چرا باید کودکان را به مهد کودک بفرستیم؟

مهد کودک خوب است یا بد؟ چرا باید کودکان را به مهد بفرستیم؟

مهد کودک یا کودکستان آموزشگاهی است که در آن به نگه‌داری و پرورش کودکان خردسال، پیش از سن مدرسه می‌پردازند. این رویکرد آموزشی که با نام پیش‌دبستانی هم شناخته می‌شود؛ با آموزش کودکان به کمک روش‌های روان‌شناسی کودک، بازی، آواز خواندن، نقاشی، فعالیت گروهی با همسالان به رشد فکری و توانمندی‌های کودکان کمک شایانی می‌کند. هم‌چنین کودکان را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کند.

مهد کودک همیشه موافقان و مخالفانی داشته است. برخی بر این باورند که کودک با رفتن به مهد کودک و دور شدن از خانواده به درستی تربیت نمی‌شود. یا ممکن است که کودکستان روی روابط کودک و والدین اثر منفی بگذارد. نمی‌توانیم انکار کنیم که کودکستان به همان اندازه‌ای که در پرورش و رشد کودک اثر مثبت دارد می‌تواند آسیب‌زا هم باشد.

اما اگر کودکستان از استانداردهای جهانی برخوردار باشد، می‌توانیم با آسودگی خیال کودکان را به کودکستان بفرستیم. کودکستان استاندارد کودکستانی است که مربیان آن آموزش‌های لازم را برای کار با کودکان گذرانده باشند. هم‌چنین محیط کودکستان نیز بسیار مهم است. در این مورد باید به تعداد كودكان، محيط فيزيكی، برنامه‌های آموزشی و پرورشی، اسباب‌بازی، فعاليت هنری، کارهای گروهی کودکان، سیستم تهویه و دیگر موارد توجه داشته باشیم.

مهد کودک در رشد اجتماعی کودکان نقش مهمی دارد. کودکان در این محیط با دیگر همسالان ارتباط برقرار می‌کنند و آموزش‌هایی می‌بینند که شاید پدر و مادر نسبت به آن آگاهی چندانی نداشته باشند. در کودکستان فرصتی فراهم می‌شود که کودکان با همسالان خود بازی کنند و رفتارهای متناسب با سن خود را بیاموزند. در این‌جا شما را با برخی از ویژگی‌های مثبت کودکستان آشنا خواهم کرد. هچنین خواندن مقالات زیر توصیه میگردد:

دوره مربیگری مهد کودک

دوره تربیت مربی مهد کودک و پیش دبستانی

آموزش رایگان مربی مهد کودک pdf

کودکان در مهد کودک رشد اجتماعی خواهند کرد

کودکی که همیشه درخانه است و با کسی جز والدین ارتباط ندارد، رشد اجتماعی ضعیفی نسبت به کسانی که به کودکستان می‌روند دارد. هم‌چنین ممکن است خجالتی و وابسته بار آید. کودکستان بستری را فراهم می‌کند تا کودک ساعاتی را از محیط خانه و والدین دور باشد. قرار گرفتن کودک در محیطی تازه و تعامل با همسالان، روند اجتماعی شدن کودک را سرعت می‌بخشد. کودکان در کودکستان با دیگر همسالان بازی می‌کنند، راهکارهای ارتباط با دیگران و دوست شدن را می‌آموزند. این محیط به کودک کمک می‌کند تا استقلال متناسب با سن خود را به دست بیاورد.

مهد کودک به کشف استعداد کودکان کمک می‌کند.

کودکان در کودکستان فعالیت‌های گوناگونی انجام می‌دهند. آواز می‌خوانند. با اعداد آشنا می‌شوند. نقاشی می‌کشند. بازی می‌کنند. حتی در برخی از کودکستان‌ها زبان‌های دوم و سوم به کودکان آموزش داده می‌شود. کودکان با فعالیت در موارد گوناگونی که در سیستم آموزشی طراحی شده است؛ استعداد و توانایی‌های خود را نشان می‌دهند. این کشف استعداد می‌تواند به والدین کمک کند تا کودکشان را در مسیری درست راهنمایی کنند. ممکن است کودکی در نقاشی توانمندی چشمگیری داشته باشد و یا به خوبی آواز بخواند. شناخت بهتر این موارد به والدین کمک می‌کند تا نیازها و خواسته‌های کودک را در نوجوانی بهتر درک کنند. هم‌چنین می‌تواند موفقیت‌های شغلی و اجتماعی کودک را در سنین نوجوانی و بزرگسالی تضمین نماید.

کودکان در کودکستان خلاق‌تر می‌شوند

بگذارید در این مورد مثالی بزنم. خانواده‌ای را می‌شناختم که می‌گفتند کودکشان استعداد خوبی در نقاشی دارد. او به مهد کودک نمی‌رفت. نقاشی کشیدن این کودک همواره الگویی پایدار داشت. او همیشه یک خانه، درخت و خورشید می‌کشید. روان‌شناس کودک گروه آقای روان‌شناس در جلساتی که با این کودک داشت متوجه شد، این‌ها مواردی هستند که کودک همیشه از والدینش می‌پرسد چه چیزی بکشد و آن‌ها این موارد را به او می‌گویند.

این کودک در یک جلسهٔ آزمایشی به مهد کودک برده شد. در آن‌جا به کمک مربی یاد گرفت که چگونه می‌تواند با نگاه کردن به چیزهای گوناگون نقاشی‌های جالبی بکشد. نخستین نقاشی این کودک همراه با یک سنگ بود. او سنگی را به کاغذ چسباند و در ادامهٔ آن صورت یک حلزون را کشید. در توضیح نقاشیش گفت: «این سنگ نیست خونهٔ آقا حلزونه». کودکان در محیط کودکستان از چارچوب‌های پیش‌فرض ذهنی والدین تا اندازه‌ای فاصله می‌گیرند و می‌توانند خلاقیت خود را در زمینه‌های گوناگون نشان دهند.

مهد کودک و پیش دبستانی کودکان را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کند

برخی از کودکانی که به مهد کودک نرفته‌اند، پس از ورود به مدرسه نشانه‌های اضطراب، و پریشانی را نشان می‌دهند. آن‌ها تمایلی برای رفتن به مدرسه و فعالیت‌های آموزشی ندارند. مهد کودک و پیش دبستانی فضایی آموزشی کوچک است که کودکان را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کند. پژوهش‌ها نشان داده است کودکانی که به مهد کودک می‌روند در مدرسه عملکرد تحصیلی بهتری دارند. هم‌چنین مهد کودک زمینه‌های ابتدایی آموزش مدرسه را برای کودک فراهم می‌کند. در کودکستان تا اندازه‌ای با اعداد و حروف الفبا آشنا می‌شود.

از چه سنی کودکان می‌توانند به مهد کودک بروند؟

روانشناسان کودک برای این باورند که کودکان می‌توانند پس از ۳ سالگی به مهد کودک بروند. فرستادن کودکان به کودکستان تا پیش از ۳ سالگی کاری نادرست است. چون بسیاری از کودکان خردسال تا پیش از سه ساگی نمی‌توانند جدایی از والدین به ویژه مادر را تحمل کنند. در نتیجه ممکن است دچار شوند. در چنین شرایطی محیط کودکستان برای خردسالان تنش‌زا و اضطراب‌آور خواهد بود. واکنشی که کودکان در چنین شرایطی نشان می‌دهند؛ ترس از مهد کودک، بیماری، ، شب‌ادراری و… خواهد بود. کودکانی که پیش از سه سالگی به کودکستان می‌روند بیش از دیگر کودکان در خطر دچار شدن به اختلالات روانی هستند. پس اگر می‌خواهید فرزندتان را به کودکستان بفرستید این کار را پس از ۳ یا ۴ سالگی انجام دهید.

چگونه مهد کودک انتخاب کنیم؟

نظارت بر کار مهد کودک در ایران بر عهدهٔ سازمان بهزیستی است. این سازمان در سال ۱۳۸۳ ازتربیت کودک و مهد کودک موضوعی است که والدین از ابتدای تولد فرزندشان، درگیر آن می شوند. به گفته اکثر روانشناسان، از دوران جنینی او آغاز می شود. مخصوصاً عملکرد مادر در دوران بارداری، نقش بسزایی در تربیت فرزند ایفا می کند. پس از تولد کودک، تا حدود ۳ سال، دغدغه والدین بر روی سلامت جسمانی کودک متمرکز می شود. ولی پس از این سن، تربیت شخصیتی او نیز به صورت جدی آغاز شده و مسئولیت والدین دوچندان می شود. از این سن به بعد محیط اجتماعی مانند مهد کودک، نقش آفرینی خود را آغاز می کند.

آغاز تربیت اجتماعی از دوسالگی

کودک و مهد کودک، موضوعی است که در این مقاله می خواهیم به طور مفصل به آن بپردازیم. معمولا کودکان تا ۳ سالگی در محیط خانه هستند و از کودکی، راه رفتن، حرف زدن و سایر مهارت های اولیه را فرا می گیرند. اکثر خانواده هایی که درگیری شغلی دارند نیز به استخدام پرستار در منزل روی می آورند. چرا که کودک در این سال های ابتدایی زندگی، با محیط خانه ارتباط عمیقی میگیرد و خانه را برای خود نقطه امن می پندارد. پس بهتر است بیشتر وقت خود را در خانه بگذراند.

پس از ۳ سالگی اما، می توان کودک را به محیط های اجتماعی سپرد. ۳  تا ۶ سال، رده سنی ای است که می توان قبل از رفتن به مدرسه، کودک را درمحیطی غیر از خانه قرار داد تا مهارت های بسیاری را بیاموزد. بهترین محیط نیز، محیطی مثل مهد کودک است که باعث ایجاد آشنایی او با همسن و سال های خودش می شود.

حضور کودک و مهد کودک، می تواند به ایجاد انعطاف پذیری در شخصیت فرزندمان بسیار کمک کند. در محیطی که کودک ببیند علاوه بر او، چندین کودک دیگر هم هستند و برخلاف محیط خانه و خانواده، تمامی تمرکز همه افراد معطوف به او نیست، قدرت ارتباط برقرار کردن را به طور جدی فرا می گیرد. سعی می کند با کودکان تعامل داشته باشد و از همین سن پایین، راه های برقراری ارتباط در ذهنش پررنگ خواهد شد. حضور در مهد کودک در این سن فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

نقش مهد کودک در استقلال کودک

کودک و مهد کودک، برای ساعات خاصی با هم مشغول هستند.  بسیاری از کودکان، در سن ۷ سالگی، وقتی برای اولین بار مجبور می شوند ساعت خاصی را در منزل نباشند، دوری خانواده را تحمل کنند و به صورت مستقل در محیطی قرار بگیرند که هیچکس را در آن نمی شناسند؛ بی تابی می کنند و نمی خواهند با آن رو به رو شوند.

از انجایی که مدرسه، ساعت محدودی را دارد که اکثر آن باید صرف آموزش شود، کنترل این گونه رفتار بچه ها، از وقت معلمان خارج است. از طرفی ممکن است بعضی از بچه ها، به حدی دیر با این موضوع کنار بیایند که چندین هفته از آغاز مدرسه گذشته باشد و عملاً به یادگیری دروس شان ضربه وارد شود.

اینجاست که نقش کودک و مهد کودک پررنگ تر می شود. وقتی کودکی قبل از ورود به مدرسه با محیطی مشابه به آن، رو به رو شده باشد، بی تابی و دشواری کمتری خواهد داشت. این در صورتی است که در مهد کودک، این مشکلات به طرز شیرین تری قابل حل است. محیطی که پر از رنگ و لعاب کودکانه است و تمامی آموزش های آن بر پایه بازی و سرگرمی می باشد. مسلما این محیط کنار آمدن با شرایط دوری از خانه و خانواده را برای کودک آسان تر می کند و باعث می شود رفته رفته به آن عادت کند.

همچنین یک مهد کودک خوب می تواند بسیاری ازرا به صورت عملی به کودکان بیاموزد . برای مثال کودکی که از سن ۳ یا ۴ سالگی به مهد کودک فرستاده شده باشد، به مرور زمان مسئولیت پذیری در قبال وسایل خود را میاموزد، خصوصاً اگر روزی وسیله ای را گم کند و یا فراموش کند. در ذهنش نهادینه می شود که با چشم بازتری وسایل خود را ببیند. این عمل رفته رفته به منظم شدن کودک نیز کمک شایانی می کند.

اهمیت مربیان در مهد کودک

از مهمترین نکاتی که در هنگام انتخاب  کودک و مهد کودک برای فرزندان باید به آن توجه شود، مربیان مهد است. هنگامی که والدینی بخواهند برای نخستین بار کودک خود را به از خود جدا کنند، باید او را به کسی بسپرند که مسیر جذب کودک را بداند. به راه های برقراری ارتباط با کودکان تسلط داشته باشد تا بتواند کودک را به خود جذب کند. تا حد امکان به زبان دومی نیز مسلط باشد. مربی مهد کودک در واقع چندین ساعت از روز را با کودک شما سپری می کند؛ پس صبور بودن، مهربان بودن، خلاقیت و نوآوری داشتن، برقراری عدالت بین چندین بچه و مهارت کنترل محیط در شرایط خاص، از ویژگی های الزامی است که باید داشته باشد.

، حتما وقت بگذارید. به مهد کودک رفته و محیط را ببینید. با پرسنل مهدهای حضوری ارتباط بگیرید پس مجددا باید گفت که یک مربی خوب، می تواند نقش بسزایی در پیشرفت کودک داشته باشد.

پرورش مهارت ها و استعدادیابی پیش از ورود به مدرسه

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، شیوه کاری کودک و مهد کودک ها به گونه ای است که . شعر خوانی، نقاشی، ورزش های توپی، داستان خوانی، آموزش زبان به کودکان،  آموزش موسیقی قصه گویی و… از جمله بازی هایی است که در ها صورت می گیرند. کودکی که در نقاشی کردن استعداد داشته باشد، در سن پایین می تواند توسط این فعالیت ها شناخته شود. روی این مهارت او تمرکز شود و خیلی زود در این زمینه شکوفا شود. در روزگاری که دیگر مثل سابق تمامی خانواده ها برای مدرک و تحصیلات غیر هنری یا ورزشی تاکیدی ندارند، مهدکودک می تواند زمینه ساز شناخته شدن استعداد بسیاری از کودکان پیش از ورود به مدرسه باشد.

برخی از مهدکودک ها مانند کیدو کیدز کلاب، آموزش زبان خارجی و موسیقی را نیز به صورت ویژه در برنامه آموزشی خود دارند. درحال حاضر هرچقد کودک و مهد کودکها تنوع سرگرمی و آیتم های آموزشی بیشتری را ارائه کنند، هم از نظر خانواده ها مقبول تر هستند و هم اینکه زمینه کشف استعداد های بیشتری را برای کودکان مهیا می کنند. ممکن است یک بچه از سن کم، مهارت فوق العاده در یادگیری یک زبان دیگر داشته باشد، مهد کودک با شناسایی این استعداد و مطلع کردن والدین کودک از این ویژگی او، زمینه ساز پرورش او می شود.

تشویق به حل مشکلات توسط خود کودک

از بزرگترین محاسنی که کودک و مهد کودک برای بچه ها دارد، این است که باعث می شود وابستگی به حل مشکل توسط والدین یا فرار از مشکلات شان حل می شود. اگر کودکی تا قبل از ورود به مدرسه در هیچ محیط اجتماعی ای قرار نگرفته باشد، احتمال اینکه در این سال ها به طوری بار بیاید که در صورت مشاهده کوچکترین مشکلی به خانواده خود مراجعه کند بسیار زیاد است.

این رفتار اشتباه والدین است که به زعم خود از کودک شان حمایت می کنند، اما این کار تنها باعث فرار کودک از مشکل خود می شود. حضور در محیطی مانند مهدکودک، باعث می شود فرزند شما در صورت بروز مشکل، بدلیل نبودن شما به سمت مربی خود برود. مسلماً مربی به طوری که والدین در این مواقع با فرزندشان رفتار می کنند، رفتار نخواهد کرد. مربی مجرب مهدکودک سعی می کند کودک را راهنمایی کند تا خودش مشکلش را حل کند. پس از تکرار چندباره این اتفاق، کودک می آموزد که خودش فکر کند، به راه حلی برای رفع مشکل برسد. و در صورت عدم موفقیت از مربی راهنمایی بخواهد.

این شیوه برای آینده سازی هر بچه ای، بسیار مهم است. فردی که در کودکی توانایی حل مشکلات خود را نداشته باشد، ممکن است هیچوقت به این توانایی نرسد. و تا همیشه شخصیت وابسته ای داشته باشد. شخصیت وابسته نیز باعث می شود. که در آینده شغلی و عاطفی، فرد آسیب های بسیار جدی هم به خود و هم به دیگران وارد کند.

کودک و مهد کودک، موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. زیرا، در تربیت آینده کودک نقش بسزایی دارد.

 شبکه الکترونیک مهد کودک‌های ایران رونمایی کرد. شبکه الکترونیک مهد کودک‌های ایران به نشانی در دسترس شماست. در این وب ‌سایت می‌توانید فهرست کودکستان‌های شهر و محل سکونت خودتان را بیابید.

دکمه بازگشت به بالا