عمومیمطالب کسب و کار

درصد سایه اندازی توری سایبان چیست؟

توری سایبان چیست و در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

در استرالیا بیش از 30 سال است برای حفاظت از گیاهان در برابر آب و هوای نامساعد از توری سایبان استفاده می‌شود. امروزه توری شید کاربردهای متنوعی در صنایع باغبانی، تجاری، صنعتی، ورزشی و … دارد. در تابستان از توری سایبان برای پوشش گلخانه‌ها به منظور کاهش دما استفاده می‌شود. باغداران در فصول گرم باید دمای هوا را برا نهال گیاهان کاهش دهند و همچنین از آنها در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت کنند. همچنین توری سایبان برای حفاظت از احشام و انسان‌ها در مقابل نور خورشید استفاده می‌شود. توری سایبان پارکینگ جهت ایمن نگه داشتن خودروها از اشعه خورشید به کار می رود.

توری‌های سایبان در دو نوع پلی استر و پلی اتیلنی وجود دارند. همه توری‌ها اجازه عبور آب باران را می‌دهند. همچنین در مقابل باد از گیاه محافظت می‌کنند. توری‌های سایبان پلی استر نسبت به شبکه‌های توری سایه انداز پلی اتیلنی کمتر کش می‌آیند ولی سنگین‌تر بوده و نصب سخت‌تری دارند. ضمن اینکه لبه‌های کار باید مقاوم سازی شوند، در غیر این صورت لبه‌ها باز می‌شود. بنابراین توری‌های سایبان پلی اتیلنی برای حفاظت از گیاهان گزینه بهتری هستند.

کاربرد توری سایبان

 1. جلوگیری از تبخیر آب و صرفه جویی در مصرف آب داخل گلخانه
 1. سایه اندازی، کاهش دمای گلخانه و جلوگیری از آسیب به گیاهان
 1. محافظت از گلخانه در برابر نور خورشید، باد، تگرگ، طوفان، پرندگان و حشرات
 2. به کارگیری توری ضد تگرگ در استخر ماهی و حوضچه های پرورش ماهی جهت محافظت از آبزیان
 3. محافظت از استخر در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش
 4. جلوگیری از تبخیر آب استخر در برابر تابش نور شدید آفتاب
 5. جلوگیری از تشکیل جلبک در استخر
 6. به کارگیری توری ضد تبخیر آب جهت ساخت پارکینگ ها، ساخت محوطه، نمایشگاه ها، مجتمع های ورزشی و تفریحی
 7. استفاده از توری سایبان جهت جلوگیری از دید، ورود نور و گرما در منازل مسکونی
 8. استفاده از توری سایه انداز در دامداری جهت تنظیم و پایین آوردن دما و حفاظت از دام ها

مزایای توری سایه انداز:

 1. مقاومت و دوام بالا شید گلخانه در برابر نور آفتاب به دلیل وجود 4 درصد UV در  ( بیش از 5 سال عمر مفید دارند)
 2. وزن پایین و قیمت مقرون به صرفه نسبت به تجهیزات خنک کنندگی دیگر
 3. جلوگیری از هدر رفتن انرژی و صرفه جویی در مصرف آب
 4. انعطاف پذیری بالا و راحتی نصب و برداشت توری نورگیر در فصول مختلف سال
 5. افزایش میزان تولید و برداشت محصول از گلخانه ها در طول فصول سال
 6. مقاومت در برابر خوردگی، سم ها، مواد شیمیایی
 7. قدرت خنک کنندگی بالا به واسطه جلوگیری از نزدیک شدن نور به مجاورت گیاهان و افزایش کارایی سیستم پد و فن در گلخانه

افزایش استفاده از توری سایه بان در ایران:

ایران کشوری گرم، خشک و کم آب است و یکی از بهترین راه حل ها جهت مقابله با خشک سالی روآوری به کاشت گلخانه ای می باشد. در سال های اخیر به دلیل گسترش و رواج کاشت گلخانه ای در کشور و شناخته شدن بیشتر شیدهای سایه بان  از جهت کارآیی و عملکرد مناسب جهت خنک نمودن گلخانه ها، استفاده از این تجهیزات در سراسر کشور گسترش پیدا نموده است و شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، کرمان، البرز، محلات، هرمزگان، اردبیل، خراسان و مازندران بیشترین استفاده از پارچه های سایه بان در کشور را داشته اند.

