عمومیمطالب کسب و کار

بهترین چینش مبل ال برای سالن پذیرایی

ایده‌های چیدمان پذیرایی ال شکل شیک + راهنمای خرید مبل ال

اتاق پذیرایی یکی از پر رفت و آمدترین و مهم ترین بخش های خانه محسوب می شود، زیرا همه اعضای خانواده در طول روز زمانی را صرف نشستن در آن می کنند و همچنین مکانی برای مهمانی هاست و اولین نقطه در معرض دید در هنگام ورود مهمان است. چیدمان پذیرایی در شکل های مختلف ال، مربع، مستطیل طراحی و ساخته می شوند.

شاید به این نکته دقت کرده باشید که برخی از سالن های پذیرایی بسیار طولانی و دراز هستند و در این صورت نحوه چیدمان خانه ال شکل تا حدودی دشوار است. در این مقاله سعی بر آن داریم که به شما ایده های جالب توجه و مناسبی را جهت چیدمان پذیرایی ال شکل و نکات خرید مبل ال تولیدی ارائه بدهیم. اگرچه شاید ایده‌آل ما برای اتاق نشیمن، یک سالن با پلان باز، یکدست و متقارن باشد، اما متاسفانه همیشه به این خواسته نخواهیم رسید. بنابراین بهتر است با نحوه نشیمن‌های مختلف و متفاوت آشنایی داشته باشید.

نشیمن ال شکل، یکی از مرسوم‌ترین پلان‌ها در آپارتمان‌ها و خانه‌های امروزی محسوب می‌شود. اما نحوه چیدمان همه نشیمن‌های ال شکل یکسان نیست. چیدمان پذیرایی در برخی از مدل‌های ال شکل، بسیار راحت و آسان بوده ودر برخی موارد ممکن است کار سختی باشد.همه داستان به نوع طراحی پلان و معماری نشیمن ال شکل برمی‌گردد. شاید شما جزو دسته خوش‌شانس باشید و به راحتی و بی‌دغدغه مبلمان را در نشیمن ال شکل چیده باشید.

۱. چیدمان پذیرایی و تفکیک فضای نشیمن و ناهارخوری

اگر جزو مبلمان، میز نهارخوری هم دارید، به راحتی میتوانید در اتاق نشیمن ال شکل، تفکیک فضا انجام داده و یک قسمت را به نشیمن و چیدن مبل راحتی و قسمت دیگر را برای میز نهارخوری اختصاص دهید. در نظر داشته باشید در اغلب موارد ضلع کوتاه‌تر ال، برای میزنهارخوری و ضلع بزرگتر و بلتدتر، برای فضای نشیمن اختصاص می‌یابد. اگرچه نکته مهمی که باید مد نظر قرار گیرد، ارتباط نشیمن و نحوه دسترسی آن به آشپزخانه است.

ممکن است شما ترجیح دهید که میزنهارخوری در قسمت بزرگتر و نزدیک به آشپزخانه بچینید و فضای کوچک و صمیمانه‌تری را به نشیمن اختصاص دهید. به این نکته توجه داشته باشید که در خانه های کوچک تر چیدمان شکل باید به صورتی باشند که بین نهارخوری و اتاق نشیمن مرزبندی شود و ارتباط با هم نداشته باشند تا رفت و آمد نیز با مشکل مواجه نشود. اما اگر فضای خانه بزرگتر بود بهتر است که نهارخوری و اتاق نشیمن روبروی هم قرار بگیرند و رفت و آمد بین این دو مسیر راحت انجام شود. پیشنهاد می شود مقاله” خرید مبل چستر”  را مطالعه نمایید.

۲. تفکیک فضا با استفاده از دو دست مبلمان

یک پیشنهاد جذاب برای چیدمان منزل استفاده از چیدمان دو دست مبل در پذیرایی ال شکل است. به این صورت که یک مبلمان رسمی جهت پذیرایی از مهمانان قرار دهید و یک ست مبلمان راحتی را برای نشستن خودتان و استفاده روزانه بگذارید. برای این منظور می توانید شومینه و تلویزیون را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید و هر دست مبلمان را به شکل گرد به دور هر یک از آن ها بچینید.

برای چیدمان مبل در پذیرایی ال شکل باید خیلی دقت کنید که ضمن افزایش زیبایی فضا رفت و آمد به راحتی امکان پذیر باشد. یک ایده کاربردی در این است که قسمتی که به آشپزخانه نزدیک‌تر است به عنوان فضای نشیمن، و قسمت دیگر را برای پذیرایی در نظر بگیرید و مبلمان را بچینید.

۳. تفکیک فضای نشیمن به دو قسمت مطالعه و تلویزیون

اگر آشپزخانه بزرگی دارید که به راحتی میز نهارخوری را در آن قرار داده‌اید، می‌توانید کل فضای نشیمن را به محلی برای نشستن و دورهمی تبدیل کنید. یک قسمت را برای قراردادن میز تلویزیون و تلویزیون در نظر بگیرید که بهتر است قسمت بزرگتر اتاق باشد، سپس قسمت دیگر را با کتابخانه و دو صندلی یا مبل راحتی بچینید تا به فضایی برای ریلکس کردن و مطالعه تبدیل شود. در این حالت حتی زمانی که برخی از اعضای خانواده قصد تماشای تلویزیون دارند، شما میتوانید از قسمت دیگر برای حرفهای خودمانی یا استراحت بهره ببرید.

اگر شما نیز از طرفداران مدل ‌های مبل کلاسیک یا راحتی هستید، حتماً می ‌دانید که خرید این نوع مبلمان از میان این همه طرح و رنگ ‌های متنوع کار چندان آسانی نخواهد بود. زیرا هر فردی سلیقه‌ ای دارد. برای اطلاعات بشتر مقاله “ ” را مطالعه کنید.

چیدمان مبل استیل در پذیرایی ال شکل

مبل های استیل به طور معمول در ست های ۷ نفره و ۹ نفره ساخته می شوند. در چیدمان مبل استیل در پذیرایی ال شکل باید یک سری نکات را در نظر داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید، زیرا مبل استیل یک دست مبل بزرگ محسوب می شود و چیدمان آن باید حساب شده باشد. مبلمان را در یا فرش قرار دهید. به طور مثال مبل های دو نفره و را کنار هم بچینید و در آخر مبل های تک نفره را قرار دهید. در نهایت اگر تمایل دارید درباره بیشتر بدانید، مطالعه این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

چیدمان پذیرایی ال شکل کوچک

برای جلوگیری از ایجاد مشکلات در رفت و آمد افراد و همچنین شلوغی بیش از حد فضا خانه های کوچک بهتر است که در نحوه چیدمان منزل مرز مشخصی را ایجاد کنید به این صورت که مبلمان اتاق پذیرایی را به نحوی قرار دهید که با فضای اتاق غذاخوری ارتباطی نداشته باشد. توجه داشته باشید که در چیدمان پذیرایی ال کوچک باید فضای غذاخوری در ضلع کوتاه و فضای نشیمن در ضلع بلند قرار بگیرد. همچنین بین فضای نشیمن و غذاخوری باید فضای کمی وجود داشته باشد.

چیدمان پذیرایی ال شکل بزرگ

در دکوراسیون پذیرایی ال شکل بزرگ با توجه به فضای بزرگ تری که در دسترس است می توانید برای هر فضا محدوده مشخصی را در نظر بگیرید اما به نحوی که افراد بتوانند با یکدیگر گفتگو داشته باشند. بدین منظور اتاق پذیرایی باید به اتاق غذاخوری مسلط باشد. جهت مرزبندی میان این دو فضا نصب پارتیشن کوچک، استفاده از فرش با دو طرح متفاوت، سیستم های نورپردازی متفاوت می تواند ایده خوبی باشد.

نکات مهم در چیدمان سالن نشمین ال شکل

توجه به محل قرارگیری هر یک از بخش‌های خانه

در ابتدای کار و قبل از شروع چیدن مبلمان یا هر نوع وسیله دیگری، لازم است نگاه دقیق و کاملی به اتاق نشیمن بیندازید تا با توجه به وضعیت فضاها و نوع ارتباط آن‌ها، بتوانید به بهترین نوع چیدمان دست پیدا کنید. مواردی که باید در این مرحله مد نظر قرار دهید عبارتند از:

  • بررسی ورودی ها به نشیمن از جمله ورودی اتاق خواب‌ها و یا سرویس بهداشتی، همچنین مسیر رفت و آمد. در دکوراسیون پذیرایی ال شکل مبلمان باید در یک جهت و مسیر چیده شوند که رفت و آمد به راحتی صورت پذیرد.
  •  آشپزخانه در کجای نشیمن قرار گرفته و ارتباط این دو فضا به چه شکل است.
  •  چه نقاطی از فضای نشیمن، قابليت تبدیل شدن به نقطه کانونی را دارند. مثلا میتوان میز تلویزیون و تلویزیون را در آن نقاط قرار داد.
  • چه مبلمانی در اختیار دارید؟

بعضی از آیتم ها را به صورت شناور بگذارید

در چیدمان پذیرایی ال شکل بهتر است که برخی از آیتم ها به صورت شناور باشند. به عنوان مثال مبل را به دیوار تکیه دهید و روبروی مبلمان و چسبیده به دیوار و وسط پذیرایی  یک مبل کوچکتر یا صندلی بگذارید و اطراف آن را خلوت کنید تا ضمن حفظ جریان پیوستگی درکوراسیون منزل رفت و آمد به راحتی صورت بگیرد.

استفاده بهینه از فضا در چیدمان پذیرایی ال شکل

در دیزاین پذیرایی ال شکل می توانید از فضا نهایت استفاده را داشته باشید. به عنوان مثال اگر میز اتاق غذاخوری دارای قابلیت تبدیل به میز نهارخوری باشد و هم بتوان از آن جهت مطالعه و انجام کارهای دفتری شبانه استفاده نمود به راحتی از فضا توانسته اید به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. با انتخاب دکوراسیون و وسایل چند کاربردی این شیوه تزیین پذیرایی ال شکل به خوبی امکان پذیر است.

قطعا شاخص‌ترین و اصلی‌ترین اثاثیه در نشیمن و پذیرایی مبلمان هستند که سبک کلی فضا را تعریف می‌کنند و به نوعی نقطه کانونی فضا به  حساب می‌آیند. امروزه تنوع در مبلمان مدرن و کلاسیک بسیار زیاد است و مبل ال به عنوان یکی از کاربردی‌ترین و متفاوت‌ترین آن‌ها طراحی و تولید می‌شود.

در ادامه با این مقاله همراه باشید تا 60 جدید را با هم ببینیم تا بتوانید از این نمونه‌ها برای انتخاب مبلمان مناسب منازل خود الگو بگیرید.

چیدمان مبل ال

همانطور كه از نام این مبلمان مشخص است هنگام چیدمان به صورت “L” قرار می‌گیرند، بنابراین یکی از نقاط پرکاربرد برای آن‌ها استفاده در گوشه‌های منزل است، همچنین می‌توان در وسط پذیرایی یا نشیمن برای تعریف فضا یا جداسازی فضاها از مبل ال کمک گرفت.

مبل ال علاوه بر اینکه فضای نشستن زیادی را با کم‌ترین بودجه فراهم می‌‌کند، برای آپارتمان‌‌ها کوچک بسیار ایده‌آل است.  البته در خانه‌های بزرگ که دارای دو دکوراسیون مدرن و سلطنتی هستند می‌توانید از مبل ال راحتی برای بخش مدرن استفاده کنید. زیرا نحوه نشستن روی مبل ال به دلیل طراحی آن حالتی صمیمی دارد و برای مهمانی‌های رسمی و قرارگیری در فضای پذیرایی سلطنتی انتخاب مناسبی نیست.

مبل ال کنج

همانطور که پیش‌تر اشاره شد بهترین نوع چیدمان مبل ال  قرارگیری آن در کنج است تا در نشیمن‌های کوچک بتوان استفاده حداکثری از فضا را کرد. در ادامه با هم چند نمونه از این نوع چیدمان را خواهیم دید.

مبل ال باکس دار

یکی از نمونه‌‍‌های کاربردی این مبلمان، مبل ال باکس دار است که معمولا یا کشوهایی در قسمت‌های کناری و یا محفظه‌هایی در قسمت زیرین دارند. مبل ال باکس دار نسبت به سایر طرح‌ها به دلیل توخالی بودن سبک‌تر است و جابه‌جایی آن آسان‌تر به نظر می‌رسد. استفاده از اینگونه مبل‌ها در فضاهای کوچک کاربرد بیشتری دارد چرا که در بعضی از نمونه‌ها شما می‌توانید از باکس به عنوان میز استفاده کنید.

مدل مبل ال کوچک

مبل ال ابعاد متنوعی ( 3 نفره، 5 نفره و 7 نفره) دارد و شما می‌توانید متناسب با نیاز و ابعاد فضا اندازه  مورد نظر خود را تهیه کنید. البته سبک مبلی که انتخاب می‌کنید هم در ابعاد آن موثر است اصولا مبل ال مدرن و مینیمال جمع و جورتر و کمتر جاگیر طراحی می‌شوند.

مبل ال رنگی

مبل ال مانند سایر تنوع رنگی بالایی دارد. اما اگر می‌خواهید مبل ال رنگی خریداری کنید باید خیلی دقت کنید و آن را با رنگ‌های موجود در دکوراسیون منزل خود ست کنید.

اما بدانید بهترین رنگ‌ها برای مبلمان رنگ‌های خنثی هستند، این رنگ‌ها با هر رنگی در دکوراسیون ست می‌شوند و برای افزودن رنگ به فضا برای هر کدام از این آن‌ها می‌توانید از کوسن‌هایی با رنگ‌های متنوع کمک بگیرید.

قیمت مبل ال

برای خرید مبلمان این بودجه شماست که تعیین کننده است. قیمت مبل ال به کیفیت مواد اولیه، کیفیت ساخت مبل و گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه شده توسط تولید کننده بستگی دارد. به طور مثال ممکن است مبل ال ارزان با قیمتی بسیار نازل در بازار مبلمان وجود داشته باشد، اما شما می‌توانید مطمئن باشیدکه در ساخت آن از مواد اولیه نامرغوب استفاده شده است.

در نتیجه نمی‌توان یک قیمت کلی برای مبلمان ال ارائه داد و همه چیز بستگی به ساخت و نوع متریال به کار رفته در تولید مبل دارد.

مدل مبل ال ترکیه ای

از نظر طرح، مبل ال ساخت ترکیه با مبل های ال ساخت ایران تفاوت چندانی ندارد اما تجربه ثابت کرده است که مبل‌های ال ترکیه‌ای کیفیت بهتر و قیمت خیلی بیشتری نسبت به نمونه‌های داخلی دارند.

دکمه بازگشت به بالا