیار نازک تر از پوست بزرگسالان است، بنابراین می تواند به راحتی بسوزد. پیشنهاد ما برای کودکان 10 ساله عدم استفاده از جکوزی های عمومی است چون دمای آب در وان جکوزی های عمومی برای بدن بزرگسالان تنظیم شده است و امکان تنظیم توسط شما را ندارند ولی شما می توانید با تنظیم دمای آب در جکوزی خانگی خود بین 37-36 درجه سانتی گراد شرایط استفاده برای کودکان 8 سال به بالا را فراهم کنید.

گرمازدگی نوزادان و کودکان در جکوزی

علاوه بر اینکه آب گرم جکوزی ها به پوست نوزادان آسیب می زند کودکان داخل آب گرم احتمال کرمازدگی هم دارند، کودکان نمی توانند دمای بدن خود را مانند بزرگسالان تنظیم کنند و به سرعت بدنشان در جکوزی بیش از حد گرم می شود و کودک شما ممکن است دچار گرمازدگی شود که منجر به مشکلات تنفسی و … شود و حتی اگر بزرگسالان در کنار آنها نباشند گرمازدگی باعث مرگ نیز می تواند باشد.

نکته:برای اشنایی که استخر شاد زیست تهران در کدام منطقه است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

علایم گرمازدگی کودکان در وان جکوزی آب گرم

در زیر چند نمونه از اعلایم گرمازدگی کودکان داخل آب گرم را اشاره می کنیم:

 • پوست کودک برافروخته و قرمز شود
 • کودک دچار آشفتگی و بی قراری شود
 • ضربان قلب بالا و یا به اصطلاح تپش قلب و یا عکس
 • بیش از حد خسته و بی حال شود
 •  گیجی، ضعف یا خواب آلودگی
 • حالت تهوع یا استفراغ داشته باشد

باکتری ها موجود در جکوزی

سیستم ایمنی کودکان به نسبت ما بزرگسالان ضعیف تر است و به همان نسبت کودکان در برابر عفونت ها و باکتری ها بسیار آسیب پذیرتر هستند. و برای همین استفاده نوزادان از جکوزی منع می شوند. مهم نیست که چقدر شما سطوح جکوزی و  فیلتر ها و جت ها را تمیز کنید، همیشه مقداری باکتری در جکوزی آب گرم وجود خواهد داشت. در صورت عدم عفونت گوش، عفونت‌های ادراری، تحریکات پوستی و مشکلات تنفسی از جمله مشکلات استفاده نوزادان از جکوزی می تواند باشد.

بهداشت جکوزی و تاثیر ادرار کودکان داخل آن

نوزادان نمی توانند به شما بگویند که چه زمانی به توالت نیاز دارند، بنابراین احتمال دارد در وان جکوزی آب گرم ادرار کنند. شاید در اطراف شما هم کسانی باشند که این جمله را استفاده کنند: «ادرار کردن یک کودک کوچولو چه ضرری می‌تواند داشته باشد؟» خوب جواب این سوال این است بله، ادرار کودک در آب وان می تواند برای خود کودک خطرناک باشد.

اگر بخواهیم به صورت علمی بیان کنیم خطرات مربوط به واکنش ترکیب شیمیایی اوره با کلر می شود. اوره به تنهایی شاید داخل آب خیلی خطرناک نباشد ولی پس از مخلوط شدن با کلر یک ترکیب شیمیایی جدیدی به نام کلرامین تولید می کند.ضرر استنشاق کلرامین برای بزرگسالان خفیف است و شامل سوزش پوست، قرمزی، درد یا خارش چشم و مشکلات تنفسی مانند آسم و… شود ، اما وقتی سیستم ایمنی ضعیف کودک را در نظر بگیرید دیگر این خطرات خفیف نمی شود و می تواند بسیار شدید تر باشد.

نکات ایمنی وان جکوزی آب گرم برای کودکان

اگر کودک شما بزرگتر از 8 سال هست به احتمال زیاد می خواهد پا به پای شما و حتی بیشتر از شما به لذت استفاده از جکوزی بپیوندد، بنابراین ضروری است که نکات ایمنی استفاده از وان جکوزی برای استفاده کودکان کامل رعایت شود و از خطرات احتمالی استفاده از جکوزی و نکات ایمنی، کودک خود را آگاه کنید تا در هنگام استفاده از جکوزی نکات ایمنی را رعایت کند.

 • اطراف جکوزی لغزنده است مواظب باشید، هرگز اجازه دویدن به کودکان اطراف جکوزی آبگرم را ندهید.
 • ارتفاع آب جکوزی را مناسب کودک خود تنظیم کنید کودک شما باید بتواند روی کف وان بایستد و سر و شانه هایش کاملاً خارج از آب باشد.
 • دمای آب گرم جکوزی را بین 35 تا 38 درجه سانتی گراد کاهش دهید تا از خطر گرمازدگی جلوگیری کنید.
 • از داشتن محافظ جان روی جکوزی مطمئن باشید.
 • بهتر است کودکان قبل از ورود به جکوزی دوش بگیرند و به توالت بروند.
 • از خوردن غذا داخل جکوزی بپرهیزید و اجازه ندهید حتی بزرگسالان نیز در جکوزی غذا بخورند.
 • کودکان هنگام استفاده از جکوزی حتما آب سرد زیادی بنوشند. حتما یک لیوان پلاستیکی (نه لیوان شیشه ای) در کنار جکوزی داشته باشید.
 • اجازه ندهید بچه ها سرشان را زیر آب ببرند. این می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا موهای بلند ممکن است توسط ساکشن به داخل موتور کشیده و گیر کند.
 • اجازه ندهید بچه ها برای مدت طولانی در داخل وان جکوزی بازی کنند. برای کودکان زیر 10 یا 11 سال 15 دقیقه بیشتر نباشد.
 • کودکان فقط در حضور والدین می توانند از جکوزی استفاده کنند.

❓پاسخ به نمونه سوالات در مورد خطرات جکوزی برای کودکان

آیا استفاده از جکوزی برای کودکان خطر دارد؟

جواب یک نه جانانه است! نوزادان زیر دو سال هرگز نباید در آبگرم باشند. در واقع، متخصصان پزشکی و نهادهای ایمنی توصیه می کنند که کودکان زیر پنج سال اجازه ورود به جکوزی را ندارند در متن این پست به صورت کامل در این مورد توضیح داده شده است.

استاندارد دمای آب جکوزی برای بچه ها چقدر باید باشد؟

نوزادان کوچک نباید از جکوزی آب گرم استفاده کنند ولی دمای آب برای کودکان حدودا 38-36 درجه است، در متن بالا به صورت کامل درجه مناسب برای انواع سنین توضیخ داده شده است.

استخر هتل باباطاهر همدان

استان همدان یکی از استان‌های خوش آب و هوای ایران است. مرکز این استان، شهر باستانی همدان است که هرودوت تاریخ بنای آن را در سدهٔ هشتم پیش از میلاد مسیح در دوران مادها به‌دست دیاکو ذکر کرده‌است. مادها این شهر را هگمتانه نامیدند و همدان امروزی صورت جدید هگمتانه است.در این شهر خوش اب و هوا و بی نظیر استخر هتل باباطاهر همدان از نظر تمیزی و محیط بهداشتی قابل توجه ساکنین استان همدان می باشد.شنا یکی از بهترین تفریحاتی است که هم به جسم کمک می کند و هم به روح این ورزش مختص عموم مردم است با هر سن و سالی می توان از آن لذت برد. پس زمان از دست ندهید همین الان به فکر سلامت روح و جسم خود باشید ازمجموعه ورزشی هتل بابا طاهر استفاده کنید

دکمه بازگشت به بالا