لزوم حمایت «راپمی» از راه‌اندازی «مرکز منطقه‌ای تنوع زیستی» در جمهوری اسلامی

معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در جلسه چهاردهم شورای سازمان منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی (راپمی) در خصوص راه‌اندازی «مرکز منطقه‌ای تنوع زیستی» در جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری شد و از آن زمان تاکنون مجموعه‌ای از اقدامات جامع توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شده است اما ما همچنان منتظر حمایت «راپمی» برای راه‌اندازی آن هستیم.

به گزارش نازک نارنجی مجتبی ذوالجودی که به نمایندگی از طرف هیات جمهوری اسلامی ایران در اجلاس «راپمی» حاضر شده است، در این جلسه اظهارکرد: بیش از ۴۰ سال است که با سازمان «راپمی» برای حفاظت از محیط زیست دریایی منطقه همکاری می‌کنیم. در این مدت همه ما سعی کرده‌ایم اقدامات موثری برای جلوگیری و کنترل آلودگی این منطقه دریایی و حفظ محیط زیست منحصر به فرد آن انجام دهیم اما اکنون زمان آن رسیده است که به‌طور جدی رویکرد جدیدی برای این موضوع داشته باشیم.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در این جهت یکی از موثرترین سیاست‌ها استفاده از یک نقشه راه است؛ سندی که مسیر استراتژیک را مشخص و به ما کمک می‌کند تا بدانیم چگونه به اهداف خود برسیم. خوشحالم که این برنامه راهبردی با راهنمایی سازمان منطقه‌ای راپمی و همکاری همه نمایندگان کمیته راهبری تدوین شده است.

وی افزود: سند بسیار خوبی تهیه شده است. ما این سند را تایید می‌کنیم و فقط اصلاحات جزئی را در آن اعمال کردیم و قبل از جلسه برای «راپمی» فرستادیم که امیدواریم توسط سایر کشورهای عضو نیز پذیرفته شود. ما آمادگی کامل خود را برای همکاری با منطقه برای اجرای این طرح استراتژیک و حمایت از همه تلاش‌ها در جهت رسیدن به یک منطقه دریایی پایدار اعلام می‌کنیم.

ذوالجودی تصریح کرد: موضوع دیگری که مایلم در جلسه یادآوری کنم «تشکیل مرکز منطقه‌ای تنوع زیستی» در جمهوری اسلامی ایران است که در جلسه چهاردهم شورای «راپمی» در خصوص آن تصمیم‌گیری شد و از آن زمان تاکنون مجموعه‌ای از اقدامات جامع توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شده است اما ما همچنان منتظر حمایت «راپمی» برای راه‌اندازی آن هستیم و آمادگی کامل خود را در این رابطه اعلام می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، شورای «راپمی» که متشکل از وزرای محیط زیست کشورهای عضو کنوانسیون کویت است بالاترین رده اجرایی تصمیم گیری «راپمی» است. مسئولیت اجرای وظایف شورا در دوره زمانی مابین جلسات، برعهده کمیته اجرایی (Executive Committee) است که جلسات آن می‌بایست هر ساله برگزار شود که سی و هفتمین جلسه این کمیته امروز در محل دبیرخانه راپمی در کویت برگزار شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا