عمومی

روایتی ازحضور پررنگ و موفق بانوان در محیط زیست چهارمحال و بختیاری – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین گروه استان‌ها: نگاه دین مبین اسلام به زن، فراتر از نقش‌های اجتماعی و اقتصادی و امثال آن است، مهم‌ترین رسالت زن ایفای نقش همسری و مادری است، کارکردهای اجتماعی و اقتصادی زن در کنار نقش فطری و ذاتی او معنی پیدا می‌کند.

برای نقش همسری و مادری زن، هیچ بدیلی وجود ندارد، به همین دلیل هر گونه آسیبی به نقش فطری و ذاتی زن، مشکلات عدیده‌ای را بر جامعه تحمیل خواهد کرد، آیاتی از قرآن مجید که ناظر بر حرمت و حریم خانواده است نیز بیشتر معطوف به حقوق زن به عنوان مدیر داخلی خانواده است.

بر اساس تاکید دین مبین اسلام و با توجه به مقام والای زن در استحکام خانواده، در یکی از تدابیر سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت «اعتلای منزلت و حقوق زنان و ارتقای جایگاه اجتماعی و فرصت‌های عادلانه آنان و حمایت از نقش مقدس مادری» آمده است.

اجرایی شدن این تدبیر، موجب ارتقای حقوق و منزلت اجتماعی زنان و نگاه خانواده محوری در مجموعه رفتارهای حاکمیتی، بروز و ظهور پیدا خواهد کرد و خانواده درعرصه‌های مختلف تقویت خواهد شد.

یکی از بسترهای رشد انسان توسعه پایدار است که تحقق آن نیازمند توسعه همه جانبه هماهنگ و همسو با طبیعت است.

از آنجایی که دامان مادر اولین مدرسه‌ای است که هر کودک، علاوه بر الفبای عشق، با خوب و بد زندگی آشنا می‌شود، پس مبالغه نیست که بگوییم زنان می‌توانند مسیر بسیاری از رفتارهای پرخطر ضد محیط‌زیست را تغییر دهند، زیرا که دامنه تأثیرگذاری آنها کل اجتماع را در بر خواهد گرفت.

بنابراین به ج ااست که به فعالیت‌های محیط‌زیستی آنان نیز توجه ویژه شود.

روایتی ازحضور پررنگ و موفق بانوان در محیط زیست چهارمحال و بختیاری

آموزش در حفظ محیط زیست تأثیر بسیار بالایی داشته است

فرزانه بصیری کارشناس آموزش محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: آموزش در حفظ محیط زیست از اهمیت و اثر گذاری بالایی برخوردار است.

وی تصریح کرد: اگر آموزش‌ها و آگاهی‌های مردم راجع به محیط زیست کافی نباشد نمی‌توانیم انتظار این را داشته باشیم که در همه فعالیت‌ها مردم با ما همراه باشند.

بصیری با بیان اینکه آموزش حفظ محیط زیست بر روی قشر خانم‌ها تأثیر بیشتری دارد بیان داشت: شعار ما در بحث آموزش محیط زیست، تغییر نگرش و ایجاد رفتارهای پایدار محیط زیست است.

وی ادامه داد: مادران به خاطر اثر پذیری بیشتر بر روی فرزندان و خانواده می‌توانند برای ایجاد باور و نگرش محیط زیستی از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار باشند.

بصیری خاطر نشان کرد: تمام هدف ما این است که برای جلب مشارکت‌های مردمی، با درگیر کردن زنان و حساس سازی آنها به بحث حفاظت از محیط زیست پیش ببریم.

وی با بیان اینکه باید سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی را افزایش دهیم گفت: در سال جاری از گروه‌های بانوان از جمله زنان مدافع آب و محیط زیست و زنان مدافع پاکسازی از منابع طبیعی در ایجاد سازمان‌های مردم نهاد بیشتر استفاده کردیم.

بصیری با بیان اینکه اقدامات محیط زیستی در هر صورت تأثیر مثبتی بر روی محیط زیست خواهد گذاشت گفت: جدیداً حساسیت مردم نسبت به جمع آوری زباله‌ها در منطقه خیلی بیشتر شده است و این نشان از آموزش‌هایی بوده که در این راستا داده شده و فرهنگ مردم را نسبت به این موضوع بسیار بالا برده است.

روایتی ازحضور پررنگ و موفق بانوان در محیط زیست چهارمحال و بختیاری

بانوان در فرهنگ حفظ محیط زیست نقش پررنگی دارند

زینب هاشمی یکی دیگر از بانوان موفق در اداره کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار کرد: کلیه زنان در ایران اسلامی زنان تأثیر گذاری هستند که با مدیریت خانه و خانواده و تربیت فرزندان نقش بسزایی در جامعه ایفا می‌کنند.

وی یکی از تأثیر گذاری زنان بر جامعه را مدیریت در محیط زیست عنوان کرد و گفت: بانوان ایران در بحث فرهنگ سازی خصوصاً فرهنگ حفظ محیط زیست می‌توانند بسیار تأثیر گذار باشند.

هاشمی با اشاره به اینکه زنان کارمند به عنوان قشر زحمت کش وظیفه سنگین‌تری بر عهده دارند بیان داشت: زنان هم در سنگر خانه و خانواده و تربیت فرزند و هم در سنگر ادارات فعالیت می‌کنند و می‌توان از آنها به عنوان بانوان تأثیر گذار در جامعه نام برد.

وی خاطر نشان کرد: تجربه ثابت کرده که زنانی که با حساسیت بیشتری کار می‌کنند قطعاً” موفق تر نیز عمل کرده‌اند.

هاشمی حفظ محیط زیست را وظیفه اصلی خود خواند و خاطر نشان کرد: با توجه به علاقمندی خود نسبت به حفاظت از محیط زیست سعی کرده‌ام که وظیفه خود در اداره را به بهترین نحو ممکن انجام دهم و در زمینه‌های مختلف رتبه‌های برتر در این حوزه را کسب کنم.

وی ادامه داد: مدیریت مصرف و مدیریت سبز به عنوان یک شاخص مهم برای حفظ منافع خدادی و محیطی زیستی خیلی پر رنگ و اهمیت بیشتری به آن داده شده و بنده به عنوان متولی این شاخص در استان اقدامات آموزشی و ارزیابی مفیدی بر ادارات و دستگاه‌های اجرایی داشته باشم و در موضوع صرفه جویی با تاکید بر مدیریت مصرف آب و انرژی خیلی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد.

هاشمی گفت: در زمینه کارهای پژوهشی و محیط زیستی با توجه به علاقمندی در این کار کتابی با عنوان مطالعه علمی در قرآن که مربوط به سال‌های پیش است جمع بندی کردم و استقبال خوبی نیز از آن شد.

وی با بیان اینکه تحقیقاتی در زمینه محیط زیست انجام شده است تشریح کرد: مقالاتی در زمینه مدیریت مصرف توسط بانوان و خانواده و در زمینه سلامت اداری به چاپ رسیده که مورد توجه سازمان نیز قرار گرفته است.

روایتی ازحضور پررنگ و موفق بانوان در محیط زیست چهارمحال و بختیاری

کسب رتبه‌های برتر در زمینه‌های مختلف از افتخاراتم بوده است

الهام سلطانی سرپرست روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست استان در گفتگو با خبرنگار آنلاین، با اشاره به ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت روز زن، اظهار کرد: الگوپذیری همه جانبه از حضرت فاطمه زهرا (س) علاوه بر ارتقا کرامت، شأن و حریم زنان موجب افزایش اثربخشی آنها در پیشرفت ابعاد مختلف کار و زندگی می‌شود.

وی افزود: کنگره بانوان تأثیرگذار کشور با هدف اعتلای نقش زن، معرفی زنان نخبه و توسعه فرآیند گفتمان صحیح در زمینه زن و خانواده در پی شناسایی زنان تأثیرگذار جامعه در ۸ عرصه علمی، پژوهشی و فناوری، سیاستگذاری و حکمرانی، گفتمان‌سازی و رسانه، فعالیت‌های اجتماعی، اقتصاد و کارآفرینی، تعلیم و تربیت، فرهنگ و هنر و ورزش همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر در استان چهارمحال و بختیاری نیز برگزار می‌شود.

سلطانی ادامه داد: از سال ۹۶ وارد اداره حفاظت محیط‌زیست استان شدم و کار خود را با حوزه روابط عمومی شروع کردم، دومین استان در کشور پورتال اداره کل محیط زیست را توانستم کامل به روزرسانی کنم.

وی به دست آوردن رتبه اول روابط عمومی‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست را یکی دیگر از افتخارات خود خواند و ادامه داد: در اداره محیط زیست علاوه بر کار روابط عمومی مشاور مدیرکل در امور بانوان هستم و سعی کرده‌ام در این زمینه نیز موفق عمل کنم.

سلطانی فعالیت‌های فرهنگی و هنری را نیز از دیگر دستاوردهای خود در محیط زیست دانست و گفت: رتبه اول کشور در حوزه عفاف و حجاب یکی دیگر از افتخاراتم در دوران خدمت به محیط زیست بوده است.

وی همچنین کسب رتبه‌های برتر در رشته‌های فرهنگی را نیز از عملکرد خود عنوان کرد.

روایتی ازحضور پررنگ و موفق بانوان در محیط زیست چهارمحال و بختیاری

۷۸ کارگاه آموزشی با اولویت حفاظت از حیات وحش برگزار شده است

فهیمه اسلامی رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار کرد: طی دو سال گذشته تا کنون ۷۸ کارگاه، وبینار و دوره‌های آموزشی برای محیطبانان و جوامع محلی با اولویت حفاظت از حیات وحش گذاشته‌ایم.

وی تصریح کرد: از سال پیش در راستای ترمیم و بازسازی موزه تاریخ طبیعی استان کار کرده و نمونه‌های جدید خریداری کردیم و در اردیبهشت سال جاری به عنوان موزه برتر شناخته شدیم.

اسلامی با بیان اینکه در پی دو سال اخیر تا کنون رتبه برتر کشوری در محیط زیست طبیعی را داشته‌ایم گفت: اتفاقات مثبتی در محیط زیست استان افتاده و در سطح کشور حرف برای گفتن داریم.

وی به نمایشگاه عکس حیات وحش در این استان اشاره کرد و گفت: از ۶ عکاس حیات وحش استان دعوت به عمل آمده و آثار آنها در قالب نمایشگاه در معرض دید عموم مردم گذاشته شد.

وی چاپ ۱۱ مقاله و طراحی یک کتاب در حوزه حیات وحش را از مهم‌ترین دستاوردهای خود در حوزه محیط زیست دانست.

روایتی ازحضور پررنگ و موفق بانوان در محیط زیست چهارمحال و بختیاری

بانوان در حفاظت از محیط زیست موفق تر عمل کرده‌اند

سعید یوسف پور مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری نیز در گفتگو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: اگر محیط زیست را به عنوان یک وظیفه عمومی تلقی کنیم و همه افراد جامعه بخواهند در حوزه حفاظت محیط زیست نقش داشته باشند می‌توان گفت نقش بانوان بسیار پررنگ‌تر از بقیه در این حوزه است.

وی تصریح کرد: بانوان در جایگاه مادر خانواده که تربیت نسل‌ها را بر عهده دارند و می‌توانند مستقیم در آینده محیط زیست نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند.

یوسف پور بیان داشت: بانوان در هر حوزه‌ای ورود کرده‌اند موفق بوده و وظیفه خود را به درستی ایفا کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: حضور بانوان همکار در پست‌های مختلف مخصوصاً در مشاغل تخصصی به چند دلیل می‌توانند خیلی مؤثر باشند و آن دقت نظری است که بانوان در انجام امور با جزئیات مسائل بررسی و انجام می‌دهند.

یوسف پور با اشاره اینکه بانوان به واسطه حس مادری که دارند می‌توانند در حفظ محیط زیست نیز کمک حال باشند گفت: بانوان در همه حال موفق تر عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: اصل کار و محوریت واحدهای روابط عمومی، آموزش، اداری، بحث تخصصی محیط طبیعی و ستاد اداره کل محیط زیست بر عهده بانوان است.

یوسف پور با بیان اینکه بانوان در حفاظت محیط زیست نقش برجسته و پررنگ‌تری دارند گفت: در این اداره درصد بانوانی که پست مدیریتی دارند نسبت به آقایان بیشتر است و با همین نگاه می‌توان به این نتیجه دست یافت که خروجی عملکرد اداره کل نسبت به گذشته بهتر بوده است

دکمه بازگشت به بالا