اقتصادیمطالب کسب و کار

مراحل ثبت رسمی طلاق

بعد از اینکه دادگاه گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق صادر نمود ، متقاضی طلاق باید به محضر یا دفترخانه ازدواج و طلاق مراجعه و مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت طلاق در دفترخانه را ارائه نماید . علاوه بر حکم طلاق یا گواهی عدم سازش ، ارائه مدارک شناسایی ، سند ازدواج ، گواهی عدم بارداری ، معرفی شهود و پرداخت هزینه های قانونی دفترخانه جزء شرایط ثبت طلاق در محضرخانه است .اگر قصد طلاق و گرفتن مهریه خود را دارید می توانید به بهترین وکیل مهریه در تبریز مراجعه کنید.

بر خلاف گذشته که ممکن بود مرد بدون مراجعه به دادگاه به دفترخانه یا محضر مراجعه کرده و اقدام به ثبت طلاق نماید ، بر اساس قانون فعلی هر گاه زن و مردی قصد طلاق داشته باشند ابتدا باید به دادگاه مراجعه کنند و پس از اینکه دادگاه به دادخواست طلاق رسیدگی کرده و گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق را صادر نمود ، زوجین به یکی از دفتر خانه های ثبت ازدواج و طلاق یا همان محضر مراجعه کنند تا بتوانند به صورت رسمی از هم جدا شوند .برای پیدا کردن بهترین وکیل تبریز به سایت مستر وکیل مراجعه کنید.

حتی اگر زن وکالت در طلاق هم داشته باشد ابتدا باید به دادگاه مراجعه کند و پس از صدور حکم طلاق ، برای ثبت طلاق در محضرخانه اقدام نماید . به همین دلیل این سوال ممکن است مطرح شود که اگر زن و مردی بخواهند در دفترخانه طلاقشان را به ثبت برسانند چه شرایطی باید فراهم شود ؟ علاوه بر این ، مدارک لازم برای ثبت طلاق در محضر یا دفترخانه چیست و برای ثبت طلاق در دفترخانه چه اطلاعاتی مورد نیاز است ؟

برای پاسخ دادن به این سوال ، به ترتیب موضوعاتی همچون مدارک لازم برای ثبت طلاق از طرف مرد در محضر ، مدارک لازم برای ثبت طلاق از طرف زن در محضرخانه و مدارک لازم برای ثبت طلاق توافقی در محضر را مورد بررسی قرار می دهیم .

مدارک لازم برای ثبت طلاق از طرف مرد در محضر

بر اساس قانون حمایت خانواده ، ثبت طلاق و در شناسنامه الزامی است و برای عدم ثبت طلاق مجازات نیز مقرر شده است ؛ به این صورت که اگر مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی اقدام به طلاق کند ، ضمن اینکه ملزم به ثبت طلاق می شود ، به پرداخت جزای نقدی درجه پنج یعنی جریمه بیشتر از هشتاد میلیون ریال تا یکصد و هشتاد میلیون ریال و یا حبس تعزیری درجه هفت معادل حبس از نود و یک روز تا شش ماه محکوم خواهد شد .

در پاسخ به این سوال که شرایط و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت طلاق از طرف مرد در محضر یا دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق چیست ، باید گفت اولین سند و مدرکی که برای ثبت طلاق از طرف مرد لازم است ، گواهی عدم امکان سازش است که دادگاه آن را صادر نموده است ؛ بنابراین بر خلاف گذشته که مرد می توانست هر زمان که بخواهد به دفترخانه مراجعه و زن خود را طلاق بدهد ، در حال حاضر مرد نیز باید ابتدا از دادگاه اجازه طلاق دادن گرفته و سپس در محضرخانه آن را ثبت کند .

البته در دادگاه به دشواری طلاق از طرف زن نیست ؛ چون مرد هر زمان بخواهد می تواند زن خود را طلاق بدهد ؛ منتها به این شرط که کلیه حقوق مالی زن از جمله مهریه ، اجرت المثل و غیره را به وی پرداخته باشد .

لازم به ذکر است که گواهی عدم امکان سازش که در طلاق از طرف مرد از سوی دادگاه صادر می شود تنها به مدت سه ماه اعتبار دارد و در این مهلت ، مرد باید برای ثبت طلاق در محضر و دفترخانه اقدام نماید ؛ در غیر این صورت اگر مدت اعتبار گواهی عدم سازش تمام شد ، مرد مجددا باید آن را دریافت کند .

دومین مدرک مهمی که مرد باید برای ثبت طلاق در دفترخانه آن را ارائه نماید ، اصل سند ازدواج و یا رونوشت آن است که اثبات کننده زوجیت زن و شوهر است . لازم به ذکر است که اگر سند ازدواج گم شده و یا از بین رفته باشد ، با مراجعه به همان دفتر ازدواجی که عقد نکاح را ثبت کرده است ، می توان رونوشت آن را دریافت کرده و با استفاده از آن طلاق را ثبت نمود و مانعی ایجاد نمی کند .

سومین مدرک یا اطلاعات مورد نیاز برای دفترخانه برای ثبت طلاق از طرف مرد ، ارائه مدارک هویتی و شناسایی همچون اصل شناسنامه و کارت ملی مرد به همراه فتوکپی های آن می باشد و در صورت لزوم می توان در محضرخانه نیز از آن رونوشت یا فتوکپی گرفت .

چهارمین مدرک یا در واقع شرایط الزامی برای ثبت طلاق از سوی مرد معرفی دو نفر شاهد مرد که عادل و عاقل باشند می باشد که البته لازم نیست حتما شهود خویشاوند یا آشنای مرد باشند . در صورت عدم معرفی شهود از طرف مرد ، دفترخانه می تواند این شهود را به وی معرفی کند ؛ البته با پرداخت هزینه مربوط به شهود . پرداخت هزینه ثبت طلاق نیز در این صورت اصولا به عهده مرد است ولیکن هزینه ثبت طلاق ممکن است در محضرها و شهرهای مختلف اندکی متفاوت باشد .

مدارک لازم برای ثبت طلاق از طرف زن در محضر

در این قسمت قصد داریم مهم ترین مدارک و شرایط لازم برای ثبت طلاق از طرف زن در محضر و دفترخانه طلاق را بررسی نماییم . بر اساس قانون حمایت خانواده ، ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق از سوی دادگاه امکان پذیر است ؛ بنابراین خانم ها هم برای مراجعه به محضرخانه و ثبت طلاق باید حکم طلاق را به همراه داشته باشند .

در صورتی که طلاق از طرف زن با دلایل موجه بوده و یا اینکه دادگاه حق طلاق زن به واسطه را احراز نماید می تواند حکم طلاق صادر کند . مدت زمان اعتبار حکم طلاق 6 ماه از تاریخ ابلاغ رای فرجامی یا انقضای مهلت فرجام خواهی است و در صورتی که این مهلت تمام شود و زن برای ثبت طلاق به محضر مراجعه نکند ، اعتبار حکم طلاق تمام می شود . بنابراین یکی از اطلاعات مورد نیاز برای ثبت طلاق در دفترخانه از طرف زن این است که اجازه و حکم طلاق زن توسط دادگاه صادر شده باشد .

سند یا اطلاعات مهم دیگری که برای ثبت طلاق از طرف زن در محضر لازم است ، گواهی عدم بارداری زوجه است ؛ چرا که بر اساس قانون حمایت خانواده ارائه گواهی پزشک در خصوص وجود جنین یا عدم آن ، یکی از شرایط الزامی برای ثبت طلاق زن است ؛ مگر اینکه هر دوی زن و مرد بر عدم وجود جنین یعنی عدم بارداری زن توافق داشته باشند .

نکته مهمی که در خصوص شرط گواهی عدم بارداری زن برای ثبت طلاق وجود دارد آن است که خانم هایی که باکره یا دوشیزه می باشند و همچنین خانم هایی که یائسه شده اند نیازی به ارائه این گواهی برای ثبت طلاق ندارند .

همانطور که ذکر شد اگر زن برای ثبت طلاق به محضرخانه مراجعه نماید باید سند ازدواج یا قباله نکاح و یا رونوشت آن را نیز به محضر ارائه کند و در صورت گم شدن سند ازدواج ، با مراجعه به همان دفترخانه که اقدام به ثبت ازدواج دائم کرده است ، می توان رونوشت آن را تهیه کرد .

یکی دیگر از موارد یا شرایط الزامی که جهت ثبت کردن الزامی است ، ارائه دو نفر شاهد مرد که عاقل و عادل باشند و در صورتی که زن شاهدی برای طلاق نداشته و نتواند شاهد معرفی کند ، خود دفترخانه و محضردار می تواند به وی شاهد معرفی نماید تا با پرداخت هزینه مربوطه ، شاهد طلاق شوند .

علاوه بر مدارک ذکر شده ، اصل مدارک هویتی و شناسایی همچون شناسنامه و کارت ملی و نیز فتوکپی آنها به تعداد لازم نیز باید ارائه شود . پرداخت هزینه ثبت طلاق از طرف زن نیز اصولا به عهده خود زن است ؛ مگر اینکه ترتیب دیگری بین زوجین توافق شده باشد .

  • انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
  • بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
  • بین ۲۰ تا ۴۰ روز کاری
  • توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
  • مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
  • برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

بعد از صدور حکم از طرف دادگاه خانواده، زوجین باید به دفترخانه رسمی ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز برای ثبت طلاق خود را به سردفتر محضر ارائه دهند. در این مقاله از موسسه حقوقی دادسو قصد داریم شما را با مراحل ثبت طلاق در دفترخانه آشنا کنیم. با ما همراه باشید و در صورت وجود هرگونه سؤال یا مشاوره با کارشناسان و مشاوران حقوقی دادسو از طریق واتساپ ارتباط برقرار کنید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

دکمه بازگشت به بالا