علمی و پزشکیمطالب کسب و کار

زمان مصرف کود نیترات آمونیوم

نیترات آمونیوم چیست؟

فرمول شیمیایی آن NH4NO3 است. امونیوم نیترات یک ماده بلوری مانند هست. و به آسانی در آب حل می‌گردد. که خاصیت دما زدایی در آب پیدا می کند. البته به  شکل مایع نیز تولید می‌شود. امونیوم نیترات به‌طور گسترده‌ای در تولید کود شیمیایی کشاورزی و مواد منفجره –در معادن- کاربرد دارد. در واقع، یک کود شیمیایی مصنوعی هست. در ادامه مطلب به روش تهیه نیترات آمونیوم ، کاربرد نیترات آمونیوم  در کشاورزی و شرایط فروش نیترات آمونیوم پرداخته‌ایم.

روش تهیه نیترات آمونیوم

دو ماده اوليـه در توليد نيترات آمونيوم بکار می رود:

اسيد نیتریک و گاز آمونياک.

جهت تولید امونیوم نیترات ، این دو ماده را باید به نسبت های مشخصی ترکیـب شود. در زمان ترکیب این دو ماده، یک واکنش شیمیایی بین آن دو رخ می دهـد. که این واکنش شیمیایی توليـد گرمـا نیز در پی دارد. در نهـایت، پس از واکـنش شیمیایی بین اسید نيتريک و گاز آمونیاک، نیترات تولید مـی گردد. این ماده هم به صورت مايـع و هم جامـد (کريستالی) توليد می شود. البته شکل کريستـالی (بلوره) آن در کاربردهای کشاورزی رایج تر می باشد. چون حمل و نقل و استفاده از آن در کشاورزی به شکل کریستالی –دانه بندی شده- آسـان‌تر می باشد.

فواید نیترات آمونیوم

در این مطلب به کاربرد آمونیوم در کشاورزی و تولید کود شیمیایی می‌پردازیم. و کاربردهای انفجاری و … مد نظر ما نیست. نیترات یکی از کودهای شیمیایی پرکاربرد در کشاورزی است. که در گلخانه ها و مزارع بکار می‌رود. (میزان ازت آن 34% است.) از طرفی، کشاورزان همواره به دنبال افزایش بازدهی محصولاتشان هستند. و از طرف دیگر، خود گیاه قادر به جذب کردن نیتروژن از خاک توسط ریشه‌هایش نمی باشد. که کود آمونیوم نیترات، نیتروژن لازم برای گیاه را فراهم می کند.

کشاورزان برای نیتراته کردن خاک زمین‌های زراعی از آن استفاده می‌کنند. و یکی از کودهای شیمیایی ارزان‌قیمت مورد استفاده در کشاورزی نیز بشمار می‌رود. در استفاده از کود شیمیایی نیتراته نباید زیاده روی کرد. چون استفاده بیش از حد، باعث اسیدی شدن خاک می گردد. که همین امر باعث از بین رفتن گیاهان می شود. و حاصل خیزی خاک کاهش می یابد.

آمونیوم نیترات

زمان مصرف کود نیترات آمونیوم

زمانی این کود را باید استفاده کنید که ریشه گیاه حداقل به عمق نسبی خاک رسیده باشد. (تقریباً گیاه یک ماه باشد.) نکته دیگر، بهتر است کود در حجم کم و به‌طور دوره‌ای و منظم استفاده شود. همچنین بهتر است کود خیلی نزدیک ریشه گیاه نباشد. و یا روی ریشه‌های بیرون زده ریخته نشود. چون باعث خشک شدن گیاه می گردد.

مزایا و معایب کود نیترات آمونیوم کشاورزی

هر چیزی در کنار مزیت هایش ممکن است کاستی هایی نیز داشته باشد. اگر چه نیترات منبع غنی نیتروژن است. و به‌طور گسترده‌ای در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما معایبی نیز دارد.

مزایای آن: آمونیوم و نیترات به شکلی هستند که گیاهان می توانند به‌طور مستقیم نیتروژن را از خاک جذب کنند. همچنین آن یک کود پایدار – نسبت به کود اوره- است. و در فرایند تبخیر از بین نمی رود. (یعنی نیتروژن آن آزاد نشده و به داخل اتمسفر نمی رود.)

معایب آن: استفاده بیش از حد، باعث آلودگی آب‌ها می شود. همچنین تغذیه بیش از حد گیاه با این کود، ممکن است محصولات کشاورزی را برای سلامتی انسان زیان‌آور کند. (از طرفی هم به خاطر ارزان بودن، به‌راحتی در بازار قابل دسترسی هست. به همین خاطر، معمولاً برای ساختن بمب دست‌ساز از آن استفاده می شود.)

تولید کنندگان

شرکت‌های مختلفی این ماده را تولید و عرضه می‌کنند. معمولاً اکثر شرکت‌های پتروشیمی کود مورد نیاز کشاورزان را تولید می‌کنند.

قیمت کود شیمیایی

هر ساله قیمت کود شیمیایی نیترات و دیگر کودهای شیمیایی توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تعیین و اعلام می گردد. البته در بازار آزاد نیز کود شیمایی خرید و فروش می شود. که فاکتورهای متعددی بر قیمت آن تأثیر دارد. فاکتورهای مؤثر بر قیمت کود شیمایی در بازار عبارت‌اند از:

  • یارانه پرداختی دولت بر کود شیمیایی
  • درصد ازت
  • هزینه حمل و نقل
  • و…

برای اطلاع از قیمت دقیق و بروز با کارشناس ما تماس حاصل بفرمایید.

نحوه استفاده از کود آمونیوم نیترات در باغ شما

برای بدست آوردن میزان دقیق نیتروژن در خاک، آزمایش خاک را در مناطق مربوطه انجام دهید. این آزمایش را می توانید با کمک آزمایشگاه آب و خاک ای یا از طریق کیت های تست خانگی انجام دهید. هنگامی که مقدار نیتروژن در خاک را تعیین کردید، یک نمودار راهنما را پیدا کنید تا میزان توصیه شده نیترات آمونیوم را برای خاک و گیاهان در حال رشد خود را تعیین کنید. کود پخش کن را با گرانول آمونیوم نیترات پر کنید و تراز پخش کننده خود را طوری تنظیم کنید که کود به طور مساوی توزیع شود.

نیتروژن را از آمونیاک و نیترات تامین می کند. روش استاندارد کاربرد با پخش گرانول است. این کود به سرعت در آب ذوب می شوند تا نیتروژن در خاک آزاد شود. میزان مصرف دو سوم تا یک سوم فنجان (۱۵۷.۵ – ۳۱۵ میلی لیتر) کود نیترات آمونیوم در هر ۱۰۰۰ فوت مربع (۹۳ متر مربع) زمین است.

پس از پخش کود، باید آن را به طور کامل آبیاری کرد. نیتروژن به سرعت از طریق خاک به سمت ریشه های گیاه حرکت می کند تا سریع جذب شود. بیشترین کاربرد کود در باغات سبزیجات و کوددهی علوفه و مراتع به دلیل نیاز بالا به نیتروژن زیاد است.

خطرات استفاده از نیترات آمونیوم

اگر به طور معمول و در معینی استفاده شود، مشکلی نخواهد داشت. با این حال، استنشاق این ماده در مقادیر زیاد و منجر به مسمومیت شیمیایی خواهد شد. به دلیل سمیت آمونیوم، اگر این کود در غلظت های بالا بلعیده شود علائمی شامل سرگیجه، سردرد، درد معده، استفراغ، اسهال خونی، تشنج و نارسایی قلبی به وجود می آید. نیترات آمونیوم ممکن است باعث آتش سوزی یا انفجار شود.

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از نیترات آمونیوم

این ماده قوی و خطرناک است که در مواد منفجره استفاده می شود. در حین استفاده به خوبی خود را بپوشانید و از منابع اشتعال دوری کنید، زیرا در صورت استفاده نادرست ممکن است باعث انفجار شود. هنگام استفاده از نیترات آمونیوم به گیاهان، همیشه به صورت دایره ای و به دور از ریشه ها استفاده کنید.

همیشه برای جلوگیری از سوختگی از دستکش استفاده کنید.

نیترات آمونیوم استفاده نشده را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

کاربردی ترین جایگزین ها برای نیترات آمونیوم

برای کشت محصول یا سایر نگرانی‌های مربوط به مواد مغذی گیاه، موارد زیر در غیاب نیترات آمونیوم جایگزین مناسبی خواهند بود:

نیترات پتاسیم

نیترات آمونیوم اوره

سولفات آمونیوم

نیتروژن اوره

نتیجه‌گیری

کودهای شیمیایی از جمله نیترات برای حاصلخیزی و افزایش بازدهی محصولات کشاورزی مفید است. اما زیاده روی در استفاده از آن هم به محیط زیست آسیب می رساند. و هم تأثیرات نامطلوبی بر کیفیت محصول خواهد داشت. و همچنین طبق تحقیقات انجام شده، ممکن است استفاده بی‌رویه این نوع کودها، بر سلامتی انسان نیز مضر باشد.

دیگر نکات مرتبط با این مطلب

امونیوم نیترات کاربرد انفجاری هم دارد. از جمله خواص این ماده، دیر انفجاری آن است. به همین خاطر در معادن روباز از آن با ترکیبات دیگر مواد، برای ایجاد انفجار استفاده می شود. همین خاصیت انفجاری این ماده حادثه‌ساز نیز بوده است. از جمله خبرهای زیر شاید به گوش شما آشنا باشد:

  • حادثه انفجارامونیوم نیترات در چین
  • حادثه انفجار 800 تن آمونیوم نیترات
  • حادثه انفجار آمونیوم نیترات در ترمینال
  • حادثه بمب اوکلاهاما در آمریکا
  • و…

جنبه های خبری و حوادث انفجاری موضوع بحث ما نیست. به این دلیل به این اخبار اشاره کردیم تا متوجه خطرات احتمالی انبار و نگه‌داری آن باشید. البته از نیترات امونیوم برای تولید سوخت نیز استفاده می‌شود. برای تولید سوخت امونیوم نیترات را با نوعی روغن ترکیب می کنند. از آنجایی که امونیوم نیترات خاصیت انفجاری دارد، به عنوان سوخت انفجاری کاربرد دارد. که در ساخت وسایل آتش‌بازی بکار می رود.

دکمه بازگشت به بالا