استان ها

تلاش در جهت جذب تسهیلات مکانیزاسیون/ لزوم بازپرداخت تسهیلات لرستان

نازک نارنجی/لرستان مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان گفت: عملکردهایی که تحقق پیدا کرده است گواه این است که تعامل مابین بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی به‌صورت حداکثری وجود دارد.

بهزاد عزت پناه امروز، ۲۲ مهرماه در جلسه وضعیت پرداخت تسهیلات تکلیفی در سال ۱۴۰۲، اظهار کرد: قائل به این هستیم که این تعامل استمرار داشته باشد و از قبل این، در زمینه بهره‌وری بخش کشاورزی پیشرو باشیم و تحول بنیادین رخ دهد.

وی ضمن تشکر از رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان جهت حمایت‌های همیشگی از بانک کشاورزی، تصریح کرد: این حمایت‌ها مایه دلگرمی است و باعث می‌شود تا کارها با انگیزه مضاعف انجام شوند.

عزت پناه خاطرنشان کرد: وظایف و تکالیف ممکن است متفاوت باشد اما همه تلاش این است در جهت هدف‌گذاری سال که رشد تولید است قدم برداریم.

مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان اضافه کرد: تسهیلات در اکثر بخش‌ها عملکرد خوب و قابل‌قبول بوده است اما در بخش مکانیزاسیون، مشکلاتی داریم که راجع به این موضوع مکاتبات زیادی صورت گرفته است اما هنوز به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرده‌ایم.

وی بیان کرد: مشکل باید حل شود تا بتوانیم حداکثر اعتبارات را جذب کنیم زیرا درصورتی‌که از نظر اعتباری این بخش تقویت شود می‌توان به همان نسبت بهره‌وری در بخش تولید کشاورزی را نیز افزایش داد.

عزت پناه ادامه داد: روسای شعب باید پرونده‌های مکانیزاسیون را به‌صورت ویژه بررسی و ایرادات را با مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان‌ها رفع کنند تا با تسهیل در روند کار بتوانیم اعتبارات خوبی را جذب کنیم.

وی اظهار کرد: انتظار بر این است که ظرف یک کاه آینده اعتبار مکانیزاسیون جذب نشده نداشته باشیم.

مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان تصریح کرد: با توجه به شعار سال که مهار تورم و رشد تولید است امسال تمهیدات ویژه‌ای توسط بانک مرکزی اندیشیده شده است که کنترل و محدودیت شدید پرداخت تسهیلات به‌واسطه بانک‌ها یکی از این تمهیدات است که بیشترش به ما برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته تسهیلات زیادی بابت مردمی سازی و سایر سرفصل‌ها پرداخت شد و از طرف دیگر وصول زیادی نداریم و همین امر باعث شده است تا منابع افت پیدا کند و از این بابت دچار هرج شویم.

عزت پناه اضافه کرد: در بند دال تبصره ۱۶؛ در مرحله اول ۱۱۰ میلیارد تومان مربوط به بانک کشاورزی است که طی یک ماه کارها انجام و ابلاغ صورت می‌گیرد.

مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان بیان کرد: وجوه بسیار خوبی بابت فروش گندم به‌حساب مردم واریز شده است که در طی ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است اما این در حالی است که وجوه از بانک برداشت شد.

وی ادامه داد: بانک وکیل وجوه مردم است، پول را از مردم دریافت و در قالب تسهیلات به بهره‌برداران کشاورزی پرداخت می‌کند اما اگر گردش نقدینگی وجود نداشته باشد به مشکل برمی‌خورد.

عزت پناه اظهار کرد: تسهیلاتی در بانک کشاورزی پرداخت شده است که قریب به ۲۰ سال است توسط تولیدکننده و بهره‌بردار بازپرداخت نشده است و این موارد به نقدینگی و گردش مالی بانک ضربه می‌زند.

مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان تصریح کرد: بانک کشاورزی متعلق به کشاورزی است و درصورتی‌که در بخش کشاورزی توانمند باشیم، بهره‌برداران منتفع می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: پرداخت مستمر تسهیلات و عدم مطالبه آن دو خواسته بهره‌برداران و تولیدکنندگان از بانک دارند که اصلاً همخوانی ندارد.

عزت پناه اضافه کرد: ما به منابع لایتناهی متصل نیستیم دو منبع عمده سپرده‌های مردمی داریم و همان را به‌عنوان تسهیلات بخش کشاورزی پرداخت می‌کنیم و از طرفی چون بانک تخصصی کشاورزی هستیم به هیچ حوزه دیگری نمی‌توانیم تسهیلات پرداخت کنیم ۹۰ درصد تسهیلات در بخش کشاورزی پرداخت می‌شود اما وصول آن‌ها در زمان مقرر صورت نمی‌گیرد.

مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان بیان کرد: انتظاری که از بهره‌برداران وجود دارد این است که بهره‌برداران گردش مالی خود را به بانک کشاورزی منتقل کنند زیرا عوامل زیرمجموعه به‌وسیله تسهیلات بانک کشاورزی، تولیداتشان جریان دارد بنابراین لازم است تا گردش مالی خود را به بانک کشاورزی انتقال دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا