اقتصادیعمومیمطالب کسب و کار

انواع خاک سنگ

تولید خاک سنگ چگونه است

پودر سنگ همیشه در طبیعت تولید می شده است. این ماده حاصل حرکت و فشار سنگ های بزرگ بر روی لایه زیر خود است. بیشترین میزان تولید آن در کره زمین در یخچال های طبیعی ایجاد می گردد. در روش صنعتی تولید خاک سنگ ، سنگ ها و صخره ها با روش های مختلف از معادن استخراج شده و به کارخانجات سنگ کوبی منتقل می گردد. سپس با استفاده از دستگاه های سنگ کوبی مختلف ، به اندازه های مورد نظر کوبش می شود. همچنین مقداری پودر سنگ هم در کارخانجات سنگبری تولید می گردد.

کاربرد خاک سنگ

سایت پودر میکرونیزه بیشترین مورد مصرف خاک سنگ در امور ساختمان سازی و جاده سازی است. انواع مختلف پودر های معدنی به خصوص پودر سنگ آهک در تولید مصالح ساختمانی مختلف همچون سیمان ، بلوک ، ملات ، آسفالت ، ایزوگام و … بکار می رود. از جمله کاربرد های معروف آن می توان به اختلاط پودر سنگ و سیمان سفید و سیاه برای بند کشی کاشی و سرامیک اشاره نمود.

در صورتی که خاک سنگ از سنگ های کلسیمی تولید شود ، غنی از کلسیم برای تولید خوراک دام و طیور خواهد بود. از این نوع پودر سنگ در جیره غذایی دام استفاده می شود تا کلسیم مورد نیاز بدن حیوانات را تامین نماید. کلسیم این ماده از نوع طبیعی قابل جذب می باشد.

خاصیت منعقد کنندگی پودر سنگ آهک برای استفاده در تصفیه آب و فاضلاب مفید است. این ماده به همراه محصولات شیمیایی نظیر سولفات آهن ، سولفات آلومینیوم ، ، پلی آلومینیوم کلراید ، کلرورفریک و … مصرف می شود. خاصیت انعقادی این مواد موجب جداسازی آلودگی های موجود در آب شده و برای تصفیه آب آشامیدنی بکار می رود.

در تولید و اجرای آسفالت ، قیرگونی و ایزوگام از خاک سنگ در ترکیب تولیدی و یا روی آن ها استفاده می کنند. این کار سبب افزایش کشش سطحی قیر می شود و در بهبود کیفیت آن موثر است.

در فولاد سازی و صنایع ذوب آهن هم از پودر سنگ استفاده می کنند. سنگ آهن مصرفی برای تولید فولاد ، حاوی عناصر نامطلوب زیادی از جمله سولفور و منگنز است که کیفیت فولاد تولیدی را به شدت کاهش می دهد. استفاده از پودر سنگ در کوره های این صنعت سبب جداسازی ناخالصی ها از طریق ایجاد سرباره می شود.

انواع خاک سنگ

خاک سنگ رنگی و سفید

رنگ پودر سنگ تولیدی بستگی مستقیمی به نوع سنگی دارد که کوبش می شود. اکثر سنگ های فراوان در طبیعت همچون سنگ آهک و کربنات کلسیم ، دارای پودر سنگ سفید یا مایل به کرم و خاکستری هستند. اما در اثر کوبش سنگ هایی نظیر مرمریت و گرانیت ، پودر سنگ رنگی قرمز و سیاه و … تولید می شود.

خاک سنگ جوشقان

شاید معروف ترین و با کیفیت ترین نوع پودر سنگ در ایران ، باشد که از معادن سنگ با کیفیت در استان اصفهان استخراج می گردد. سنگ جوشقان بسیار سفید و درخشان است و خاصیت پوشش دهندگی زیادی دارد به همین خاطر از آن در تولید رنگ و پوشش و ساخت نمای ساختمان ها استفاده می شود البته پودر سنگ قم و الیگودرز هم از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

خاک سنگ مرداب

پودر سنگ مرداب که با نام پودر سنگ نقره یا مردار سنگ هم معروف است در واقع ، اکسید جیوه است که خاصیت میکروب کشی داشته و برخی افراد از آن به عنوان ماده ضد تعریق برای از بین بردن بوی بد عرق استفاده می کنند. البته سنگ مرداب سمی و سرطان زا بوده و برای سلامت زیان آور است.

