شارژ گاز یخچال فریزر و ساید بای ساید جنرال الکتریک

پس از تشخیص مشکل اولیه گاز یخچال، بهتر است در اولین فرصت با نمایندگی رسمی جنرال الکتریک در ایران تماس گرفته و درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید. اطمینان و اعتماد، مولفه‌هایی هستند که در طی زمان بسیار بدست می‌آیند. پارسا سرویس نمایندگی جنرال الکتریک (Generalelectric) (شرکتی چند ملیتی با سابقه‌ای درخشان بیش از ۱۲۰ سال) با افتخار در طی سال‌های گذشته، با بکارگیری تعمیرکاران خبره و با تجربه، استفاده از قطعات Original و اصل و همچنین خدمات پس از فروش مثال زدنی جنرال الکتریک، تلاش کرده تجربه خوبی برای استفاده کنندگان از یخچال، فریزر و ساید بای ساید جنرال الکتریک ایجاد کند. این نام آشنای لوازم خانگی، امروزه در ایران نمایندگی‌ سرویس و تعمیرات زیادی دارد که یکی از نمایندگی‌های رسمی جنرال الکتریک در ایران، پارسا سرویس است که می‌تواند شارژ گاز یخچال فریزر جنرال الکتریک را انجام دهد.

انواع گاز یخچال

گاز یخچال نقش اساسی را در خنک کردن فضای یخچال و فریزر ایفا می‌کند. گاز مبرد یک محصول شیمیایی است که وظیفه اصلی آن‌ها جذب گرما از محیط و توزیع سرما در یک منطقه خاص است. این گازها از نقطه تبخیر کمی برخوردار هستند و تحت فشار متراکم شده و هوا را خنک می‌کنند. در گذشته بیشتر از گازهای مضر برای محیط زیست در لوازم خانگی استفاده می‌شد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از گازهای یخچال سازگار با محیط زیست در صنعت لوازم خانه و آشپرخانه استفاده می‌شود. انواع گاز یخچال دوست‌دار محیط زیست به شرح زیر است.

انواع گازهای مجاز استفاده شده یخچال

مبردهای طبیعی شامل هیدروکربن

نوع گاز فرمولاسیون
R-600a CH(CH3)3 ایزوبوتان
R-290 C3H8 پروپان
R-134a HFC
R-1270 C3H6 پروپیلن
R-744 CO2 دی‌اکسید‌کربن
R-717 NH3 آمونیاک

در دهه‌های گذشته بیشتر از گازهای سمی یخچال استفاده می‌شده که در صورت نشت برای مصرف‌کننده خطرات بسیاری داشت. گاز کلروفلوئوروکربن (CFC) که با نام فریون شناخته می‌شود، از بسیاری جهات گاز یخچال بهتری بود اما این گاز هم باعث آسیب به محیط زیست می‌شد.

انواع گازهای منسوخ شده یخچال
نوع گاز دلایل عدم استفاده
کلروفلوئوروکربن (CFC) عدم استفاده به دلیل مشکلات محیط زیستی و تخریب لایه اوزون
هیدروکلرو فلوئوروکربن (HCFC)
هیدروفلوئوروکربن (HFC)
پرفلوئوروکربن (PFC)

در سال‌های اخیر استفاده از گاز فریون در یخچال فریزرها ممنوع شده و در مدل‌های مدرن‌تر یخچال‌ فریزر جنرال الکتریک از گازهایی استفاده می‌شود که هالوژن ندارد و پتانسیل تخریب لایه اوزون و افزایش گرمایش زمین آن‌ها پایین است. نام شیمایی R-290، پروپان و نام شیمیایی R-600A ایزو بوتان است. امروزه اکثر یخچال فریزرها از گازهایی سازگار با محیط زیست مانند R134a که فاقد کلر است، استفاده می‌کنند.

شارژ گاز یخچال در محل

به دلیل صدمات ناشی از افزایش یا کاهش حجم گاز یخچال بهتر است تعویض و شارژ مجدد این گاز به تعمیرکاران باسابقه‌ای سپرده شود که تجربه انجام کار را دارند. تعمیرکاران متخصص پارسا سرویس در منزل یا محل کار به شارژ گاز یخچال خالی شده و سایر تعمیرات مرتبط با یخچال فریزرهای جنرال الکتریک می‌پردازند. هزینه شارژ یخچال فریزر بدون احتساب اجرت از حدود قیمت 700 هزار تومان آغاز می‌شود و رو به بالا ادامه دارد.

دوام و ماندگاری شارژ مجدد گاز یخچال

باتوجه به کیفیت گاز استفاده شده، به احتمال زیاد پس از شارژ مجدد دیگر نیازی به تعویض دوباره گاز یخچال نیست و گاز شارژ شده تا پایان عمر یخچال ماندگاری دارد. هرچند درصورت بروز نشتی دوباره نیاز به تکرار این فرآیند است.

نشانه‌هایی که به ما می‌گوید یخچال به شارژ مجدد گاز نیاز دارد

از دست دادن سرما به احتمال زیاد شایع‌ترین نشانه‌ای است که براساس آن می‌توان گفت گاز یخچال دچار مشکل شده است. سایر علائمی که به ما می‌گوید گاز یخچال یا فریزر تمام شده و نیاز به شارژ مجدد دارد، به شرح زیر است.

 سرمازدگی مواد غذایی در یخچال

هنگامی که مواد غذایی داخل یخچال بدون دلیل موجه شروع به یخ‌ زدن می‌کنند، یکی از نشانه‌های رایج کم شدن گاز یخچال است. همیشه حواستان به تخم‌مرغ‌ها و بطری شیر باشد زیرا یخ‌زدگی مواد غذایی ممکن است ارتباطی به درجه ترموستات نداشته و گاز یخچال رو به اتمام باشد.

عدم تولید یخ توسط یخ‌ساز

اگر یک روز یخ‌ساز فریزر تصمیم بگیرد دیگر یخ تولید نکند، می‌توانید آن را به‌عنوان نشانه نشتی گاز یخچال جنرال الکتریک درنظر بگیرید. عرق کردن و آب چکیدن از قسمت‌های پشتی یخچال نشانه دیگری است که می‌توان آن را به‌عنوان علائم هشدار دهنده اتمام یا نشتی گاز درنظر گرفت.

گرم شدن مواد غذایی در یخچال

ما به‌منظور حفظ و نگهداری از مواد غذایی آن‌ها را درون یخچال قرار می‌دهیم اما اگر دمای مواد غذایی داخل یخچال تفاوت چندانی با بیرون از یخچال نداشته باشد و سرعت فساد آن‌ها بالاتر باشد، نشان‌دهنده این است که یخچال خوب خنک نمی‌کند و ممکن است گاز آن ایراد پیدا کرده باشد.

زمان و قیمت شارژ یخچال؛ فریزر و ساید بای ساید جنرال الکتریک

تعویض گاز یخچال و شارژ مجدد آن یک کار تخصصی است که به سابقه و تجربه کاری بالایی نیاز دارد. در زمینه شارژ گاز یخچال، فریزر و ساید موضوع مهم استفاده از گاز باکیفیت و بادوام است. تعمیرکاران جنرال الکتریک که با طرز کار انواع یخچال، فریزر و ساید بای ساید جنرال الکتریک آشنا هستند، به راحتی می‌توانند تعمیرات مربوط به گاز یخچال را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهند.

قیمت شارژ یخچال فریزر جنرال الکتریک

تعیین هزینه شارژ گاز یخچال فریزر کار چندان راحتی نیست زیرا معمولا این خدمات به‌صورت توافقی و براساس حجم تعمیرات مورد نیاز تعیین می‌شود. ممکن است در کنار شارژ گاز یخچال نیاز به گرفتگی نشتی، شستشو یا تعویض فیلتر درایر هم باشد که هزینه آن‌ها جداگانه محاسبه خواهد شد. نوسان قیمت‌ها عامل دیگری است که تعیین دستمزد شارژ انواع یخچال را دشوارتر می‌کند. به‌طورکلی قیمت شارژ یخچال به همراه هزینه گاز از یک میلیون تومان بالاتر است و ممکن است هزینه ایاب ذهاب یا در برخی موارد هزینه کارشناسی به آن اضافه شود.

زمان مورد نیاز برای تعمیر و شارژ مجدد گاز یخچال فریزر

شارژ مجدد و پر کردن گاز خالی شده یخچال زمان زیادی طول نمی‌کشد؛ چیزی در حدود 30 دقیقه زمان مورد نیاز برای شارژ گاز یخچال فریزر و جنرال الکتریک است. هرچند بنا به تشخیص تکنسین مربوطه ممکن است مدت زمان بیشتری برای فشارسنجی و بررسی وضعیت یخچال گذاشته شود.

آشنایی با روش شارژ گاز یخچال فریزر

روش‌های مختلفی برای شارژ گاز یخچال و فریزر وجود دارد که روش وزنی متداول‌ترین روشی است که توسط تعمیرکاران استفاده می‌شود. مقدار گاز مورد نیاز برای هر بار شارژگیری یخچال در حدود 100 الی 200 گرم است و با توجه به برچسب اطلاعات دستگاه می‌توان از مقدار شارژ مورد نیاز یخچال اطلاع پیدا کرد.

از طریق فشار مبرد نیز می‌توان شارژ مجدد گاز یخچال را انجام داد؛ باتوجه به زیر صفر بودن یخچال‌های خانگی، ابتدا میزان دما و فشار را اندازه گرفته و سپس شارژ مجدد گاز انجام می‌شود. روش برگشت اواپراتور روشی است که در آن بدون اندازه‌گیری، گاز به میزانی وارد می‌شود که 10 الی 15 سانی‌متر اولیه از خط برگشت میعان ببندد. به‌طورکلی بین هر ورودی گاز، بهتر است اندکی صبر کنید تا یخچال کار کند و گاز ته‌نشین شود. پس از بررسی فشار ممکن است نیاز به تزریق گاز بیشتری داخل یخچال و فریزر وجود داشته باشد.

زیاد بودن گاز یخچال

شارژ گاز یخچال فریزر چندان پیچیده نیست اما باید به آرامی و با رعایت نکاتی انجام شود. توضیحات مربوط به گاز یخچال روی برچسب بدنه یا دفتر راهنمای یخچال فریزر ثبت شده است؛ معمولا یک یخچال به 200 گرم گاز یخچال نیاز دارد و لازم است که از بارگذاری بیش از حد گاز در هر بار جلوگیری شود. ورود حتی 10 درصد گاز بیشتر به سیستم یخچال می‌تواند آسیب‌زننده باشد و با رسیدن گاز اضافی به دریچه‌های مکش و میل‌لنگ، آسیب جدی به کمپرسور وارد شود.

برگرفته از مجله خبری باحال مگ

دکمه بازگشت به بالا