علمی و پزشکیمطالب کسب و کار

پرخطر ترین ماه بارداری کدام ماه است؟

ماه‌های خطرناک دوران بارداری

در این مقاله در رابطه با  این سوال مهم شما صحبت خواهیم کرد که مطابق با جدول ماه های بارداری، کدام ماه بارداری خطرناک است؟ و بروز چه نشانه‌هایی ممکن است زنگ هشداری برای زنان باردار باشد که متوجه شوند سلامت جنین به خطر افتاده است. تمام دوران بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شما باید در این ایام متوجه تمام تغییرات خود باشید تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن مشکلات به وجود آمده را درمان کنید. در این بخش با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با تغییرات دوران بارداری و مراقبت‌های لازم این دوران آشنا کنیم.

هفت نشانه خطر در سه ماهه اول بارداری

سه ماه نخست بارداری مرحله آغاز شکل‌گیری جنین شماست. نیاز است زنان باردار برای داشتن بارداری موفق نسبت به تغییرات بدن در این دوره آگاهی داشته باشند. بروز بعضی از عوارض٬ حالت طبیعی در جریان بارداری خواهند داشت و نباید از دیدن این علایم نگران شد و به اضطراب افتاد. خود استرس می‌تواند صدمات زیادی برای شما به همراه داشته باد.

در خیلی از موارد نیز استرس‌های زنان باردار بی‌مورد است. شما با افزایش اطلاعات خود می‌توانید نگرانی های به وجود آمده را از بین ببرید. در کنار تمام تغییرات طبیعی بدن٬ مواردی نیز می‌توانند سلامت بارداری شما را با خطر روبه‌رو کنند که البته شما را با این موارد آشنا خواهیم نمود تا در صورت وجود این نوع مشکلات به پزشک متخصص مراجعه داشته باشید.

۱. خونریزی از واژن

در دوران بارداری لکه‌بینی ممکن است وجود داشته باشد٬ اما جای نگرانی نیست. مشکل زمانی حاد می‌شود که خونریزی از واژن زیاد باشد. این نشانه‌ای برای سقط جنین و یا احتمال حاملگی خارج از رحمی است.  خونریزی شما هر اندازه که خون روشن‌تری داشته باشد می‌تواند برای جنین خطرناک‌تر باشد. اگر همانند ایام پریودی خونریزی شما با درد و گرفتگی همراه باشد خطر سقط جنین٬ شما را تهدید می‌کند. در حالت دیگر ممکن است خونریزی با یک درد تیز در ناحیه زیر شکم به وجود آید که این درد نشانه‌ای است براحتمال حاملگی خارج از رحمی شما؛ که در اثر کاشته شدن تخمک در جایی جز رحم مانند لوله‌های رحم فرصت باروری پیدا کرده است.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که خونریزی در کدام ماه بارداری خطرناک است؟ دقت داشته باشید لکه بینی جزئی اگرچه مشکل جدی محسوب نمی‌شود اما به خاطر داشته باشید برای خونریزی شدید حتما استراحت کامل داشته باشید و پزشک متخصص خود را از وجود این مشکل آگاه کنید تا بتوانید اقدامات مناسبی دریافت کنید و از خطر سقط جنین جلوگیری کرده باشید.

۲. تهوع و استفراغ شدید

تهوع و استفراغ امری کاملا طبیعی در بارداری است. به طوری که خیلی از افراد با توجه به این نشانه متوجه بارداری خود می‌شوند. اما این حالت تهوع در شرایطی نیز می‌تواند دردسر ساز شود. اگر شدت تهوع و استفراغ زیاد باشد باعث کم آبی بدن خواهد شد. در شرایطی شدت این عارضه در حدی است که مانعی برای انجام فعالیت‌های روزانه شما می‌شود و سبب کاهش وزن و سرگیجه خواهد شد. در این حالت با مراجعه نزد پزشک از طریق روش‌های درمانی زیادی که برای حالت تهوع شدید وجود دارد این مشکل را حل کنید. چون به علت کم شدن آب بدن پزشک ممکن است برای بهبود حال شما لازم بداند که در بیمارستان مدتی بستری باشید.

۳. درد و ورم پا و ماهیچه‌های ساق

هر چند که این اتفاق در اکثر بارداری ها اتفاق نمی‌افتد٬ اما در شرایطی ممکن است لخته خون در ساق پا ایجاد شود و باعث ورم و درد ماهیچه های ساق پا شود. این لخته خون ممکن است به سمت ریه‌های خانم باردار حرکت کند که بسیار امر خطرناکی است. سردرد‌های شدید به دنبال ایجاد لخته‌های خونی در مغز شکل میگیرد که باید به سردردهای خود بسیار اهمیت دهید چراکه امری کاملا خطرناک است.

۴. احساس درد و سوزش در زمان دفع ادرار

سوزس هنگام ادرار بدان معنی است که مجاری ادراری و یا مثانه شما دچار عفونت شده است. لازم است این مشکل زودتر برطرف شود تا عفونت شدیدتر نشود. عفونت مجاری ادراری ممکن است به زایمان زودرس شما بینجامد.

۵. ترشحات واژن و احساس خارش آن

ترشحات واژن در کدام ماه بارداری خطرناک است و ممکن است هشداری بر به خطر افتادن سلامتی جنین باشد؟ در طول بارداری وجود ترشحات واژینالی امری طبیعی می‌تواند باشد. اما در مواردی نیز نشان از عفونت دستگاه تناسلی شما دارد و یا نشانه‌ای از عفونت های آمیزشی است که نیاز است در صورت تغییر در ترشحات واژن خود و احساس خارش٬ برای پیگیری این مشکل و جلوگیری نمودن از تشدید آن به پزشک متخصص مراجعه داشته باشید .

۶. تب شدید

تب می‌تواند نشانه عفونت باشد. عفونت برای جنین خطرناک خواهد بود. دمای بدن نباید از ۳۸ درجه بالا رود. تب میتواند به دلیل سرما خوردگی ، ویروس دستگاه گوارش، آنفولانزا و یا التهاب پرده های جنینی اتفاق بیافتد.و یا اینکه ممکن است تب شما با علایمی چون کهیر٬ درد مفاصل و یا نشانه هایی از سرماخوردگی و عفونت مجاری تنفسی همراه باشد که نیاز است تب خود را پایین آورده و به پزشک مراجعه داشته باشید

۷. سابقه بیماری

ممکن است قبل از بارداری شما دچار بیماری‌هایی بوده باشید که در طول بارداری دوباره این بیماری‌ها خودشان را نشان دهند.  به عنوان مثال اگر دچار کم کاری و پرکاری شدید هورمون تیروئید باشید احتمال سقط جنین برای شما وجود خواهد داشت. قند خون شما نیز باید مدام چک شود٬ قند خون اگر در دوران بارداری کنترل نگردد ممکن است سبب ناهنجاری‌های جنینی شود و  احتمال سقط جنین را بسیار بالا میبرد.

آیا استفراغ در ماه آخر بارداری خطرناک است؟

سوالی که شاید هر خانم حامله‌ای برای یکبار هم شده از خود سوال کند که استفراغ در کدام ماه بارداری خطرناک است و در کدام ماه امری طبیعی خواهد بود؟ در طول سه ماه نخست بارداری حالت تهوع و استفراغ دیده می‌شود اما با بالا رفتن ماههای حاملگی، یعنی ورود به سه ماه دوم بارداری رفته‌ رفته از شدت تهوع و استفراغ کاسته می‌شود.

مراقبت های دوران بارداری در سه ماهه دوم نیز چون سایر ماه‌های حاملگی باید مورد توجه قرار بگیرد اما در بسیاری از زنان حالت تهوع در این دوره از بین خواهد رفت. با این حال ممکن است افرادی تا ماه آخر بارداری خود نیز از حالت تهوع و استفراغ در رنج باشند. دلایل اشاره شده زیر می‌تواند علت ادامه داشتن استفراغ تا انتهای دوران بارداری باشد.

از آنجایی که در ماههای آخر بدن سنگین می شود ، به هنگام استفراغ فشار بیشتری بر ناحیه لگن فرد حامله وارد می‌شود. استفراغ خطری برای جنین ندارد. اما از آنجایی که فشار وارد بر مادر در این ماهها بیشتر از ماههای اول است ممکن است سبب نگرانی او شود. اگر میزان استفراغ در این دوران بیش از حد متعارف بود طوری که به تغذیه مادر آسیب وارد کند، بهتر است این موضوع با پزشک مشورت شود. تجویز داروهای ضد استفراغ چون متو کلرو پرامید می تواند تا حدود زیادی  حالت تهوع این دوران را کنترل کند.

تهوع صبحگاهی:

به خاطر شرایط ویژه زنان باردار٬ ممکن است در ماه‌های اخر نیز همانند ماه های ابتدایی بارداری در صبحگاه نیز دچار حالت تهوع و استفراغ شوند. این اتفاق با اینکه کمتر اتفاقمی‌فتد اما امری غیر طبیعی یا عجیب نمی‌تواند باشد.

رفلاکس معده:

با بزرگ شدن جنین رحم نیز بزرگ می ‌شود و کاملا طبیعی است که به اعضای داخلی شکم فشار وارد شود. این فشار در بخش معده باعث رفلاکس و تولید گاز خواهد شد. در این حالت ممکن است شما دچار تهوع و استفراغ شوید.

کم آبی:

مصرف آب برای بدن کاملا ضروری است و تنها شامل زنان باردار نیست. ادرار تیره می تواند نشانی از کم آبی بدن باشد. کم آبی بدن به تحریک پذیری و احساس گیجی و سردرگمی، کم شدن دفع ادرار، خشکی چشم، فشار خون پایین، انقباضات رحمی و استفراغ منتهی میشود.

مسمومیت:

ممکن است حالت تهوع شما به دلیل مسمومیت غذایی باشد. در مصرف مواد غذایی همیشه دقت داشته باشید که به عفونت‌های میکروبی دچار نشوید. مسمومیت حاملگی ممکن است منجر به ورم دست و پا، افزایش فشارخون است که در ماه آخر بارداری یکی از نشانه‌های این عارضه تهوع و استفراغ است.

میوه های ممنوعه در دوران بارداری

به علت تغییرات زیادی که در بدن مادر در دوران بارداری اتفاق می‌افتد نیاز است زنان باردار به تغذیه خود توجه کنند. مصرف میوه در این ایام برای بدن بسیار لازم و ضروری است اما ممکن است شرایط خاص شما این اجازه را ندهد که بتوانید از همه میوه‌ها استفاده کنید. پزشک متخصص با در نظر گرفتن نوع حاملگی شما شاید مصرف بعضی از میوه‌ها را برای شما ممنوع بداند. در ادامه مطلب خواص چند میوه را بررسی می‌کنیم تا بدانیم چگونه میتوانند بر سلامتی مادر و جنین اثرات نامطلوبی داشته باشند. دقت داشته باشید این پزشک شماست که یادآور میشود مصرف میوه در کدام ماه بارداری خطرناک است و شما باید از خوردن آن خودداری کنید.

موز

موز میوه‌ای آلرژی طلب شناخته می شود. اگر زنان باردار نسبت به این میوه آلرژی داشته باشند باعث به خطر افتادن سلامت جنین می‌شود. برای زنان بارداری که دیابت دارند مصرف موز ممنوع است.کیتیناز نوعی شیره ی گیاهی در موز است که سبب بالا رفتن دمای بدن می‌شود.

هندوانه

در مصرف هندوانه نباید زیاده‌روی داشته باشید. هندوانه سم زدای قوی است که بعد از خوردن آن بدن شروع به هیدراته کردن می‌کند. در این شرایط ممکن است سموم مختلف به جنین منتقل شود. مصرف به اندازه هندوانه مشکلی ندارد اما نباید در مصرف آن افراط کرد. سطح گلوکز نیز در این میوه بالاست و افزایش قند خون شما اگر بالا رود برای جنین خطرناک می‌شود.

کنسرو میوه

مواد نگهدارنده در دوران بارداری برای سلامتی مادر و جنین سم است. تمام میوه‌های کنسروی در این دوران جزو میوه‌های ممنوعه در دوران بارداری است که نباید مادران باردار از آنها استفاده کنند. حتی  استفاده از رب گوجه فرنگی نیز به دلیل استفاده از مواد نگهدارنده در این ایام توصیه نمی‌شود.

آناناس

یکی از اثرات آناناس که آن را تبدیل به میوه ممنوعه در دوران بارداری کرده است انقباض ناگهانی رحم است. زمانی که شما بارداری پرخطری را پشت سر می‌گذارید مصرف آناناس ممکن است باعث سقط جنین و یا آسیب به او شود. در سه ماه آخر بارداری آناناس با داشتن نوعی آنزیم باعث نرم شدن رحم و زایمان زودرس خواهد شد. بهتر است در دوران بارداری از مصرف آناناس خودداری کنید و یا در صورت استفاده حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.

میوه یخ‌زده

هر میوه‌ای باید تازه مصرف شود. میوه‌های خشک و یخ‌زده خواص میوه تازه را نخواهند داشت. و حتی ممکن است به دلیل تغییرات مواد موجود در میوه مصرف آن برای جنین خطرناک باشد. زنان باردار لازم است به کیفیت تغذیه خود توجه زیادی داشته باشند.

آیا ریختن اسپرم در دوران بارداری ضرر دارد؟

یکی از سوالات پرتکرار زوجین در دوران بارداری این است که رابطه جنسی در این ایام چگونه باید باشد و این رابطه در کدام ماه بارداری خطرناک است؟ در پاسخ باید گفت علت سقط‌های جنین به رابطه جنسی ارتباطی ندارد و دلیل سقط بخاطر رشد نکردن مناسب جنین است. جنین در بدن مادر از طریق مایعی به نام آمنیوتیک  و ماهیچه های رحم تحت حفاظت است و بنابراین نگرانی در مورد رابطه جنسی بی‌دلیل است.

برای این منظور بهترین شیوه های آمیزشی در دوران بارداری شیوه های ایمن هستند که سلامتی بدن زن و جنین را مد نظر دارند. رعایت این پوزیشن های جنسی، از گرفتگی عضلات زن هنگام رابطه جلوگیری کرده و باعث می شود آسیبی به جنین وارد نشود. مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته با توجه به تغییرات جنین تغییر پیدا می‌کند.

در رابطه با رابطه جنسی نیز، شما باید به این نکته دقت داشته باشید. انقباضاتی که یک خانم در طی ارگاسم احساس می‌کند با انقباضات زایمان کاملا متفاوت است اما پزشکان متخصص توصیه دارند زنان باردار در هفته‌های پایانی بارداری از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنند به این دلیل که اسپرم با دارا بودن نوعی مواد شیمیایی سبب انقباضات رحم می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا