عمومیمطالب کسب و کار

وان یا استانبول؟ کدام یک را برای تعطیلات انتخاب کنیم؟

وان یا استانبول؟ مسئله خیلی از مسافران ترکیه این است! قبل از پاسخ به این سؤال، اول باید بدانیم چرا به ترکیه می‌رویم و از سفرمان چه انتظاراتی داریم. بسیاری از افرادی که به اندازه کافی از شهرهای ترکیه اطلاعات ندارند، ممکن است شهری را انتخاب کنند که اصلاً با اهداف سفرشان متناسب نیست. مثلاً اگر کسی قرار است صرفاً برای خرید به ترکیه برود، خرید تور وان نیازش را برطرف می‌کند و در بیشتر مواقع لازم نیست خود را به غربی‌ترین شهرهای ترکیه، مثل استانبول برساند. در این مطلب، با مقایسه وان و استانبول، در تصمیم‌گیری کمکتان می‌کنیم.

وان بریم یا استانبول؟

اگر بخواهیم پاسخ این سؤال را در کوتاه‌ترین حالت ممکن بدهیم، باید اشاره کنیم که اگر فقط و فقط به قصد خرید پا به ترکیه می‌گذارید، قطعاً وان مقصد ارزان‌تر و راحت‌تری است. اما اگر می‌خواهید از جاذبه‌های معروف ترکیه دیدن کنید یا در شهرهای توریستی این کشور عکاسی کنید، پیشنهاد می‌کنیم استانبول را انتخاب کنید. البته به‌جز این دو هدفِ سفر به وان یا استانبول، عوامل بسیاری در تصمیم‌گیری دخیل هستند که در ادامه این مطلب از مجله گردشگری ما، هر یک از آن‌ها را موشکافی می‌کنیم.

مقایسه وان و استانبول از نظر موقعیت جغرافیایی

تمام تفاوت‌های وان و استانبول، از فاصله‌ای که این دو شهر از هم دارند، شروع می‌شود. وان در شرقی‌ترین بخش ترکیه واقع شده و یکی از همسایگان مرزی ایران است، اما استانبول در آن سر ترکیه است و بخشی از آن، در قاره اروپا قرار گرفته است. برای پیمایش فاصله این دو شهر، باید حدود 1700 کیلومتر را طی کنید.

از آنجایی که بیشتر شهرهای مهم توریستی ترکیه، مثل آنتالیا، آنکارا، ازمیر، قونیه و… در نیمه غربی ترکیه واقع شده‌اند، اگر به استانبول سفر کنید، راحت‌تر می‌توانید از شهرهای مختلف دیدن کنید. در کل، با چندثانیه بررسی وان یا استانبول در نقشه، می‌توانید درباره سفرتان به این 2 شهر، تصمیم قطعی‌تری بگیرید.

Van or Istanbul? Which one should we choose for vacation?

مقایسه وان و استانبول از نظر آب‌و‌هوا

وقتی این بحث مطرح است که وان بهتر است یا استانبول، باید توجه ویژه‌ای به آب‌وهوا و طبیعت این دو شهر داشته باشیم. به‌طور کلی، در شرق ترکیه و شهرهایی مثل وان، طبیعت کوهستانی خودنمایی بیشتری می‌کند. در اطراف وان کوه‌هایی میبینیم که ارتفاعشان به بیش از 3 هزار متر می‌رسد و به همین دلیل زمستان‌های این نواحی سرد و برفی هستند. به‌طوری که در ماه اول زمستان، کمینه دمای وان دور‌وبر منفی 8 درجه سلسیوس است و بیشینه آن حدود یک درجه. بنابراین اگر زمان سفرتان زمستان است و برای لذت بردن از طبیعت به ترکیه می‌روید، بین وان یا استانبول، گزینه دوم را انتخاب کنید. به‌طور کلی، ماه‌های خرداد تا شهریور، بهترین زمان برای سفر به وان هستند.

و اما استانبول. به لطف قرارگیری استانبول بین دریای مرمره و دریای سیاه، تعادل دمایی بیشتری در وضع آب‌وهوا دیده می‌شود. زمستان استانبول هم سرد است؛ اما نه به اندازه وان. به‌طوری که در سردترین روزهای سال، دما بین 3 تا 9 درجه سانتی‌گراد متغیر است. تابستان استانبول گرم و مرطوب است و دما به 30 درجه هم می‌رسد؛ با این حال در تابستان هم مسافران بسیاری راهی استانبول می‌شوند. عموماً اگر در فصل بهار تور ترکیه می‌خرید، از نظر آب‌وهوا فرقی نمی‌کند به وان یا استانبول می‌روید.

مقایسه وان و استانبول از نظر قیمت تور

با درنظر گرفتن فاصله بین ایران با وان یا استانبول، این‌طور برداشت می‌شود که قیمت تور وان ترکیه به مقدار درخور توجهی از قیمت تور استانبول ارزان‌تر است؛ البته فاصله کم وان تا ایران، از یک جهت دیگر هم بر ارزانی تورهایش تأثیر گذاشته و آن‌ هم زمینی‌بودن این تورهاست. درست است که معمولاً تور وان از تور استانبول ارزان‌تر است اما شرایطی هم داریم که باعث شود ورق برگردد.

مثلاً انتخاب زمان سفر هم در قیمت تور وان یا استانبول تأثیر بسزایی دارد. همچنین تعداد روزهای اقامت هم در این مقایسه اثر دارد، اما موضوعی که بیش از همه قیمت تورها را جابه‌جا می‌کند، هتلی است که جزو پکیج تور شماست. با در نظر گرفتن این شرایط می‌توانیم بگوییم که گاه ممکن است برخی از تورهای وان گران‌تر از برخی از تورهای استانبول باشند.

مقایسه وان و استانبول از نظر جاذبه‌ها

حدس زدن نتیجه مقایسه وان ترکیه تور ارزان و استانبول از نظر تعداد و اهمیت جاذبه‌ها بسیار ساده است. بسیاری از جاهای دیدنی استانبول، به‌عنوان نماد ترکیه شناخته می‌شوند و از نظر ارزش تاریخی، آوازه بلندبالایی دارند. استانبول به‌جز جاذبه معروفی مثل مسجد ایاصوفیه، روی هم رفته نزدیک به 10 کاخ دیدنی، 7 مسجد عظیم و تاریخی و 7 قلعه دارد. این در حالی است که بخواهیم جاذبه‌های طبیعی این شهر را به کل فراموش کنیم! بنابراین با یک حساب سرانگشتی معلوم می‌شود که بازدید از تمام جاذبه‌های استانبول کار یکی‌دو روز نیست و برای این کار باید به سراغ تورهایی مثل تور استانبول 7 شب و 8 روز برویم.

درست است که شهر وان نسبت به استانبول جاذبه‌های کمتری دارد؛ اما این بدین معنا نیست که هیچ‌کس برای تماشای جاذبه‌های وان به ترکیه نمی‌رود. این شهر به‌جز جاذبه‌های تاریخی مهمی مثل قلعه وان و کتیبه‌های خشایارشاه، جاذبه‌های طبیعی مثل دریاچه وان دارد که در چند روز اقامتی که در این شهر دارید، می‌توانید سری هم به آن‌ها بزنید.

مقایسه وان و استانبول از نظر تنوع غذایی و رستوران‌گردی

وقتی مشغول گشت‌زنی در استانبول هستید، قدم‌به‌قدم رستوران و کافه می‌بینید. طبق برخی از آمار، حدود 23 هزار رستوران در این شهر وجود دارد. پس از نظر غذا و تنوعش، لازم نیست در استانبول نگران چیزی باشید. قرارگیری استانبول بین دو دریا باعث شده است که غذای دریایی در رژیم مردمش نقش پررنگی داشته باشد. همچنین فرهنگ غذایی اروپایی هم در هنر آشپزی آن‌ها دیده شود.

وان هم از نظر تنوع غذایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و اگر امتحان کردن غذا جزو اهداف سفرتان به ترکیه باشد، از سفر به این شهر پشیمان نمی‌شوید؛ خصوصاً اگر از آن دسته افرادی باشید که به صبحانه اهمیت می‌دهند، چراکه صبحانه‌های وان معروف است.

گرچه از نظر کیفیت و تنوع غذا، استانبول یک سروگردن نسبت به وان بالاتر است؛ اما به‌طور کلی از نظر تنوع و کیفیت غذا، فرق زیادی نمی‌کند که وان بریم یا استانبول. زیرا از هر دو شهر راضی بیرون خواهید آمد. نکته‌ای که نباید از قلم بیفتد، تفاوت قیمت غذا در ترکیه است. شهر وان از نظر اقلام خوراکی و غذای رستورانی، ارزان‌تر از استانبول است.

مقایسه وان و استانبول از نظر خرید

در ابتدای متن گفتیم که خرید در وان، انگیزه اصلی بسیاری از مسافران این شهر است. این شهر پر از فروشگاه‌ها و مراکز خرید معروف و صد البته ارزان است و در زمان حراج‌ها، این اماکن غلغله می‌شوند و فرصت خوبی برای خرید مهیا می‌کنند. خصوصاً اگر برای خرید لباس به وان بروید.

مراکز خرید استانبول هم چیزی از مراکز خرید وان کم ندارند؛ بلکه از نظر عرضه اجناس لوکس، وضع بهتری دارند؛ اما در مجموع، سفر و خرید به وان ارزان‌تر تمام می‌شود. ضمن اینکه مراکز خرید در استانبول جدا از لباس، محل خوبی برای خرید صنایع‌دستی و هنری هستند و در کل چنین مواردی جزو سوغاتی‌های خوب این شهر محسوب می‌شوند. در آخر، فرقی نمی‌کند که استانبول بریم یا وان، در هر صورت، چانه‌زنی در قیمتی که بابت کالاها می‌پردازید، تأثیر زیادی خواهد داشت.

مقایسه وان و استانبول از نظر تفریحات و زندگی شبانه

در مجموع، از نظر تفریحات و زندگی شبانه هم برگ برنده با استانبول است؛ به شرطی که خرید تنها تفریح مورد علاقه‌تان نباشد. در جای‌جای استانبول، انواع پارک، شهربازی، پارک آبی، دلفیناریوم و حتی پارک برفی هم دیده می‌شود. پس از نظر تنوع، تفریحات استانبول با اختلاف بالایی از وان برتر هستند. علی‌الخصوص اگر تفریحات شبانه برایتان جذاب‌تر باشد.

درباره شرایط تفریح در وان هم می‌توان گفت که این شهر چند شهربازی و پارک دارد و پارک‌های مختلفی برای تفریح گردشگران ساخته شده است. به جز بازارگردی، خرید و گشت‌زنی در محیط شهری، دریاچه وان هم محل خوبی برای قایق‌سواری، طبیعت‌گردی و لذت بردن از تفریحات وان است.

نکته:جهت مشاهده قیمت تور وان میتوانید به وبسایت ما مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا