عمومیمطالب کسب و کار

قیمت برج خنک کننده – بررسی عوامل و پارامترهای تعیین کننده

راهنمای خرید برج خنک کننده 120 تن

اگر قصد خرید برج خنک کننده 120 تن، با کیفیت بالا و قیمت رقابتی هستید، دماجت، مرجع تخصصی تهویه مطبوع در ایران، به شما کمک می کند، تا بهترین محصول را متناسب با نیاز خود خریداری کنید. قیمت برج خنک کننده 120 تن، در مرجع تخصصی تهویه مطبوع دماجت، حدود 63 میلیون تومان است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر روی قیمت برج خنک کننده 120 تن تاثیر بگذارد. بنابراین می توان گفت که برج های خنک کننده یک قیمت ثابت ندارند و قیمت برج خنک کننده 120 تن، بر اساس آپشن ها و برند قظعاتی که در آن ها تعبیه شده است، می تواند متفاوت باشد.

هنگام در نظر گرفتن قیمت پکینگ برج خنک کننده ، بسیار مهم است که فراتر از هزینه اولیه نگاه کنید. مطمئناً، ممکن است جایگزین‌های ارزان‌تری پیدا کنید، اما آیا هزینه‌های بلندمدت آن را در نظر گرفته‌اید؟ هزینه هایی اعم از تعمیرات مکرر، صورت‌حساب‌های انرژی بالاتر و تعویض‌های زودهنگام، اغلب از صرفه‌جویی اولیه ناشی از خرید برج خنک‌کننده 120 تن بی کیفیت، فراتر می‌رود. آیا ارزش آن را دارد که پولی را که به سختی به دست آورده اید، برای راه حلی کمتر از حد معمول به خطر بیندازید؟

پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت برج خنک کننده 120 تن

برج خنک کننده 120 تن فایبرگلاس، از جمله تجیهزاتی است که همواره در کنار ، کندانسور های آب خنک ، دستگاه های صنعتی و سایر کاربرد هایی که نیاز به خنک کردن آب دارند بکار میرود. اساس کار برج های خنک کننده بر مبنای انتقال حرارت میان هوا و آب میباشد. با این حال اگر بخواهیم این دستگاه منحصر به فرد را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم، مشاهده می کنیم که عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر روی قیمت برج خنک کننده 120 تن تاثیر بگذارد. این عوامل عبارتند از:

1 – تعیین نوع عملکرد برج خنک کن

برج های خنک کننده، به صورت کلی از لحاظ سیکل کارکرد، به دو دسته‌ی زیر تقسیم می شوند:

در وهله‌ی اول، توجه به این نکته ضروری است که انتخاب نوع کارکرد برج خنک کن، کاملا به ویژگی‌های پروژه شما بستگی دارد، ولی در حالت کلی، قیمت برج خنک کننده مدار بسته، نسبت به مدل مدار باز بالاتر است. مزیت هایی که برج خنک کننده مدار بسته ارائه می دهد عبارتند از :

 1. هزینه‌ی نگهداری پایین تر
 2. توان مصرفی پایین تر
 3. صرفه جویی بیشتر در مصرف آب
 4. عملکرد عالی در محیط های شرجی و مرطوب
 5. کاهش رسوب و گرفتگی

2 – شکل بدنه ی کولینگ تاور فایبرگلاس

شکل بدنه‌ی کولینگ، نیز می تواند بر روی قیمت پکینگ برج خنک کننده 120 تن فایبرگلاس تاثیر بگذارد. معمولا برج های خنک کننده فایبرگلاس به دو شکل مکعبی و مدور عرضه می شوند که قیمت برج خنک کننده مکعبی، کمی گران‌تر است.  دماجت هر دو مدل را به مشتریان ارائه می دهد.

3 – انتخاب پکینگ مناسب و تاثیر آن روی قیمت برج خنک کننده 120 تن

تقریبا می توان گفت که پکینگ ها، یکی از مهم ترین اجزای برج های خنک کن هستند. پکینگ هاب مورد استفاده در دستگاه، به 2 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • پکینگ فیلمی (لانه زنبوری)
 • پکینگ اسپلش

معمولا پکینگ های فیلمی که به صورت ورقه های سوراخ دار هستند، در صنایع مسکونی، کاربرد بیشتری دارند، زیرا علاوه بر این که راندمان بالاتری را ارائه می دهند، بلکه مقرون به صرفه تر هستند. در مقابل پکینگ های اسپلش، بیشتر در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا برای شرایطی که آب های آلوده با سختی بالا وجود دارد، مناسب تر هستند و راندمان بالاتری را ارائه می دهند.

در حالت کلی، قیمت برج خنک کننده 120 تن با پکینگ فیلمی، ارزان تر از مدل اسپلش است. با این‌حال، انتخاب نوع پکینگ، کاملا به نیاز منحصر به فرد پروژه شما بستگی دارد که می تواند روی قیمت نهایی کولینگ تاور تاثیر بسزایی داشته باشد.

4 – انتخاب جنس بدنه ی برج خنک کننده 120 تن

برج های خنک کننده بر اساس جنس بدنه به دو دسته تقسیم می شوند :

مواد فایبرگلاس و ورق های گالوانیزه جز متریالی هستند که برای ساخت بنده برج های خنک کننده مورد استفاده قرار میگیرند. اگر قصد دارید جنس بنده ی کولینگ تاور شما فولاد گالوانیزه باشد، می توانید در سفارش خود آن را با ما در میان بگذارید. توجه داشته باشید قیمت برج خنک کننده 120 تن با جنس گالوانیزه، کمی گران تر از مدل فایبرگلاس است.

5 – استفاده از تکنولوژی اینورتر

یکی از پرکاربردترین آپشن هایی که بر روی کولینگ ها تعبیه می شود، تکنولوژی اینورتر یا VFD است. این آپشن کمک می کند که الکتروموتور دستگاه در مواقعی که نیاز به سرمایش نیست، متوقف شود و یا به صورت بهینه تر کار کند. به عبارت ساده تر، در مواقعی که به بار سرمایشی کمتری نیاز است، با سرعت پایین تری کار کند و در مقابل، در مواردی که به بار سرمایشی زیادی نیاز است، با دور بالاتری فعال باشد.

این ویژگی باعث کاهش مصرف انرژی می شود که می تواند در هزینه های شما صرفه جویی قابل توجهی بکند. همچنین، می تواند باعث افزایش طول عمر مفید برج خنک کننده 120 تن شود.

6 – انتخاب برند الکتروموتور دستگاه

می توان کفت یکی از گران ترین قطعات کولینگ تاور، الکتروموتور است. برند الکتروموتور می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت برج خنک کننده 120 تن بگذارد. معمولا برند های متداول مورد استفاده در دستگاه عبارتند از :

که برند های معتبر ایرانی هستند و در اغلب موارد نیز از همین برند ها استفاده می شود تا قیمت تمام شده ی دستگاه پایین تر و مقرون به صرفه تر باشد. با این حال اگر تمایل به استفاده از برند های معتبر خارجی مانند زیمنس یا ای بی ام هستید، می توانید هنگام خرید برج خنک کننده 120 تن آن را با ما در میان بگذارید.

تذکر : در نهایت، پیشنهاد می شود حتما قبل از خرید برج خنک کننده 120 تن، حتما مقاله ی ” ” را مطالعه کنید. همچنین می توانید با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید تا مشاوره های تخصصی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند.

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده فایبرگلاس دماجت

برج خنک کننده یک مبدل حرارتی تخصصی است که اجازه می دهد هوا و آب به طور مستقیم در تماس باشند تا دمای آب کاهش یابد. اجزای اصلی یک برج خنک کننده شامل موارد زیر است:

 1. قاب و پوشش: پوسته یا بدنه ساختاری، که از اجزای داخلی دستگاه، پشتیبانی و محافظت می کند. این پوشش، معمولاً از موادی مانند فولاد، فایبرگلاس یا بتن ساخته می شود که می توانند برای مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرند و آسیبی نبینند.
 2. پکینگ: پکینگ ها، یک سطح وسیع را برای پخش شدن آب گرم، فراهم می کنند تا تبادل گرما با هوای اطراف را سریع تر و راحت تر کند. پکینگ ها، شامل دو نوع اصلی هستند که عبارتند از: نوع اسپلش (Splash)، که در آن، آب از طریق یک سری لایه های افقی می ریزد و نوع فیلم (Film)، که در آن، آب از یک لایه نازک پخش می شود.
 3. قطره گیر(الیمیناتور): این جزء، برای جذب قطرات آب، که با هوای خروجی منتقل می شوند طراحی شده اند و از دست دادن آب از سیستم برج خنک کننده را به حداقل می رساند.
 4. حوضچه آب سرد: این قسمت، در پایین برج قرار دارد، که آب سرد شده را جمع آوری می کند و دوباره به فرآیند یا سیستم برمی گرداند.
 5. فن ها: فن ها، معمولاً در بالای کولینگ تاور قرار می گیرند، که هوای گرم و مرطوب را از برج خارج می کنند و هوای خنک تر را از پایین، به داخل می کشند.
 6. سیستم توزیع: این سیستم، شامل لوله ها و نازل هایی است، که آب گرم را روی پکینگ، توزیع می کنند.
 7. ورودی هوا: شامل نقطه ورود هوا به داخل برج است، که معمولاً در پایین یا کناره های دستگاه قرار دارد و حرکت هوا را در سراسر پکینگ، تسهیل می کند.
 8. الکتروموتور و سیستم محرکه: انرژی مورد نیاز برای به گردش درآوردن فن ها را تامین می کنند. به صورت پیش فرض از برند موتوژن استفاده می شود.
 9. شیر میک آپ (make-up valve): شامل یک شیر ورود آب است، که برای جایگزینی آبی که به دلیل تبخیر، رانش و نشت، از دست می رود، طراحی شده است، تا برج خنک کننده دچار کمبود آب، در طی فرایند، نشود.

این اجزا به کمک یکدیگر، برج خنک‌کننده را قادر می‌سازد تا گرما را به طور موثر از آب حذف کند، که فرآیندی حیاتی در بسیاری از تاسیسات مانند نیروگاه‌ها، تأسیسات تولیدی و سیستم‌های تهویه مطبوع در ساختمان ها است.

مزایای خرید برج خنک کننده 120 تن

 1. مقاومت در برابر خوردگی: فایبرگلاس که به عنوان پلاستیک تقویت شده با شیشه (GRP) نیز شناخته می شود، در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی، رطوبت و محیط های خشن بسیار مقاوم است. این ماده آن را به ماده ای ایده آل برای برج های خنک کننده تبدیل می کند، جایی که قرار گرفتن در معرض آب و مواد شیمیایی رایج است.
 2. وزن کم: فایبرگلاس در مقایسه با سایر مواد مانند بتن یا فلز نسبتاً سبک است. این امر حمل، جابجایی و نصب آن را آسان تر می کند. همچنین بار روی سازه نگهدارنده برج خنک کننده را کاهش می دهد.
 3. نسبت استحکام به وزن بالا: فایبرگلاس علیرغم سبک بودن، نسبت استحکام به وزن بالایی دارد. این می تواند بارها و تنش های قابل توجهی را تحمل کند که باعث دوام و ماندگاری طولانی آن می شود.
 4. انعطاف‌پذیری طراحی: فایبرگلاس را می‌توان به شکل‌ها و اندازه‌های پیچیده قالب‌گیری کرد که امکان انعطاف‌پذیری بیشتر در طراحی را فراهم می‌کند. برج های خنک کننده را می توان برای برآوردن نیازهای خاص سفارشی کرد و عملکرد و کارایی آنها را بهینه کرد.
 5. عایق حرارتی: فایبرگلاس دارای خواص عایق حرارتی خوبی است که می تواند به کاهش تلفات یا افزایش حرارت در برج خنک کننده کمک کند. این می تواند بهره وری انرژی را افزایش داده و هزینه های عملیاتی را کاهش دهد.
 6. نگهداری آسان: فایبرگلاس در مقایسه با سایر مواد به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد. زنگ نمی زند یا خورده نمی شود و نیاز به رنگ آمیزی مکرر یا پوشش های محافظ را از بین می برد. همچنین در برابر رشد بیولوژیکی مقاوم است و نیاز به تمیز کردن و ضد عفونی را کاهش می دهد.

برای استعلام فروش برج خنک کننده، می توانید با ما در ارتباط باشید. همچنین، برای مشاهده انواع برج های خنک کننده میتوانید به صفحه این محصول در سایت ما مراجعه نمایید. ما شریک مورد اعتماد شما هستیم. شهرت ما برای ارائه راه حل های صنعتی برتر و خدمات استثنایی به مشتریان در صنعت تهویه مطبوع بی نظیر است.

 

دکمه بازگشت به بالا