پودر مجسمه سازی

پودر سنگ هنری برای تهیه آثار و صنایع دستی مانند قالب های سیلیکونی ، پتینه ، تابلوی نقش برجسته و مجسمه سازی استفاده می شود. البته باید کیفیت و ویژگی های خاصی داشته باشد.

 قیمت خاک سنگ

فروش خاک سنگ برای استفاده در صنایع مختلفی انجام می شود و هر صنعتی با توجه به مشخصات محصول نهایی و میزان هزینه مواد اولیه ، از انواع متفاوتی پودر سنگ استفاده می نماید. قیمت پودر سنگ بسته به نوع ، کیفیت ، دانه بندی و بسته بندی آن متفاوت خواهد بود. برای خرید خاک سنگ و یا آگاهی از قیمت این محصول با بخش بازرگانی سینا تولید تماس حاصل نمایید

پودر سنگ بنتونیت

پودر بنتونیت به عنوان یک عامل جذب بسیار قوی حاوی مواد معدنی مفید شناخته می شود. بنتونیت قادر است تا چندین برابر وزن خود آب جذب نماید و به همین خاطر در مناطق خشک و کم بارش در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. البته خاک سنگ بنتونیت در تولید خوراک دام و طیور ، تهیه قالب های ریخته گری ، تولید مواد داروئی و بهداشتی ، رنگ بری و تصفیه روغن هم کاربرد دارد.

پودر سنگ آهک

پودر سنگ که پودر سنگ  کربنات کلسیم پوشش دار هم نامیده می شود بسیار فراوان و در دسترس بوده و قیمت ارزانی هم دارد. کارخانه تولیدی پارس شیمی بزرگ ترین تولید کننده خاک سنگ آهک ، این محصول را در بسته بندی های متنوع و یا به صورت فله و در گرید های مختلف در اختیار بخش های تولیدی و صنعتی کشور قرار می دهد. پودر سنگ آهک پر کاربرد است و از آن در ساختمان سازی ، تولید محصولات کاربردی ، تولید مواد شیمیایی ، تولید کاغذ ، فولاد سازی ، تصفیه آب و فاضلاب ، استخراج نفت و گاز ، کشاورزی ، پرورش دام و طیور و … استفاده می نماییم.

پودر شن و ماسه

پودر شن و ماسه که پودر سنگ کوارتز یا سیلیس هم نام دارد از سختی بسیار زیادی برخوردار است و کاربرد های مختلفی در بخش های ساختمانی و صنعتی دارد.

پودر سنگ مرمریت

پودر سنگ مرمر بسیار شبیه به پودر سنگ آهک است زیرا هر دو ماده از خانواده هستند. خاک سنگ مرمر به صورت سفید و رنگی و در رنگ های مختلفی مانند قرمز و خاکستری تولید می شود. این محصول به عنوان فیلر جهت تولید محصولات مختلف مصرف می گردد. همچنین در تولید فیلتر ، مصالح ساختمانی و در پرورش دام و طیور کارایی دارد.

پودر سنگ گرانیت

سنگ گرانیت سنگی بسیار سخت و دارای انواع مختلفی به نام های ریولیت ، بازالت ، دیوریت و غیره است. معمولا سنگ های این دسته ، تیره بوده و رنگ های متنوعی دارند. اهمیت خاک سنگ گرانیت بیشتر در صنایع ساختمانی و راه سازی است اما کاربرد های دیگری نظیر مجسمه سازی و ضدعفونی هم دارد.

پودر سنگ دولومیت

همان سنگ آهک می باشد که با منیزیم ترکیب شده است. این محصول خلوص پایین تری نسبت به آهک معمولی دارد به همین دلیل خاک سنگ تولید شده از آن ، قیمت ارزانی دارد. از نظر کارایی هم دولومیت تفاوتی با پودر آهک معمولی ندارد اما به دلیل خلوص پایین تر باید به میزان بیشتری مورد استفاده قرار گیرد.

انواع پودر سنگ مورد مصرف در ایران

معادن سنگ گوناگونی در کشور وجود دارد که برخی دارای کیفیت ممتاز می باشند و اکثر صنایع برای مصارف خود ، علاقه بیشتری به آنها دارند. به دلیل اینکه از معادن سنگ بسیار با کیفیتی تهیه می گردد و رنگ سفید درخشان و یک دستی دارد ، بسیار مورد توجه است. همچنین پودر سنگ قم هم از کیفیت مرغوبی برخوردار می باشد و همچنین ارزان قیمت است

 

دکمه بازگشت به بالا