عمومیمطالب کسب و کار

برای انتخاب مصالح نما باید به چند نکته دقت داشته باشید

نمای ساختمان یکی از مهمترین بخش های آن محسوب می شود مخصوصا اگر بخواهید تأثیر بسیار خوبی بر روی خریداران بگذارید. نمای ساختمان باید براساس فاکتورهای مختلف انتخاب شود که یکی از مهمترین آنها شرایط محیطی و نوع اقلیم است. با توجه به اینکه ویلاسازی یا خرید و فروش ویلا در شمال افزایش چشمگیری در طی سال های اخیر داشته است یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر بگیرید، بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال است. شما باید بتوانید چه موقع طراحی نمای ساختمان ویلایی در شمال و چه هنگام خرید بهترین مصالح را بشناسید. در ابتدا به شاخصه های فنی انتخاب بهترین نمای ساختمان در شمال می پردازیم و سپس متریال های پرکاربرد برای نماسازی در شمال را بررسی خواهیم کرد.

 

ویژگی های بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال

همانطور که قبلا نیز صحبت کرده ایم یک ، نماسازی اصولی و استاندارد است مخصوصا که قرار است براساس اقلیم بهترین مصالح را انتخاب کنید. بنابراین برای انتخاب بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال لازم است که ابتدا شاخصه های فنی مهم و تأثیرگذار را بشناسید تا براساس بهترین متریال ها را انتخاب نمایید:

بهترین نما برای شمال باید عایق حرارت باشد. در این مناطق به دلیل برودت زیاد در زمستان لازم است که نمای ساختمان بتواند گرما و حرارت درونی را حفظ کند تا هزینه های مصرف انرژی کاهش یابد

ویژگی مهم بعدی بهترین مصالح ساختمانی شمال کشور، عایق رطوبت بودن آنهاست. در مناطق شمالی آب و هوا شرجی است و همیشه رطوبت بالایی دارد. بنابراین اگر متریال انتخاب شده فقط زیبایی داشته باشد و عایق رطوبت نباشد نه تنها محلی برای رشد جلبک و قارچ شده و ظاهر ساختمان را از بین می برد بلکه به مرور زمان آثار تخریب و نفوذ به داخل ساختمان نیز مشاهده خواهد شد.

این ویژگی فقط مختص نمای ویلاهای شمال نیست بلکه به طور کلی هر نوع مصالح یا متریالی که برای نما در ساخت خانه ویلایی یا بازسازی انتخاب می کنید بهتر است که عایق صوت باشد تا کمترین میزان آلودگی صوتی وارد ساختمان شود. این ویژگی زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که در مرکز شهر و با فاصله نزدیک نسبت به شلوغی شهر باشید.

 • مقاوم بودن در برابر زلزله

این ویژگی هم تنها به عنوان عامل مهم در انتخاب بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال نیست بلکه به طور کلی باید نمای ساختمان در برابر زلزله مقاوم باشد. بافت متراکم، قدرت اتصال قوی به دیوار و یکپارچگی ساختاری در چنین موردی اهمیت بالایی دارد.

 • هماهنگی کامل با سبک معماری

هنگام انتخاب بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال بسیار مهم است که با سبک معماری شما هماهنگی کامل داشته باشد بنابراین زیبایی نما در درجات بعدی است. هماهنگی با سبک معماری باعث پیوستگی کامل محیط داخلی و بیرونی ساختمان می شود که در زیبایی کلی هم تأثیرگذار است.

شرکت معماری حرفه ای نسبت به زیبایی متریال نمای ساختمان در درجات آخر به آن توجه می کند چرا که زیباترین نما لزوما ماندگارترین، مقاوم ترین و پایدارترین در برابر شرایط جوی نیست و ممکن است پس از مدتی زیبایی اولیه خود را از دست بدهد.

 

بهترین متریال نمای ساختمان در شمال

قبلا به طور مفصل در خصوص صحبت کرده ایم. بنابراین لازم است که در کنار شناخت فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال، این نکات را نیز مطالعه کنید تا برای هر کدام از متریال های پیشنهادی نکات کامل نصب و استفاده را بدانید. در ادامه بهترین مصالح نمای ویلاهای شمال را معرفی می کنیم:

 • نمای آجری برای ساختمان در شمال

اولین و یکی از بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال، نماهای آجری است که امروزه طرفداران زیادی دارد و در انواع طرح و مدل و رنگ به فروش می رسند. امروزه برای استحکام بیشتر از ریل و تجهیزات مختلف نظیر شاسی کشی برای آجرکاری دیوارهای نما استفاده می کنند. به عبارت دیگر سیستم  رواج پیدا کرده است. بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال متریال هایی هستند که تنوع رنگ و طرح بالایی هم داشته باشند که نمای آجری از این خصوصیات برخوردار است.

 

 • نمای سنگی برای ساختمان در شمال

یکی از مسائلی که در مدیریت ساخت پروژه های ساختمانی شمال کشور باید به آن دقت کرد توجه همزمان به ماندگاری، زیبایی، مقاومت در برابر عوامل محیطی مختلف و سازگاری با شرایط اقلیمی است. از بین متریال های مختلف باید گفت در این خصوص بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال، سنگ ها هستند هر چند هزینه زیادی خواهند داشت. نکته بسیار مهم استفاده از اسکوپ برای سنگ کاری نمای ساختمان هاست

 

 • نمای سیمانی برای ساختمان در شمال

گاهی اوقات  بهترین گزینه برای استفاده در نماکاری ساختمان های شمال کشور نیز خواهد بود. نمای سیمانی دقیقا همین دو ویژگی را دارد. طول عمر نمای سیمانی بالاست و اخیرا تنوع رنگ هم پیدا کرده است. سرعت اجرای کار زیاد است و دسترس پذیری بالای سیمان باعث کاهش قیمت آن شده است.

 • نمای کرتین وال برای ساختمان در شمال

قبلا به طور کامل در خصوص  به عنوان یکی از مدل های نمای کرتین وال صحبت کرده ایم و هر روز به استفاده بیشتر آن افزوده می شود. برای نماکاری ویلای مدرن در شمال کشور بهترین مصالح، شیشه ها هستند که معمولا شیشه های سکوریت دو یا سه جداره استفاده زیادی دارند. این شیشه هم عایق حرارت و صوت هستند و هم در برابر نفوذ رطوبت مقاومت عالی نشان می دهند. نمای کرتین وال به شکل ثابت و متحرک و در فرم های مختلف نصب می شوند و علاوه بر ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری و اداری هم از طرفداران این نوع از نماها به حساب می آیند.

 

 • نمای سرامیکی برای ساختمان در شمال

یقینا یکی از گزینه های بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال، سرامیک است مخصوصا از نوع پرسلانی که در کنار تنوع در طرح و رنگ و مدل، مقاومت بسیار بالایی داشته و نمونه های درجه یک با سنگ برابری می کند. نمای سرامیکی برای ساختمان های شمال کشور هم زیبایی دارد و هم هزینه اجرای آن نسبت به سنگ گرانیت کمتر است با اینکه ویژگی های مشترک زیادی دارند.

 

 • نمای بایرامیکس در ساختمان های شمال کشور

بایرامیکس ماده ای است ترکیبی از دانه گرانیت و مرمر که در کشورهای جزیره ای یا دارای جزیره و ساحل مثل ترکیه برای نماکاری استفاده می شود. به همین دلیل به عنوان بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال توصیه کرده ایم. تنوع رنگ و طرح و دانه بندی بایرامیکس بسیار متنوع است که باعث شده سلایق مختلف را پوشش دهد.

 

 • نمای مونولیت در مناطق شمالی کشور

بهترین نمای ساختمان در شمال کشور، قطعا مونولیت نیز هست که ترکیبی از دانه های مرمر، گرانیت و کوارتز است که به کمک رزین و روان کننده های مخصوص مخلوط می شوند. یکی از بهترین متریال های عایق رطوبت و ضد آب با سرعت اجرای بالا و انعطاف پذیری عالی، همین مونولیت است که کم و بیش در شمال کشور استفاده می شود.

 

 • چوب ترمووود در ویلاهای شمال

اگر می خواهید  را بخوانید حتما به مقاله ای که در این خصوص نوشته شده مراجعه نمایید. چوب های ترمووود نه تنها عایق حرارتی عالی هستند بلکه در برابر آب و هوای شرجی و رطوبت بسیار زیاد هم مقاومت بالایی از خودشان نشان می دهند. وزن کمی دارند و سرعت اجرای نماکاری بالا خواهد بود. در صورت نیاز به بازسازی امکان برداشتن چوب ها بدون تخریب گسترده وجود دارد.

 • نمای کامپوزیت برای نمای ساختمان ها در شمال

کامپوزیت ترکیبی از دو لایه آلومینیوم با هسته مرکزی پلی اتیلن است که یکی از گزینه های بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال نیز محسوب می شود. نمای کامپوزیت به فرم و مدل های مختلف تولید شده، سرعت اجرای بالا به خاطر وزن پایین فوق العاده است و از همه مهمتر در کنار تنوع رنگ، در بابر صوت و حرارت نیز عایق خوبی است.

فایبر سمنت ها که پنل های سیمانی با الیاف مخصوص هستند یکی از بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال محسوب می شوند که به خاطر پیوستگی ساختاری بیشتر و اتصال محکم تر نسبت به سیمان معمولی قیمت بیشتری دارند. نمای این متریال ها به اندازه سیمان معمولی خشک و بی روح نیست و با داشتن طرح و مدل های مختلف می توان برای نمای انواع ساختمان مسکونی، تجاری و اداری به کار گرفت. همچنین فایبرسمنت ها در برابر رطوبت زیاد، پوسیدگی، تبله کردن و کلیه مشکلاتی که در نواحی شرجی به وجود می آید مقاوم هستند.

نکات انتخاب بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال

برای انتخاب بهترین متریال برای نمای ویلاهای شمال باید علاوه بر بررسی ویژگی هایی که در ابتدا اشاره کردیم به این نکات هم دقت داشته باشید تا همگی رعایت شوند. تنها در این صورت است که با انتخاب یکی از گزینه های پیشنهادی، بهترین و زیباترین و اصولی ترین مدل نما را برای ویلاهای شمال کشور یا ساختمان های شمالی و مناطق شرجی خواهید داشت.

 • قیمت: همانطور که در توضیحات متریال های مختلف نیز اشاره کردیم، لزوما بالاترین قیمت بهترین مصالح برای نمای ساختمان ویلاهای شمال کشور نیست که مثال نقض آن نماهای سیمانی است. بنابراین می توانید نمای ارزان قیمت ولی مقاوم نیز پیدا کنید.
 • کیفیت متریال: توجه داشته باشید که متریال های نما درجه بندی کیفی مختلف دارند بنابراین صرفا نمی توان با انتخاب بهترین متریال ها کیفیت بالای آنها را تضمین کرد. بسته به نزدیکی ساختمان به دریا و میزان رطوبت و شرجی بودن محیط و بودجه باید بهترین مصالح برای نمای ساختمان در شمال را انتخاب کرده و خریداری کنید.
 • مجری نماکاری: یکی از مهمترین نکاتی که کارفرمایان معمولا به آن توجه نمی کنند مهارت و تجربه نماکار است. حتی اگر بهترین مصالح هم انتخاب کنید اما نماکار حرفه ای و مجرب نداشته باشید هیچ فایده ای نخواهد داشت
 • شیوه نصببهترین نمای ساختمان در شمال نه تنها باید مقاومت عالی داشته باشد بلکه باید شیوه و نکات اجرایی نصب نیز به دقت رعایت شوند. به عنوان مثال متریال های سنگین مثل سنگ و سرامیک باید اسکوپ گذاری شوند.

تنوع طرح و رنگنکته بعدی هنگام انتخاب بهترین متریال ها برای نمای ساختمان در شمال بررسی میزان طرح و رنگ با تنوع قابل قبول است. این نکته تأثیر رنگ و مدل و تناسب آن با فضای محوطه و محیط داخلی را بیشتر از هر چیزی می داند ضمن اینکه سلیقه های مختلف نیز به سمت آن جذب خ

یک ساختمان یا سازه دارای اجزای اصلی مختلفی همچون نما است. یک ساختمان ممکن است در برنامه ریزی فضای داخلی بسیار خوب عمل کند اما اگر جذابیت زیبایی شناسی در ظاهر ساختمان خوب رعایت نشده باشد و چشم انداز جذابی را ایجاد نکند، هدف ساخت یک ساختمان به شکست منجر می شود. بنابراین ازنظر معماری یک ساختمان باید به خوبی برنامه ریزی شود و ازاین رو نمای ساختمان به عنصر بسیار مهمی تبدیل می شود. ظاهر ساختمان مهم است زیرا فرصتی برای تأکید بر طراحی را فراهم می کند و علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در بهره وری انرژی دارد. با نوآوری در مواد، ایده ها و طراحی، ظاهر ساختمان می تواند فرصت های زیادی را ازلحاظ کاهش هزینه ها به دنبال داشته باشد.

نکات مهم قبل از انتخاب مصالح برای نمای ساختمان

برای انتخاب مصالح نما باید به چند نکته دقت داشته باشید:

 • طلوع خورشید از کدام سمت است و آیا میزان تابش نور آن باعث گرم شدن بیش ازحد نمای ساختمان می شود؟
 • ساختمان شما در کدام محله قرار دارد، آیا ساختمان شما با ساختمان های سنگی قدیمی احاطه شده است یا با برج های شیشه ای مدرن جدید؟
 • یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید مصالح باید به آن توجه کنید، شرایط اقلیمی و آب و هوایی محل سکونت است. برخی از مصالح در گرمای زیاد و برخی در سرمای زیاد از مقاومت کمتری برخوردار هستند و این موضوع باعث می شود که کیفیت آن ها کاهش پیداکرده و در فاصله زمانی کوتاه از بین بروند.
 • امروزه ساختمان های مسکونی در سبک های مختلفی ساخته می شوند، عده ای سبک مدرن و برخی سبک کلاسیک را انتخاب می کنند، با توجه به ساختار و سبکی که در طراحی داخلی استفاده کرده اید، می توانید انواع نمای ساختمان را نیز از بین طرح های مختلف انتخاب کنید، نمای داخلی ساختمان سبک مدرن است یا کلاسیک؟
 • بودجه تعیین شده برای نما چه اندازه است؟ این میزان بودجه شما است که انتخاب برای مصالح را محدود می کند. سعی کنید از نماهای ریاکارانه پرهیز و در هزینه ها صرفه جویی کنید.
 • برای نمای ساختمان از مصالح مستحکم، مقاوم و البته زیبا استفاده کنید.

اهمیت طراحی نما در معماری

اگر مصالح نمای بیرونی ساختمان به درستی انتخاب شوند، مزیت های بی شماری دارند:

 • مصالح مناسب اجازه می دهند تا هوا آزادانه در نمای ساختمان گردش کند و از داخل تمام رطوبت اضافی از بین برود، به طوری که ساختمان نفس می کشد.
 • از ساختمان در برابر نفوذ باران و برف به داخل محافظت می کند.
 • به عنوان سپر و سدی در برابر عوامل خارجی غیرمنتظره و مضر عمل می کند.
 • عایق صوتی خوبی را فراهم می کند.
 • به عنوان یک عایق حرارتی و برودتی عمل می کند و در زمستان خانه را گرم و در تابستان خنک نگه می دارد.
 • ازنظر ظاهری بر سبک و طراحی معماری ساختمان تأکید دارد و به ساختمان ارزش و هویت می بخشد.
 • نما نه تنها زیبایی را به ساختمان می بخشد، بلکه نقش مهمی در بهره وری انرژی دارد.

آشنایی با نمای آجری

آجر از گذشته تا به امروز به عنوان یکی از مصالح پرکاربرد در نمای ساختمان شناخته شده است، امروزه آجرهای مدرن جلوه خاصی را به ساختمان ها می بخشند. از بین آجرها می توان به آجرنسوز، آجر طرح چوب، آجر سفید، آجر قرمز، آجر لعاب دار، آجر شاموتی و آجر رستیک اشاره کرد.

نمای ساختمان آجری نه تنها برای نمای آپارتمان در ایران جلوه ای تازه از ترکیب تکنیک های سنتی و مدرن را خلق می کند بلکه در سایر کشورها و بر روی انواع پروژه ها به راحتی قابل استفاده است. با کشف تکنیک های جدید ساخت وساز و استفاده از ابزارهای مدرن، می توان یک مدل ابتکاری را با آجر ایجاد و نمای ساختمان را کاملاً منحصربه فرد کرد. پروژه های بزرگ ثابت می کنند که چگونه یک ماده واحد مانند آجر، که در ایران به وفور در دسترس افراد قرار دارد، می تواند نماهایی بسیار پیچیده ای را حتی در ساختمان های مدرن ایجاد و به عنوان یک عنصر تحول آفرین شناخته شود. گرچه آجر یکی از مصالح سنتی به شمار می آید اما اگر در کنار ترمووود، سنگ طبیعی و جی اف آر سی استفاده شود، برای ساختمان های مدرن نیز قابلیت اجرا دارد.

 • مزایا و معایب نمای آجری

مدت ها است که نماهای آجری یکی از مشهورترین روش های ایجاد نما و یک انتخاب عالی برای ایجاد زیبایی هستند. آجرهای نسوز یک عایق حرارتی و برودتی خوبی هستند. همچنین سرعت عمل اجرای نما با آن ها بسیار بالا است. آجرها را می توانید بارنگ و ضخامت دلخواه تهیه کنید.

از معایب استفاده از آجر برای نما می توان به عمر کوتاه و هزینه بالای آن اشاره کرد. باگذشت زمان بر روی آجر لکه های سفیدرنگ شبیه شوره زدن ظاهر می شود. از این مصالح قدیمی نمی توان برای ساختمان های مرتفع استفاده کرد. با توجه به قوانین شهری، در برخی از مناطق نمی توان آجرها را رنگ آمیزی کرد.

آشنایی با نمای رومی

در بین سبک ها، سبک رومی یکی از نماهای پرطرفدار است. این نمای قدیمی ریشه درروم باستان دارد و به سبک کلاسیک نیز شناخته می شود. امروزه در طراحی داخلی ساختمان نیز از سبک رومی استفاده می کنند و سقف سالن ها را با نقاشی های دوره نئوکلاسیک طراحی می کنند. برای سهولت در کار، سرعت بخشیدن به اجرای نما و همچنین کاهش هزینه ها بسیاری از قطعات به طور پیش ساخته، آماده و سپس به محل نصب منتقل می شود. معمولاً نماهای پیش ساخته از جنس فوم نسوز بوده و در مقابل سرما و گرما بسیار مقاوم هستند. البته برای اجرای نمای ساختمان رومی از سیمان سفید هم استفاده می کنند، اما قطعاً سنگ نما ازنظر کیفیت و استحکام از نمای سیمانی در رتبه بالاتری قرار دارد. می توان گفت استفاده از سیمان به مراتب هزینه ها را کاهش خواهد داد، اما کیفیت سنگ را نخواهد داشت.

 • سنگ مناسب نمای رومی

ازجمله مصالحی که می توانید برای سبک رومی استفاده کنید سنگ تراورتن، گرانیت و مرمریت است. نمای ساختمان با سنگ تراورتن سفید از کیفیت بالا برخوردار است و قیمت مناسب آن موجب شده است، سازندگان بیشتر تمایل به خرید این محصول داشته باشند. سنگ تراورتن از پرکاربردترین مصالح جهت نمای ساختمان های مسکونی است. دارای نصب آسان و در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است. این نوع سنگ زمانی که در معرض انجماد قرار بگیرد خورد می شود و در برابر سرما مقاومت پایینی دارد، از دیگر معایب این نوع مصالح می توان به عدم یکنواختی طرح اشاره کرد.

 • مزایا و معایب نمای رومی

انتخاب این سبک نما، تقریباً تمام نمای ساختمان را در برمی گیرد و آنچه نمای رومی را شب ها خیره کننده می کند نورپردازی مناسب است. البته از این نوع نما بیشتر برای ویلاها استفاده می شود. تقارن، عنصر اصلی در اجرای این طرح است. نمای رومی از استحکام بالایی برخوردار است.

این نمای پرهزینه، در بین افراد محبوبیت بسیاری دارد. از ستون، کتیبه، هلال و برخی المان های دیگر در نمای رومی استفاده می شود که صرفاً جنبه تزیینی دارند. به دلیل اجرای جزئیات، این نوع نما علاوه بر هزینه بالای مصالح، هزینه اجرای بالایی نیز دارد.

آشنایی با نمای سیمانی

از دیگر مصالحی که می توان برای نما استفاده کرد، سیمان است. نمای سیمانی می تواند باعث استحکام و مقاومت ساختمان شود. از ویژگی های آن، این است که می توانید بعد از اجرای نما بر روی ساختمان آن را در رنگ های مختلف رنگ آمیزی کنید.

 • انواع نمای سیمانی

نمای ساختمان باسیمان بسیار متنوع هستند، می توانید از سیمان سفید برای نما استفاده کنید و به ظاهر ساختمان جلوه ای لوکس بدهید. ترکیبی از سیمان سفید، سیمان سیاه و سنگ های معدنی که به اصطلاح سیمان شسته می گویند، از استحکام بالایی برخوردار است و حتی می توانید برای راه پله نیز از آن استفاده کنید، این نوع سیمان قابلیت رنگ آمیزی دارد و می توانید رنگ های مختلف آن را تهیه کنید. سیمان تگرگی ترکیبی از پودر سنگ، خاک سنگ و سیمان است و از طریق دستگاه دوغاب بر روی نما پاشیده می شود، به دلیل اینکه دانه های آن درشت است، آن را به نام تگرگی می شناسند. اگر همین ترکیب را با دانه های ریز تهیه کنید، سیمان ماهوتی نام دارد. دقت داشته باشید لایه سیمانی باید حداکثر دو سانتی‎متر ضخامت داشته باشد.

 • مزایا و معایب نمای سیمانی

ازجمله مزیت این نوع نما می توان به هزینه پایین آن اشاره کرد. سرعت کار با آن بالا بوده و در مدت زمان کوتاهی می توانید نمای ساختمان را باسیمان پوشش دهید.

با توجه به نصب آسان اما کیفیت آن پایین است. توجه داشته باشید که نمای سیمانی نمی تواند یک عایق حرارتی یا برودتی مناسبی باشد و در هر دو زمینه این نما بسیار ضعیف عمل می کند. از معایب آن می توان به ترک خوردگی و جذب گردوخاک اشاره کرد. به راحتی گردوغبار را جذب می کند و به مرور زمان بر اثر جذب آلودگی ها رنگ آن تیره می شود.

آشنایی با نمای چوبی

چوب، امروزه با پیشرفت تکنولوژی در طرح ها و مدل های مختلف تولید می شود. علاوه بر کاربردهای فراوان، برای نما نیز قابل استفاده است. استفاده از چوب برای نمای ساختمان مسکونی علاوه بر زیبایی، ارزش ساختمان را افزایش می دهد. به دلیل هزینه بالایی آن می توان چوب ها را رنگ کرد تا نمای ساختمان جذاب تر و از آسیب دیدگی آن کمتر شود. چوب ترمووود که یکی از گران ترین چوب ها برای نما است، به دلیل استحکام بالا در فضای بیرون قابلیت اجرا دارد و نوع بدون گره آن از بهترین نوع چوب ها محسوب می شود. این چوب را می توانید در دو نوع نرم و سخت تهیه کنید. نوع نرم از درختان سوزنی سرو و کاج تهیه می شود. در کنار هزینه خرید چوب باید هزینه زیرسازی و هزینه رنگ را نیز پرداخت کنید.

 • مزایا و معایب نمای چوبی

از مزیت این مصالح این است که در برابر رطوبت، آفتاب و آلودگی بسیار مستحکم است. این چوب قابلیت شستشو دارد و به دلیل وزن پایین، نصب آن بسیار راحت است و در مدت زمان کمی صورت می گیرد.

در کنار زیبایی این نمای ساختمان چوبی می تواند توسط حشرات آسیب ببیند، ترک بردارد، دچار پوسیدگی و خوردگی شود. به دلیل استفاده تعداد زیاد چوب در نما، باید درختان بسیاری قطع شوند که این موضوع به محیط زیست آسیب وارد می کند.

آشنایی با نمای جی اف آر سی

ازجمله مصالحی که می توانید برای نمای ساختمان استفاده کنید، پنل های جی اف آر سی است. این پنل ها را می توانید در ابعاد مختلف سفارش داده و در کنار متریال های دیگر به طور ترکیبی برای نمای ساختمان استفاده کنید. این محصول دارای وزن پایین است و این موضوع کارگزاری آن را آسان کرده است. استفاده آن برای نما سریع و بدون دردسر خواهد بود. اگر قطعه ای از این پنل آسیب ببیند، می توانید یک پنل جدید را جایگزین آن کنید.

 • مزایا و معایب نمای جی اف آر سی

این محصول در برابر آب وآتش بسیار مقاوم است. همچنین به عنوان یک عایق صوتی عمل می کند. سطح این بتن به نوعی پلیمر آغشته شده است که از ترک خوردگی آن جلوگیری می کند به همین جهت این متریال مدرن در برابر زلزله و شرایط بد جوی کاملاً مقاوم است. نسبت به سایر متریال ها نصب آن برای محیط زیست ضرر کمتری دارد.

بیشتر بخوانید :

در بین سایر متریال ها هزینه اجرای آن کمی بالا خواهد بود.

نمای بتنی و سرامیکی

بتن اکسپوز یکی دیگر از مصالحی است که امروزه پیمانکاران بسیاری برای نمای ساختمان استفاده می کنند. آن ها را می توانید در دو سطح صیقلی و متخلخل تهیه کنید، ازجمله مزیت های این نوع مصالح می توان به قیمت مناسب و اجرا در نمای داخلی ساختمان اشاره کرد. از مزیت های نمای سرامیکی می توان به ضد حریق بودن، مقاوم در برابر یخ زدگی و عایق رطوبتی اشاره کرد. شما می توانید با توجه به سبک ساختمان، سرامیک ها را در طرح ها و رنگ های متفاوت و قیمت مناسب تهیه کنید. این متریال در برابر حرارت عایق خوبی نیست و همچنین به دلیل سطح براقی که دارد نور خورشید را منعکس می کند. از معایب این محصول این است که قابلیت اجرا برای ساختمان های بلندمرتبه را ندارد چراکه به دلیل سبک بودن در مقابل زلزله می تواند خطرآفرین باشد.

سخن پایانی

وقتی به ساختمان ها نگاه می کنیم، ممکن است واکنش های بسیار متفاوتی نسبت به آن ها داشته باشیم. بعضی از آن ها بلند هستند و برخی کوتاه، برخی ایوان های بزرگ دارند و برخی پنجره های پهن اما آنچه ظاهر ساختمان ها را خاص می کند، نما است. وقتی یک معمار یک نما را طراحی می کند، بسیاری از عناصر را در نظر می گیرند. در طول تاریخ، سبک های معماری تغییر کرده است و مصالح مدرن با طرح های منحصربه فرد برای نما اجرا می شوند. در اجرای انواع نمای ساختمان باید از مصالح باکیفیت استفاده کنید تا در آینده متحمل پرداخت هزینه جهت ترمیم نما نشوید.

 • واهند شد.

 

دکمه بازگشت به بالا