اجتماعی

عدم نیاز به مدرک دانشگاهی در تعداد قابل توجهی از مشاغل/ لزوم آموزش «مهارت» به دانش‌آموزان

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: عدم نیاز به مدرک دانشگاهی در تعداد قابل توجهی از مشاغل و اشتغال با مدرک دیپلم نشان از نیاز ضروری به آموزش «مهارت» به دانش آموزان دوره متوسطه دارد.

به گزارش نازک نارنجی، محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در کارگروه توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان فارس در شیراز افزود: تقویت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به منظور تربیت سرمایه انسانی و نیروی کار مولد برای پیشرفت کشور باید دنبال شود و نگاه و رویکرد در آموزش و پرورش در این زمینه مشارکت با همه دستگاه‌ها است.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ساحت‌های سند تحول بنیادین، تصریح کرد: بر اساس سند تحول، ۶ ساحت مدنظر است که یکی از آنها اقتصادی حرفه‌ای است که به این مساله می پردازد و در همین راستا در دوره اول متوسطه با تاکید بر هدایت تحصیلی مطلوب و مهارت محوری و فراهم کردن بستر آموزش یک مهارت را در دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه نظری به صورت تخصصی دنبال شود تا شاهد رشد اقتصادی کشوردر آینده نزدیک باشیم.

وی با اشاره به جمعیت هنرجویان هنرستانی، افزود: هم اکنون قریب به یک میلیون و ۱۸۰ هزار دانش آموز در هنرستان‌های کشور مشغول به تحصیل هستند که در دولت سیزدهم، حدود ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت دانش آموزی هنرستان ها اضافه شده است.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به پوشش ۲ هزار شغل با آموزش حدود ۲۰۰ رشته در هنرستان‌ها، ادامه داد: آموزش فنی و حرفه‌ای را بدون بازار کار نمی توان تعریف کرد، این آموزش با بازار کار گره خورده و رویکرد اصلی باید این باشد و حدود ۲۰۰ رشته که بیش از ۲ هزار شغل را پوشش می دهد را با کمک بخش‌های مختلف هدایت و راهبردی کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را با این نگاه که بتوان زمینه اشتغال، کارآفرینی و یادگیری مادام العمر را برای دانش آموزان رقم زد، دنبال می شود تا بعد از پایان تحصیل به راحتی جذب بازار کار شوند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، ضمن اشاره به افزایش جمعیت هنرجویان هنرستانی تا سال ۱۴۰۷، تصریح کرد: تحقق افزایش جمعیت هنرجویان تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تا سال ۱۴۰۷ منوط به جذب نیروی انسانی متخصص و ساخت هنرستان‌های مجهز در سراسر کشور است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، کاظمی در پایان، گفت: نگاه ما در بحث مهارت آموزی از منظر اقتصادی و فرهنگی است که از منظر اقتصادی می تواند زمینه ساز رشد تولید، اشتغال پایدار و توجه به اقتصاد مردمی باشد.

انتهای پیام

گروه تحریریه مقالات اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تجربه در بررسی نگرش‌ها و اعتقادات عمومی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا