عمومی

رژیم صهیونیستی و تاختن به سوی ناکجاآباد!

بسیار بعید است که تل‌آویو ریسک یک حمله غیرمنطقی و غیرعقلانی به لبنان و درگیر شدن با حزب‌الله را به جان بخرد. موضوعی که اگر محقق شود، می‌تواند رژیم صهیونیستی را به معنای واقعی کلمه به ناکجاآباد سوق دهد. 

به گزارش نازک نارنجی، الف نوشت: ارتش اسرائیل از حیث انسجام داخلی به هیچ عنوان وضعیت خوبی جهت حمله به لبنان ندارد و به تازگی اخباری دال بر خودداری اعضای تیپ گعفاتی ارتش اسرائیل از حضور در جبهه های جنگ رژیم صهیونیستی منتشر شده است…بسیار بعید است که تل آویو ریسک یک حمله غیرمنطقی و غیرعقلانی به لبنان و درگیر شدن با حزب الله را به جان بخرد. موضوعی که اگر محقق شود، می تواند رژیم صهیونیستی را به معنای واقعی کلمه به ناکجاآباد سوق دهد. 

تنش و درگیری ها میان ارتش اسرائیل و حزب الله لبنان در جوار مناطق مرزی فلسطین اشغالی و لبنان، اوج گیری قابل توجهی پیدا کرده است. در این راستا، به تازگی و در جریان یک حمله موشکی به شهر صفد در شمال اراضی اشغالی، شاهد هلاکت یک صهیونیست و زخمی شدن هشت تن دیگر بوده‌ایم. جنگنده های ارتش اسرائیل هم مناطقی را در جنوب لبنان بمباران کرده اند. در روزهای گذشته نیز شاهد انجام چندین دور عملیات های ترور هدفمند در مناطق مختلف جنوب لبنان از سوی اشغالگران صهیونیست بوده ایم. 

در این چهارچوب، بسیاری  این پرسش را مطرح می کنند که تا چه اندازه انفجار جنگ و درگیری تمام عیار میان حزب الله لبنان و رژیم اشغالگر قدس، محتمل است؟ گزاره ای که حداقل مسوولان ارشد سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی چندین بار نسبت به آن هشدار داده و تهدیداتی را با محوریت آن مطرح کرده اند. در این زمینه به طور خاص توجه به ۳ نکته ضروری است. 

اول اینکه ارتش اسرائیل اساسا در موقعیتی نیست که در شرایط کنونی اقدام به جنگ افروزی علیه لبنان کند. این ارتش تا حد زیادی در باتلاق جنگ غزه گرفتار شده و با فشارهای قابل توجه داخلی چه از جانب جریان‌های سیاسی، چه گروه های ذینفوذ اقتصادی، و البته ساکنان فلسطین اشغالی رو به رو است. نکته مهم اینکه ارتش اسرائیل نیز از حیث انسجام داخلی به هیچ عنوان وضعیت خوبی ندارد و به تازگی اخباری دال بر خودداری اعضای تیپ گعفاتی ارتش اسرائیل از حضور در جبهه های جنگ رژیم صهیونیستی منتشر شده است. 

اعضای تیپ مذکور که از نیروهای ویژه صهیونیست تشکیل می شود اعتراض کرده اند که مقام های ارشد اسرائیلی هیچ توجهی را به جان و وضعیت روحی آن ها نمی کنند. از این رو، جنگ افروزی جدید صهیونیست ها علیه لبنان، نمودی عینی از یک بحران تمام عیار برای آن ها خواهد بود. 

دوم اینکه حزب الله لبنان از جمله اعضای محور مقاومت است که زرادخانه ای غنی و گسترده از موشک و تسلیحات پیشرفته نظامی را در اختیار دارد. صهیونیست ها تخمین زده اند که حزب الله لبنان بیش از ۱۵۰ هزار موشک و راکت در اختیار دارد و در عرض یک ساعت می تواند هزاران موشک را به سمت اراضی اشغالی شلیک کند. معادله ای که می تواند شمار آوارگان صهیونیست را ده ها برابر بیشتر از وضعیت کنونی کند و یک بحران جدی دیگر را برای نتانیاهو و دولتش در بحبوحه سیل قابل توجهی از بحران های دیگر، ایجاد کند. اسرائیل به خوبی می‌داند که محدودیت های حزب الله لبنان جهت تقویت قوای نظامی اش به مراتب کمتر از جنبش حماس و گروه‌های مقاومت فلسطینی بوده است. وقتی اسرائیل در نوار غزه گرفتار شده، این یعنی شانس آن جهت پیروز در جنگ احتمالی با حزب الله، بسیار کم است. 

سوم اینکه شرایط بین المللی نیز در وضعیت کنونی به نحوی نیست که به اسرائیل اجازه دهد تا اقدام به ماجراجویی نظامی علیه خاک لبنان کند. سطح فشارهای بین المللی حتی از سوی متحدان آمریکا در غرب علیه ماجراجویی‌های نظامی رژیم اشغالگر قدس به نحو قابل توجهی افزایش یافته و البته که خودِ مقام های صهیونیست نیز در موضع گیری های اخیر خود به صراحت به این مساله اشاره داشته اند. 

حال در سایه این فشارها و البته پیگیری پرونده قضایی اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری، بسیار بعید است که تل آویو ریسک یک حمله غیرمنطقی و غیرعقلانی به لبنان و درگیر شدن با حزب الله را به جان بخرد. موضوعی که اگر محقق شود، می تواند رژیم صهیونیستی را به معنای واقعی کلمه به ناکجاآباد سوق دهد. 

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا