علمی و پزشکی

عکس | این موجود جان سخت از ۵ انقراض بزرگ جان به در برده!

مطالعه قدیمی ترین جلبک های سبز نشان می دهد که این گیاهان ممکن است خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می شد ظاهر شده باشند.

محققان فسیل هایی با قدمت 541 میلیون سال را مورد مطالعه قرار دادند که پایان دوره ادیاکران است. این فسیل ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین است که در اواخر دوره ادیاکاران دریای کم عمق بوده است.

بیشتر بخوانید:

این فسیل ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین است که در اواخر دوره ادیاکران دریای کم عمق بوده است.

عکس این موجود سرسخت از ۵ انقراض بزرگ جان سالم به در برده است!

جلبک های سبز اعضای خانواده پادشاهی گیاهان هستند که حداقل یک میلیارد سال پیش بوجود آمدند. اما یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد که تنوع انواع مدرن جلبک‌ها زودتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد وجود داشته است و ممکن است آغاز پادشاهی گیاهان را 100 میلیون سال دیگر به عقب براند. جلبک های باستانی به طرز شگفت انگیزی پیچیده و تقریباً شبیه به یک جنس مدرن از جلبک های دریایی به نام Codium هستند.

این نمونه‌ها از فسیل‌هایی هستند که به بیوتای Gaojiashan معروف هستند، که برخی از آنها به‌جای مسطح، به‌صورت سه‌بعدی حفظ شده‌اند. دانشمندان دانشگاه نورث وسترن در چین دریافتند که پنج نمونه جلبک با بقایای دوره ادیاکران در نقاط مختلف جهان مطابقت ندارد.

دانشمندان از ساختار فسیل‌ها می‌دانند که اینها جلبک‌های سبز هستند. اما آنها چیزی شبیه به گونه های شناخته شده جلبک های باستانی پیدا نکردند. بنابراین آنها شروع به بررسی گونه های جدید کردند. در آن زمان آنها متوجه شدند که خزه باستانی بسیار شبیه به کودیوم مدرن است.

محققان این گونه جدید را Protocodium sinese نامیدند که به معنای اولین کودیوم چین است. به گفته این محققان، این جلبک یک بازمانده است. این واقعیت که این جلبک از اواخر دوره ادیاکاران تغییر نکرده است نشان می دهد که این گروه از جلبک های سبز جایگاه تکاملی خود را زود کشف کردند و از پنج انقراض دسته جمعی و بیش از نیم میلیارد سال تغییر جان سالم به در بردند. امروزه گونه‌های کودیوم در بسیاری از مناطق مهاجم هستند و بر جلبک‌های دریایی و جلبک‌های بومی غالب هستند.

دانشمندان سعی می کنند با استفاده از استنباط ژنوم گونه های مدرن و تعداد جهش های موجود در سوابق دیرینه شناسی، زمان انشعاب موجودات از یکدیگر را محاسبه کنند.

اگر جلبک‌های سبز اولیه از آنچه قبلا تصور می‌شد متنوع‌تر بودند، احتمالاً کل فرآیند تکاملی خیلی زودتر از آنچه دانشمندان فکر می‌کردند آغاز شده بود.

5858

دکمه بازگشت به بالا