عمومیمطالب کسب و کار

نکات ساخت سوله کشتارگاهی

سوله کشتارگاهی یک مکان مناسب برای انجام ذبح اسلامی و بهداشتی دام و طیور است. در گذشته این کار در همان محل قصابی و محل نگهداری دام صورت می‌گرفته است. همراه با پیشرفت تکنولوژی و بهره‌مندی از علم روز دنیا موجب شده تا تجهیزات و دستگاه‌های مناسب برای الزامات ذبح شرعی بسته به نوع دام به‌کاربرده شود.با توجه به اینکه انسان‌ها بیشترین مصرف‌کننده گوشت دامی هستند، نیاز تأمین سلامت محصولات در محیطی بهداشتی و سالم قابل‌انتظار است.

کارخانه و کارگاه جنوبی به متراژ 5000 متر مربع-املاک صنعتی | ایران کارخانه | خرید و فروش سوله اجاره سوله کارخانه سوله

برای همین موضوع باید تمامی مسائل از لحاظ فنی، بهداشتی، شرعی و تکنولوژی در تولید این فرآورده‌های دامی در نظر گرفته شود. سوله کشتارگاهی محلی بهداشتی و مناسب برای انجام فرآیند‌های طبق موازین شرعی و اسلامی ساخته شده و باید مورد تأیید سازمان بهداشت قرار گیرد.نقشه سوله آماده ، نقشه‌هایی هستند که پیش‌تر توسط متخصصان معماری و مهندسی طراحی شده و امکان استفاده از آن‌ها به‌منظور اجرای سریع‌تر و دقیق‌تر پروژه‌های ساختمانی فراهم می‌کند.

نکات طراحی و ساخت سوله کشتارگاهی

طراحی و ساخت انواع مختلف ها در حالت کلی با یکدیگر مشابه است. تنها استفاده از تجهیزات و امکانات مورد نیاز مربوط به سوله است که موجب می‌شود برای کاربری‌های گوناگون به‌کاربرده شود. از جمله نکات قابل توجه در طراحی و ساخت سوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. به دلیل قرار گرفتن ایستگاه‌های کاری و خطوط تولید به صورت متوالی و پشت سر هم، نیاز است تا کشتارگاهی از سایر سوله‌ها کمتر و ارتفاع آن بیشتر باشد. معمولاً ارتفاع این سازه‌ها به ۶ الی ۸ متر می‌رسد.
  2. استفاده از سیستم تهویه هوای مناسب به منظور تأمین سلامتی دام و در نهایت گوشت تولید شده
  3. عایق‌بندی سوله کشتارگاهی به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی
  4. به علت حذف کردن بخش‌های غیرضروری و استفاده کمتر از فولاد در ساختمان سازه، قیمت سوله کشتارگاهی نسبت به سایر سوله‌ها ارزان‌تر است.

تجهیزات مورد نیاز ساخت سوله کشتارگاهی

سوله کشتارگاهی تنها مکانی برای ذبح دام و تأمین گوشت آن‌ها نیست. بلکه از لحظه ورود دام به این مرکز تا انجام کشتار و عرضه گوشت نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز است. استفاده ماشین‌آلات و ابزار در سوله کشتارگاهی بسته به نوع محصول تولید شده می‌تواند متغیر بوده و همین موجب می‌شود تا قیمت سوله کشتارگاهی نیز متفاوت شود. برخی از تجهیزات به کار برده شده در این سوله‌ها عبارت‌اند از:

محل نگهداری دام و طیور

سوله کشتارگاه استاندارد به مکانی برای زمان ورود دام و نگهداری آن تا قبل از ذبح نیاز دارد. ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا دام پس از ورود خود به کشتارگاه ذبح شود، از این رو کشتارگاه باید برنامه‌ریزی لازم برای تأمین فضا نگهداری از دام و هم‌چنین تأمین تغذیه آن داشته باشد.

محل وزن‌کشی و فروش دام و طیور

با توجه به اینکه افراد مختلف حقیقی مانند افراد عادی و حقوقی مانند رستوران‌ها، سازمان‌ها و… به کشتارگاه برای خرید گوشت تازه مراجعه می‌کنند، نیاز است تا بخشی از سوله عملیات وزن‌کشی و فروش دام را انجام دهد.

انجام این کار به این دلیل است که افراد، مقادیر متفاوتی از گوشت را خریداری می‌کنند. استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته وزن‌کشی موجب افزایش دقت و ارائه فاکتور و صورت‌ حساب به خریدار می‌شود.

دامپزشکی و معاینه دام و طیور

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سوله کشتارگاهی، بهره‌مندی از دامپزشک متخصص به منظور انجام معاینات مستمر دام در محل است. علاوه بر نظارت سازمان بهداشت و بازدید کارشناسان نظارتی باید مدیر سوله نیز دغدغه صحت، سلامت و بهداشت دام و طیور داخل کشتارگاه خود را داشته باشد. تنظیم جدول معاینات دوره‌ای برای هر دام به منظور دریافت مهر تایید سلامت لازم است.

تسمه نقاله برای حمل دام و طیور زنده

این بخش بیشتر در ساخت سوله کشتارگاهی با حجم بالای دام و طیور است. استفاده از سیستم بهینه حمل دام با انجام مسیریابی و هدایت خودکار در این نوع کشتارگاه‌ها موجب تسریع کار می‌شود.

مهار و بستن دام و طیور

هدایت و انتقال دام به صورت صحیح و جلوگیری از انجام حرکات اضافه در هنگام ورود دام به سمت میز ذبح توسط فیکسچر انجام می‌شود. فیکسچر از یک سازه ثابت و قلاب نگه‌دارنده تشکیل شده است.

میز مخصوص ذبح دام و طیور

میز از نوع پروفیل با کمک پیچ به زمین متصل می‌شود تا از حرکت آن جلوگیری شود. صفحه به کار رفته بر روی میز از جنس پلی‌اتیلن یا تفلون به رنگ سفید است. بدنه میز و صفحه هر دو قابلیت شست‌وشو دارند. علاوه بر این یک مخزن مخصوص برای جمع‌آوری خون و هدایت آن به سمت بیرون در کنار میز قرار داده شده است.

سیستم خروج خون و ضایعات

قرار دادن مجرای صحیح برای خارج کردن خون و ضایعات دفعی تولید شده از ذبح از لحاظ بهداشتی دارای اهمیت بالایی است.

پوست‌کنی و پرکنی

سیستم پوست‌کنی یا پرکنی با توجه به نوع دام یا طیور ذبح شده مورد نیاز است. هر چند در نگاه اول پوست و پر حیوان استفاده‌ای نداشته باشد اما واقعیت این است که در صنایع مختلف کاربرد‌های ارزشمندی دارند.

سوله سردخانه

در برخی مواقع ممکن است بین ذبح حیوان تا عرضه گوشت آن به بیرون از کشتارگاه یک فاصله زمانی پیش آید، به همین دلیل برای نگهداری از محصول نیاز به سوله سردخانه است. این سوله به موازات سوله اصلی به صورت یک بچه سوله ساخته می‌شود.

خط بسته‌بندی

برای ارائه محصولات و فرآورده‌های دامی نیاز است تا آن‌ها را در پکیج‌های مناسب با ابعاد و سایز‌های متنوع قرار دهند. خط بسته‌بندی به همین منظور با سرعت بالا و طراحی اصولی ریل‌گذاری در مسیر آخر کشتارگاه قرار داده می‌شود.

علاوه بر این تجهیزاتی مانند برق اضطراری، حوضچه‌های گندزدایی، استریل سازی، سیستم‌های ضدعفونی و محلی برای قرنطینه دام‌های بیمار نیز در کنار سوله کشتارگاهی مورد نیاز است.

قیمت سوله کشتارگاهی چند است؟

قیمت سوله کشتارگاهی با توجه به مساحت و نوع آن متفاوت است. از کجا سوله کشتارسوله‌های کشتارگاهی محلی مناسب برای ذبح شرعی و بهداشتی دام و طیور است که در گذشته این فرآیند در محل ورودی شهرها یا جلوی مغازه‌های قصابی انجام می‌گرفت.

افزون بر ذبح در این مکان پوست کنی، پرکنی و … دام و طیور نیز انجام می‌شود. کلیه فرآیندهای صورت گرفته در کشتارگاه باید مطابق با موازین شرعی و بهداشتی صورت گیرد تا از طرف سازمان‌های مربوطه نیز سازمان بهداشت اخطاری دریافت نکند.

 تجهیزات موردنیاز برای ایجاد سوله کشتارگاهی:

در سوله کشتارگاهی با توجه به حیوانی که قرار است ذبح شود تجهیزات خاصی مورد نیاز است تا گوشت به شیوه مدرن از مرحله ذبح به مرحله بسته بندی برسد. برخی از این تجهیزات عبارتند از:

محلی برای تغذیه و نگهداری دام و طیور:

این بخش مخصوص قبل از ذبح است تا چرخه تولید متوقف نشود و همواره منابع تولید که در اینجا منظور همان دام و طیور است در دسترس باشد. ابعاد مورد نیاز برای این بخش سوله دوقلو یا یک بچه سوله است.

*بچه سوله، سوله‌ای از جنس و متریال سوله اصلی و با همان کاربرد است و تنها تفاوت آن این است که از سوله اصلی کوچکتر است و می‌توان بچه سوله را در دو طرف سوله احداث نمود.

پایانه‌ای برای وزن کشی و فروش دام و طیور:

افرادی که به سوله‌های کشتارگاهی برای خرید مراجعه می‌کنند ممکن است شخص حقیقی یعنی افراد عادی باشند یا شخص حقوقی یعنی مسئول رستوران یا فروشگاه و …. به همین دلیل میزان خرید افراد مختلف متفاوت خواهد بود برای این منظور بخشی برای وزن کشی وجود دارد که با استفاده از وسایل و تجهیزات وزن کشی دقیق، صورتحساب را به خریدار ارائه داده و لیست خرید و مبلغ نهایی را فاکتور می‌کند.

بخش دامپزشکی و معاینات دام و طیور:

به منظور دریافت مجوزهای لازم از مراکز بهداشتی مربوطه و اطمینان از صحت سلامت دام باید کارکنانی در زمینه دامپزشکی در کشتارگاه مستقر باشند زیرا هر یک از دام‌ها مطابق برنامه و اصولی خاص به دریافت واکسن، دارو و معاینه احتیاج دارند تا پس از ذبح، کارفرما بتواند مهر سلامت محصول را برای هر کدام از دام‌ها دریافت کند.

تسمه نقاله مخصوص حمل دام و طیور زنده:

در کشتارگاه‌هایی با ظرفیت بالا سیستمی جهت حمل و نقل دام و طیور مورد نیاز است که از جمله ویژگی‌های آن مسیریابی حداقلی و هدایتگرهای خودکار است. یکی از مراحل اصلی ساخت و ساز ، طراحی اسکلت فلزی ست که در ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری قابل استفاده است

طراحی فیکسچر مناسب جهت مهار و بستن دام و طیور:

جهت هدایت درست و صحیح دام و طیور به سمت میز ذبح و ممانعت از حرکات اضافی آنان، فیکسچر که سازه‌ای ثابت است نصب شده و با توجه به نوع دام و طیور قلاب‌های نگهداره مناسب به آن وصل می‌گردد.

میز مناسب جهت ذبح دام و طیور:

میزی که بدنه و قاب آن از جنس پروفیل و صفحه روی آن که عمدتا سفید رنگ است از جنس پلی اتیلنیا تفلون باشد. این میز برای اینکه در حین کار حرکت نکند به زمین پیچ و مهره می‌شود. ضمن رعایت این موارد مخزنی مخصوص به منظور هدایت خون به بیرون مورر نیاز است. توجه داشته باشید که جنس بدنه میز و صفحه تعبیه شده روی آن باید قابلیت شستشو داشته باشد.

سیستم جهت خروج خون و ضایعات دفعی:

به دلیل اینکه هنگام ذبح خون و ضایعات فراوانی تولید می‌شود به منظور رعایت نکات بهداشتی باید این خون و ضایعات در مجرای اصولی و درست هدایت شوند همچنین این کار باعث می‌شود پرسنل و ناظران خط برای کنترل فرآیند دقیق‌تر عمل کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا