از شخصیت شناسی تا کشف رازهای پنهان عاشقانه با یک کلیک

محتوای این مطلب پنهان
1 جنگل یا گربه سان؟

شخصیت افراد، می تواند بعد های مختلفی داشته باشد که شاید خود شخص هم از آن اطلاعی نداشته باشد. برخی از تست های روانشناسی و شخصیت شناسی تصویری جدید وجود دارد که می تواند چیزهای زیادی در مورد شخصیت شما فاش کند. در این مطلب ، ما به شما 25 تصویر از توهمات دیداری که می توانند چیزهای زیادی را در مورد شخصیت شما آشکار کنند، برای شما نشان دادیم. با ما همراه باشید تا بهتر شخصیت و روان خود را بشناسید.

تست شخصیت MBTI، یک پرسش‌نامه روان‌سنجی فردی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و اولویت‌های افراد طراحی شده است. این تست توسط ایزابل مایرز (Isabel Myers) و مادرش کاترین بریگز (Katherine Briggs) و بر اساس کارشان بر روی تئوری کارل یونگ (Carl Jung) درمورد انواع شخصیت تهیه شده است.

25 تست روانشناسی و شخصیت شناسی تصویری جدید و واقعی با جواب رایگان

 1. جنگل یا گربه سان؟

در نگاه اول، شما می توانید سه درخت را ببینید که در مقابل غروب خورشید در این توهم سر به فلک کشیده اند. اگر همچین تصویری را دیدید، پس شما فردی فوق‌العاده بصیر هستید. این ویژگی است که به خوبی به شما کمک می‌کند. شما همچنین فردی راحت و خوش گذران هستید.

اما اگر واقعا چیز دیگری را مشاهده کرده باشید چه؟ شاید اولین چیزی که به ذهنتان خطور کرد چهره یک گربه یا یک ببر باشد. این نشان می دهد که در طبیعت شما یک نوع عزم خاصی، دقیقاً مانند گربه بزرگی که شکار خود را تعقیب می کند وجود دارد.

حتما بخوانید:

دیدن یک گربه درنده در این تصویر احتمالا به این معنی باشد که شما فردی مصمم که تمایل دارد به تصمیمات خود پایبند باشد هستید. شما از آن دسته از افراد نیستید که بتوانید مصالحه کنید.

تست عشق مثلثی استرنبرگ اشکال مختلف عشق را از طریق سه عنصر صمیمیت، اشتیاق و تعهد ارزیابی می کند. احساس نزدیکی، برانگیختگی جسمی/عاطفی و تصمیم برای ماندن در یک رابطه طولانی مدت را اندازه گیری می کند. این به درک تجربیات عاشقانه افراد و اجزای لازم جهت یک رابطه رضایت بخش کمک می کند.

 1. صدا یا تصویر؟

هنوز مطمئن نیستید که درونگرا یا برونگرا هستید؟ خوب، این توهم باید همه چیز را برای شما روشن کند. اگر اولین چیزی که در این تصویر دیدید یک ساکسیفونیست باشد پس شما یک برونگرا هستید. درسته: شما از معاشرت کردن لذت می برید و اغلب جان و روح هر قرار و جلسه ای هستید. در واقع مردم همیشه با شما دوست می شوند. اما مراقب هم باشید که خود را خسته نکنید. به خاطر داشته باشید که هر از چند گاهی استراحت کنید تا انرژی کامل شما به شما بازگردد.

اگر در ابتدا طرح کلی  از صورت را مشاهده کردید، برعکس، احتمالاً یک آدم درونگرا باشید. مهمانی‌ها، شلوغی‌ها و سر و صدای زیاد می‌توانند از نظر جسمی و احساسی شما را ضعیف کنند. شما بیشتر اهل ماندن در خانه هستید و اغلب تا دیروقت بیدار بمانید تا برنامه های مورد علاقه خود را تماشا کنید.

 1. جادوگر یا چهره دلربا؟

چه چیزی را در این تصویر می بینید؟ اگر چهره را مشاهده میکنید شما احتمالاً فردی آرام و قابل دسترس هستید. مردم اغلب با شما احساس راحتی میکنند و مشکلات خودشان را با شما در میان میگذارند. این برای این است که که شما فردی دلسوز هستید.

در کنار همه ی این ها شما می‌توانید جادوگری را که عصایی را در دست دارد ببینید. این بدان معنی است که شما در تمام تلاش ها و کارهای خود فردی جاه طلب هستید. شما می خواهید که در هر کاری که در دست دارید بهتر از هر کس دیگری باشید. داشتن آرزوهایی بلند و به نوعی دست نیافتنی خوبه ولی اجازه ندهید که ایده ساختن آنها شما را از بین ببرد.

 1. حرکت نکنید

گاهی اوقات چشمان ما می توانند ما را فریب دهند. برای مثال این توهم را در نظر بگیرید. چیزی در مورد رنگ و ترکیب حباب ها وجود دارد که می تواند آنها را متحرک نشان دهد. نگران نباشید، دیوانه نمی شوید. شما چیزی را در چشمان خود ندارید، ولی مغز شما در حال فعال شدن است. با توجه به حباب هایی که در اطراف می چرخند، ممکن است که فکر کنید که به موسیقی علاقه دارید.

شما می توانید فردی باشید که دارای ذوقی هنری است. با این حال، ما به شما اطمینان می دهیم که این در واقع یک تصویر ثابت است، هیچ یک از حباب هایی که می بینید حرکت نمی کنند، این فقط یک توهم است.

 1. پازل میمون

آیا می‌توانید درختی را در این توهم ببینید؟ اگر این اولین چیزی است که متوجه آن شده اید، احتمالاً شما فردی با مهارت های سازمانی بالایی هستید. شما حتی میتوانید رهبری حل یک مشکل طبیعی را به عهده بگیرید. از طرفی دیگر اگر که در تصویر یک گوریل را مشاهده میکنید، شما بدترین منتقد از خود هستید.

حتما بخوانید:

آیا متوجه یک شیر در تصویر شده اید؟ خوب، این شما را به یک فرد قوی تبدیل می کند که تمایل دارد بر اساس غریزه خود حرکت کند. اگر در وهله اول شما ماهی را در تصویر دیدید، پس شما شخصی با ایمان که همیشه به مثبت بودن و روند درست کار ها اعتقاد دارد هستید.

 1. درخت جمعیت

برای مدتی طولانی به این توهم چند وجهی خیره شوید. شما باید سه تصویر متمایز را تشخیص دهید. اگر شاهد یک نوزاد در این منظره بودید پس اغلب فردی هستید که از گذراندن وقت خود در تنهایی لذت می برد. اگر بلافاصله به سمت عشاق جذب شدید، به احتمال زیاد به گروه کوچکی از دوستان خود وفادار خواهید بود و از شلوغی و مهمانی های بزرگ دوری خواهید کرد.

اما اگر در این توهم درختان مهمترین نکته برای شما در عکس بودند، شما فردی پر انرژی هستید. شما همچنین چالش های زندگی خود را با سرعت دلخواه خود انجام می دهید و برای تنوع زندگی می کنید. در این توهم زن و شوهری هم وجود دارند که به خلیج کوچک زیر درختان نگاه می کنند.

 1. کدام توپ بزرگتر است؟

توهمات دیداری همگی برای فریب دادن ما طراحی شده اند.  بسیاری از این تصاویر عمداً چشم ما را فریب می دهند تا تصاویر مختلف را با هم ترکیب کنیم. از طرفی برخی دیگر از آن ها بر روی ادراک ما متمرکز شده اند. به این دو توپ نگاهی بیندازید و ببینید که کدام یک به نظر شما بزرگتر هستند. اگر توپ در پس زمینه برای شما بزرگتر به نظر می رسد، پس مطمئناً یک رهبر هستید. شما همچنین ممکن است که در توجه به جزئیات هم خوب عمل کنید.

یا این که توپ جلویی برای شما کمی بزرگتر است، هوم؟ اگر این توپ برای شما بزرگ تر است، ممکن است ترجیح دهید خود را در پس‌زمینه و کنار از هرکس قرار دهید. با تمام این ها، مردم از کمک شما قدردانی می کنند و تمایل دارند از شما راهنمایی بگیرند.

 1. آیا به طور طبیعی آشکار است؟

چه چیزی را می توانید به وضوح در این تصویر ببینید؟ طبیعت؟ این برای شما خوبه. چرا که این تصویر خود به این معناست که شما چیزهای زیادی را برای خوردن دارید. شما فردی بسیار ماجراجو هستید. شما در لحظه زندگی می کنید و برای ماجراهای جدید آماده هستید. داشتن یک روتین بدون شک برای شما یک ناامیدی واقعی به شمار میرود. شما دوست دارید که فعالیت های خود را باهم ترکیب کنید تا هرگز یک کار را دو روز متوالی انجام ندهید.

یک جنبه پنهان هم نیز در تصویر وجود دارد. آیا می توانید او را ببینید؟ او داره به پایین قاب نگاه می کنه. اگر این عکس برای شما واضح است پس شما شخصی سازمان یافته هستید. شما طرفدار برنامه ریزی کردن هستید و دانستن اینکه فردا و پس از آن دقیقاً چه کاری را باید انجام دهید، به شما احساس امنیت می دهد.

 1. درنده یا طعمه؟

وقتی به این تصویر نگاه می کنید چه چیزی را واضح تر می بینید؟ اگر گورخرها را مشاهده میکنید، نشان دهنده این است که از بودن در کنار مردم لذت می برید. شما همچنین کمی پرحرف هستید و مهمانی هایی را دوست دارید که در آن با افراد جدید ملاقات کنید. شما ترجیح میدهید که به جای پیروی از یک روال و روتین، مسیر خود را در موقعیت ها طی کنید.

اگر یک شیر را در تصویر میبینید، زندگی آرام را ترجیح می دهید. دوست دارید که با چند دوست منتخب یا با یک شریک زندگی شخصی وقت خود را بگذرانید. تهیه تنقلات هنگام تماشای فیلم در خانه احتمالاً ایده شما برای سرگرمی باشد. شما خیلی اهل مهمانی نیستید.

 1. چه چیزی را اول مشاهده کردید؟

در وهله اول چه دیدید؟ خوب، اگر خانه‌داری را دیده‌اید که کف اتاق را تمیز می‌کند، به احتمال زیاد در یافتن پاسخ برای سؤالات دشوار بسیار خوب عمل میکنید. این بدان معنی است که دوستان شما اغلب برای مشاوره و دلیل های موجه به شما مراجعه می کنند.

از طرفی دیگر، اگر که چهره ژولیده را در تصویر مشاهده کردید، احتمالاً فردی منحصر به فرد هستید. این همه چیز نیست.

حتما بخوانید:

دیدن جمجمه ها در ابتدا نشان می دهد که شما فردی نترس و ریسک پذیر هستید. اگر مردی را در رختخواب دیده باشید، شما فردی نگران هستید. در تصویر دو شوالیه هم هستند. اگر در اوایل آنها را مشاهده کردید، احتمالاً به یک شبکه پشتیبانی قوی وابسته هستید. دیدن رقصندگان باله میتواند به این معنی باشد که شما فردی عاجز در لحظات رمانتیک خود هستید. جزئیات بیشتر می توانند شما را گیج کنند.

 1. صورت یا گل؟

آیا چهره زنی زیبا با چشمان بسته شده ای که لب هایش را برای بوسیدن کسی به جلو غنچه کرده است را میبینید؟ این تصویر چیزی را در مورد شخصیتتان آشکار می کند. اگر زن را در این تصویر ببینید به این معنی است که شما به طور کلی با محیط اطراف خود هماهنگ و سازگار هستید. این هماهنگی خود به شما امکان این را می دهد که در بسیاری از موقعیت ها به خوبی قضاوت کنید و واکنش هایی از روی تجربه را که معمولاً درست هستند را داشته باشید.

اما اگر فقط گل ها را ببینید چی؟ خب، ظاهرا شما دوست دارید که به سرعت روند زندگی روزمره خود را پشت سر بگذارید و در طبیعت استراحت کنید. ولی این را به یاد داشته باشید که این بدان معنا نیست که شما به طور معمول دنیای اطراف خود را نادید میگیرید. اگر هر وقت احساس خستگی کردید، با دانستن این موضوع الان دیگر می دانید که چه کاری را باید انجام دهید.

 1. گربه یا موش؟

به طور معمول، اگر که به کسی بگویید که شما می توانید یک گربه آبی بزرگ را در تصویر ببینید، احتمالاً او به شما دارو و یا حداقل بینایی سنجی را پیشنهاد می کند. ولی در واقع یک گربه آبی در تصویر وجود دارد. اما این موضوع خود به اندازه کافی عجیب است. اگر در این تصویر شکل گربه را مشاهده کردید به این معنی است که شما فردی واقع بین هستید. وقتی حرف از زندگی میشه شما معمولا شخصی معقول هستید که با دیدن کلیت این تصویر، می توانید موقعیت خود را بهتر بشناسید.

از طرفی دیگر، اگر موش برای شما تصویری واضح تر است، پس شخصی خوش بین هستید و از تلاش برای یافتن نقاط روشن در هر سناریویی لذت می برید. برخی از افراد ممکن است که با خود فکر کنند که شما شخصی خیالباف هستید، ولی در واقع اینجور نیست و همیشه با محیط اطراف خود هماهنگ هستید. شما همیشه نیمه پر لیوان را می بینید.

 1. جمجمه یا زنی در پشت پنجره؟

آیا در این تصویر زنی را می بینید که از پشت پنجره به بیرون نگاه می کند؟ اگر اینطوره پس هوشیار باشید. این می تواند به این معنی باشد که شما از خطرات قریب الوقوع و حتی خطرات مرگبار هم بی اطلاع هستید. شما گاهی اوقات بی فکر دست به انجام یک عمل میزنید. شما معمولا شخصی زودباور و با اعتماد به نفس هستید. این اعمال خود گاهی اوقات به ضرر شما تمام میشوند.

اگر جمجمه را میبینید، پس شما یک رویکرد واقع بینانه به زندگی دارید. در واقع، هر کسی که به شما نزدیک نیست میتواند شما را یک فرد بدبین بخواند. این اصلا درست نیست، زیرا شما به جای نگاه بدبینانه به جهان، دیدگاهی عمل گرایانه به آن دارید. شما همچنین می توانید که پذیرای این جمله که هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست، باشید. شما خیلی واقع بینانه تر از دیگران هستید.

 1. صخره (تخته سنگ)، گربه یا صورت؟

اولین بار در این تصویر چه چیزی را دیدید؟ اگر صخره را مشاهده کرده اید، احتمالاً شما دیدگاهی مثبت دارید، پس بنابراین می توانید تقریباً هر چیزی را که زندگی برای شما آماده میکند را بپذیرید. شاید شما گربه ای سفید را که در بالای صخره در خود جمع شده است را میبینید، هوم؟ اگر اینگونه که من گفتم باشد پس شما فردی هستید که تغییر را دوست ندارد و ترجیح می دهید احساسات خود را کنترل کند.

اما از طرفی دیگر این را هم باید اضافه کنم که مردم می توانند به هر قولی که شما به آن ها می دهید اعتماد کنند. اگر اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب کرد یک چهره بود، نشانه ای از خلاقیت شماست. شما فرصت ها را در اطراف خود می بینید (آن ها را به دست می آورید) و بسیار کنجکاو هستید. همانطور که شادی را برای خود پیدا میکنید، شناخت بهتر جهان هم برای خود ضروری میدانید. شاید شما فردی شهودی باشید و نیز به ادبیات، شعر، موسیقی و هنر علاقه داشته باشید.

 1. رنگ هایی که می توانند شما را کمی گیج کنند

رنگ ها نیز می توانند در تحلیل شخصیت ها نقش مهمی را داشته باشند. این تصویر را به عنوان مثال در نظر بگیرید. مهمترین سایه برای چشمان شما کدام یک از این رنگ ها میباشد (آبی، زرد یا فیروزه ای)؟ و باز هم، پاسخ شما میتواند بینش شگفت انگیزی را از خلق و خوی شما به ما ارائه دهد.

اگر رنگ فیروزه ای زیادی را می بینید، پس دوست دارید ریسک کنید و فردی بسیار خلاق باشید. از سوی دیگر، کسانی که عمدتاً متوجه رنگ آبی تیره می شوند، بسیار تحلیلگر هستند و تمایلات کمال گرایی دارند. اگر رنگ زرد برای شما رنگی غالب است، پس ظاهرا هم فردی راحت و هم فردی سازگار هستید. اشکال در این تصویر مهم نیستند.

 1. انفجار یا عشاق؟

اگر هنوز چیزی در مورد خودتان نیاموخته اید، این تصویر از روز قیامت ممکن است به شما سرنخی را بدهد. آیا این تصویر واقعاً پایان دنیا را به شما نشان می دهد؟ اگر در تصویر انفجار را مشاهده میکنید، به‌راحتی می‌توانید مخصوصا از ناشناخته‌ها بترسید. شما هم می توانید شخصی فراموشکار و هرازگاهی نیز حتی فردی که با خود درجنگ است باشید.

اگر دقیق‌تر به تصویر نگاه کنید، شما میتوانید چیزی را که از دود بلند شده بیرون می‌آید ببینید: زوجی در آغوشی پر از شور. اگر این تصویر اولین تصویری است که شما آن را میبینید، پس ظاهراً روابط برای شما بسیار مهم هستند. خانواده، دوستان و شریک زندگی همیشه برای شما در اولویت زندگی قرار دارند. شما فردی هستید که واقعاً هر کاری را برای حفظ این پیوندها انجام میدهید.

 1. شکسپیر یا زنی در رختخواب؟

آیا به جای او، زنی را دیدید که روی تخت دراز کشیده است؟ خب، ما خبرهای بد بیشتری داریم: رویکرد درهم و برهم شما به زندگی می تواند به جنبه رمانتیک شما آسیب برساند. اگر فوراً چشمتان به مردی عمامه پوش افتاد این اصلا خوب نیست چرا که احتمال وجود طمع در شما را نشان میدهد. در نهایت، اگر گل رز را بر روی زمین مشاهده کرده باشید، طبیعت ساده لوح و نه چندان پیچیده شما ناخوشایند به نظر میرسد.

 1. سنجاب یا اردک؟

این توهم آن بخش از مغز شما را که بخشی غالب است را نمایان می کند. اگر حیوانی که در تصویر می بینید یک سنجاب است، گفته می شود که شما یک متفکر منطقی که می توانید مسائل را تجزیه و تحلیل کنید می باشید. دیدن سنجاب نشانه از این است که نیمکره چپ مغز شما بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

برعکس، اگر اردکی را در تصویر مشاهده کردید، این نیمکره راست مغز شما است که بیشترین تأثیر را بر روی شما دارد. استعدادهای شما بیشتر خلاقانه و هنری میباشد تا روشمند و علمی. از طرفی دیگر اصلا نگران نباشید، چرا که این استدلال بدان معنا نیست که یک طرف مغز شما از آن طرف دیگر جدا شده است.

 1. قورباغه یا اسب؟

برای بسیاری از مردم، تصویر یک قورباغه بیشتر از اسب در این عکس خود را نشان داده است. این نشان می دهد که این افراد، افرادی رک هستند و رویکردی مستقیم را برای برقراری ارتباط با دیگران از خود نشان میدهند. این افراد همچنین افرادی با ثبات و با اعتماد به نفس در نظر گرفته می شوند.

اما اگر به جای قورباقه یک اسب را ببینید آن وقت به چه معناست؟ این به این معنی است که شما فردی متفکر هستید. همه چیز لزوماً آنطور که در ابتدا برای شما آشکار می شود به نظر نمیرسد و شما فردی هستید که تمایل دارید به دنبال معنای عمیق تری در چیزها بگردید. همچنین از شما بعید است که تحت تأثیر نظرات دیگران قرار بگیرید.

 1. خرس یا کوه؟

منظره کوه پوشیده از برف؟ اگر این اولین برداشت شما از این تصویر زیبا باشد، شما احتمالاً شخصی آگاه هستید. شما به غریزه خود برای تصمیم گیری اعتماد کرده اید. این روشی است که شما عموماً آن را قابل اعتماد می دانید. حال اما شاید شما بیشتر خرس ها را ببینید. معمولاً غریزه به شما می گوید در مواجهه با خرس ها فرار کنید.

با این حال، اگر تصویر خرس تصویر غالبی برای شما بود، پس شما یک رویکرد بسیار سیستماتیک برای تصمیم گیری دارید. شما دوست دارید که به تمام جنبه های یک بحث نگاه کنید و آن را به طور کامل درک کنید تا راه حل موثری را برای آن پیدا کنید.

 1. درخت یا چهره؟

اگر اولین چیزی که مشاهده کردید یک درخت بود، پس شما فردی هستید که از همراهی با خود لذت می برید. شما ترجیح می دهید از دیگران دور باشید ولی با این حال همچنان از بودن در میان طبیعت و افرادی که بیش از همه برایتان ارزش قائل هستید لذت می برید. ظاهراً شما نیز فردی هستید که تمام تلاش خود را کرده تا از ناراحتی عزیزان خود جلوگیری کند.

اگر دقیق‌تر نگاه کنید، ممکن است که شما زوجی را ببینید که به یکدیگر نگاه می‌کنند. حتی امکان دارد که این اولین چیزی باشد که شما آن را می بینید. اگر چنین بود، شما یک فرد احساساتی ای هستید که تمایل به خوش بینی دارید. شما با عقلانیت و تفکر خود، میتوانید حتی به آشفته ترین افراد هم کمک کنید تا خودشان را جمع کنند و به خودشان بیایند.

 1. ساکسیفونیست یا چهره یک زن؟

در نگاه اول، این تصویر میتواند شبیه به یک لکه جوهر رورشاخ باشد. اما اگر به تمرکز خود ادامه دهید، میتوانید شاهد یک نوازنده ساکسیفون باشید. آن را میبینید؟ خیلی هم عالیه، چرا که این تصویر به شما می گوید که سمت چپ مغز شما بر تفکر شما مسلط و غالب است. این بدان معنی است که شما در تفسیر کردن موقعیت ها عالی هستید و در یادگیری زبان های جدید خوب عمل میکنید. بینش دقیق شما همچنین می تواند شما را در گروهی از دوستان خود تبدیل به فردی عاقل کند.

از طرفی دیگر، اگر شما فقط تصویر یک زن را دیده اید، آنگاه سمت راست مغز شما بر نیم کره های مغزی شما غالب می شود. این بدان معنی است که شما یک فرد خلاق هستید. این را هم باید اضافه کنم که هوش عاطفی شما نیز قوی است و در غلبه بر موانع زندگی می توانید فردی مبتکر باشید.

 1. فوک یا الاغ؟

اگر اولین حیوانی که در این تصویر دیدید یک فوک بود، به شما تبریک می‌گوییم. شما در منطق حرف اول را میزنید. این عامل خود در بسیاری از موقعیت های دشوار به شما کمک می کند. همچنین ناگفته نماند که شما یک نابغه در ریاضیات هستید. اما قطعا این همه ماجرا نیست. روشی که ذهن شما کار می کند به شما امکان می دهد زبان های جدید را هم نسبتاً سریع یاد بگیرید.

اما اگر تصویر غالب برای شما تصویر یک الاغ باشد شما فردی بصیری هستید. شما میتوانید یک نوع حس ششم برای پیش بینی عواقب داشته باشید. شما دوست دارید که مستقل و بدون دخالت سرپرستان کار کنید، چرا که آزادی همه چیز برای شما میباشد. هنگامی که با یک معمای دشوار روبرو می شوید، دوست دارید که همه احتمالات را برای یافتن بهترین انتخاب بررسی کنید.

 1. دختر، جمجمه یا صحنه ای در فضای باز؟

این توهم سه لایه دارد. اگر دختر را مشاهده میکنید پس شما فردی تخیلی هستید. آهنگ اسرارآمیز شما مردم را به سمت شما می کشاند. این را هم باید اضافه کنم که جلب توجه زیاد می تواند باعث حسادت در دیگران شود. شما یک معما در رابطه هستید. شما ترجیح می دهید که خود را به طور تدریجی به شریک خود نشان دهید نه به صورت یکباره.

از طرفی دیگر، اگر صحنه و نمایی از بیرون را دیده باشید، قرار است فردی قابل اعتماد باشید. این امر باعث نمیشود که شخصی کسل و خسته کننده به نظر برسید چرا که حس شوخ طبعی خوبی هم دارید. شما حتی می توانید در یک مهمانی روی روحیه افراد آن هم شاید با یک یا دو شوخی تأثیر بگذارید. اگر یک جمجمه را در این تصویر مشاهده میکنید، این خود به این معنی است که شما فردی دلسوز، کاریزماتیک و باهوش هستید. شما همچنین قادر به ارزیابی شرایط بدون پیش داوری هستید.

 1. یا شیر یا پرنده؟

تعجب می کنید که چرا شما و بهترین دوستتان چیزهای مختلفی را در این تصویر می بینید؟ خب، شاید این به ناخودآگاه شما مربوط باشد. روانشناسان به ما می گویند که ضمیر ناخودآگاه ما برای هر چیزی که تجربه کرده ایم و خواهیم کرد، حتی چیزهایی که به خاطر نمی آوریم، به عنوان یک محل زباله دانی عمل می کند. این بخش از روان ما می تواند بر نحوه عمل ما در زندگی روزمره تأثیر بگذارد. بنابراین وقتی به یک توهم دیداری نگاه می‌کنید، ناخودآگاه شما می‌تواند روی آنچه که می‌بینید تأثیر بگذارد که این خود می‌تواند کمی در مورد شخصیت شما به شما بگوید.

اگر یک پرنده عجیب و غریب را در این تصویر میبیند، ممکن است که کمی حواس‌تان را پرت کند. با این حال شما می‌توانید از رگه‌های آرمان‌ گرایانه‌ خود برای تبدیل جهان به مکانی بهتر استفاده کنید. از طرف دیگر، اگر تصویر یک شیر را مشاهده کردید، پس دوست دارید به سؤالات بپردازید. شما همچنین فردی بسیار شجاع ، حتی در مورد مواجهه با ناامنی های خود، هستید.

سخن آخر

تست های شخصیت شناسی و روانشناسی می تواند، چیزهای زیادی درباره شخصیت واقعی را فاش کند که خود شخص هم ممکن است از آنها اطلاعی نداشته باشد. با دیدن و خواندن این تست شخصیت شناسی تصویری ، امیدوارم توانسته باشید شخصیت های درونی و واقعی خود را پیدا کنید. می توانید این مطلب را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط: یکی از جذاب‌ترین مفاهیم مربوط به روان‌شناسی، شخصیت شناسی افراد است. اصولاً کسانی که شخصیت شناسان خوبی هستند و به‌خوبی می‌توانند ویژگی‌های شخصیتی افراد را شناسایی کنند، افراد باهوشی محسوب می‌شوند. البته شخصیت شناسی آن‌قدر که فکر می‌کنید کار سختی نیست و تنها به ریزبینی و دقت در حرکات نیاز دارد. برای آنکه با تکنیک‌ها و جزئیات شخصیت شناسی آشنا شوید، ادامه این مقاله را بخوانید. با ما در ذهن همراه باشید.

مغز انسان یکی از سخت‌ترین چیزهایی است که می‌توان شناخت و یا آن را قضاوت کرد. اما غریزه بقا قضاوت نکردن و تفسیر نکردن رفتار دیگران را برای ما تقریباً ناممکن و بسیار سخت کرده است. به همین دلیل است که به شخصیت شناسی افراد علاقه نشان می‌دهیم.

درحالی‌که ما فکر می‌کنیم قضاوت‌هایمان مبتنی بر تفسیرهای درست از مکالماتمان با دیگران و رفتار واضح آن‌ها با ما است؛ تحقیقات چیز دیگری را ثابت می‌کند. درواقع اکثر قضاوت‌های ما درباره دیگران بر جزئیات کوچک‌تر و ظریف‌تری مانند دست دادن و زبان بدن دیگران متمرکز شده است. غالباً نظرات ما، به‌صورت ناخودآگاه تحت تأثیر این جزئیات کوچک است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تحقیقی در دانشگاه کانزاس اثبات کرده است که افراد می‌توانند از نوع کفشی که دیگران می‌پوشند، نظرات نسبتاً درستی از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها، مانند برونگرایی و درون‌گرایی، ثبات عاطفی، سازگاری، وجدان کاری و یا روشنفکری آن‌ها ارائه دهند.

یادتان باشد که حتی اگر زبان ما به‌خوبی کار کند و ادبیاتمان درست باشد، باید به حرکات بدنمان بیشتر توجه کنیم. چون حرکات بدن بخشی جدایی‌ناپذیر از شخصیت ما هستند که در طول زمان شکل گرفته‌اند و جدا از لحن و ادبیاتی که به کار می‌بریم عمل می‌کنند و می‌توانند در قضاوت دیگران از ما مؤثر باشند.

احتمالا خواندن این مقاله هم برای شما جالب باشد:

جزئیاتی که شخصیت افراد را افشا می‌کنند

در ادامه از جزئیاتی با شما حرف خواهیم زد که با توجه به آن‌ها به‌سادگی می‌توانید بخش زیادی از راه شخصیت‎شناسی را به‌درستی طی کنید.

یک؛ نحوه برخورد با پیشخدمت‌ها و مستخدمان

هیچ‌چیز به‌اندازه نحوه برخورد افراد با کارکنان خدماتی و مستخدمان امور نظافتی، در افشای شخصیت آن‌ها مؤثر نیست. همه دوست دارند که شخصیتی مبادی آداب و اجتماعی از خود نشان بدهند. این مسئله را می‌توانید در مصاحبه‌های شغلی یا جلسات آشنایی برای ازدواج به‌خوبی ببینید.

نکته مهم دررابطه با شخصیت شناسی افراد همینجاست. کافی است برخورد این افراد را خارج از فضای مصاحبه و محیط اداری ببینید. مخصوصاً وقتی که قرار است با مستخدمین خدماتی برخورد کنند. افراد معمولاً در برخورد با آن‌ها لزومی نمی‌بینند که نقابی از آداب معاشرت به چهره بزنند و روی واقعی خودشان را نشان می‌دهند.

مقاله مرتبط:

دو؛ چند بار تلفنشان را چک می‌کنند

یکی از روش‌های شخصیت شناسی افراد، میزان توجه آن‌ها به مکالمه است. افرادی که به لحاظ شخصیتی دچار اختلال و عدم ثبات هستند، به‌صورت مداوم تلفنشان را وسط مکالمه چک می‌کنند. چیزی روی اعصاب‌تر از چک کردن مداوم صفحه گوشی همراه، آن‌هم وسط مصاحبه کاری یا جلسات آشنایی وجود دارد؟

یکی از نشانه‌های شناخت افراد میزان توجه آن‌ها به گوشی همراهشان است. انجام این کار به معنی نگذاشتن احترام، توجه، نداشتن مهارت گوش دادن و قدرت اراده را نشان می‌دهد.

البته استثنائاتی هم وجود دارد. ممکن است طرف مقابلتان در وضعیت و شرایط اضطراری قرار گرفته باشد. البته که در چنین مواقعی این قاعده درست عمل نمی‌کند. یادتان باشد که چک کردن مداوم و چندباره گوشی همراه وسط مکالمات جدی هم کیفیت مکالمه را کاهش می‌دهد و کمیت تعامل چهره‌به‌چهره را پایین خواهد آورد.

سه؛ عادت‌های عصبی تکرار شونده

یکی دیگر از راه‌های شخصیت شناسی افراد توجه به حرکات مداوم آن‌ها است که به‌صورت عصبی درآمده است. جویدن ناخن، لمس مداوم صورت و چانه و یا کشیدن پوست نشان‌دهنده این است که طرف مقابلتان عصبی است و نمی‌تواند خود را کنترل کند. به حرکات تکراری افراد که به‌صورت حالت‌های عصبی درآمده است توجه کنید.

افراد کمال‌گرا و کمال طلب در مواقع ناامیدی و بی‌حوصلگی از عدم دست‌یابی به شرایط مطلوب و نتیجه مدنظرشان، دچار چنین حرکات ناخواسته‌ای می‌شوند.

چهار؛ توجه به میزان پرسشگری افراد

نحوه تعامل با دیگران، یکی دیگر از رازهای شخصیت شناسی افراد است. حتماً تابه‌حال با افرادی روبه‌رو شده‌اید که دائماً درباره خودشان صحبت می‌کنند. باید اعتراف کنم که موقعیت عذاب‌آوری است. به‌خصوص برای من! این افراد، کسانی هستند که بیشتر دوست دارند از خودشان حرف بزنند، دوست دارند افراد را به خودشان جذب کنند و شخصیت‌های مهر طلب دارند.

در مقابل، افرادی که ابتدا اجازه می‌دهند به آن‌ها علاقه‌مند شوید و یا در موردشان احساس کنجکاوی کنید و سپس از خودشان حرف می‌زنند، شخصیت‌های قوی دارند.

افرادی بیشتر در مورد شما سؤال می‌پرسند و کمتر چیزی از خودشان به اشتراک می‌گذارند یا افرادی که اصولاً ساکت هستند، شخصیت‌های آرام و فروتن دارند. افرادی هم که مکالمه دوطرفه برقرار می‌کنند و می‌توانند شما را به حرف بگیرند، شخصیت‌های اجتماعی دارند و خوش‌صحبت محسوب می‌شوند.

استعداد یابی چیست؟

با فرآیند استعدادیابی، روش‌ها و فواید آن آشنا شوید

پنج؛ دست دادن

یکی از راه‌های شخصیت شناسی افراد، توجه به نحوه دست دادن آن‌ها با شما در زمان ملاقات است. اصولاً افرادی که اعتمادبه‌نفس چندانی ندارند، هنگام با برخورد با شما ضعیف و شکننده دست می‌دهند. دستان آن‌ها معمولاً لرزان است و قدرت چندانی ندارد.

بر اساس مطالعات گروهی از محققان در دانشگاه آلاباما، شیوه دست دادن افراد هنگام ملاقات با دیگران، می‌تواند ابعاد وسیعی از شخصیت‌های افراد را به نمایش بگذارد.

بر اساس این مطالعات، شیوه دست دادن افراد با دیگران می‌تواند صفاتی مانند خجالتی بودن یا نبودن افراد، عصبی بودن یا نبودنشان و برون‌گرا و درون‌گرا بودن آن‌ها را به نمایش بگذارد.

مقاله مرتبط:

شش؛ سرعت واکنش

سرعت واکنش دیگران به درخواست یا حرف‌های شما، می‌تواند یکی دیگر از ملاک‌های شخصیت شناسی افراد باشد. این‌طور تصور می‌شود که افرادی که دیرتر به درخواست و حرف‌های دیگران واکنش نشان می‌دهند و سرعت واکنششان مناسب نیست، معمولاً شخصیت‌های بی‌پروا و کم‌توجه دارند.

دیگران دیر واکنش نشان دادن افراد به حرف‌هایشان را بی‌احترامی قلمداد می‌کنند و به‌خوبی متوجه می‌شوند که شخص مقابلشان، تمایلی به نشان دادن واکنش به آن‌ها ندارد و یا تنبل و بی‌حوصله است.

البته زود قضاوت نکنید! برخلاف برداشت‌های ما از این نوع واکنش، تحقیقاتی در دانشگاه سن‌دیه‌گو نشان داده است که سرعت پایین واکنش دیگران، نشان‌دهنده بی‌احترامی آن‌ها به ما نیست، بلکه نشان می‌دهد این افراد شخصیت‌های آرامی دارند یا ساده‌تر از آن، سرشان شلوغ است!

این مطالعات نشان داد که افرادی باشخصیت آرام که اصطلاحاً شخصیت‌های تیپ ب نامیده می‌شود، معمولاً دارای واکنش‌ها کند و پاسخ‌های ضعیف هستند. دلیل آن بی‌احترامی یا بی‌توجهی نسبت به ما و خواسته‌هایمان نیست، بلکه زمان برای این دسته از افراد به‌کندی می‌گذرد. بهتر است در برخورد با این دسته از افراد راحت‌تر برخورد کنید و قبل از آنکه از دستشان ناراحت شوید دلیل تأخیرشان را از آن‌ها بپرسید.

هفت؛ دستخط

یکی از معروف‌ترین متدهای شخصیت شناسی افراد تأکید بر شناسایی ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها از روی دستخطشان است. بیایید همه کلیشه‌های ذهنی که راجع به دستخط و تأثیری که از شخصیتمان می‌گیرد را فراموش کنیم.

گاهی تصور می‌شود که مثلاً کسانی که خودکار را زیاد روی کاغذ فشار می‌دهند، شخصیت‌های متلاطم و عصبی دارند. یا کسانی که مدل خاصی می‌نویسند، شخصیت‌های درون‌گرا یا برونگرا دارند. یا مثلاً شیب دستخط شما نشان‌دهنده تمایلات سیاسی و حزبی را نشان می‌دهد.

این تصورات بی‌اساس است و اصولاً مبنای علمی ندارد. تحقیقاتی متعددی درباره تأثیر شخصیت افراد بر نوع دستخط آن‌ها انجام شده است و همه این تحقیقات ارتباط بین شخصیت افراد و دستخط آن‌ها را رد کرده‌اند.

بهتر است برای اینکه از قضاوت بی‌مورد درباره شخصیتمان از دستخطمان دور بمانیم، نامه‌ها و اظهاراتمان را به‌صورت الکترونیک ثبت کنیم!

هشت؛ ارتباط چشمی

تعادل، کلید برقراری ارتباط چشمی است. می‌توانید از طریق بررسی میزان چشمی به شخصیت شناسی افراد اقدام کرد. اگرچه حفظ ارتباط چشمی اهمیت زیادی دارد، افرادی که تمام مدت با دیگران ارتباط چشمی برقرار می‌کنند، به‌عنوان شخصیت‌های پرخاشگر و یا وحشت‌زده تلقی می‌شوند.

در مقابل، افرادی که تماس چشمی بسیار ضعیفی برقرار می‌کنند و به چشم طرف مقابلشان نگاه نمی‌کنند، افرادی سرد، خجالتی یا گوشه‌گیر تلقی می‌شوند.

مطالعات نشان می‌دهد که برقراری ارتباط در حدود ۶۰ درصد از زمان مکالمه، نشان‌دهنده تعادل و اعتمادبه‌نفس است و شخصیت افراد را به‌صورت افرادی دوستانه، قابل‌اعتماد و دوست‌داشتنی معرفی می‌کند.

منبع : پروکریا

 

دکمه بازگشت به بالا