عمومی

خالق بنیان مقاومت در منطقه

کارشناس و تحلیلگر سیاست خارجی و مسائل بین‌الملل گفت: سردار سلیمانی سال‌های قبل بنیان این روند را با هوشمندی به جا گذاشت لذا آمریکایی‌ها گمان می‌کردند با ترور سردار سلیمانی بتوانند در روند رشد مقاومت منطقه خلل ایجاد کنند در حالی که این تفکر اشتباه بود.

به گزارش نازک نارنجی، سردار قاسم سلیمانی به عنوان یکی از شناخته‌ترین چهره‌های مبارز که سال‌ها در میدان با تروریست‌ها جنگید امروز مورد توجه همه کسانی است که بویی از آزادگی برده و خواهان مقابله با کودک کشی و رواج تروریسم در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی هستند.

سایت تحلیلی بصیرت در آستانه سالگرد شهادت این شهید والا مقام در گفتگو با حسن لاسجردی، کارشناس و تحلیلگر سیاست خارجی اهم دلایل ترور ایشان را توسط آمریکا بررسی کرده است.

لاسجردی در خصوص اهداف و نگرانی‌های آمریکا در صورت زنده ماندن و تداوم فرماندهی سردار قاسم سلیمانی در جبهه مقاومت در منطقه که منجر به ترور ناجوانمردانه این سردار رشید اسلام شد، گفت: یکی از موضوعاتی که در آن کمترین شک و شبهه‌ای وجود ندارد که چرا آمریکایی‌ها نسبت به وجود و فرماندهی و حضور در صحنه مبارزه سردار سلیمانی نگران بودند تاثیرگذاری بود که سردار سلیمانی بر مسائل منطقه گذاشته بود، مسائلی که یک به یک نقشه‌ها و توطئه‌های آمریکا در منطقه را علی رغم هزینه‌کردهای بسیار خنثی می‌نمود.

وی در این باره خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانستند و به عینه شاهد بودند که هر چه می‌خواهند بکارند توسط سردار سلیمانی به سرعت از بین برده می‌شود به این خاطر می‌دانستند سردار سلیمانی آمده است تا مانع تحقق سیاست‌های خصمانه و خبیثانه آمریکا در منطقه شده و به این موضوع باور داشت و ایمان داشت که آمریکا دشمن مردم منطقه است.

حسن لاسجردی در این باره خاطر نشان کرد: سردار سلیمانی به صورت بسیار شجاعانه و علنی با سیاست‌های تجزیه طلبانه و کشتار مردم مسلمان منطقه حتی غیر مسلمان مبارزه و مقابله کرد چرا که آمریکایی‌ها برای دستیابی به اهداف مورد نظر خود با احیا و توسعه اندیشه‌های سلفی‌گری مثل داعش و جبهه النصره و تجهیز آن‌ها به دنبال تجزیه کشورهای منطقه از جمله ایران بودند تا مانع قدرت‌یابی و تسلط دولت‌ها بر کشورهای خود شوند تا آمریکا از ضعف قدرتی منطقه به نفع تحقق اهداف خود استفاده کند.

کارشناس و تحلیلگر سیاست خارجی و مسائل منطقه بیان داشت: وقتی آمریکایی‌ها دیدند سردار سلیمانی همه نقشه‌های آن‌ها را خنثی می‌کند و مانع بزرگی در برابر تحقق شرایط مورد نظر آن‌ها در منطقه است لذا نقشه شهادت ایشان را برنامه‌ریزی کردند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها شاهد بودند که سردار سلیمانی قوت قلب نیروهای مقاومت منطقه بود. مردم کشورهای مختلف منطقه بخصوص عراق و سوریه با مشاهده از خود گذشتگی سردار سلیمانی به صفوف بسیج مردمی پیوستند و با داعش مقابله کردند، لذا آمریکایی‌ها شاهد بودند که سردار سلیمانی حامی جبهه مقاومت بود و از طریق تقویت جبهه مقاومت در مقابل سیاست‌های امریکا می‌ایستد، در حالی آمریکایی‌ها به فکر ترور سردار سلیمانی بودند که در محافل بین‌المللی به دروغ خود را مخالف تروریسم نشان می‌دادند در حالی که بارها نشان داده‌اند با کسانی که در منطقه خاورمیانه شعار دموکراسی خواهی سر می‌دهند مقابله می‌کنند و به سرعت کسانی که نمی‌خواهند زیر پرچم و یوغ آمریکا باشند را از میان برمی‌دارند.

حسن لاسجردی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از شهادت سردار سلیمانی آمریکا توانست شاهد تحقق اهداف خود در منطقه ما باشد گفت: خیر؛ مردم دنیا شاهد این موضوع هستند چرا که سردار سلیمانی به عنوان یک فرمانده نظامی با تجربه در منطقه بنیانی به جا گذاشت که سبب شد بعد از خود این بنیان تاثیرگذاری عمیقی روی مسائل مختلف منطقه به جا بگذارد.

وی در این باره توضیح داد: بنیان‌هایی که سردار سلیمانی به جا گذاشتند باعث شده نیروهای مقاومت قدرتمندتر با برنامه حساب شده و با منطق محکم‌تر و عقلانی‌تر از گذشته در میدان‌های مختلف با آمریکا و عوامل منطقه ایش مبارزه کنند. سردار سلیمانی سال‌های قبل بنیان این روند را با هوشمندی به جا گذاشت لذا آمریکایی‌ها گمان می‌کردند با ترور سردار سلیمانی بتوانند در روند رشد مقاومت منطقه خلل ایجاد کنند در حالی که این تفکر اشتباه بود.

وی در این باره یادآور شد: گویا آمریکایی‌ها فراموش کرده‌اند که مردم ما در هشت سال دفاع مقدس و در ترورهای ناجوانمردانه اوایل انقلاب هیچگاه دست از باورهای انقلابی خود برنداشتند. آمریکایی‌ها با ترورهایی که به دست عوامل مختلف خود در ایران داشته‌اند بیش از چهل سال است که گمان می‌کنند به نوعی می‌توانند سد راه ایران شوند و جلوی صدور انقلاب و توسعه اندیشه‌های سیاسی انقلاب را بگیرند، اما آن‌ها نمی‌دانستند راه و مرام بزرگانی مثل حاج قاسم در ذهن و اندیشه و قلب محور مقاومت جاری و ساری است لذا به دلیل قوت قلبی که بسیج مردمی از سردار سلیمانی گرفت مقاومت زنده و بالنده به راه خود یعنی دور کردن دشمن از منطقه و عدم استیلای دشمن بر منطقه ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا