عمومی

ایجاد ۱۵۰۰ فرصت بورسیه صنعتی توسط صنایع کشور

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از ایجاد هزار و ۵۰۰ فرصت بورسیه صنعتی توسط صنایع کشور و مهیا شدن فرصت بکارگیری هراز مستعد برتر و نخبه در بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ گردهمایی مستعدان و نخبگان سراسر کشور به همت بنیاد ملی نخبگان در قالب رویداد « سرای امید» با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مستعدان‌ برتر در حرم امام رضا (ع) برگزار شد.

در این مراسم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در بحث اهمیت و توجه به نخبگان گفت : مبنای اهمیت به نخبگان را ، رهبری پایه گذاری کردند چنانکه شعار اقتصاد دانش بنیان نیز توسط رهبری مطرح شد و در ایجاد اقتصاد دانش بنیان، از نیروی انسانی و نخبه به عنوان یک محور مهم یاد کردند.
ناصر باقری مقدم با اشاره به هدف گذاری طرح « سرای امید » برای امیدافزایی نخبگان کشور افزود : این طرح با هدف ارتباط دو سویه جامعه نخبگان و بنیاد ملی شکل گرفته و در طرح سرای امید اهدافی، چون تجمیع نخبگان کشور و تشکیل فضای علمی، گفتگوی مستقیم و گسترش ارتباطات علمی اجرا مد نظر است.
وی با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای مأیوس کردن جوانان این مرز و بوم گفت : دشمن همه مساعی خود را به کار گرفت تا ذهن جوانان نخبه و مستعد را نسبت به آینده ناامید کند و اگر جوانان هوشمندانه عمل کنند و مأیوس نشوند با تکیه بر پتانسیل خویش بسیاری از مشکلات کشور را برطرف خواهند کرد.
باقری مقدم با اشاره به ایجاد ۹ هزار شرکت زایشی در کشور، افزود : با وجود اینکه این واحد‌ها توانمند شده و محصولات متنوعی را تولید و صادر می‌کنند، اما باز هم دشمنان در فضای رسانه‌ای و مجازی واقعیت‌ها را وارونه جلوه می‌دهند تا امید را از جوانان سلب کنند.
وی گفت : مقام معظم رهبری فرمودند طی ۳۰ سال گذشته ایران در بخش رتبه‌های علمی جایگاه خاصی نداشت، ولی در حال حاضر رتبه‌های بسیار قابل توجهی دارد که ماحصل فعالیت‌های نخبگان در عرصه‌های مختلف است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های فناوری افزود : امروز ایران در عرصه پیشرفت‌های فناوری و فروش محصولات دانش بنیان فعال بوده و این مهم در سفر‌های رئیس جمهور مشهود است.
باقری مقدم با بیان اینکه در دوران جنگ ما وارد کننده سیم خاردار بودیم، اما در حال حاضر کشور‌های خارجی در صف خرید پهپاد‌های ایرانی هستند، گفت : در حال حاضر از نقطه واردات سیم خاردار به توسعه محصولات فناوری در سطح بالا رسیدیم، بیش از ۷۰ هزار نخبه از لحاظ توان نخبگی در کشور داریم .
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود : در بنیاد ملی نخبگان ۴ کار محوری را پیگیری می‌کنیم، نخستین محور بحث بکارگیری نخبگان است که احساس می‌کنند، شغل مناسب آن‌ها در کشور وجود ندارد و در این راستا در بخش دولتی و خصوصی اقداماتی شده که البته با وقفه‌هایی مواجه بوده که رفع خواهد شد و در بخش دولتی چند هزار نفر را مشغول فعالیت خواهیم کرد.
باقری‌مقدم گفت: در بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان نیز برنامه‌های مختلف و متنوعی را با صنایع تدوین کردیم که در این برنامه‌ها حداقل هزار نفر از افراد مستعد و نخبه در بخش خصوصی بکارگیری خواهند شد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته برای تامین مسکن، نخبگان گفت: توجه به مسکن نخبگان در قالب تفاهم نامه‌هایی با دانشگاه‌های هر استان برای واگذاری زمین و ساخت مسکن در دستور کار قرار گرفته و پایان تابستان ساخت نخستین برج مسکونی در دانشگاه شریف آغاز خواهد شد.
وی گفت: در حوزه بکارگیری مستعدان مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد بورسیه صنعتی فعال شده و در حال حاضر بیش از یک هزار و ۵۰۰ بورسیه صنعتی توسط صنایع کشور فراهم شده است.
باقری افزود : بنیاد ملی نخبگان همچنین برنامه ۱۰۰۰ بازدید استاد محور با عنوان «با استادت ببین» و با تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان متوسط و کوچک را در سطح کشور در دست اجرا دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا