عمومیمطالب کسب و کار

قبل از شروع نقاشی ساختمان چه کارهایی باید انجام شوند؟

پیش زمینه‌های لازم برای نقاشی ساختمان چیست؟

نقاشی ساختمان مانند همه کارهایی که مربوط به ساختمان است، نیاز به آماده‌سازی و بستر سازی‌‌های لازم دارد. از این رو، برای اینکه نتیجه مطلوب و دلخواه خود را از رنگ آمیزی ساختمان به دست آورید، ابتدا باید به پیش زمینه‌های لازم برای نقاشی ساختمان بپردازید. همچنین اطلاع از قیمت نقاشی ساختمان مطلع شوید.

 نقاشی ساختمان می‌‌تواند مراحل و نکات مختلفی داشته باشد که با توجه به آنها و رعایت ترتیب این مراحل می‌توانید، نقاشی ساختمان را انجام دهید.

اهمیت آماده سازی برای نقاشی ساختمان

معمولا بعد از مدتی دیوارها و سقف خانه و منزل به صورت یکنواخت و کسل کننده در می‌‌آید و یا به دلیل پخت و پز و یا علل دیگر دچار آلودگی و چرک می‌‌شود. در این مواقع نیاز به نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان احساس می‌‌شود. اما همه افرادی که دوست دارند نقاشی ساختمان را انجام دهند، بیشتر از هر چیزی به نتیجه و کیفیت کار فکر می‌‌کنند. چرا که نقاشی ساختمان اگر چه یکی از راه‌‌های ارزان و به‌صرفه در تغییر نما و زیبایی ساختمان است، ولی با این حال اگر آماده سازی برای نقاشی ساختمان به درستی صورت نگیرید و بدون این آنها کار انجام شود، نه تنها نقاشی ساختمان موجب بهتر و زیباتر شدن ساختمان نمی‌‌شود، بلکه می‌‌تواند نمای آن را زشت‌‌تر و ناپسندتر هم کند.

در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:

از این رو، لازم است همه افرادی که قصد دارند، منزل خود را رنگ آمیزی کنند، ابتدا همه کارها و مراحلی که برای آماده‌سازی ساختمان نیاز است، انجام دهند تا ساختمان از همه نظر آماده و برای نقاشی و رنگ آمیزی مناسب شود. آماده سازی ناقص یا نامناسب حتی قبل از شروع به کار می‌‌تواند منجر به شکست شما شود. این کار در طولانی مدت، باعث صرفه‌جویی در زمان، پول و سلامت شما در نقاشی منزل مسکونی خود خواهد شد.

اگر می‌‌خواهید نتیجه مطلوب و کیفیت تضمین شده از نقاشی ساختمان داشته باشید، باید به اقداماتی که قبل از نقاشی ساختمان در نظر بگیرید، اهمیت ویژه‌‌ای دهید و تمامی مراحل و کارهایی که پیش از آغاز نقاشی ساختمان نیاز دارید را با وجود وقت گیر بودن آن انجام دهید تا به نتیجه‌‌ای دلخواه و فوق‌العاده از رنگ آمیزی ساختمان برسید. آماده‌سازی یکی از مهم‌ترین مراحل و کارها در زمان نقاشی ساختمان است، که برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

۱- تعیین تاریخ مشخص

اولین گام آماده‌سازی برای نقاشی ساختمان، تعیین یک تاریخ دقیق و مشخص است. از این رو، اگر می‌‌خواهید به رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان بپردازید، برای اولین گام بهتر است، تاریخی را که از همه نظر مناسب است را تعیین کنید و بر اساس آن نقاشی ساختمان خود را شروع کنید. بیشتر بخوانید در مورد تکنیک ها ی نقاشی خانه.

۲- جمع کردن اثاثیه و لوازم منزل و یا پوشاندن روی آنها

گام دیگر در آماده‌سازی منزل برای نقاشی، جمع کردن لوازم و اثاثیه خانه و همچنین پوشاندن روی آنها با پارچه و ملحفه برای جلوگیری از رنگی شدن آنها است. از این رو، ابتدا تمام وسایل زندگی اعم از مبل‌ها، دکوراسیون و… را جمع کرده و در مرکز خانه قرار دهید. سپس بر روی آنها یک پارچه بکشید تا رنگ بر روی آنها نپاشد و آنها به رنگ آغشته نشوند تا هم بتوانید راحت‌‌تر حرکت کنید و هم در حین نقاشی ساختمان کمتر نگران ریختن رنگ بر روی آنها باشید.

اگر خانه نوساز است و یا کسی در آن زندگی نمی‌‌کند، می‌‌توانید دستگیره‌‌ها، لولای در و غیره را باز کنید و در کیسه‌‌های پلاستیکی مخصوص قرار دهید تا ضمن اینکه از رنگی شدن آنها پیشگیری شود، راه برای رنگ آمیزی ساختمان هم هموار کند.

۳- تمیز کردن سطوح مختلف خانه برای نقاشی

مرحله بعدی توجه به دیوارها و سقف و به طور کلی سطوحی است که قصد دارید آنها را رنگ کنید. با انجام این کار می‌‌توانید عمر مفید رنگ را افزایش داده و رنگ آمیزی راحت‌‌تری داشته باشید.

در بسیاری از موارد افراد برای انجام تعمیرات و نوسازی ساختمان اقدام به نقاشی ساختمان می‌‌کنند. در این صورت دیوارها به طور معمول کثیف و چرکی است و یا سقف و … دارای گرد و غبار است. در این صورت بهتر است، ابتدا منزل را یک دستمال کشی اساسی انجام دهید و تمام سطوح مورد نظر را از هرگونه آلودگی و کثیفی پاک کنید. این کار به خصوص در آشپزخانه و حمام بسیار مهم است.

۴- پوشاندن سطوحی که نباید رنگ شوند

معمولا در همه ساختمان‌‌ها سطوحی وجود دارد، که نباید رنگ شوند و یا رنگ آنها متفاوت‌‌تر از رنگ اطراف خود است. از این رو، در آماده سازی نقاشی ساختمان بهتر است، ابتدا سطوحی که نباید رنگ شود مانند قرنیزها و یا درها و پنجره‌‌ها که رنگ آنها با رنگ دیوار و سقف متفاوت است را با چسب و یا کاغذ و روزنامه بپوشانید تا بتوانید به راحتی اطراف آنها را رنگ آمیزی کنید. در پوشاندن این سطوح توجه داشته باشید که هیچ گونه درز و حفره‌ای نداشته باشد که سبب آغشته شدن این سطوح به رنگ شود.

۵- بسترسازی و آماده کردن زیرکار

در بسیاری از مواقع سطوحی که برای نقاشی ساختمان مد نظر است دارای پستی و بلندی است و یا دیوارها و سقف‌‌ها دارای انواع ترک‌‌های ریز و درشت است. همچنین اگر نقاشی ساختمان برای تعمیرات باشد، ما شاهد پوسته پوسته شدن رنگ سابق و آسیب دیدن آن نیز هستیم که برای آماده سازی باید همه این مشکلات و نواقص بر طرف شود.

برای رفع این گونه مشکلات، باید حتما بتونه کاری به صورت دقیق و صحیح انجام شود تا بستر و زیر کار دیوار برای نقاشی آماده شود. با استفاده از بتونه می‌‌توانید کلیه ترک‌‌ها و حفره‌های ساختمان را بپوشانید و با استفاده از سمباده همه بر آمدگی‌‌ها را صاف و یکنواخت کنید.

همچنین کلیه آویزها مانند ساعت، قاب و … را از روی دیوار برداشته و یا میخ‌‌های کوبیده شده بر روی دیوار را جدا کنید. سپس کلیه حفره‌ها و شکاف‌‌ها را با گچ و یا بتونه پر کنید.

۶- پوشاندن کف ساختمان

یکی از مهمترین نکات، پیش از رنگ آمیزی ساختمان این است که باید کف ساختمان را به خوبی بپوشانید. چرا که در بسیاری از مواقع در هنگام رنگ آمیزی ساختمان، کف خانه پر از رنگ می‌‌شود که تمیز کردن و پاک کردن آن بسیاری کار دشوار و سختی است.

بهترین کار این است که قبل از شروع نقاشی ساختمان ابتدا کف ساختمان را کامل بپوشانید به ویژه اگر کف پوش خانه، تیره است. چرا که باید توجه داشت که خیلی از کف پوش‌‌ها را نمی‌‌توان حتی به کمک موادی همانند استون، بنزین و… از رنگ‌‌ها پاک کرد، چراکه ممکن است به کف پوش‌ها آسیب برسد.

۷- پوشاندن وسایل ثابتی که احتمال رنگی شدن دارند.

در خانه‌‌هایی که برای تعمیرات و بازسازی و نوسازی رنگ آمیز انجام می‌‌شود، معمولا تجهیزاتی وجود دارند که امکان جابه جایی و نقل و انتقال آنها به مکان‌های دیگر وجود ندارد. از این رو، ابتدا باید لوازم اینچنینی را با استفاده از نایلون و یا کاور پوشاند تا این لوازم در معرض رنگی شدن قرار نگیرند.

۸- باز کردن روکش پلاستکی کلید و پریزها

در هنگام رنگ آمیزی ساختمان، نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، باز کردن روکش پلاستیکی کلید و پریزها است. بهتر است قبل از شروع به کار، روکش همه کلیدها و پریزها را باز کنید و در جای دیگری بگذارید تا در زمان نقاشی ساختمان، کلید و پریزها به رنگ آغشته نشوند. حال بعد از اینکه کار نقاشی ساختمان تمام شد، کلیدها و پریزها را مجدد در جای خود نصب کنید.

۹- انتخاب رنگ و ساخت آن

حال که با انجام همه مراحل گفته شده، شرایط برای نقاشی ساختمان آماده شد، می‌‌توانید کار را شروع کنید. اما بهتر است در نظر داشته باشید که برای شروع نقاشی ساختمان ابتدا رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و آن را بر روی دیوار تست کنید. در صورتی که این رنگ همان چیزی است که شما می‌‌خواهید در آن صورت می‌‌توانید کار را شروع کنید. لذا ابتدا نوع رنگ مورد نظر را با توجه به دیوار، سقف و غیره و همچنین پوشش قبلی آن انتخاب کرده و سپس به مرحله دیگر یعنی ساخت رنگ دلخواه بپردازید.

نقاشی خانه اگر چه کاری تخصصی است و نیاز به مهارت دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود، ولی با این حال برخی از افراد تمایل دارند کار نقاشی ساختمان را خود انجام دهند و به این روش از میزان هزینه‌‌ها بکاهند. با این حال برای افرادی که می‌‌خواهند خود نقاشی و رنگ آمیزی خانه را انجام دهند، این سوال مطرح است چگونه خانه خود را به خوبی نقاشی کنیم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌‌خواهید خود را انجام دهید، می‌‌توانید با مطالعه این مطلب و انجام توصیه‌‌ها و راهکارهای آن، خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، چنانکه هر شخصی با دیدن منزل شما تصور کند که یک نقاش ماهر خانه شما را نقاشی کرده است.

نکات مهم در نقاشی خانه

برای اینکه خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، باید ابتدا اطلاعات لازم در مورد نقاشی خانه، رنگ‌‌ها و فوت و فن‌‌های نقاشی ساختمان را داشته باشید. برای به دست آوردن این اطلاعات می‌‌توانید به مقالات ما در سایت مراجعه کنید. ولی به طور کلی باید گفت که منظور از نقاشی ساختمان رنگ آمیزی دقیق دیوارها و سقف‌‌ها است که بتواند ضمن ایجاد نما و ظاهر زیبا، نواقص و عیب‌‌های آن را هم بپوشاند.

اما انجام نقاشی خانه به بهترین شکل که نتیجه و کیفیت کار آن تضمین شده باشد، کار هر کسی نیست. با این حال با رعایت برخی نکات و انجام برخی آماده سازی‌‌ها می‌‌توان به بهترین نحوه خانه خود را نقاشی کرد. برای نقاشی خانه به بهترین شکل، باید برخی نکات و دستورالعمل‌‌ها را رعایت کنید.

۱- تعیین زمان مناسب

اولین و مهم‌‌ترین نکته‌‌ای که برای نقاشی باید در نظر داشته باشید، تعیین زمان مناسب است. بسیاری از مردم فکر می‌‌کنند، که می‌‌توانند هر زمان که دوست داشته باشند، اقدام به این کار کنند. در حالی که چنین طرز فکری درست نیست و در نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان باید زمان مناسب آن را مشخص کرد. تعیین زمان مناسب برای انجام رنگ آمیزی ساختمان می‌‌تواند نتیجه‌‌ای به مراتب بهتر و قابل قبول‌‌تری به شما دهد.

لذا اگر می‌خواهید به رنگ کاری ساختمان بپردازید، به بررسی عوامل مختلف و تشخیص شرایط مناسب و مساعد برای رنگ آمیزی بپردازید. براساس تجربیات و آمارها بهترین زمان برای نقاشی ساختمان زمانی است که آب و هوا و شرایط جوی مناسب است.

 بنابراین برای شروع نقاشی و رنگ کاری ساختمان منتظر باشید تا شرایط جوی آب و هوا مناسب شده و به ثبات برسد و کارهای آماده سازی ساختمان به پایان رسیده باشد تا دیگر بر اثر برخی اشتباهات رنگ آمیزی ساختمان دچار ایراد و تاخیر نشود. از این رو، مهم‌ترین عامل برای تعیین زمان مناسب رنگ آمیزی ساختمان شرایط محیط و مکان رنگ آمیزی است.

۲- تخلیه کامل خانه

برای نقاشی خانه، در مرحله اول بهتر است فضای کار را به صورت کامل تخلیه کنید تا لوازم دست و پا گیر را از خود دور کرده باشید و با فراغ بال کار خود را انجام دهید. از این رو، همه لوازم خانه را که قابلیت جابه‌جایی دارند، به گوشه‌ای منتقل کنید. حتی لوازمی که نمی‌‌توان به‌راحتی جابه‌جا کرد را با یک کاور بپوشانید تا نگران آغشته شدن آنها به رنگ نباشید. با این حال شما در زمان نقاشی خانه نگرانی از بابت خراب شدن لوازم و اثاثیه زندگی نخواهید داشت و با خیال آسوده؛ کار خود را انجام می‌دهید . با این وجود در حین نقاشی خانه با لوازم دست و پا گیر، که وقت و انرژی شما را بگیرد، مواجع نخواهید شد.

۳- توجه به مساحت خانه

برای این که بتوان به نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان پرداخت، باید به مساحت و بزرگی و کوچکی آن توجه کرد. با توجه به این که امروزه اکثریت خانه‌‌ها کوچک و با متراژ ۶۰ یا ۷۰ متری هستند، از این رو، دارندگان و مالکان خانه دوست دارند، خانه خود را از نظر ظاهری بزرگ‌تر جلوه دهند و از رنگ‌‌هایی در نقاشی و رنگ کاری ساختمان استفاده کنند که سبب بزرگ دیده شدن خانه شود. بنابراین در رنگ آمیزی ساختمان باید رنگ‌ها را هوشمندانه انتخاب کرد.

استفاده از رنگ‌‌های روشن می‌‌تواند برای ساختمان‌‌های کوچک مناسب باشد. در کنار استفاده از رنگ‌‌های روشن می‌‌توانید از رنگ‌‌های شاد مانند رنگ زرد، آبی کمرنگ و یا سبز تیره استفاده کنید. در خانه‌‌های کوچک اگر یکی از دیوارها را به رنگ تیره رنگ کنید، موجب می‌‌شود که آن دیوار کمی دورتر بنظر آید و منزل بزرگ‌‌تر دیده شود.

یکی دیگر از نکات مهم و کاربردی در نقاشی ساختمان، توجه به مساحت دیوارها و سقف‌ها است. به همین دلیل قبل از رنگ آمیزی بهتر است به اندازه گیری دیوار و سقف خانه بپردازید. از این رو، قبل از این که اقدام به خرید و تهیه رنگ کنید، ابتدا متراژ دیوار و سقف را به‌دست آورید و سپس مقدار موردنیاز رنگ را خریداری کنید. برای به دست آوریدن متراژ دقیق، هر بخش را به صورت جداگانه اندازه بگیرید و یادداشت کنید. چرا که در صورت استفاده از رنگ‌‌های مختلف می‌‌دانید، که از هر رنگ چه مقدار باید خریداری کنید.

۴- رعایت ترتیب و توجه به اصول رنگ آمیزی

رعایت سلسه مراتب و اصول رنگ آمیزی از دیگر نکات مهم و ضروری در نقاشی ساختمان است. باید به این نکته توجه داشت که در نقاشی ساختمان اصول و ترتیب رنگ آمیزی رعایت شود. با رعایت ترتیب و اصول می‌توان به نتیجه عالی رسید. از جمله ترتیب و اصولی که برای رنگ آمیزی ساختمان می‌توان ذکر کرد، عبارتند از تمیز کردن سطوحی که قرار است، نقاشی شود. بعد از تمیز کاری، در صورت نیاز از روغن الیف انجام شود و سپس بتونه کاری کنید.

بعد از بتونه کاری می توان از سمباده زدن برای رفع پستی و بلندی‌ها استفاده کرد. بعد از یکنواخت و صاف شدن زیر کار، استر اولیه را انجام دهید. بعد از اینکه استر اولیه را انجام دادید می‌‌توانید لکه گیری و سمباده زنی مجدد را انجام دهید، تا نقاطی که بعد از آستر زنی به صورت پستی و بلندی احتمالی مشاهده می‌‌شود، برطرف گردد. پس از انجام مراحل گفته شده می‌‌توانید رنگ آمیزی ساختمان را شروع کنید.

دکمه بازگشت به بالا