علمی و پزشکی

گرداب طلایی در اعماق کهکشان/عکس

این کهکشان که «NGC 4303» نام دارد و معمولاً با نام «مسیه 61» شناخته می شود، یک کهکشان مارپیچی است که در فاصله 50 میلیون سال نوری از زمین در «خوشه سنبله» قرار دارد. NGC 4303 یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های خوشه سنبله با مجموعه‌ای قابل توجه از کهکشان‌های همسایه است.

رصدخانه جنوبی اروپا توضیح می دهد: این خوشه حاوی ستارگان زیادی است که متولد شده اند و ستاره شناسان از آن به عنوان آزمایشگاهی برای درک بهتر پدیده های شگفت انگیز تشکیل ستاره استفاده می کنند.

“NGC 4393” نمونه ای از یک کهکشان ستارگانی است که در آن ستارگان زیادی در حال شکل گیری هستند. رصدخانه جنوبی اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که با مطالعه این نوع کهکشان، ستاره شناسان می توانند نحوه تشکیل ستاره ها در سراسر جهان را بهتر درک کنند.

این بیانیه ادامه می دهد: ستارگان از فروپاشی ابرهای گاز سرد تشکیل می شوند. تابش شدید ستارگان تازه متولد شده، گازهای اطراف باقی مانده را گرم و یونیزه می کند.

این تصویر که در شیلی با تلسکوپ بسیار بزرگ گرفته شده است، ابرهای در حال چرخش خیره کننده ای از پلاسمای یونیزه را نشان می دهد که ساختاری شبیه به “گرداب طلایی” را تشکیل می دهند. طبق بیانیه رصدخانه جنوبی اروپا، ابرهای چرخان مانند خرده نان عمل می کنند که مسیر طی شده توسط ستاره های در حال طلوع را نشان می دهد.

برای دریافت این تصویر، ستاره شناسان از کاوشگر طیف سنجی چند واحدی (MUSE) استفاده کردند که به تلسکوپ بسیار بزرگ برای رصد NGC 4303 در طول موج های مختلف نور متصل شده است. آنها با ترکیب مشاهدات خود، یک گرداب طلایی خیره کننده پر از ابرهای گازی آبی، سبز و قرمز را کشف کردند که به ترتیب نشان دهنده ابرهای یونیزه شده از اکسیژن، هیدروژن و گوگرد است.

این مشاهدات جدید به عنوان بخشی از پروژه PHANGS انجام شده است که هدف آن شناسایی کهکشان های نزدیک در تمام طول موج های الکترومغناطیسی است.

46

دکمه بازگشت به بالا