عمومیمطالب کسب و کار

دستگاه بازیافت پلاستیک چیست؟

بازیافت پلاستیک به صنعت طلای کثیف مشهور است و در مراحل مختلف انجام می شود.
این نوشته حاصل بیش از ۱۸ سال سابقه در صنعت بازیافت پلاستیک داخل کشور و خارج کشور و مشاهده کارگاههای فراوان و نواوری های فردی و شرکتی بسیاری از کارگاه های بازیافت در ایران و عراق و تاجیکستان و اذربایجان و نیز چین است.

هدف ما در اینجا صرفا بیان چینش دستگاه های بازیافت پلاستیک است و در مقاله آتی که در سایت قرار می گیرد، سود دهی این کار و نحوه انتخاب دستگاه ها و همچنین درباره نایلون و پت نیز مقالاتی قرار خواهد گرفت.

مراحل بازیافت پلاستیک

این دستگاه ها با توجه به بار ضایعات پلاستیک انتخاب می شوند.بعضی از بارهای ضایعاتی که تمیز می باشند نیاز به شستشو ندارند.
مثلا ضایعات شرکتی مثل سایپا را در نظر بگیرید که قطعاتی را باز می کند و نایلون ان را به عنوان ضایعات می فروشد.این ضایعات نایلون هیچ ناخالصی ندارند و مراحل بازیافت این بار ضایعات، با ضایعاتی که مثلا از مغازه ها جمع اوری شده و ناخالصی مثل گرد و خاک و تکه چوب و نان و …دارند متفاوت است.

ساده ترین نوع بازیافت با اسیاب پلاستیک

سبدهای پلاستیکی و مخصوصا سبد میوه یکی از ساده ترین روشهای بازیافت محسوب می شود که صرفا با یک دستگاه اسیاب پلاستیک انجام می شود.

سبدها پس از جمع اوری به داخل ریخته می شوند و پس از خرد شدن و خروج از دستگاه ، توسط اپراتور داخل گونی ریخته شده و به عنوان مواد اولیه سبد و دوک مورد استفاده تزریق کاران قرار می گیرد.آذر اسیاب به کسانی که تجربه ایی در امر بازیافت ندارند توصیه می کند از اسیاب سبد یا بطری شروع کنند.دستگاه اسیاب ما قادر به اسیاب کردن انواع سبد و پت و نایلون و هر جنس پلیمری می باشد و چند منظوره طراحی شده اند.

چینش دستگاه های بازیافت ضایعات پلاستیک

پلاستیک های جمع اوری شده توسط گاراژ ها یا افراد این کار، که دارای ناخالصی هستند، باید ابتدا تفکیک شوند.
تفکیک اکثرا برحسب جنس و رنگ انجام می شود.
پس از تفکیک به داخل اسیاب ریخته می شوند و پس از اسیاب وارد وان شناور سازی اب می شود.
در این وان مواد پلاستیک از اهن های کوچک و سنگ ریزه ها و کلا موادی که زیر اب می روند جدا می شوند و با بازوهای چرخشی مواد پلاستیکی به انتهای اب هدایت می شوند و با ماردون جمع اوری می شود.

اگر نباشد و به صورت سنتی باشد ، پس از وان گونی قرار می گیرد و بار خروجی از وان به داخل گونی ریخته و یک جا جمع می شود تا یک روز بماند و اب ان تا مقداری کشیده شود و فردا انرا داخل خشک کن می ریزند.
خشک کن در طرح سنتی به این صورت است که یک اتاقک ۲ در ۶ و یا ۳ در ۴ را در نظر بگیرید.ارتفاع این اتاقک حدودا ۱۲۰ سانت است و سقفش از ورق سوراخ سوراخ (ورق پانچ) می باشد.داخل اتاقک توسط فن و مشعل گاز، هوای گرم در جریان است.مواد اسیاب شده پلاستیکی را روی سقف اتاقک می ریزند که به صورت ورق پانچ هست و از هر ده دقیقه کارگر با پارو یا بیل ، آنرا زیر و رو می کند تا همگی با عبور هوای گرم از داخلشان ،خشک شوند و پس از خشک شدن داخل گونی جمع می کنند.

اما در خط اتوماتیک بازیافت پلاستیک، پس از انکه ماردون، پلاستیک خرد شده را از روی اب جمع کرد داخل سانتریفیوژ می ریزد و پس از ابگیری به داخل خشک کن اتوماتیک هدایت می شود و خشک از انتهای خط داخل گونی ریخته می شود.
سانتریفیوژ دستگاهی ست که با سرعت بالا چرخش می کند و مواد را می چرخاند و علاوه بر تمیز کردن مواد، اب انرا نیز می گیرد.

اذر اسیاب سازنده انواع خط بازیافت اتوماتیک و سنتی به شما پیشنهاد می کند پس از تحقیقات کامل درباره بازار ، و ملاحظه بودجه ، خط اتوماتیک خریداری کنید.

این شرکت خطوطی که می سازد به دلیل ساخت سری و کاهش هزینه ها، قیمت تمام شده بسیار مناسب می شود.

در ایران اکثرا به دلیل جمع اوری پلاستیک ها به صورت درهم نیاز به جداسازی می باشد.

دستگاه های جداسازی اتوماتیک به دلیل قیمت خرید بالا و همچنین هزینه نگهداری بالا توصیه نمی شود.به صورتیکه اگر بخواهید یک دستگاه جداسازی اتوماتیک خریداری کنید با قیمت حدودی 100 میلیون تومان به هیچ وجه به صرفه اقتصادی نمی باشد چراکه با سود همین سرمایه می توان چندین کارگر استخدام کرد که کار جداسازی را انجام دهند.

از انجایی که تکنولوژی جداسازی جدید و پیچیده است هزینه نگهداری و تعمیر احتمالی ان نیز بالاست.

این نوشته طولانی شد.مطمئنا در مقالات بعدی در مورد بازیافت پت و بازیافت نایلون و نکات خرید دستگاه و چیدمان انها مطالب مرتب و مفصلی بیان خواهد شد.

ظروف پلاستیکی زیادی روزانه استفاده می شوند مانند قوطی های نوشابه، بطری های آب معدنی، ظرف های مواد لبنیاتی و مانند این ها. درصد بالایی از پسماند ها را پلاستیک ها تشکیل می دهند و از جمله ضایعاتی به حساب می آیند که روزانه با تعداد بالایی تولید می شوند و نیاز به بازیافت به وسیله دستگاه بازیافت پلاستیک را دارند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است در ایران سالانه به طور میانگین 18250000 تن زباله توسط شهروندان تولید می شود که 5 درصد از آن ها را پلاستیک ها تشکیل می دهند و متاسفانه بیشتر آن ها دور ریخته می شوند و وارد چرخه بازیافت نمی شوند یعنی یا دفن و یا سوزانده می شوند.

به دلیل این که این ظروف اغلب بدون آن که هیچ استفاده ای از آن ها شود دور ریخته می شوند، سبب آسیب رسیدن به طبیعت و آلودگی محیط زیست می شود، برای جلوگیری از رخ دادن این موارد بهترین کار بازیافت و استفاده مجدد و حتی چند باره از آن هاست که این کار توسط دستگاه بازیافت پلاستیک انجام می شود و مجدد وارد چرخه مصرف می شوند.

پلاستیک دارای چه انواعی و دسته بندی هستند؟

پلاستیک ها را از نظر کاربرد و ارزش اقتصادی به دو نوع زیر می توان تقسیم بندی کرد:

 • انواع مهندسی.
 • و انواع غیر مهندسی.

پلاستیک های غیر مهندسی: به صورت عمده در ساخت ظروف و بسته بندی مورد استفاده دارند.

پلاستیک های مهندسی: نسبت به مدل قبلی هزینه تولید گران تری دارند و دارای خواص مکانیکی و دوام بالا و کاملا پایداری هستند.

در مورد دسته بندی آن باید بگوییم که شامل موارد زیر می شوند:

 1. PETE که مخفف Poly Ethylene Terephthalate است برای ساخت بطری های آشامیدنی و دهان شویه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. HDPE مخفف High Density Poly Ethylene برای ساخت ظرف های زباله و همچنین ظرف های مخصوص نگه دارنده مواد پاک کننده استفاده می شوند.
 3. PP که اختصار عبارت رو به رو است Poly Propylene برای ساخت پوشک، ظرف شامپو، نی های نوشابه و سطل های مخصوص ماست استفاده می شوند.
 4. PS که کوتاه شده ی عبارت Poly Styrene است برای ساخت ظروفی که باید مواد گرم در آن ها نگه داری شود و برای ظروفی که باید در آن ها تخم مرغ و یا گوشت قرار داده شود، مناسب هستند.

بازیافت پلاستیک ها به چه دلیلی انجام می شود؟

 1. پلاستیک ها تجزیه نخواهند شد و به مدت 300 سال در طبیعت باقی می مانند، در نتیجه آلودگی های زیست محیطی زیادی را به وجود می آورند.
 2. استقبال از مواد و گرانول های بازیافتی بسیار زیاد شده است و دلیل اصلی آن این است که مواد نو دارای قیمت بسیار بیشتری هستند.
 3. گرانول های نو پتروشیمی در حدود 30 درصد قیمت بالا تری نسبت به گرانول های بازیافتی دارند.
 4. از طریق روش بازیافت می توان محصولات ارزشمندی را تولید کرد که کاملا با محصولات ساخته شده با مواد نو برابری می کند.

مزیت استفاده از دستگاه بازیافت پلاستیک چیست؟

 • بازیافت سبب می شود که ضایعات به مقدار کمتری سوزانده و یا دفن شوند.
 • برای تولید مواد ضایعاتی در مقابل مواد نو، انرژی و مواد خام کمتری مورد نیاز می باشد.
 • استفاده مجدد از پلاستیک سبب کاهش ضایعات می شود و در نتیجه سبب جلوگیری از ایجاد آلودگی هوا و صدمه رسیدن به محیط زیست می شود.

بازیافت پلاستیک چگونه انجام می شود؟

برای انجام بازیافت باید در ابتدا چوب، خرده های شیشه و آهن و غیره جدا شوند و سپس پلاستیک ها در انواع مختلف برای بازیافت وارد دستگاه های مخصوص می شوند و به صورت مکانیکی مورد بازیافت قرار می گیرند. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی هستند و حجم های گوناگونی را شامل می شوند. منظور از بازیافت به صورت مکانیکی این است که کار هایی مانند انتقال، آسیاب کردن، شستشو، انجام جدا سازی های لازم در هنگام شستشو، آب گیری و در انتها خشک کردن آن ها انجام می شود.

اگر بخواهیم مراحل انجام این کار را به صورت دقیق تر و مرحله ای برای شما بیان کنیم باید بگوییم که:

 1. بازرسی: مواد غیر قابل بازیافت مانند سنگ، شیشه و غیره باید به خوبی جدا سازی شوند.
 2. خرد کردن و شستن: پلاستیک ها باید مورد شسشتشو قرار گیرند و به تکه هایی کوچک تر تقسیم شوند.
 3. مخزن شناور سازی: در این مخزن تعدادی از پلاستیک ها ته نشین و تعدادی دیگر شناور خواهند شد و دلیل آن این است که پلاستیک ها بازیافتی با یک دیگر مخلوط شده اند و باید در این مخزن مرتب سازی شوند.
 4. خشک سازی: خشک کن غلطان باید تکه های پلاستیک را خشک کند.
 5. ذوب: نوبت به آن رسیده است که تکه های پلاستیک خشک شده در مرحله قبل را در درون قالبی تزریق کنید و در واقع در این مرحله است که به دلیل وجود گرما و فشار پدیده ذوب روی پلاستیک ها رخ می دهد. این نکته را مد نظر داشته باشید که پلاستیک ها در انواع مختلف در دما های مختلفی ذوب خواهند شد.
 6. صاف کردن: تمامی ماده های آلوده ای که در طی فرایند شستشو باقی مانده اند باید خارج شوند که برای این منظور پلاستیک های مذاب در مرحله قبل با سرعت بسیار بالایی به سمت و درون پره های توری ریز حرکت می کنند و به صورت رشته هایی تبدیل می شوند.

پلاستیک هایی که بازیافت شده اند را در اصطلاح به آن ها پت هات واش می گویند. بازیافت در ایران بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است و دلیل اصلی آن این است که کاملا صرفه اقتصادی دارد.

در بازیافت یک پلاستیک چه عواملی موثر هستند؟

 1. نوع ماده اولیه ای که وارد دستگاه بازیافت پلاستیک می شود، بسیار مهم است.
 2. طراحی که برای تیغه ها در نظر گرفته شده است و همچنین جنس فلز تیغه ها، حائز اهمیت است.
 3. تیغه ها دارای چه تعدادی هستند و به چه طریقی قرار داده شده اند، مهم است.
 4. اندازه هایی که محفظه های برش دستگاه دارد بسیار پر اهمیت است.
 5. توان الکتریکی و سرعتی که موتور دستگاه دارد، موثر است.
 6. توری ماشین چه اندازه ای دارد از دیگر عامل موثر در این زمینه است.

شرکت فیروزان صنعت تولید کننده انواع دستگاه بازیافت پلاستیک است و حدودا 20 سال سابقه و تخصص دارد

منبع: polystarco

دکمه بازگشت به بالا