انواع توری سایه بان:

 یا توری آفتاب گیر در سه مدل با میزان تراکم گوناگون و ضریب سایه اندازی مختلف بافته شده و به صورت رول و با کیفیت بالا به بازار عرضه می گردند.  یکی از مهمترین فاکتورها در مورد توری نورگیر، میزان تراکم پارچه و درصد جلوگیری از نفوذ گرما و اشعه خورشید بوده که با نام ضریب سایه اندازی شناخته می گردد. انتخاب توری با ضریب سایه اندازی مناسب، باید بر اساس محصولی که می خواهید کشت نمایید و یا کاربرد مدنظر شما تعیین می گردد.

نحوه انتخاب توری سایبان:

معمولا انتخاب شید گلخانه با درصد سایه اندازی 30 تا 50 ایده آل برای پرورش گیاهان و مورد استفاده در گلخانه ها بوده و80 تا 90 درصد ایده آل برای خانه ها، اماکن ورزشی و تجاری مختلف می باشد.

دمای مناسب گلخانه:

دما یکی از عوامل اصلی و تاثیرگذار در عملکرد گیاهان بوده که تاثیر مستقیم در رشد یا عدم رشد آن خواهد داشت. تمامی گیاهان یک محدوده ی دمایی قابل قبول دارند که در آن دما رشد و باردهی مناسبی دارند.

 در صورتی که دمای گلخانه در این محدوده قرار داشته باشد، تاثیر محسوسی در باردهی و رشد گیاه ایجاد نمی گردد. از این رو محدوده دمایی گلخانه باید در محدوده ثابت و مشخصی باشد. این محدوده دمایی در حالت ایده آل و معمول بین 20 تا 24 درجه سانتیگراد بوده و از 27 درجه سانتیگراد نباید بیشتر شود.

تاثیر شید سایه بان جهت تعیین دمای گلخانه:

سایه اندازی با شید گلخانه امروزه به یکی از تاثیرگذارترین روش ها جهت تنظیم و خنک نمودن دمای گلخانه شناخته می گردد که باعث افزایش کیفیت میوه تولید شده و جلوگیری از ترک خوردگی آن می گردد.

نحوه نصب توری سایه بان:

چندین روش مختلف جهت نصب توری سایبان وجود دارد که در این قسمت به آن ها اشاره می نماییم.

1- از طریق فنرها و لاکینگ ها در سایزهای مختلف

 لاکینگ ها پروفیل هایی C شکل به طول 5 تا 6 متر و قابل نصب بر روی سازه گلخانه بوده که پوشش آن ها توسط فنرهای مخصوص محکم و فیکس می گردد. از مزایای این تجهیزات می توان نصب سریع، آسان و افزایش طول عمر سایه بان گلخانه را نام برد.

2- از طریق کلیپس ها در سایزها و ابعاد گوناگون

کلیپس ها به دلیل وزن کم و کارایی مناسب یکی از مناسبترین تجهیزات جهت نصب شید گلخانه محسوب می گردند.

نکته: در هنگام نصب دقت گردد که پارچه به صورت محکم و درست نصب می گردد. این امر در افزایش عمر پارچه و کارآیی مناسب آن ها تاثیر شگرفی دارد.

نحوه مراقبت و نگهداری از توری سایبان:

1-   در هنگام انتخاب ابعاد و دقت بسیار به عمل آید تا در زمان نصب و راه اندازی توری دچار تغییر ابعاد، کشیدگی و یا پارگی نگردد.

2-   از تماس اجسام تیز و برنده با سطح توری جدا خودداری گردد.

3-   در زمان جمع آوری پارچه سایه انداز در فصول سرما، آن را در کیسه ای محافظ و به دور از حشرات و موش ها نگهداری نمایید.

4-   در زمان شستشو پارچه از آب با فشار کم، مایع شستشو به میزان ناچیز و برسی با میزان زبری پایین استفاده نمایید، بالا بودن فشار آب به پارچه آسیب می زند.

5-   جهت جلوگیری از آسیب به لایه UV موجود در توری سایه انداز، باید شید گلخانه حدالامکان از مواد شیمیایی همچون آفت کش ها، فلزات، اکسید های فلزی، نمک های فلزی و هالوژن ها دور نگه داشته شود.

6-    شید گلخانه باید دور از موادی همچون روغن و بنزین قرار گیرد.

7-   نصب توری های گلخانه با ابزارهای مناسب انجام گیرد.

دیدن رشد گیاهانتان در بهار یک تجربه دلچسب است. دما و شرایط محیطی برای رشد گیاه مناسب است. وقتی به تابستان نزدیک شده و دمای هوا رو به گرم شدن می‌نهد، نیاز است به گیاهتان بیشتر آب بدهید. اما گرمای خورشید بیش از اندازه زیاد است. استفاده از توری سایبان به عنوان یک پناهگاه برای گیاه، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و آب شده و گیاهان رشد بیشتری پیدا کرده و سالم‌تر هستند.

آنچه مهم است حفاظت از گیاه با توری سایبان در مقابل نور شدید خورشید تابستان و جلوگیری از آفتاب سوختگی و عوامل مخرب دیگر می‌باشد.

انتخاب توری سایبان با درصد سایه اندازی مناسب

توری‌های شید سایه انداز در تراکم‌های مختلفی بافته می‌شوند. تراکم‌های مختلف این امکان را می‌دهد تا بخشی از نور خورشید توسط این توری‌ها مسدود شود. به میزان مسدود کردن نور خورشید درصد سایه اندازی شبکه سایبان گفته می‌شود. آنچه مشخص است نور خورشید برای رشد گیاهان مناسب می‌باشد. بنابراین انتخاب درصد سایه‌اندازی صحیح، بسیار مهم است.

توری‌ سایبان برای پرورش سبزیجات و صیفی‌جات عموما با درصد سایه اندازی 30% تا 60% انتخاب می‌شود. مثلا: برای فلفل، کلم یا کاهو توری سایه انداز 50 درصد استفاده می‌شود. همین‌طور برای کشت گوجه‌فرنگی شید گلخانه 30 درصد و 50 درصد به‌کار گرفته می‌شود. برای درختان میوه و باغ‌ها، اغلب توری شید با میزان سایه اندازی 50 درصد و 60 درصد استفاده می‌شود.

برای سایه‌اندازی و پوشش محوطه‌ها و فضاهایی که انسان‌ها و هم‌چنین جانداران حضور دارند، توری سایبان با تراکم بالا مانند: شبکه سایبان 80، 90 و 95 درصد مناسب می‌باشد. اکثر گیاهان در درصد سایه 40 تا 60 درصد عملکرد خوبی دارند. برخی از گیاهان مانند ارکیده‌ها سایه دوست بوده که برای آنها توری‌های شید سایه انداز 80 درصد به بالا پیشنهاد می‌شود. یکی از جنبه‌های بسیار مهم انتخاب توری سایه انداز، آب و هوای منطقه می‌باشد. در جایی که دما بیشتر باشد باید از شید سایبان با درصد بالاتر استفاده شود

 توری گلخانه ای چیست؟‌

 امروزه استفاده از توری های سایبان یا توری های گلخانه ای در میان گلخانه داران بسیار رایج است به دلیل آن که این تجهیز ویژه می تواند نقش بسیار مهمی را در رشد و نمو گیاهان و بهبود عملکرد گلخانه ها ایفا نماید. لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای با نام های دیگری مانند توری سایبان یا شید گلخانه ای شناخته می شود و به عنوان یکی از تجهیزات اصلی مورد استفاده در گلخانه به شمار می آید. این محصول وظایف بسیار مختلفی را بر عهده دارد که در زیر به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

 • کاهش دما
 • جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به گیاهان
 • ممانعت از تبخیر آب در گلخانه ها  و کاهش مصرف آب
 • جلوگیری از ورود اشعه ماورا بنفش به درون گلخانه ها و …

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که توری های سایبان دارای درصد سایه اندازی می باشند و هرچه این درصد سایه اندازی بیشتر شود، به تبع بر قیمت آن نیز تاثیر می گذارد. در ادامه درباره درصد سایه اندازی یا درصد تراکم توری سایبان اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. با اکسیرساز شمال همراه باشید.

درصد تراکم توری سایبان چیست؟‌

 سوالی که ممکن است برای بسیاری از شما عزیزان به وجود بیاید این است که درصد تراکم توری های سایبان به معناست و چرا از این اصطلاح برای آن ها استفاده می شود؟! برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید توضیح داد که توری های سایبان یا به منظور سایه اندازی و کاهش دما در محیط های گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات مهم و کاربردی یک پارچه سایه انداز به شمار می آیند که در برابر آب و نور خورشید از مقاومت بالایی برخوردار بوده و با درصد سایه اندازی های مختلف از 12 درصد تا 90 درصد متغیر می باشد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که درصد تراکم در حقیقت نشان دهنده میزان نوری است که توسط پارچه مسدود می گردد و به محیط داخلی سایبان نفوذ نمی کند.

 شایان به ذکر می باشد که یک، 30 درصد نور را مسدود می کند. و توری گلخانه ای با درصد ۵۰، می تواند ۵۰ درصد از نور آفتاب را مسدود نماید. حال یک نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که بیشتر سبزی ها باید زیر سایه 30 تا 50 درصد رشد کرده و نباید میزان نور از این مقدار کمتر و بیشتر شود. بنابراین به جرات می توان اذعان داشت که درصد های تراکم هر کدام برای رشد و نمو یک نوع گیاه مناسب می باشد و نمی توان همه گیاهان را با یک توری گلخانه ای و با یک درصد خاص رشد داد.

 همچنین باید بدانید که بسیاری از شرکت های ارائه دهنده توری گلخانه ای به هنگام خرید میزان درصد تراکم را نیز به اطلاع مشتریان خود می رسانند تا آن ها بتوانند با دید بسیار بهتری توری مورد نظر خود را تهیه کرده و به هنگام استفاده از آن دچار ایراد ( نظیر خشک شدن و از بین رفتن گیاهان ) نشوند. اکسیرساز شمال نیز در این خصوص مشاوره های کاملی به مشتریان می دهد تا آن ها بتوانند بر اساس محصول و گیاه خود یک توری سایبان با یک درصد ناسب تهیه نمایند.

نکته قابل توجه این است که این امکان نیز وجود دارد، که برای بسیاری از مراجعین و مشتریان، این درصد مفهومی واضح و مشخص نباشد و زمانی که صحبت از درصد تراکم می شود، آن ها مشخصات فنی دیگر شیدهای گلخانه ای را با درصد تراکم اشتباه بگیرند. در واقع باید اشاره شود درصد تراکم ممکن است با نام درصد تراکم بافت نیز در میان افراد شناخته شده باشد و بسیاری از گلخانه ها از تراکم بافت برای بیان درصد توری گلخانه ای استفاده نمایند. در هر صورت استفاده از هر دو کلمه درست است و معنای آن ها نیز یکسان می باشد.

مزایای بهره گیری از توری های گلخانه ای:‌

 لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای مزایای بسیاری را به همراه دارند و استفاده از آن ها در هر شرایطی می تواند مفید و کاربردی باشد. از جمله مزایا یا فواید بسیار مهم توری های گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت:‌

 دوام آن ها بسیار بالا می باشد و منجر می شود تا شما بتوانید برای مدتی طولانی آن را به کار ببرید، بدون این که تغییری در کارکرد آن وجود داشته باشد.

 • توری های سایبان بسیار سبک بوده و از وزن پایینی برخوردارند و همین موضوع سبب شده است تا جا به جایی و نصب آن بسیار ساده و بدون دردسر باشد.
 • شیدهای گلخانه ای از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و به شما اجازه می دهد که آن ها را در هر شکلی که بهترین سایه اندازی را برای گلخانه شما ایجاد کند به کار ببرید و از آن ها استفاده کنید.
 • این تجهیزات از قیمت بسیار مناسبی برخوردار اند و به اصطلاح مقرون به صرفه می باشند. بنابراین شما می توانید به راحتی آن ها را تهیه کرده و برای گلخانه های خود به کار ببرید.
 • مرغوبیت میوه ها زمانی که در زیر سایه توری های گلخانه ای رشد می کنند، بسیار زیاد می باشد. قابل ذکر است که بررسی ها و مطالعات مختلفی بر روی مزایای استفاده از سایبان ها در گلخانه ها انجام شده است و این موضوع نشان داده است در مقایسه با زمانی که برای پرورش گیاهان و میوه ها در گلخانه از شیدها استفاده نشده است، کاربرد شید گلخانه باعث شده که محصولات و میوه های تولیدی از کیفیت بالایی برخوردار شده و بسیار سالم تر و بهتر باشند.
 • شیدهای گلخانه ای می توانند دمای مناسب برای رشد و نمو گیاهان را فراهم کرده و شرایط رشد گیاه بسیار مناسب گردد.

مراقبت و نگهداری از توری های گلخانه ای:‌

 برای آن که بتوانید از توری های گلخانه ای خود مراقبت های لازم را به عمل آورید لازم است که به نکات خاصی توجه فرمایید که در زیر به شما توصیح داده شده است:‌

 در وهله اول شما عزیزان باید به هنگام انتخاب ابعاد و اندازه توری گلخانه ای دقت بسیاری داشته باشید تا در زمان نصب و راه اندازی توری دچار تغییر ابعاد، کشیدگی و یا پارگی نشود و آسیبی نبیند.

 • به صورت معمول توری های سایبان باید از تماس اجسام تیز و دور باشند در غیر این صورت دچار پارگی خواهند شد.
 • نکته مهم مربوط به زمان جمع آوری آن ها می باشد که بهتر است این تجهیزات را در فصول سرما، در کیسه ای محافظ و به دور از حشرات و موش ها نگه داری کنید.
 • قابل ذکر می باشد که به هنگام شستشو آن ها از آب با فشار کم استفاده کرده و همچنین مایع شستشو به میزان ناچیز و برسی با میزان زبری پایین استفاده کنید. هرچه فشار آب بیشتر باشد پارچه آسیب می بیند.
 • همیشه  توری های سایبان را دور از موادی مانند روغن و بنزین قرار دهید.
 • نکته بسیار مهم این است که راه اندازی شیدهای گلخانه ای باید با ابزارهای مناسب انجام گیرد.

انواع توری گلخانه ای کدام است؟

لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای به صورت کلی به دو نوع اساسی تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها مصارف خاص خود را دارد. از جمله انواع توری گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 •  توری پروپلین
  •    توری پلی اتلین
  در زیر به بررسی هر کدام از انواع توری گلخانه ای می پردازیم.

توری پروپلین:‌

یکی از انواع توری های سایبان توری پروپلین می باشد که در زیر به مصارف خاص و مهم آن اشاره می کنیم:

•    سایبان پاسیو:

 یکی از مصارف این توری، ایجاد سایبانی برای پاسیو می باشد. در واقع اگر شما عزیزان می خواهید در پاسیو خود محافظ داشته باشید، می توانید از این نوع توری بهره ببرید و از آن به عنوان سایبان مناسب استفاده نمایید.
•    مکان های خاص:

 استفاده از این توری برای مکان های خاص مانند روف گاردن ها و … بسیار رایج است و می تواند سایه ای مناسب را ایجاد نماید.
•    محافظ گیاهان در برابر خورشید:

 از توری پروپیلن می توان برای محافظت از گیاهان نیز استفاده کرد. این دقیقا همان کاربری خاص شید گلخانه ای می باشد که می تواند گیاهانی با کیفیت را در اختیار گلخانه داران قرار دهد.
توری پلی اتلین:

دومین نوع شیدهای گلخانه ای، توری های پلی اتیلن می باشند. لازم به ذکر است که توری پلی اتلین مناسب برای سایبان ها، گلخانه ها و خانه های در معرض تابش نور خورشید می باشد. این نوع از توری ها کاملا ضد آب بوده و دچار پوسیدگی نیز نخواهند شد. همچنین مقاومت بالایی در برابر باد دارند و شما عزیزان می توانید با خیالی آسوده از آن ها استفاده کنید.
رنگ توری سایبان:

 یکی از اساسی ترین موضوعاتی که می تواند در رشد گیاهان تاثیر گذار باشد، رنگ توری سایبان است! در واقع باید اشاره شود که انتخاب رنگ توری سایبان یک موضوع یا یک سلیقه شخصی نخواهد بود. کارشناسان بر این باور می باشند که به کارگیری توری سایبان با رنگ های روشن تر به علت بازتاب بیشتر نور خورشید، می تواند باعث تهویه بهتر هوا در محیط گلخانه شما شود. از جمله نکات بسیار مهمی که در این زمینه باید بدانید به صورت زیر به آن ها اشاره شده است:
•    توری سایبان سفید رنگ مقدار نور تابش خورشید را به شدت کاهش می دهد اما طیف نور وارد شده به گلخانه مناسب و با کیفیت نمی باشد. به همین دلیل است که رشد گیاهان در گلخانه های دارای توری سفید بسیار سریع تر از دیگر رنگ های شید گلخانه ای می باشد.
•    نکته مهم این است که توری هایی با رنگ روشن تر سبب انعکاس و بازتاب نور و گرمای خورشید خواهند شد اما در مقابل توری های تیره رنگ باعث جذب گرمای خورشید می شوند.
•    لازم به ذکر می باشد که توری های سیاه و سبز رنگ مانند فیلتر عمل کرده و گیاهان را از دریافت بیشتر نور خورشید محروم می کنند.
•    شید های آلومینیومی رنگ باعث خنک شدن بهتر گیاهان می گردند و شید های قرمز رنگ با فیلتر کردن طول موج های مختلف نور، برای رشد و پرورش گیاهان خاص توصیه خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا