عمومی

چرا حملات آمریکا و انگلیس به یمن بی‌فایده است؟

یکی از نکاتی که برخی ناظران و تحلیلگران مسائل راهبردی به آن به نحو ویژه‌ای پرداخته‌اند این است که انصار الله یمن ثابت کرده هرگاه با یک جنگ و درگیری رو به رو شود، به دلیل سرمایه و عقبه اجتماعی غنی خود، قوی‌تر از قبل از دلِ آن خارج می‌شود؛ موضوعی که به عینه در معادله جنگ هشت ساله یمن با ائتلاف سعودی و اماراتی نیز قابل مشاهده است.

به گزارش نازک نارنجی، جهان نیوز نوشت: یمن در روزهای اخیر چند دور حملات موشکی، هوایی و پهپادی نیروهای آمریکایی و انگلیسی را به خاک خود شاهد بوده است. کشورهای مذکور مدعی هستند که حملات آن‌ها به خاک یمن با هدف انتقام جویی از آنچه ایجاد مزاحمت انصار الله یمن برای امنیت کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ و تنگه باب المندب ادعا می‌شود، انجام گرفته‌اند.

این در حالی است که انصار الله یمن به صراحت اعلام کرده که صرفا کشتی‌های تجاری اسرائیلی و یا آن دسته از کشتی‌هایی که عازم بنادر اراضی اشغالی هستند را هدف قرار می‌دهد و مقصودِ اصلی آن از این اقدام نیز تحت فشار قرار دادن صهیونیست‌ها و حامیان آن‌ها جهت خاتمه دادن به نسل کشی و کشتار گسترده‌ای است که علیه مردم غزه انجام می‌دهند. انصار الله یمن همچنین تاکید کرده که پاسخ‌های درخوری را به تجاوزات آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به خاک خود خواهد داد.
در این راستا، در چندین نوبت گزارش‌های مختلفی دال بر هدف قرار گرفتن کشتی‌های تجاری و حتی نظامی آمریکایی در دریای سرخ مخابره شده است. با این همه، با گذشت چندین روز از تاریخه ۱۲ژانویه که نخستین دور از حملات آمریکا و انگلیس به یمن انجام گرفت و البته که تاکنون این حملات چند مرتبه تکرار شده است، بسیاری از ناظران و تحلیلگران غربی با استدلال‌های مختلف این موضوع را مطرح می‌کنند که اساسا اصلِ اقدام لندن و واشنگتن علیه یمن، حرکتی بی‌معنا و هزینه زا برای منافع ملی دو کشور مذکور است و محقق‌کننده هیچ دستاورد عینی برای آن‌ها نیست.

این طیف از منتقدان به طور خاص ۳ استدلال عمده و محوری را نیز مطرح می‌کنند.

یک: برداشت اشتباه آمریکا و انگلیس از معادله یمن

برخی تحلیلگران غربی در مدت اخیر به طور خاص با اشاره به حملات آمریکا و انگلیس به یمن به این نکته پرداخته‌اند که انگار دو کشور مذکور حافظه‌ای مخدوش دارند و توجه نمی‌کنند که یمن بیش از هشت سال را زیر سنگین‌ترین بمباران‌های هوایی و موشکی ائتلاف سعودی گذرانده است.

ائتلافی که عمده تسلیحات مرگبار خود را از قدرت‌های غربی دریافت می‌کرد و البته که در نهایت به پوچی و عاری از دستاورد بودنِ اقدامات خود علیه یمن پی برد و به انصار الله یمن درخواست مذاکره و آتش بس داد و در این رابطه، از سال ۲۰۱۱ میلادی دو طرف مشغول مذاکرات صلح و تنش‌زدایی هستند. در واقع، تحلیلگرانی که به این موضوع اشاره می‌کنند به طور خاص به این مساله می‌پردازند که آیا واقعا قدرت‌های غربی فکر می‌کنند که چیزی که ائتلاف سعودی با بیش از هشت سال بمباران گسترده یمن نتوانست کسب کند، آن‌ها می‌توانند با چند روز و چند دور بمباران کسب کنند؟

*نشریه فارین پالیسی در گزارشی با اشاره به سیاست رسمی عربستان در دوره نگه داشتن خود از معادله جنگ افروزی آمریکا و انگلیس علیه یمن، به طور خاص به این نکته اشاره می‌کند که عربستان پس از هشت سال متوجه شد که نمی‌تواند انصار الله را شکست دهد. این همان چیزی است که آمریکا و انگلیس هنوز متوجه نشده‌اند.
 
جالب اینکه نشریات غربی نظیر نیویورک تایمز نیز در مدت اخیر با اشاره به ناکامی حملات آمریکا و انگلیس به یمن به طور خاص به این مساله پرداخته‌اند که این حملات نتوانسته‌اند اخلال جدی را در توانمندی‌های نظامی اصلی و راهبردی انصار الله ایجاد کنند.

دو: قابلیت قابل تامل انصار الله یمن 

یکی از نکاتی که برخی ناظران و تحلیلگران مسائل راهبردی به آن به نحو ویژه‌ای پرداخته‌اند این است که انصارالله یمن ثالبت کرده که هرگاه با یک جنگ و درگیری رو به رو می‌شود، به دلیل سرمایه و عقبه اجتماعی غنی خود، قوی‌تر از قبل از دلِ آن خارج می‌شود. موضوعی که به عینه در معادله جنگ هشت ساله یمن با ائتلاف سعودی و اماراتی نیز قابل مشاهده است.

از این رو، به نظر می‌رسد که دور تازه جنگ افروزی آمریکا و انگلیس علیه یمنی‌ها، بار دیگر موجب قدرتمندتر شدنِ آن ها(یمنی ها) خواهد شد و حامل هزینه‌های راهبردی برای قدرت‌های غربی خواهد بود. اهمیت این مساله زمانی بیش از پیش آشکار می‌شود که توجه داشته باشیم محبوبیت مردمی انصار الله چه در یمن و چه در سطح منطقه به دلیل حمایت‌های شجاعانه آن از مردم غزه، به نحو قابل توجهی افزایش یافته است.

*نشریه تایم در گزارشی با اشاره به جنگ افروزی آمریکا و انگلیس علیه یمن به طور خاص به این نکته کی پردازد که این حملات می‌توانند نتیجه معکوس بدهند. زیرا حوثی‌ها نشان داده‌اند که از دلِ هر حمله‌ای به کشورشان، می‌توانند قدرتمندتر از قبل برخیزند.  
 
سه: لجبازی مخرب آمریکا و انگلیس

و در نهایت اینکه شماری از تحلیلگران غربی نیز به این مساله اشاره کرده‌اند که انصار الله یمن تاکید کرده که در صورت توقف تجاوزات ارتش رژیم اشغالگر قدس به نوار غز|، وضعیت را در منطقه دریای سرخ و تنگه باب المندب به حالت عادی بازخواهد گرداند. در این نقطه این سوال مطرح می‌شود که چرا قدرت‌های غربی لجوجانه بر قتل و عام مردم غزه تاکید دارند و حاضر نیستند کارِ راحت‌تر را در رابطه با معادله غزه و یمن انجام دهند؟

در واقع آن‌ها حاضرند که به کشور یمن حمله کنند اما حاضر نیستند که مانع از پیشرفتِ پروژه نسل کشی و پاکسازی قومیتی صهیونیست‌ها در نوار غزه شوند. موضوعی که در نوع خود پرده از ماهیت حقیقی قدرت‌های غربی و استانداردهای ریاکارانه و دوگانه آن‌ها برمی دارد.

وبگاه خبرگزاری الجزیره در گزارشی با اشاره به حملات آمریکایی‌ها به یمن به طور خاص به این مساله اشاره می‌کند که رویکرد آمریکا در رابطه با مسائل خاورمیانه به هیچ عنوان منطقی نیست. آن‌ها از یک سو از اراده خود جهت خاتمه دادن به درگیری‌ها سخن می‌گویند اما از تداوم جنایات اسرائیل در غزه حمایت می‌کنند. در معادله یمن نیز بهتر است که آمریکا به جای حمله به یمن، زمینه را برای پایان دادن به جنگ غزه فراهم کند. موضوعی که محرک اصلی اقدامات حوثی‌ها برای پایان دادن به جنگ مذکور در جغرافیای دریای سرخ است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا