افزایش قربانیان زلزله در ژاپن؛ بازماندگان با یخبندان و خطر رانش‌زمین روبرو هستند

شمار قربانیان زمین‌لرزه قدرتمندی که با بزرگی ۷.۶ درجه در مقیاس ریشتر بعد از ظهر دوشنبه شبه‌جزیره «نوتو» را لرزاند، به ۶۲ نفر افزایش یافته است و تلاش مقامات برای کمک‌رسانی به بازماندگانی که با دمای انجماد و بارش باران شدید روبرو هستند، ادامه دارد.

به گزارش نازک نارنجی به نقل از یورونیوز، مناطق غربی ژاپن از بامداد دوشنبه اول ژانویه با بیش از ۱۰۰ زمین‌لرزه کوچک یا بزرگ در دریا یا مناطق ساحلی روبرو شده که این زمین‌لرزه‌ها علاوه بر تلفات، منجر به خسارات مالی سنگینی نیز شده است.

سازمان هواشناسی ژاپن برای امروز (چهارشنبه) در مناطق زلزله‌زده بارش‌های شدید باران را پیش‌بینی کرده که این خبر بر نگرانی‌ها از رانش زمین افزوده است و می‌تواند تلاش‌ها برای نجات بسیاری از افراد گرفتار در زیر آوار را با مشکلات جدی روبرو کند.

خرابی جاده‌ها و زیرساخت‌ها به ویژه در مناطق دورافتاده‌، تلاش‌های امدادی را پیچیده کرده و به همین دلیل نیز میزان دقیق خسارات و تلفات، دو روز پس از وقوع این زلزله سنگین هنوز نامشخص است.

افزایش قربانیان زلزله در ژاپن؛ بازماندگان با باران، یخبندان و خطر رانش زمین روبرو هستند
عکس: کیودو/رویترز

این زلزله، مرگبارترین زمین‌لرزه ژاپن دست‌کم از سال ۲۰۱۶ میلادی محسوب می‌شود و زمین‌لرزه‌های کوچکتر همچنان در شبه‌جزیره روی می‌دهد.

«فومیو کیشیدا»، نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که برای سرعت بخشیدن به عملیات امداد و نجات، دولت یک مسیر دریایی را ویژه ارسال کمک باز کرده و به این ترتیب برخی از کامیون‌های بزرگتر اکنون می‌توانند سریع‌تر به برخی از مناطقی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، برسند.

احتمال جابجایی زمین به میزان ۱.۳ متر در پی زلزله «ایشیکاوا»

کارشناسان در عین حال می‌گویند: زمین‌لرزه قدرتمند روز دوشنبه در استان ایشیکاوا ممکن است زمین در منطقه نوتو در نزدیکی مرکز خود را تا ۱.۳ متر به سمت غرب جابجا کرده باشد.

اداره اطلاعات زمین‌فضای ژاپن موسوم به GSI در پی این زمین‌لرزه، داده‌های جی‌پی‌اس را تجزیه و تحلیل کرد.

این اداره می‌گوید ارقام اولیه نشان می‌دهند که یک نقطه مشاهده در شهر «واجیما» در استان ایشیکاوا بیشترین جابجایی را به خود دید و به‌طور افقی حدود ۱.۳ متر به سمت غرب جابجا شد.

افزایش قربانیان زلزله در ژاپن؛ بازماندگان با باران، یخبندان و خطر رانش زمین روبرو هستند
کانون زلزله در ایشیکاوا/عکس: الجزیره

به گزارش «ان اچ کی»، این تجزیه و تحلیل همچنین یک جابجایی حدود یک متری در شهر «آنامیزو» و یک جابجایی ۸۰ سانتیمتری در شهر «سوزو» را نشان می‌دهد. یک نقطه مشاهده در محله «نوتوجیما»ی شهر «نانائو» ۶۰ سانتیمتر به سمت شمال‌غرب سواحل دریای ژاپن جابجا شد.

همچنین به نظر می‌رسد که زمین در استان‌های «تویاما» و «نیگاتا» حدود ۲۰ سانتیمتر به سمت شمال‌غرب حرکت کرده باشد. جابجایی چندین سانتیمتری زمین در منطقه «کانتو-کوشین» و جاهای دیگر نیز مشاهده شده است.

GSI می‌خواهد به تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها برای سایر جابجایی‌ها نیز ادامه دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا