بین الملل

پوتین با بمب‌افکن هسته‌ای پرواز کرد

به گزارش نازک نارنجی ولادیمیر پوتین ۳۰ دقیقه با این مدل بمب‌افکن پرواز کرد و پس از آن به خبرنگاران گفت: «تجربه خوبی است، اما این نکته نیست. نکته این است که ما تجهیزات جدید دریافت می‌کنیم، این تجهیزات عالی هستند، واقعا از نسل جدید هستند… البته که می‌توان آن را در نیروهای مسلح پذیرفت.»

به نقل از نازک نارنجی ولادیمیر پوتین ۷۱ ساله هواپیمای Tu-۱۶۰M را که با آن پرواز کرد، هواپیمای قابل اعتماد توصیف کرد. رئیس‌جمهور روسیه در شهر کازان گفت که از پرواز در این موشک‌انداز استراتژیک که می‌تواند تجهیزات هسته‌ای هم حمل کند، احساس خوبی داشته است و فناوری آن را عالی دانست.

به گزارش اسپوتنیک، رهبر روسیه با تاکید گفت: «بمب‌افکن جدید Tu-۱۶۰M آماده پیوستن به نیروهای مسلح روسیه است. این واقعا یک وسیله جدید است، از بسیاری جهات. بهتر کنترل می‌کند، حتی با چشم غیرمسلح و غیرحرفه‌ای هم دیده می‌شود. قابلیت اطمینان بسیار بالاست. جنگ‌افزار است. این یک هواپیمای جدید است.»

مسیر پرواز پوتین، جزو اسرار محرمانه نظامی اعلام شده است. نشست و برخاست پرواز پوتین در تاسیساتی انجام شد که هواپیمای مافوق صوت به‌روزرسانی‌شده می‌سازد.

به گزارش رویترز، حرکت پوتین می‌تواند به غرب توانمندی‌های هسته‌ای مسکو را یادآوری کند. این پرواز در زمانی انجام شد که مسکو و غرب بر سر جنگ اوکراین و مرگ الکسی ناوالنی، سیاستمدار اپوزیسیون روس کشمکش دارند.

Tu-۱۶۰M که دارای چهار خدمه است، قادر به حمل ۱۲ موشک کروز یا ۱۲ موشک هسته‌ای کوتاه‌برد است و می‌تواند ۱۲۰۰۰ کیلومتر (۷۵۰۰ مایل) را بدون توقف و بدون سوخت‌گیری پرواز کند. طبق قراردادی که در سال ۲۰۱۸ امضا شد، قرار است ۱۰ بمب‌افکن هسته‌ای مدرن Tu-۱۶۰M تا سال ۲۰۲۷ با هزینه ۱۵ میلیارد روبل (۱۶۳ میلیون دلار) به نیروی هوایی روسیه تحویل داده شود.

311311

بخش مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با روشی زنده و غوطه‌ور در جزئیات. با تمرکز بر رویدادهای جهانی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع، به شما نقشه‌ای دقیق از رویدادهای روز ارائه می‌دهم. با استفاده از شیوه‌های نوین گزارشگری، اطلاعات جذابی را برای شما فراهم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا